Bidon przydaje się każdemu, kto preferuje aktywne spędzanie czasu. Wycieczki, piesze wędrówki, fitness, jazda na rowerze lub rolkach czy też bieganie – zawsze warto zabrać ze sobą bidon z wodą. Mimo to jednak, należy pamiętać, że nie każdy nadaje się do wszystkich aktywności sportowych. Rodzi się więc pytanie: jaki bidon wybrać?
Spis treści:
Charakterystyka bidonów
W trakcie wybierania bidonu, duże znaczenie ma m.in.:
- Kształt,
- pojemność,
- materiał wykonania,
- uchwyt.
→ Najlepsze żele energetyczne, czyli jakie kupić?
Pojemność bidonów
Bidony posiadają różną pojemność – od 250 nawet do 1000 ml. Ten aspekt jednak jest zależny od indywidualnych potrzeb i częstotliwości użycia. Nie da się ukryć, że mały bidon sportowy jest bardzo poręczny, jednakże wiąże się z częstym uzupełnianiem zawartości. Idąc więc tym tokiem, małe bidony najlepiej nadadzą się na krótkie wyprawy lub na siłownię, a większe butelki sprawdzą się w trakcie wyprawy górskiej, bądź rowerowej, kiedy duży zapas wody jest niezbędny.
Kształt bidonów
Oprócz pojemności, w wyborze bidonów duże znaczenie ma ich kształt. Niektóre bowiem posiadają wygodny uchwyt, bądź wcięcie, które pozwalają wygodnie je przenosić. Biegacze powinni zdecydować się na bidon sportowy z rączką lub środkowym otworem, zaś na rowerowe wycieczki doskonałe będą butelki dopasowane do kształtu koszyczka. Gładkie i podłużne z kolei można włożyć do plecaka i wybrać się w góry.
→ Ranking rowerów MTB 2022, czyli jaki kupić?
Materiał wykonania
Bidony są wykonywane z kilku materiałów. Mimo to, każdy z nim ma swoje zarówno wady, jak i zalety. Wśród nich, należy wymienić między innymi:
- plastik, który jest nie tylko lekki, ale też i wygodny w użytkowaniu. Oprócz tego, bidony plastikowe posiadają niskie ceny i szeroki wybór, jednakże nie zawsze są one odporne na uszkodzenia, a także kontakt z czynnikami atmosferycznymi. Bidony tego typu świetnie sprawdzą się w trakcie biegania, na siłowni, jako bidon dla dziecka i podczas wycieczek rowerowych.
- aluminium – posiada zabezpieczenie przed promieniami UV, jest lekki i tańszy w stosunku do bidonów metalowych, jednak jednocześnie bidony tego typu szybko się niszczą i są szkodliwe dla organizmu.
- stal to materiał stosunkowo ciężki, ale wytrzymały oraz komfortowy w użytku. Świetnie sprawdzi się nie tylko na fitness, ale i górskie lub rowerowe wędrówki. Do wad zaliczyć można jednak jego wysoką cenę.
Rodzaje bidonów – jaki bidon wybrać i kupić?
Każdy bidon jest inny. Termiczny utrzymuje ciepło i pozwala zachować wysoką temperaturę napoju przez dłuższy czas, w związku z czym świetnie sprawdzi się przy dłuższych wędrówkach. Bidon z filtrem z kolei jest specjalnie zaprojektowaną butelką, która oczyszcza napój. To oznacza, iż można do niej nalać zarówno wodę z kranu, jak też i ze źródła górskiego.
→ Warto zapoznać się też z shakerem na siłownię. Ranking dobrych shakerów, które można użyć np do odpowiedniego dawkowania odżywek możecie znaleźć również na naszej stronie.
Innym bidonem jest bidon dla dziecka, który powinien cechować się małą pojemnością. To bowiem pozwoli dziecku mieć przy sobie ulubiony napój przez cały czas, a jednocześnie nie dopuści do noszenia nadmiernych ciężarów. Co więcej, bidony dla dzieci często posiadają ciekawe motywy, np. postacie z popularnych bajek.
- Licznik rowerowy – Ranking 2024
- Odzież na rower – Ranking 2024
- Rower – Ranking 2024
- Rower crossowy – Ranking 2024
- Rower damski – Ranking 2024
- Rower elektryczny – Ranking 2024
- Rower górski MTB – Ranking 2024
- Rower miejski – Ranking 2024
- Rower trekkingowy – czym się charakteryzuje i jaki kupić? Ranking TOP 10 rowerów trekingowych
Bidon – Cena i Ranking 2022
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Bidony. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.
Nie ma nic lepszego niż dobry bidon z filtrem. Często jeżdżąc po lesie, doświadczałem tego, że w bidonie pływały mi pyły i nawet kawałki ziemi, w tym celu zastosowanie filtra jest jak najbardziej uzasadnione. Cena jest trochę wyższa, ale uważam, że warto 😉
Dla mnie istotne jest, aby mieć stabilny bidon rowerowy. W podróży często zdarzało mi się kupić taki, który niezależnie od tego ile było w nim wody przewracał się – bardzo irytujące. Fajne bidony kosztują w granicach 30 złotych i wydaje mi się, że warto dołożyć do tej kwoty i mieć coś porządnego.
Nie wyobrażam sobie jazdy bez tego. Pierwsze co biorę, jadąc na przejażdżkę, czy dłuższą trasę to bidon na wodę. Można zrobić sobie jakiś napój izotoniczny i jest to świetna sprawa, polecam 😉