Obecny kult zdrowej i szczupłej sylwetki sprawia, że coraz chętniej wykupujemy karnety na siłownie i spędzamy tam swój wolny czas. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by we własnych czterech ścianach, zorganizować sobie domową siłownię. Wówczas możemy ćwiczyć bez przeszkód i ograniczeń. Jednym z elementów wyposażenia przydomowej siłowni są obciążniki. Cieszą się one niezwykłą popularnością nie tylko wśród zawodowców, ale także i ambitnych amatorów. Sprawdzą się w przypadku jeśli chcemy utrzymać nie tylko szczupłą sylwetkę, ale także i doskonałą kondycję. Mogą one być odpowiednikiem, ćwiczeń ze standardowymi ciężarkami na siłowni lub ich dopełnieniem.
Trening z dodatkowym obciążeniem przynosi lepsze rezultaty, które są znacznie szybciej zauważalne. Co powinniśmy więc wiedzieć o obciążnikach? Jakie obciążniki wybrać, a także jakie są ich rodzaje?
Spis treści:
Rodzaje obciążników do ćwiczeń
Przeglądając strony internetowe w poszukiwaniu dobrych obciążników, możemy natknąć się na ich różne rodzaje. Każdy z nich bowiem ma dociążyć konkretną część ciała. W związku z tym możemy podzielić je na kilka kategorii:
- obciążniki na kostki – tego typu sprzęt jest wygodnie zapinany na rzepy lub przymocowywany do naszych kostek za pomocą gumy. Wpływają one głównie na mięśnie nóg, biodra, a także pośladki. Spokojnie można w nich biegać czy spacerować, a nawet chodzić po domu. Świetnie sprawdzą się podczas treningu zarówno wysiłkowego jak i fitness. Ich regularne stosowanie wpływa przede wszystkim na:
- Wyszczuplenie dolnej części ciała, od pasa w dół,
- ujędrnienie i zbudowanie mięśni pośladków i łydek,
- poprawę ogólnej postawy ciała,
- wzmocnienie mięśni pleców.
Inwestycja w dobre obciążniki na kostki, to dość tani sposób na zoptymalizowanie swoich treningów i poprawienia wydajności całego ciała. Wpływają one przede wszystkim na szybkość spalanych kalorii. Jednak warto być ostrożnym, wykonując np. intensywne ćwiczenia aerobowe, gdyż w znacznym stopniu obciążają one także stawy. Jakie obciążniki na kostki kupić? Przede wszystkim dopasowane do wagi i predyspozycji fizycznych, tak by ich użytkowanie nie było dla nas niebezpieczne.
- obciążniki na nadgarstki – są one nieco węższe, jednak również zapinane na rzepy lub gumy. Również pomogą one spalić więcej kalorii podczas standardowych ćwiczeń, a co za tym idzie rozbudować także poszczególne partie mięśniowe. Nie wyklucza to jednak noszenia ich podczas wykonywania codziennych, domowych czynności. Świetnie sprawdzą się podczas treningów fitness. Dzięki nim wzmocnimy ramiona, a także klatkę piersiową i mięśnie kręgosłupa. Najlepsze obciążniki na nadgarstki możemy z powodzeniem wykorzystać podczas:
- ćwiczeń aerobowych
- ćwiczeń angażujących górne partie mięśniowe
- ćwiczeń gimnastycznych, zwiększających elastyczność
Jakie obciążniki na nadgarstki kupić? Otóż najlepsze z nich dadzą nam możliwość swobodnej regulacji i dopasowania ich do rozmiaru nadgarstków, co zapobiegnie ich zsuwaniu się.
- obciążniki do biegania – ta kategoria jest najbardziej szeroka, gdyż możemy zaliczyć do niej zarówno obciążniki na kostki jak i na nadgarstki. Dodatkowo możemy tu ująć kamizelki obciążające, zakładane przez głowę, która pobudza mięśnie do większej pracy nawet podczas zwykłego spaceru. Podczas joggingu przyspieszy ona spalanie kalorii i pomoże wyrzeźbić mięsnie górnej partii ciała. Obciążnikiem do biegania jest także worek bułgarski, czyli dociążenie ramion. Poprawia on koordynację całego ciała i podobnie jak pozostałe rodzaje, przyspiesza spalanie kalorii podczas wysiłku fizycznego i rozbudowuje mięśnie górnej partii ciała.
Jakie obciążniki wybrać i kupić?
Jakie obciążniki do ćwiczeń wybrać? Cóż, asortyment jest naprawdę szeroki, co może znacznie utrudnić wybór. Jednak podejmując ostateczną decyzję powinniśmy kierować się takimi parametrami jak:
- wykonanie obciążników – powinny one być wykonane z drobnego proszku ołowiu lub żelaza, mimo że nie jest to zbyt przyjazna środowisku opcja, zapewni ona wytrzymałość i trwałość obciążników przez długie lata. Jeśli jednak będzie nam to wyjątkowo przeszkadzało, możemy znaleźć modele wypełnione piaskiem.
- zapięcie obciążników – jest to niezwykle istotna kwestia, która zapewni nam komfort podczas treningów. Powinny być one zapinane za pomocą pasków na rzepy lub niezwykle elastyczne i wytrzymałe gumy. Ważne by były one szybkoschnące i charakteryzowały się dobrymi właściwościami higroskopijnymi, a także zapewniały dobrą cyrkulację powietrza.
- przyleganie do ciała – dobrze przylegające obciążniki nie będą się zsuwać i przemieszczać, co jest niezwykle ważne podczas treningu. Istotne jest by posiadały one możliwość regulacji.
- równomiernie rozłożone wypełnienie – powinno ono zajmować całą długość użytkownika i być przedzielone specjalnymi przeszyciami, które zapobiegną przemieszczaniu się.
Jednak jakie obciążniki do ćwiczeń będą najlepsze? Przede wszystkim te, które dopasowane są do wagi i możliwości naszego organizmu. Nie powinny one ograniczać naszych ruchów, a także powinny być dla nas w pełni bezpieczne.
Efekty- czyli co dają obciążniki?
Obciążniki treningowe mają szerokie spectrum zalet i niosą za sobą wiele korzyści. Efekty treningów z nimi są maksymalnie zoptymalizowane i są do osiągnięcia w znacznie krótkim czasie. Dzięki nim spalimy zbędną tkankę tłuszczową. Ćwiczenia z obciążnikami przyspieszają przemianę materii, co skutkuje szybszą utratą dodatkowych kilogramów. Dodatkowo znacznie zwiększą one wydolność i wytrzymałość organizmu. Po krótkim czasie, przyzwyczaimy się do dodatkowego obciążenia i będziemy mogli zastosować większe ciężary. Obciążniki zmniejszają też ryzyko kontuzji, pod warunkiem, że są one odpowiednio dobrane.
Do jednych z głównym zalet możemy także zaliczyć redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Przez to, że obciążniki pomagają spalić kalorię w stosunkowo krótkim czasie, szybko zyskamy atrakcyjny i smukły wygląd, a także zyskamy większą pewność siebie. Podczas treningu wydzielają się także endorfiny, znane jako hormony szczęścia. Podsumowując głównym efektem treningu z obciążnikami jest poprawa ogólnego wyglądu sylwetki. Mięśnie staną się jędrniejsze i bardziej zarysowane, a sylwetka widocznie wyszczuplona, bez zbędnych fałdek. Jak wiadomo- dobry i zdrowy wygląd to także dobre samopoczucie.
Przeciwwskazania
Ćwicząc z dodatkowym obciążeniem, narażamy nas organizm na większy i intensywniejszy wysiłek. Dlatego przed rozpoczęciem, należy upewnić się, że nie występują żadne przeciwwskazania do ich stosowania. Osoby, które cierpią na problemy ze stawami, powinny odpuścić sobie tego typu dodatek. Obciążniki dodatkowo forsują stawy, co może prowadzić do nieprzyjemnych powikłać w przyszłości, a także zwiększa ryzyko kontuzji.
Istotne jest także to, by osoby początkujące odpowiednio dobrały wagę na początek. Warto więc skonsultować się z doświadczonym trenerem, a w niektórych przypadkach także z lekarzem, by upewnić się, że stosowanie obciążników jest dla nas w pełni bezpieczne. Osoby powracające do treningów po urazach i przebytych zabiegach, również powinny przez pierwsze miesiące zrezygnować z dodatkowego dociążenia.
Obciążniki do ćwiczeń – Cena i Ranking 2022
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Obciążniki do ćwiczeń. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.