Kettlebells – Ranking 2024

Coraz popularniejsze stają się dzisiaj ćwiczenia z kettlebells. Dlaczego urządzenia te są tak często stosowane? Co to właściwie są kettlebells i czym różnią się od zwykłych hantli? Dla kogo są one przeznaczone?

Ranking Kettlebelsls – TOP 10 w 2024 roku

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Kettlebells. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Co to jest kettlebell?

Kettlebell to odważnik w kształcie spłaszczonej z jednej strony kuli. Ponadto, posiada uchwyt. Niektórzy twierdzą, że wyglądem przypomina kulę armatnią, inni porównują je do czajnika. Konstrukcja kettlebell zapewnia pewny chwyt i możliwość wykonywania rozmaitych ćwiczeń.

Narzędzie posiada bardzo ciekawą historię. Początkowo kettlebells były wykorzystywane do odmierzania wagi warzyw czy owoców sprzedawanych na straganach. Pochodzą z Rosji, gdzie pojawiły się już w XVIII wieku. Z czasem zaczęto organizować zawody w podnoszeniu odważników, aż w końcu siłacze coraz częściej wykorzystywali je do treningów. Kettlebells cieszyły się dużą popularnością na początku XX wieku, a później zostały nieco zapomniane. Niewątpliwie w ostatnich latach wracają do łask.

Ćwiczenia z Kettlebells zyskują coraz większą popularność
Ćwiczenia z Kettlebells zyskują coraz większą popularność
Zobacz powiązane rankingi i artykuły:

Wszechstronne ćwiczenia z kettlebells

Odważniki z uchwytami umożliwiają wykonywanie rozmaitych ćwiczeń, służących do pracy nad:

 • siłą
 • koordynacją ruchową
 • gibkością
 • motoryką
 • kondycją fizyczną

Zwiększenie siły

Rozmaite ćwiczenia z kettlebells umożliwiają wyćwiczenie mięśni całego ciała. Pozornie mogłoby się wydawać, że odważniki trzymane w dłoniach mogą pomóc jedynie w zwiększeniu siły rąk, ewentualnie klatki piersiowej. Jednakże, dzięki specjalnej konstrukcji, kettlebells można wykorzystywać do ćwiczeń ogólnorozwojowych, obciążających również mięśnie brzucha, pleców i nóg.

Pulsometr – jaki wybrać?

Koordynacja, gibkość i motoryka

Przeskoki, podskoki, obroty – to wszystko można wykonywać z kettlebell w dłoniach. Dzięki temu możliwe jest ułożenie treningu, podczas którego ćwiczy całe ciało. Pozwala to poprawić koordynację ruchową. Ćwiczenia dynamiczne przyczyniają się także do poprawy gibkości i motoryki. Dzięki temu trening z kettlebells przeznaczony jest nie tylko dla kulturystów, czy ciężarowców, ale również dla sportowców wszelkich dyscyplin oraz amatorów.

Kondycja fizyczna

Dynamiczne ćwiczenia z kettlebells pozwalają wypracować niezłą kondycję fizyczną. Odpowiednie ćwiczenia warto więc dołączać nie tylko do treningu siłowego, ale również cardio.

Kettlebells a kręgosłup

Jak się okazuje, wiele ćwiczeń z kettlebells sprawdza się w kształtowaniu postawy ciała. Wszystko za sprawą mięśni głębokich, które są aktywowane podczas wykonywania treningu z urządzeniem. Ćwiczenia z odważnikiem pozwalają uzyskać wyprostowaną postawę ciała oraz pozbyć się bólu pleców.

Kettlebells a hantle

Pozornie różnice między kettlebells a hantlami wydają się niewielkie. Urządzenia te wyglądają bowiem nieco podobnie – niewielkie przedmioty o dużej wadze. Okazuje się jednak, że różnią się dosyć znacząco.

 1. Hantle izolują mięśnie – podczas ćwiczeń z hantlami trenują jedynie pojedyncze partie mięśni. Wydłuża to znacząco ćwiczenia i uniemożliwia przeprowadzenie kompleksowego treningu.
 2. Kettlebells umożliwiają pracę nad zwiększeniem siły, bez znacznej zmiany sylwetki – nie każdemu zależy na tym, aby budować masę mięśniową. Niektórzy chcą po prostu nabrać nieco więcej siły. Z kettlebells jest to możliwe, a z hantlami raczej niewykonalne.
 3. Z kettlebells możliwy jest trening dynamiczny – ze względu na konstrukcję hantli, w zasadzie nie sposób przeprowadzić z nimi treningu dynamicznego. Nie da się nimi na tyle manipulować w dłoniach, aby przerzucać ciężar nad sobą, czy też szybko odkładać i podnosić odważnik.
 4. Ćwiczenia jednorącz i oburącz z kettlebells – podnoszenie oburącz hantli nie jest możliwe, ponieważ uchwyt jest zbyt wąski. Kettlebell bez problemu można podnieść dwoma rękami, co daje o wiele większe możliwości treningowe.

Dla kogo są ćwiczenia z kettlebells?

Wydaje się, że w zasadzie każdy, niezależnie od postawionych sobie celów, może ćwiczyć z kettlebells. Warto wprowadzić je do treningu pracując nad siłą, dynamiką, czy kondycją. Niewątpliwie świetnie sprawdzają się wśród osób, które nie mają jasno sprecyzowanych celów, lecz po prostu chcą być aktywne fizycznie. Oczywiście, zależnie od tego co chce się osiągnąć, konieczne jest odpowiednie dobranie ćwiczeń. Warto też rozważyć zakup zakupu ściskacza do rąk, do uzupełnienia treningu z kettlami. Ranking ściskaczy do rąk, aktualny na rok 2018 znajdziesz na naszej stronie.

Jak wybrać kettlebells?

Wybierając odpowiednie dla siebie odważniki, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników:

 • jakość wykonania – najlepiej, jeśli kettlebell jest żeliwny i posiada gładką rączkę bez nierówności. Warto zwracać na to uwagę, gdyż nie brakuje na rynku produktów niskiej jakości z plastikowymi elementami.
 • wyprofilowanie uchwytu – odpowiednio duża średnica jest niezbędna, ażeby możliwe były solidny chwyt i wykonywanie skomplikowanych ćwiczeń
 • ciężar – dobór ciężarów kettlebells jest kwestią indywidualną. Ogólne wskazówki mówią o tym, że na początek kobiety powinny wybierać odważniki z zakresu 6-10 kg, natomiast mężczyźni 10-20 kg. Wybierając odważniki należy brać pod uwagę swoje możliwości. Należy również pamiętać, że intensywnie trenując z czasem będzie trzeba zakupić nieco cięższe kettlebells.

Przykłady dobrych, cenionych przez użytkowników kettlebells

 • Kettlebell CKB PRO – opinie o kettlebell są bardzo pozytywne. Urządzenie uważane jest za solidnie wykonane i trwałe. Posiada także wysokiej jakości uchwyt. Cena to ok. 10 zł za każdy 1 kg.
 • KT HMS – chromowany uchwyt gwarantuje wygodę użytkowania tego kettlebell. Jest to urządzenie bardzo stabilne i gładkie. Cena w tym przypadku jest nieco wyższa i wynosi 12-13 zł za 1 kg.
Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

4 komentarze do “Kettlebells – Ranking 2024”

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. cwiczwdomu.info nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.
 1. Jeśli chodzi o firmy mogę wypowiedzieć się z perspektywy posiadacza 2×12 kg z HMS, 16 z CBK i 20 i 24 z Iron Bull. Ważyłem wszystkie i wszystkie wyniki mojej wagi są takie HMS -12 (na wadze 12,1), CKB 16 (na wadze 16,1, Iron Bull 20kg (na wadze 20)m, Iron Bull 24 kg (na wadze 24,1 kg). Co do jakości wykonania (jakość malowania i szlifu) Iron Bull 1 miejsce ma niesamowicie dokładny odlew, 2 miejsce CKB, HMS niestety jest niedokładnie zeszlifowane i czuć ich szorstkość na przed ramieniu. Jakość/cena Iron Bull (kupowane za 7 zł na kg), MHS 9,75 za kg, CKB wyszło mi 10,5 zł za kg.

 2. Ćwiczenia z kettlebells uważam za jedne z najlepszych, bo bardzo szybko męczą, jednocześnie dając bardzo fajny progres. Polecam na siłowni zapytać kogoś o pomoc, bo nie jest to proste i wymaga sporo techniki.

 3. Mam odważnik typu kettlebell od jakiegoś czasu i odnosze wrażenie, że jest to jeden z najbardziej funkcjonalnych przyrządów, jakie można mieć. Można nim wykonywać bardzo dużo różnych ćwiczeń, a to jest w tym kluczowe.

 4. Bardzo lubię trening z kettlebells. Nie należy do najłatwiejszych, oraz najprostszych, ale daje bardzo fajne efekty i zdecydowanie warto. Najlepiej zacząć z kimś, to miał juz z tym styczność 😉

Dodaj komentarz