Jakie hantle na początek? Ranking na 2024 rok!

Chcesz kupić hantle do ćwiczeń w domu? Dumasz, jakie wybrać, aby z jednej strony były dobrze wyprofilowane, prawidłowo angażowały mięśnie rąk w trakcie wykonywania ćwiczeń, a przy tym miały konkurencyjną cenę? Zobacz poradnik, w którym wskazujemy jakie hantle na początek wybrać! Wskazujemy, które będą lepsze – hantle bitumiczne czy winylowe? Podpowiadamy jak dobrać idealny ciężar. Objaśniamy, na jaką firmę się zdecydować! Sprawdź nasz ranking najlepszych hantli do ćwiczeń w domu na Czerwiec 2024 roku!

Ranking najlepszych hantli do ćwiczeń w domu na Czerwiec 2024

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jak stworzyliśmy ranking hantli na trening siłowy?

Zestawiając wszystkie produkty w powyższym rankingu najlepszych hantli na Czerwiec 2024 roku, chcemy zaprezentować produkty, które są cenione przez sportowców, a przy tym mają konkurencyjną cenę. Co więcej, klasyfikując hantle w naszym porównaniu, wzięliśmy pod uwagę materiał wykonania, rodzaj hantli, wagę, możliwość regulacji obciążenia, jak również opinie zadowolonych użytkowników. Warto dodać, że na punktację ma również wpływ ergonomia hantli oraz poziom amortyzacji. Powyższy ranking zawiera produkty, które sami polecamy do domowej siłowni. Tworząc powyższe zestawienie, chcemy ograniczyć Twój czas na poszukiwanie tego najlepszego sprzętu sportowego!

Zobacz powiązane rankingi i artykuły:

Jakie hantle na początek wybrać?

Nie wiesz, jak prawidłowo dobrać hantle do ćwiczeń w domu? Dla ułatwienia poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym krok po kroku wskazujemy jakie hantle wybrać na początek! Podpowiadamy, z czego powinien składać się dobry zestaw. Objaśniamy, jakie wybrać, aby angażowały nawet te najgłębsze partie mięśniowe! Zobacz, jakie hantle na początek wybrać do ćwiczeń w domu! Podpowiadamy!

Bitumiczne, żeliwne czy winylowe – jakie hantle kupić?

Wybierając hantle dla początkujących, w pierwszym kroku przemyśl jaki rodzaj będzie dla Ciebie najlepszy. W zależności od wybranego modelu różni się amortyzacja, obciążenie oraz wielkość hantli. Obecnie do wyboru masz hantle:

 • żeliwne,
 • bitumiczne,
 • kompozytowe,
 • neoprenowe,
 • winylowe.

Jednak jak dobrać odpowiednie hantle? Dla ułatwienia Twojego wyboru poniżej prezentujemy różnice pomiędzy hantlami żeliwnymi, kompozytowymi, bitumicznymi oraz winylowymi.

Hantle żeliwne

Hantle żeliwne są bez wątpienia najczęściej wybieranymi i sprawdzą się dla osób początkujących, jak również tych zaawansowanych, którzy chcą wykonywać plan treningowy w domu. Warto dodać, że mają one kompaktowy kształt, a przy tym są ciężkie, dzięki czemu zajmują niedużo miejsca. Ich minusem jest brak amortyzacji, tym samym występuje ryzyko porysowania podłogi w trakcie przesuwania. Dlatego zaleca się zakup maty do ćwiczeń, która uchroni podłoże przed uszkodzeniem.

Hantle bitumiczne

Drugie najczęściej wybierane są hantle bitumiczne, które posiadają obudowę wykonaną z wytrzymałego tworzywa, z kolei wypełnienie stanowi masa bitumiczna. Ich zaletą jest amortyzacja, która zabezpiecza w trakcie turlania się ciężarków po podłodze. Z kolei minusem jest ich rozmiar – są znacznie większe niż modele żeliwne, tym samym zajmują dużo miejsca.

Hantle kompozytowe

Następne, czyli hantle kompozytowe to modele zbliżone do bitumicznych, wyglądem są one podobne, jednak wypełnienie to mieszanka przynajmniej dwóch składników, np. masy bitumicznej i kruszywa, dzięki temu obciążenie jest jeszcze większe w porównaniu do modeli bitumicznych, dzięki czemu mają one mniejszy rozmiar.

Hantle winylowe

Lekkie hantle winylowe są to modele o jednolitym kształcie – nie są to hantle z regulowanym obciążeniem. Posiadają wypełnienie z masy betonowej, która pokryta jest winylem. Dzięki temu są one niewielkich rozmiarów i sprawdzą się doskonale jako hantle dla kobiet, np. do ćwiczeń fitness.

Hantle neoprenowe

Wykonane są z żeliwa, które pokryte jest materiałem neoprenowym. Hantle neoprenowe są bardzo przyjemne w dotyku, wyprofilowane, świetnie leżą w dłoniach i na dodatek powłoka jest antypoślizgowa. Poza tym materiał neoprenowy stanowi amortyzację, dzięki czemu ciężarki nie obrysują podłogi, gdy spadną niefortunnie na podłogę. Warto dodać, że neoprenowe hantle do domu to doskonała propozycja dla osób, które szukają kompaktowego i wygodnego przyrządu do ćwiczeń.

Jednak jakie hantle kupić na początek do ćwiczeń w domu? Wybór konkretnego modelu zależny jest od Twoich własnych preferencji, techniki ćwiczeń oraz celów treningowych. Jeśli zależy Ci na skutecznej rozbudowie masy mięśniowej, to dobrym wyborem będą hantle żeliwne oraz bitumiczne. Z kolei, gdy poszukujesz niedużych ciężarków do ćwiczeń w domu z wyprofilowanym uchwytem, dzięki którym wykonasz średnio angażujące ćwiczenia fitness, to najlepiej wybrać hantle winylowe lub neoprenowe.

Jak prawidłowo dopasować obciążenie w hantlach?

W następnym kroku dobierz ciężar hantli. Miej na uwadze, że dopasowanie obciążenia zależne jest od rodzaju treningu siłowego, jak również od Twojej kondycji. Na dodatek należy dobrać ciężar hantli do ćwiczeń, jakie planujesz wykonywać. Obecnie spotkasz się z hantlami o wadze od 2 x 0,5 do 2 x 25 kg. Jednak jak prawidłowo dopasować wagę do wykonywanego treningu? Jeśli jesteś osobą, która kupuje swoje pierwsze hantle, które to mają poprawić wytrzymałość w trakcie treningów fitness, to zdecyduj się na takie o wadze od 0,5 kg do 3 kg dla jednego obciążenia.

Nieco cięższe ciężarki o wadze od 3 do 7,5 kg doskonale sprawdzą się dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z budowaniem sylwetki, tym samym rozbudową bicepsa, tricepsa, barków, jak również ud czy pośladków. Z kolei, ciężkie hantle, których waga wynosi powyżej 7,5 kg na jeden ciężarek, to propozycja dla osób zaawansowanych, m.in. dla kulturystów, osób trenujących sporty siłowe, które chcą rozbudowywać różne partie ciała w jak najkrótszym czasie.

Waga pojedynczej handli Łączna waga obu hantli Dla kogo?
od 0,5 do 3 kg od 1 kg do 6 kg osoby początkujące, które chcą wykonywać ćwiczenia z hantlami w trakcie treningu fitness; do wzmocnienia wytrzymałości; delikatnego wyrzeźbienia sylwetki ciała
od 3 do 7,5 kg od 6 do 15 kg dla osób, które szukają cięższych hantli w celu rozbudowy masy mięśniowej; chcą wyciskać hantle w celu rozbudowy bicepsa, tricepsa, ud czy barków
od 7,5 do 25 kg od 15 do 50 kg większe obciążenie polecane jest dla doświadczonych sportowców, którzy trenują sporty siłowe w zaciszu własnego domu

Regulowane czy stałe – jakie hantle na początek są najlepsze?

Wybierając dane hantle, spotkasz się z modelami stałymi oraz regulowanymi. Czym się one od siebie różnią? Hantle regulowane umożliwiają dostosowanie ciężaru do rodzaju treningu, części ciała, jak również do swojej kondycji. Są to hantle z uchwytem, talerzami oraz zaciskaczami. Wystarczy założyć na gryf wybrane obciążenie w postaci talerza, np. o wadze 2 kg, 5 kg, czy 10 kg, po czym zabezpieczyć zaciskaczami. Warto dodać, że modele regulowane dają możliwość dopasowania ciężaru hantli do swoich możliwości, dzięki czemu nie będą one ani zbyt lekkie, ani zbyt ciężkie.

Z kolei hantle stałe nie mają opcji regulacji obciążenia. Tym samym ich waga jest stała. Chcąc zwiększyć lub zmniejszyć obciążenie musisz wybrać inny egzemplarz o innej masie. Warto dodać, że mają one swoją zaletę – są wygodniejsze i posiadają antypoślizgową powierzchnię. Jednak jakie hantle na początek kupić? Hantle regulowane dedykowane są szczególnie dla osób, które chcą trenować sporty siłowe w domu i planują regularnie zwiększać obciążenie, w celu rozbudowy masy mięśniowej. Z kolei ciężarki stałe doskonale sprawdzą się dla osób wykonujących treningi fitness.

Z jakich elementów powinien się składać dobry zestaw hantli do ćwiczeń w domu?

Przy wyborze hantli, zwłaszcza regulowanych, sprawdź, co zawiera wybrany przez Ciebie zestaw. Zazwyczaj komplet powinien składać się z:

 • dwóch krótkich gryfów,
 • przynajmniej 8 talerzy (najczęściej jest ich 12),
 • zaciskaczy,
 • walizki do przechowywania.

Ile kosztują dobre hantle na początek do ćwiczeń?

Wybierając dopasowane hantle, spotkasz się z produktami w przeróżnej cenie, która waha się od 6 zł za te najprostsze ciężarki, do 1000 zł za modele żeliwne regulowane. Warto dodać, że kwota zależna jest od rodzaju ciężarów, obciążenia, możliwości regulowania wagi hantli, jak również od materiału, z którego zostały wykonane.

Z jakiej marki hantle kupić do domowej siłowni?

Wybierając najlepsze hantle do ćwiczeń w domu, warto zdecydować się na takie, które są od sprawdzonego producenta. Do jednych z polecanych firm, które w swojej ofercie mają dobre ciężary na początek, zaliczamy:

 • HMS,
 • Gorilla Sports,
 • Pretorians,
 • Spokey.

Podsumowanie

 • Wybierając dobre hantle, na początek zastanów się, jaki rodzaj będzie dla Ciebie najlepszy do ćwiczeń wykonywanych w domu.
 • Do wyboru masz hantle: żeliwne, kompozytowe, bitumiczne, winylowe oraz neoprenowe.
 • W trakcie wyboru zwróć uwagę na rodzaj i ciężar hantli. Co więcej, warto sprawdzić materiał wykonania, jak również amortyzację, która chroni podłogę przed zarysowaniem w trakcie upadku ciężarków.
 • Ciężarki o wadze 2 kg doskonale sprawdzą się do ćwiczeń fitness.
 • Dla osób rozpoczynających przygodę ze sportami siłowymi doskonale sprawdzą się hantle o wadze 3-5 kg na początek.
 • Dobrymi hantlami do ćwiczeń wykonywanych w domu są te marki HMS, Pretorians, Gorilla Sports, jak również Spokey.
 • Za produkt z tej serii należy przeznaczyć od 6 do 1000 zł. Przy czym średnia cena za dobre hantle na początek wynosi powyżej 150 zł.
 • Chcesz kupić najlepsze hantle do wykonywania treningów w zaciszu domowym, jednak nie wiesz, jakie wybrać? Zobacz nasz najnowszy ranking 2024, w którym prezentujemy idealne modele na początek w najniższych cenach online!

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Jaki ciężar hantli na początek do ćwiczeń w domu?

Dopasowanie ciężaru hantli jest zależne od rodzaju treningu, Twojej kondycji, jak również od celu treningowego. W przypadku osób początkujących zaleca się kupować obciążenie od 3 do 7,5 kg – najlepiej hantle regulowane. Takie obciążenie umożliwia efektywną rozbudowę masy mięśniowej poprzez wykonywanie ćwiczeń w domu.

Hantle żeliwne czy bitumiczne?

Hantle żeliwne są mniejszych rozmiarów przy zachowaniu tej samej wagi, w porównaniu do modeli bitumicznych. Jednak nie posiadają one amortyzacji, tym samym do treningu wykonywanego w domu zaleca się zakup dedykowanej maty do ćwiczeń w postaci gotowych elementów wykonanych z pianki. Tymczasem hantle bitumiczne mają większy rozmiar, wykonane są z tworzywa sztucznego. Z kolei wypełnienie stanowi masa bitumiczna.

Ile powtórzeń w trakcie treningu z hantlami?

Wykonując ćwiczenia z hantlami w domu, zaleca się wykonywanie maksymalnie 10 powtórzeń na jedną serię w przypadku ćwiczeń na masę. Z kolei przy wykonywaniu ćwiczeń na rzeźbę zaleca się od 6 do 8 powtórzeń na jedną serię.
Avatar
Karolina Pisarska

Od zawsze związana ze sportem. Obecnie trenuje bieganie na długich dystansach. W przeszłości trenowała koszykówkę, brała udział w wielu międzyszkolnych turniejach. Poza tym ponad 10 lat trenowała jeździectwo - dyscyplinę dressage. Na co dzień związana z innowacjami produktowymi. Na stronie ćwiczwdomu.info doradza w zakresie podejmowania decyzji zakupowych, które dotyczą sprzętu sportowego i nie tylko! W wolnych chwilach chodzi po górach, pływa oraz angażuje swój czas w rozwój osobisty. Pasjonatka kynologii i fotografii.

7 komentarzy do “Jakie hantle na początek? Ranking na 2024 rok!”

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. cwiczwdomu.info nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.
 1. Ćwiczę już kilka miesięcy i obecnie mam tylko hantle o wadze 10 kg. Niestety moje hantle nie mają opcji rozszerzania wagi, przez co zdecyduje się chyba na zakup takich, do których można dokładać następne talerze. Bardzo ciekawy artykuł 😉

 2. Na nadchodzące lato kupiłem sobie zestaw hantli do ćwiczeń, oraz kilka innych sprzętów, dzięki którym urządziłem małą, domową siłownie. Całkiem fajna sprawa dla osób, które nie mają czasu na wyjście na siłownie, tylko muszą zrobić trening w domu po pracy 😉

 3. Jakiś czas temu kupiłem hantle bitumiczne o masie 5 kg i sprawdzają się znakomicie. Jestem dosyć początkującym w kwestii ćwiczeń w domu, więc nie chciałem przekroczyć z ciężarem, na początek wybrałem właśnie tyle. Hantelki bitumiczne są o tyle fajne, że nie jest to stricte żeliwo, tylko masa i w mojej opinii są bezpieczniejsze niż ich żeliwne odpowiedniki.

 4. Jeśli hantle to tylko neoprenowe. Zdecydowanie numer 1. Klasyczne żelazne hantle za bardzo się ślizgają gdy mamy spoconą rękę i nie są one tak komfortowe. Trzeba też odpowiednio dobrać ciężar, bo właśnie takie 14kg jak dla początkującego to znacznie za dużo (chociaż nie wiem ile masz siły :P). Ja zaczynałem ćwiczyć 6kg i potem stopniowo do góry.

 5. A ja ćwiczę hantlami, które mają dobre 30 lat 😀 Znalezione jakiś czas temu na strychu. Tylko są trochę za ciężkie bo mają aż 14 kg i jak na początkującego to trochę za dużo. Chyba korzystam z tego rankingu i zamówię sobie coś lżejszego w granicach 8-10kg. Prawdopodobnie wybór padnie na neoprenowe skoro są takie zachwalane i polecane 😛

 6. Ja preferuje klasyczne hantle żeliwne, jakoś nie lubię tych regulowanych, czasami te ciężarki latają luźno i niewygodnie się ćwiczy. Swoje hantle kupiłem w decathlonie, mają chyba najlepsze ceny.

 7. Te hantle neoprenowe to jakiś hit. Szukajcie takich, które są lekko spłaszczone, to będzie można robić na nich nawet pompki.

Dodaj komentarz