Hantle neoprenowe, gumowe czy żeliwne? Jakie kupić do domu? Ranking 2022, opinie i efekty

Dla każdego kto chce poprawić swoją siłę, zdrowie, zyskać mięśnie, wytrzymałość i dla każdego kto po prostu lubi efektywny wysiłek fizyczny, idealną opcją będą hantle. Hantle są sprzętem sportowym przeznaczonym do wykonywania ćwiczeń fitness, a także do ćwiczeń ogólnorozwojowych oraz często wykorzystywane podczas rehabilitacji. To przyrząd niedrogi a dający dobre efekty dla ciała. Hantle pozwalają ćwiczyć biceps ale nie tylko. Do wyboru spośród wielu ofert są hantle o różnej wadze. Te najlżejsze przeznaczone dla pań i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tego typu ćwiczeniami fizycznymi, poprzez nieco cięższe dla zaawansowanych i te o znacznie większym ciężarze dla strongmanów, którym żaden ciężar nie straszny.

Rodzaje hantli

Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje hantli. Pokrótce chcielibyśmy wymienić oraz przedstawić kilka z nich.

 • Hantle żeliwne – Najbardziej popularne ze względu na swoją prostotę oraz cenę. Bardzo popularne kilkanaście lat temu.
 • Hantle neoprenowe – Co prawda mają żeliwne wypełnienie, jednak powłoka neoprenowa sprawia, że są one przyjemne w dotyku. Nie wchłaniają także wilgoci przez co dłoń nie ślizga się podczas wykonywania ćwiczeń.
 • Hantle winylowe – W przypadku hantli winylowych za wypełnienie odpowiada masa betonowa. Warstwa zewnętrzna wykonana jest z winylu. Poleca się je osobom o dużych dłoniach.
 • Hantle gumowe – wyróżniamy hantle pokryte w całości gumą, hantle z gumowym uchwytem zapobiegającym poślizgowi oraz z nakładkami gumowymi.

  Hantle żeliwne
  Hantle żeliwne bez regulacji obciążenia. Obecnie odchodzi się od takich hantli ze względu na nowocześniejsze rozwiązania.

Jakie hantle kupić?

To pytanie, na które bardzo łatwo postawić sobie odpowiedź. Te, których ciężar będziemy w stanie udźwignąć i które pozwolą wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia z odpowiednią ilością powtórzeń. Nie ma co się porywać z motyką na słońce i wybierać ciężar, który po jednorazowym podniesieniu położy nas na łopatki. Każdy, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z domową siłownią zastanawia się jakie hantle wybrać. Pomocne mogą się okazać opinie, które znajdziemy przy okazji przeglądania ofert sklepów sportowych a także na forach poświęconych szeroko pojętej dziedzinie jaką jest fitness. Skorzystać można z gotowych programów treningowych, które wykorzystują hantle jako jeden z przyrządów podczas ćwiczeń, czy też z tych, które przede wszystkim opierają się na ćwiczeniu z hantlami. Ogromnym atutem tego przyrządu jest jego cena. To naprawdę niewielki koszt w porównaniu do efektów jakie mamy szansę osiągnąć. Ponadto ich niewielkie rozmiary to korzyść w postaci łatwego przechowania, nawet jeśli dysponujemy tylko wynajmowanym niewielkim pokojem. Dla tych, którzy pragnąć ćwiczyć regularnie, waga hantli pozwala zabrać je ze sobą w podróż i podtrzymywać aktywność fizyczną z ich wykorzystaniem nawet podczas wakacji.

Hantle neoprenowe o wadze 2 kg. Obecnie najpopularniejsze w sprzedaży.
Hantle neoprenowe o wadze 2 kg fimy OTG. Obecnie najpopularniejszy rodzaj hantli w sprzedaży.

Hantle a bezpieczeństwo – uchwyt gładki czy śrubowy? Funkcjonalność

Wybierając hantle do swojej domowej siłowni, powinno się patrzeć nie tylko na ciężar sztangielek, ale też na ich praktyczność i bezpieczeństwo stosowania. Opcją wartą rozważenie są hantle o regulowanym ciężarze, z możliwością dokładania talerzy. Dzięki temu kupując tylko jeden komplet hantli, można ćwiczyć na wielu stopniach ciężkości.

Decydując się na takie rozwiązanie, dobrze jest zwrócić uwagę, czy wybrane hantle posiadają gryf gładki czy śrubowy. Gładki uchwyt jest wygodniejszy, ponieważ podczas zmiany obciążenia wystarczy odbezpieczyć zacisk i zsunąć go z gryfu. Jednak, mimo iż jest to zdecydowanie najszybsza opcja, nie można zaliczyć jej do najbardziej bezpiecznych. Luźno lub niedokładnie zaciśnięte zabezpieczenie stwarza ryzyko zsunięcia się talerzy z uchwytu hantla.

Natomiast wybierając gryf śrubowy, prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest zdecydowanie mniejsze. Rowki na gryfie utrudniają ściąganie zabezpieczenia, gdyż każdorazowo trzeba przekręcić je przez całą długość uchwytu, co może być uciążliwe, ale zdecydowanie bardziej bezpieczne dla ćwiczącego.

Zastosowanie hantli

 • Hantle są idealnym rozwiązaniem dla każdego ćwiczącego. Mogą je używać osoby początkujące, które powinny zacząć od hantli o wadze 500g. Wraz z poziomem zaawansowania należy pomyśleć o zakupie cięższych, od 1 do 5 kg. Podobne zasady odnoszą się do treningu areobowego.
 • Gdy naszym celem jest trening siłowy to powinniśmy posiadać cały wachlarz hantli. Idealnym rozwiązaniem do tego rodzaju treningu mogą być hantle z możliwością zmiany obciążenia. Zaoszczędzimy dzięki temu pieniądze oraz miejsce na przechowywanie przyrządu.
 • Trening z hantlami jest korzystny zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Płeć piękna nie powinna obawiać się ćwiczeń z dodatkowym obciążeniem. Trening z hantlami nie przyczyni się do uzyskania męskich kształtów, wręcz przeciwnie, pozwoli na wyrzeźbienie kobiecej sylwetki i umożliwi ujędrnienie poszczególnych partii ciała.
 • Hantle to akcesoria, które przydadzą się nie tylko osobom, które chcą zwiększyć swoją siłę i masę mięśniową, ale też tym redukującym swoją masę ciała. Większa masa mięśniowa, uzyskana dzięki treningowi z hantlami, sprzyja procesowi odchudzania. Ponad to, ćwicząc siłowo dba się nie tylko o redukcję tkanki tłuszczowej, ale też o jędrny, estetyczny wygląd ciała.

→ Zobacz również: czym jest ściskacz do rąk i jak na nim ćwiczyć?

Hantle – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Hantle. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jak dobrać gryf do hantli?

Oczywiście, podstawowym kryterium doboru gryfu do hantli jest dopasowanie średnicy(w innym wypadku nie będziemy w stanie założyć obciążenia lub odpowiednio go ustabilizować). Gryf nie powinien być zbyt szeroki w stosunku do wielkości naszych dłoni, ponieważ utrudnia to stabilizację ciężaru podczas wykonywania ćwiczeń. Warto również pamiętać o konieczności dopasowania obwodu gryfu do rozmiaru naszych dłoni: jeżeli gryf będzie zbyt gruby, uniemożliwi nam to poprawny uchwyt. Z kolei gryf zbyt cienki sprawi, że hantle będą “wyślizgiwać” się nam z rąk. Jeżeli chodzi o materiał, to oczywiście najlepszą opcją są gryfy metalowe, najlepiej nierdzewne.

Ćwiczenia i trening z hantlami

Początkujący adepci treningu siłowego bardzo często są przekonani, że sztangielki służą tylko i wyłącznie do treningu bicepsów. W rzeczywistości, wachlarz ćwiczeń, jakie możemy wykonać dysponując hantlami jest o wiele szerszy. Hantle pozwalają na trening między innymi takich partii mięśniowych, jak:

 • Tricepsy: wyciskanie hantli zza pleców siedząc(wyciskanie “francuskie sztangielki”), wyciskanie sztangielki zza pleców leżąc, prostowanie ramienia ze sztangielką w opadzie tułowia.
 • Barki i mięśnie klatki piersiowej: rozpiętki na ławeczce leżąc, wyciskanie sztangielek siedząc, unoszenie ramion ze sztangielkami stojąc, unoszenie ramion w przód ze sztangielkami, wyciskanie sztangielek leżąc.
 • Plecy: wiosłowanie sztangielkami oburącz w opadzie tułowia lub w oparciu o ławkę skośną, wiosłowanie jednorącz w oparciu ręką o ławeczkę lub .w oparciu o kolano.
 • Nogi i pośladki: wykroki i zakroki z hantelkami, unoszenie bioder.
 • Brzuch i core: martwy robak, skłony boczne z hantlami w dłoniach.
 • Ćwiczenia wielostawowe angażujące dolne i górne partie ciała oraz core: martwy ciąg oraz martwy ciąg na jednej nodze, przysiady z wypchnięciem hantli nad głowę.

Podczas treningu z hantlami warto stopniowo zwiększać obciążenie. Szczególną uwagę na wielkość hantli powinny zwrócić uwagę osoby początkujące. Zbyt ciężkie sztangielki mogą okazać się przyczyną nadwyrężeń ciała lub kontuzji.

Jak więc widać, przy pomocy samych hantli możemy wykonać kompleksowy trening właściwie wszystkich partii mięśni torsu. Do wymienionych powyżej ćwiczeń warto również dodać trening nadgarstków, przedramion a nawet nóg(przysiady ze sztangielkami).

Powody, dla których warto ćwiczyć z obciążeniem

Trening z dodatkowym obciążeniem, np. w postaci hantli o różnym ciężarze może przynieść wiele korzyści. Dlaczego warto zdecydować się na ćwiczenia z tymi akcesoriami?

 • wzmacniają mięśnie i pomagają w budowaniu masy mięśniowej
 • ujędrniają ciało, np. uda, pośladki
 • pozwalają na zaangażowanie do pracy mięśnie całego ciała
 • pomocne na redukcji
 • urozmaicają plan treningowy
 • przeznaczone dla osób na każdym stopniu zaawansowania
 • przeznaczone dla mężczyzn i dla kobiet
 • idealne dla osób trenujących kulturystycznie
 • mogą stanowić dodatkowy element planu treningowego biegaczy i innych sportowców
 • umożliwiają szybką progresję

Hantle a inne akcesoria

Sztangielki albo też hantle to przyrządy zaliczane do grupy tak zwanych wolnych ciężarów. To właśnie ta forma treningu jest zgodnie uznawana za najbardziej efektywną metodę rozbudowy masy mięśniowej. Dysponując samymi hantlami jesteśmy w stanie wykonać pełnowymiarowy trening mięśni bicepsów, tricepsów oraz barków. Czasami jednak przyda się również korzystanie z innych akcesoriów. Ściskacze do nadgarstków z regulacją ciężaru pomogą nam wzmocnić nadgarstki oraz mięśnie przedramion, co ułatwi wykonywanie ćwiczeń z hantlami w sposób poprawny technicznie a także znaczące pomoże nam w stabilizacji uchwytu. Przydatne mogą okazać się również stabilizatory łokci oraz nadgarstków: redukują one obciążenie stawów podczas treningu z wolnymi ciężarami, co pozwala na uniknięcie przeciążeń oraz kontuzji. Warto również przemyśleć zakup rękawic do ćwiczeń na siłowni.

Hantle zasadniczo stanowią bezpieczny sprzęt do treningu kulturystycznego. Należy jednak stosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, ruch podczas każdego ćwiczenia powinien być równy, miarowy i pozbawiony szarpania: w ten sposób redukujemy ryzyko kontuzji stawowych. Warto również pamiętać o odpowiednim wzmocnieniu mięśni nadgarstków oraz przedramion, ponieważ ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa naszego treningu. W przypadku problemów ze stawami lub treningu na większych ciężarach warto również stosować stabilizatory łokci i nadgarstków.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

7 komentarzy do “Hantle neoprenowe, gumowe czy żeliwne? Jakie kupić do domu? Ranking 2022, opinie i efekty”

 1. Ćwiczę już kilka miesięcy i obecnie mam tylko hantle o wadze 10 kg. Niestety moje hantle nie mają opcji rozszerzania wagi, przez co zdecyduje się chyba na zakup takich, do których można dokładać następne talerze. Bardzo ciekawy artykuł 😉

 2. Na nadchodzące lato kupiłem sobie zestaw hantli do ćwiczeń, oraz kilka innych sprzętów, dzięki którym urządziłem małą, domową siłownie. Całkiem fajna sprawa dla osób, które nie mają czasu na wyjście na siłownie, tylko muszą zrobić trening w domu po pracy 😉

 3. Jakiś czas temu kupiłem hantle bitumiczne o masie 5 kg i sprawdzają się znakomicie. Jestem dosyć początkującym w kwestii ćwiczeń w domu, więc nie chciałem przekroczyć z ciężarem, na początek wybrałem właśnie tyle. Hantelki bitumiczne są o tyle fajne, że nie jest to stricte żeliwo, tylko masa i w mojej opinii są bezpieczniejsze niż ich żeliwne odpowiedniki.

 4. Jeśli hantle to tylko neoprenowe. Zdecydowanie numer 1. Klasyczne żelazne hantle za bardzo się ślizgają gdy mamy spoconą rękę i nie są one tak komfortowe. Trzeba też odpowiednio dobrać ciężar, bo właśnie takie 14kg jak dla początkującego to znacznie za dużo (chociaż nie wiem ile masz siły :P). Ja zaczynałem ćwiczyć 6kg i potem stopniowo do góry.

 5. A ja ćwiczę hantlami, które mają dobre 30 lat 😀 Znalezione jakiś czas temu na strychu. Tylko są trochę za ciężkie bo mają aż 14 kg i jak na początkującego to trochę za dużo. Chyba korzystam z tego rankingu i zamówię sobie coś lżejszego w granicach 8-10kg. Prawdopodobnie wybór padnie na neoprenowe skoro są takie zachwalane i polecane 😛

 6. Ja preferuje klasyczne hantle żeliwne, jakoś nie lubię tych regulowanych, czasami te ciężarki latają luźno i niewygodnie się ćwiczy. Swoje hantle kupiłem w decathlonie, mają chyba najlepsze ceny.

 7. Te hantle neoprenowe to jakiś hit. Szukajcie takich, które są lekko spłaszczone, to będzie można robić na nich nawet pompki.

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. Ćwiczwdomu.info nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.