Najlepsza mata do ćwiczeń fitness – Ranking 2024

Najlepsza mata do ćwiczeń z jednej strony skutecznie amortyzuje, a z drugiej zapewnia stabilizację w trakcie treningu. Zastanawiasz się jaką matę kupić, aby zapewniała solidną przyczepność, a przy tym była w niskiej cenie? Nie wiesz, na jaką się zdecydować? Zobacz, porównaj i wybierz najlepszą matę do ćwiczeń w naszym rankingu na Kwiecień 2024 roku! Zestawiamy produkty w najlepszej cenie, które zapewniają komfortowe wykonywanie ćwiczeń. Na dodatek w poradniku podpowiadamy jaką matę wybrać – tę wykonaną z pianki, PVC czy kauczuku? O grubości 5 mm, 10 mm czy 20 mm? Przeczytaj, jaką matę wybrać i jak dopasować ją do ciała i rodzaju ćwiczeń!

Najlepsze maty do ćwiczeń w rankingu na Kwiecień 2024

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jak powstał ranking mat do ćwiczeń 2024?

Podczas sporządzania rankingu najlepszych mat do ćwiczeń braliśmy pod uwagę najważniejsze parametry każdego z produktów. Do klasyfikacji zaliczyliśmy takie cechy mat jak: materiał antypoślizgowy, grubość, materiał wykonania, markę, jak również wagę. Co więcej, w trakcie przyznawania miejsc duże znaczenie miały zweryfikowane opinie użytkowników oraz recenzje w sieci. Tworząc powyższy ranking 2024 mamy na celu zaprezentować te najlepsze maty, które wyróżniają się wysokiej jakości wykonaniem, są przystosowane do różnego obciążenia, doskonale amortyzują i zabezpieczają ciało przed urazami oraz kontuzjami. Na dodatek prezentując powyższe porównanie, chcemy maksymalnie skrócić Twój czas, jaki musiałbyś przeznaczyć na poszukiwanie tego odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń!

Jaką matę treningową do ćwiczeń wybrać?

Nie wiesz jaką matę do ćwiczeń wybrać, tak aby była antypoślizgowa, amortyzowała ciało, a przy tym zapewniała bezpieczeństwo w trakcie wykonywania ćwiczeń? Poniżej przygotowaliśmy poradnik, w którym krok po kroku wskazujemy, jaką matę wybrać! Wskazujemy najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę w trakcie zakupu! Zobacz, jak wybrać najlepszą matę do ćwiczeń, która będzie tania, ale wygodna i trwała!

Mata do ćwiczeń z pianki, materiału PVC czy kauczuku – jaka jest najlepsza?

Przed zakupem maty do ćwiczeń warto zwrócić uwagę na materiał wykonania. Przy wyborze najlepszej maty spotkasz się z produktami, które zostały wykonane z różnego rodzaju tworzywa. W zależności od wyboru różni się poziom amortyzacji, stopień pochłaniania wilgoci, przyczepność oraz struktura. Obecnie do dyspozycji masz maty wykonane z:

 • kauczuku,
 • tworzywa PVC,
 • naturalnego korka,
 • pianki,
 • TPE,
 • gumy.

Miej na uwadze, że materiał maty warto dopasować do rodzaju wykonywanych ćwiczeń w domu, na siłowni czy na zewnątrz. Dla ułatwienia przygotowaliśmy poniżej opis każdej z polecanych mat. Zobacz, z jakiego materiału wybrać matę do ćwiczeń!

Materiał wykonania maty Opis Typ ćwiczeń
PVC zapewnia komfort podczas ćwiczeń, mata do ćwiczeń z PVC jest antypoślizgowa i zapewnia bardzo dobrą przyczepność jako mata do jogi, fitness, pilatesu, ćwiczeń korekcyjnych i rehabilitacyjnych
guma mata gumowa do ćwiczeń zapewnia bardzo dobrą stabilizację, dzięki czemu minimalizuje ślizganie się; jest cienka co jest minusem tego produktu mata do ćwiczeń jogi, fitness, pilatesu, ćwiczeń rehabilitacyjnych i korekcyjnych
TPE wyróżnia się średnią miękkością, wykonana jest z elastomeru termoplastycznego, zapewnia stabilizację na średnim poziomie doskonale sprawdzi się na zajęcia fitness, jogi i ćwiczeń pilates
kauczuk jest to mata antypoślizgowa, która zapewnia wysoką przyczepność w czasie ćwiczeń; mata jest giętka i wytrzymała, dzięki czemu sprawdzi się w trakcie zajęć w salce, jak i na zewnątrz; jest łatwa w trakcie przenoszenia; spotkasz się z matą wykonaną z naturalnego kauczuku, jak i z nitrylowo-butadienowego NBR mata do ćwiczeń fitness, do praktykowania jogi, ćwiczeń rekreacyjnych, jak i ćwiczeń relaksacyjnych
naturalny korek doskonała do wykonywania obciążających ćwiczeń np. z hantlami lub gumami do ćwiczeń, zapewnia średnią amortyzację i wysoką stabilność, mata została wykonana z wysokiej jakości korka, dzięki czemu dodatkowo pochłania pot mata do ćwiczeń i jogi, ćwiczeń na siłowni, ćwiczeń korekcyjnych, ćwiczeń relaksacyjnych
pianka EVA mata piankowa zapewnia wysoką amortyzację, na dodatek dedykowana jest jako mata ochronna na siłownie, w trakcie używania różnych przyrządów do ćwiczeń np. ciężarów czy gum; ma szerokie zastosowanie; wyróżnia się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża; może występować w formie zwijanej, składanej, jak również jako mata puzzle; wykonasz na niej większość ćwiczeń akcesorium do ćwiczeń na siłowni, do praktykowania jogi, ćwiczeń korekcyjnych, jako profesjonalna mata fitness

Na jaki rozmiar maty się zdecydować?

Wybierając matę do ćwiczeń, koniecznie dopasuj jej rozmiar do swojego wzrostu. W tym celu należy zwrócić uwagę na długość, szerokość, jak również grubość maty. Warto wspomnieć, że prawidłowe dopasowanie wymiarów maty wpływa na większy komfort podczas ćwiczeń, jak również minimalizuje wystąpienie kontuzji. Zobacz poniżej jak prawidłowo dopasować matę do ćwiczeń do swojego ciała!

Jak dopasować długość maty do ćwiczeń?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na długość maty. W sprzedaży spotkasz się z matami do ćwiczeń o długości od 170 do 200 cm. Warto wybrać matę, która jest przynajmniej o 10 cm dłuższa od Twojego wzrostu, dzięki temu zapewnisz sobie wysoki komfort ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej.

W związku z tym, jeśli Twój wzrost sięga do 160 cm, to najlepiej wybrać matę do ćwiczeń o długości do 170 cm. Tymczasem maty do ćwiczeń posiadające długość od 171 do 180 cm doskonale sprawdzą się dla osób o wzroście od 161 do 170 cm. Z kolei te największe, których długość wynosi powyżej 181 cm, to maty, które dedykowane są dla użytkowników o wzroście powyżej 171 cm.

Wzrost użytkownika Długość maty
do 160 cm do 170 cm
od 161 do 170 cm od 171 do 180 cm
od 171 do 180 cm od 181 do 190 cm
powyżej 180 cm powyżej 191 cm

Na jaką szerokość się zdecydować?

Szerokość maty do ćwiczeń powinna być dopasowana do postury ciała, jak również do rodzaju wykonywanych ruchów. Im bardziej angażujące ćwiczenia, tym wybieraj szerszy produkt. Podczas zakupu dobrej i taniej maty spotkasz się najczęściej z produktami o szerokości od 61 do 80 cm. W sytuacji, gdy posiadasz niedużą posturę ciała, wtedy wybieraj matę do ćwiczeń 60 cm szerokości.

Tymczasem nieco większe w zakresie od 61 cm do 70 cm, doskonale sprawdzą się dla osób o średniej posturze ciała, których wzrost oscyluje od 161 do 170 cm. Z kolei mata do ćwiczeń o szerokości powyżej 71 cm, to propozycja dla osób o znacznie większej posturze – o wzroście powyżej 171 cm.

Jaka grubość maty do ćwiczeń będzie najlepsza?

Bardzo ważna jest również grubość maty, która powinna być dopasowana do rodzaju wykonywanych ćwiczeń, nawierzchni, jak również do wagi użytkownika. Im bardziej nierówna nawierzchnia, na której planujesz ćwiczyć, tym wybieraj grubszą matę. Podobnie z wagą – im większa waga użytkownika, tym powinieneś stosować grubszą matę do ćwiczeń. W sprzedaży spotkasz się z różnymi produktami – cienkimi matami, jak również grubymi.

Zakres grubości wynosi od 5 do 80 mm. Gdy Twoja waga ciała sięga 65 kg, to wystarczająca będzie mata o grubości do 1 cm. Tymczasem osoby o wadze od 65 do 80 kg powinny zdecydować się na matę o grubości od 1 do 1,5 cm. Natomiast dla osób, których masa ciała wynosi więcej niż 80 kg lub wykonują ćwiczenia siłowe na twardym terenie, poleca się wybierać grubą matę do ćwiczeń o grubości powyżej 1,5 cm.

Mata do ćwiczeń rozwijana czy składana?

Wybierając matę do ćwiczeń, warto zwrócić uwagę na jej formę składania. Obecnie do wyboru masz maty:

 • składane,
 • zwijane,
 • w formie puzzli.

Zwijana mata jest wygodna i bardzo prosta w transportowaniu. Dedykowana jest ona szczególnie dla osób, które wykonują ćwiczenia na świeżym powietrzu, uczęszczają na zajęcia fitness czy praktykują jogę w dedykowanej szkole dla joginów. Z kolei mata składana jest wykonana z materiału, który możesz wygodnie złożyć na kilka połówek. Warto dodać, że jest to mata gimnastyczna, która sprawdzi się do ćwiczeń fitness, kalisteniki, pilatesu czy ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Ostatnia, czyli mata w formie puzzli, to produkt o dużej grubości, dzięki czemu gwarantuje ona wysoką amortyzację. Dedykowana jest ona do wykonywania ćwiczeń z hantlami, gumami i ciężarami. Dzięki swojej strukturze chroni nie tylko osobę, która wykonuje ćwiczenia, ale również podłogę. Jednak na jaką matę do ćwiczeń się zdecydować? Dobór odpowiedniego rodzaju maty zależny jest od Twoich własnych preferencji, typu treningu, jak również od podłoża.

Dopasuj wagę!

Kupując dobrą matę do ćwiczeń, zobacz na wagę produktu. Dlaczego jest to ważne? Im mniejsza waga, tym większy komfort w trakcie przenoszenia. Co z kolei ma duże znaczenie dla osób, które planują przenosić matę w różne miejsca. W związku z tym, jeśli szukasz maty do ćwiczeń podróżnej, wtedy zdecyduj się na taką, której waga nie przekracza 2,5 kg. 

Ile kosztuje dobra mata do ćwiczeń?

Cena, jaką należy przeznaczyć na zakup najlepszej maty do ćwiczeń, zależna jest od wymiaru, materiału, marki, wzoru, koloru, grubości, jak również od przeznaczenia. W sklepach spotkasz się z matami do ćwiczeń w cenie od 25 do 1000 zł. Warto dodać, że najtańsze są maty zwijane, które możesz wygodnie przetransportować, z kolei najdroższe są te w formie składanych puzzli – ich cena zależna jest od ilości elementów w zestawie, jak również od grubości materiału.

Od jakiego producenta wybrać najlepszą matę do ćwiczeń?

W sprzedaży spotkasz się z matami do ćwiczeń od przeróżnych producentów, którzy są mniej lub bardziej polecani. Do jednych z najlepszych mat do ćwiczeń można zaliczyć te marki:

 • Spokey,
 • GymTek,
 • Tiguar,
 • Queenfit,
 • Sportvida,
 • 4Fizjo.

Podsumowanie

 • Większość mat do ćwiczeń ma szerokie zastosowanie. Możesz je wykorzystać w trakcie praktykowania jogi, wykonywania pilatesu, ćwiczeń siłowych, rekreacyjnych czy fizjoterapeutycznych. Na dodatek świetnie sprawdzą się na fitness.
 • W trakcie zakupu dobrej maty do ćwiczeń należy dopasować wybrany produkt do własnego ciała.
 • Wśród polecanych produktów można zaliczyć maty Spokey, GymTek, 4Fizjo, Tiguar, jak i maty do ćwiczeń Queenfit.
 • Kwota, jaką należy przeznaczyć na zakup maty do ćwiczeń, wynosi od 25 do 1000 zł. Średnia cena za dobrą matę to około 60 zł.
 • Karimata do ćwiczeń może być wykonana z różnego rodzaju materiału, np. korka, kauczuku, tworzywa PVC czy gumy.
 • Standardowe wymiary maty to 183 cm długości oraz 61 cm szerokości.
 • Warto zwrócić uwagę na grubość maty i dopasować ją do wykonywanych ćwiczeń na różnych powierzchniach.
 • Wciąż dumasz jaką matę do ćwiczeń wybrać, tak aby była dobra i tania? Sprawdź nasz najnowszy ranking 2024, w którym zestawiamy polecane produkty od najlepszych producentów w cenach do 15% niższych niż w sklepach stacjonarnie.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Czym się różni mata do ćwiczeń od maty do jogi?

Mata do ćwiczeń zazwyczaj ma znacznie większą amortyzację. Wykonana jest z tworzywa PVC i jest polecana do wykonywania różnego rodzaju aktywności. Z kolei mata do jogi jest znacznie cieńsza, często wykonana z kauczuku lub korka. Wyróżnia się antypoślizgowym materiałem. Warto dodać, że dobre maty do jogi mogą dzielić się na różne rodzaje.

Z jakiego materiału najlepsza mata do ćwiczeń?

W trakcie zakupu maty do ćwiczeń spotkasz się z produktami, które wykonane są z tworzywa PVC, TPE, kauczuku, korka, pianki EVA, jak również z gumy. Dobór odpowiedniego materiału zależny jest od rodzaju ćwiczeń, które wykonujesz. Najbardziej uniwersalne i polecane do różnego typu ćwiczeń są maty wykonane z PVC. Wyróżniają się one wysoką trwałością, posiadają antypoślizgową powierzchnię, dzięki czemu wykonywanie ćwiczeń jest bezpieczne i komfortowe.

Czy karimata i mata do ćwiczeń to samo?

Nie, karimata jest to mata przystosowana do spania, np. pod namiotem w trakcie trekkingu. Warto dodać, że jest ona podatna na odkształcenia i nieprzystosowana do wykonywania ćwiczeń. Z kolei mata do ćwiczeń wykonana jest z materiałów, które są elastyczne, dopasowują się do kształtu ciała, ale przy tym wracają do swojej pierwotnej formy. Na dodatek mata do ćwiczeń zabezpiecza przed urazami i kontuzjami. Wykonana jest ona z antypoślizgowego materiału, który gwarantuje wysoką przyczepność.
Avatar
Karolina Pisarska

Od zawsze związana ze sportem. Obecnie trenuje bieganie na długich dystansach. W przeszłości trenowała koszykówkę, brała udział w wielu międzyszkolnych turniejach. Poza tym ponad 10 lat trenowała jeździectwo - dyscyplinę dressage. Na co dzień związana z innowacjami produktowymi. Na stronie ćwiczwdomu.info doradza w zakresie podejmowania decyzji zakupowych, które dotyczą sprzętu sportowego i nie tylko! W wolnych chwilach chodzi po górach, pływa oraz angażuje swój czas w rozwój osobisty. Pasjonatka kynologii i fotografii.

6 komentarzy do “Najlepsza mata do ćwiczeń fitness – Ranking 2024”

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. cwiczwdomu.info nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.
 1. Od jakiegoś czasu po głowie chodzi mi mata puzzle do ćwiczeń – czy ma ktoś coś takiego i może się wypowiedzieć, czy warto to kupować? Zależy mi na tym, by kupić ją na wyjazd za granicę, bo chcę tam trochę poćwiczyć.

  • Dopiero zaczynam przygodę z jogą i chciałabym kupić matę. Nie chcę inwestować milionów, bo może się okazać, że poćwiczę dwa tygodnie i koniec 😛

 2. U mnie mata antypoślizgowa do ćwiczeń spisuje się od dwóch miesięcy bardzo dobrze. Kupiłam nową i zdecydowanie warto było kupić coś, co jest polecane i zbiera dobre opinie tak jak moja mata. Powłoka antypoślizgowa daje mega dużo komfortu.

 3. Nie ma nic lepszego niż gruba mata do ćwiczeń. Doskonale sprawdza się przy ćwiczeniach, ale również na wyjazdy. Nie lubię cienkich, bo praktycznie nie dają nic i nie ma różnicy czy ćwiczy się na podłodze, czy na macie. Nie jest to droga rzecz, więc warto zainwestować w tą podwójną warstwę 😉

 4. Jaka mate do Yogi kupić? Może to dziwne, ale kazda mata ktora mialam wystrzepila sie na bokach. Nie wiem, moze to wynika ze zlego uzytkowania, ale chcialabym juz kupic jedna a porzadna.

 5. Ta mata York jest fantastyczna! Moja dziewczyna ją uwielbia 😛 Dzięki 🙂

Dodaj komentarz