Jaka mata do jogi jest najlepsza? Ranking na 2024 rok!

Nie wiesz jaką matę do jogi wybrać, aby z jednej strony skutecznie amortyzowała, a przy tym doskonale stabilizowała ciało w trakcie wykonywania ćwiczeń? Zastanawiasz się, jaką wybrać – tę kauczukową, z PVC czy może TPE? Sprawdź nasz ranking najlepszych mat do jogi na Lipiec 2024 roku, w którym zestawiamy sprawdzone produkty w najniższych cenach! Co więcej, krok po kroku podpowiadamy jak prawidłowo dopasować matę do swojego wzrostu. Wskazujemy, z jakiego materiału jest najlepsza. Radzimy, na jaką markę się zdecydować. Przeczytaj, jaką matę do jogi wybrać, tak aby zapewniała komfort i świetną stabilizację!

Ranking mat do jogi na Lipiec 2024 – wybierz najlepszą?

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jak powstał nasz ranking najlepszych mat do jogi?

W trakcie sporządzania rankingu najlepszych mat do jogi wzięliśmy pod uwagę najważniejsze parametry produktu, do których można zaliczyć materiał wykonania, markę, rozmiar maty, rodzaj, jak również cenę. Warto dodać, że duży wpływ na punktację miał poziom amortyzacji. Na dodatek wybieraliśmy takie maty do jogi, które są antypoślizgowe i mają powierzchnię, która zabezpiecza stawy oraz kości przed urazami. Co więcej, na kształtowanie się miejsc w rankingu wpływ miały zweryfikowane oceny oraz recenzje użytkowników, którzy mieli styczność z danym produktem. Tworząc powyższy ranking polecanych mat do jogi, chcemy zaprezentować dla Ciebie te najlepsze modele, tak aby maksymalnie ograniczyć Twój czas, który musiałbyś przeznaczyć na poszukiwanie idealnego produktu!

Jaką matę do jogi wybrać?

Dumasz nad zakupem dobrej maty do jogi, jednak nie wiesz, na jaką się zdecydować? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poniżej poradnik, w którym w kilku prostych krokach wskazujemy jak dopasować najlepszą matę do jogi, tak aby umożliwiała jogowanie na 100%! Przeczytaj poniżej, jaką matę do jogi wybrać i kupić w 2024 roku! Podpowiadamy!

Jak dopasować matę do jogi do swojego wzrostu?

Wybierając idealną matę do jogi, w pierwszej kolejności dopasuj ją do Twojego wzrostu. Dla ułatwienia poniżej podpowiadamy jak to zrobić poprawnie, tak aby mata zapewniała komfort w trakcie użytkowania oraz skuteczną amortyzację. Zobacz, jak dopasować długość, szerokość oraz na jaką grubość się zdecydować wybierając odpowiednią matę do praktykowania jogi!

Jaką długość maty do jogi wybrać?

Kupując matę do praktyki jogi, zwróć uwagę na długość wybranego produktu. Wśród mat dostępnych w sprzedaży spotkasz się z produktami o długości od 170 do 200 cm lub nawet więcej. Przyjmuje się, że decydując się na matę do uprawiania jogi, należy zakupić taką, której długość jest o przynajmniej 10 cm większa niż docelowy wzrost jej użytkownika. W związku z tym dla osoby o wzroście do 160 cm najlepiej zdecydować się na matę o długości 170 cm. W przypadku osób o wzroście ok. 170 cm lepszym rozwiązaniem będzie zakup maty do ćwiczenia jogi o długości 180 cm. Z kolei dla osób wysokich o wzroście 180 cm lub większym doskonale sprawdzi się mata 190 cm.

Wzrost użytkownika Zalecana długość maty do jogi
do 160 cm do 170 cm
od 161 do 170 cm od 171 do 180 cm
od 171 do 180 cm od 181 do 190 cm
powyżej 181 cm powyżej 191 cm

Jaka szerokość maty do jogi będzie najlepsza?

Przed wyborem maty do jogi dopasuj jej szerokość, która zależna jest od wzrostu, jak również postury ciała. W sprzedaży spotkasz się z matami do jogi o szerokości od 60 do 80 cm. Często wybierane przez szkoły jogi są produkty o szerokości od 60 do 70 cm. Taka szerokość jest w zupełności wystarczająca dla osób o średniej posturze ciała, których wzrost sięga do 180 cm. W sytuacji, gdy jesteś masywną osobą lub Twój wzrost wynosi powyżej 180 cm, wtedy lepiej zdecydować się na większą – 80 cm. Pamiętaj, że prawidłowe dopasowanie szerokości w trakcie doboru maty wpłynie na komfort, jak i na dobrą przyczepność w trakcie wykonywania ćwiczeń!

Zwróć uwagę na grubość maty!

Grubość maty do jogi wpływa nie tylko na wygodę w trakcie wykonywania ćwiczeń, ale również na amortyzację kości i stawów, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza dla osób początkujących. Im grubsza mata, tym większa amortyzacja. Miej na uwadze, że parametr ten zależny jest od wagi ciała użytkownika oraz rodzaju podłoża, na którym planujesz ćwiczyć. W ofertach sklepów spotkasz się z cienkimi matami do jogi, jak również grubymi. Zakres grubości wynosi od 2,5 do 8 mm. 

Jednak jaka mata do jogi będzie odpowiednia? W sytuacji, gdy Twoja waga wynosi do 65 kg, wtedy wystarczająca będzie klasyczna mata do jogi w domu o grubości 4 mm. Z kolei, gdy ważysz od 65 do 80 kg, wtedy najlepiej wybierać matę o grubości od 4 do 6 mm. Grube maty do jogi w zakresie od 6 do 8 mm grubości polecane są dla osób, których waga wynosi 80 kg lub więcej. Taki dobór zapewni skuteczną amortyzację w trakcie utraty równowagi i upadku.

Waga użytkownika Grubość maty do jogi
do 65 kg do 4 mm
od 65 do 80 kg od 4 do 6 mm
powyżej 80 kg powyżej 6 mm

PVC, kauczuk czy TPE – na jaką matę do ćwiczenia jogi się zdecydować?

W następnym kroku zwróć uwagę na wykonanie maty do jogi. Warto mieć na uwadze, że w zależności od materiału, z którego została stworzona mata, różni się przyczepność, amortyzacja, poziom pochłaniania wilgoci, jak również czyszczenie maty. Poza tym dobór materiału warto dopasować do rodzaju jogi, np. do jogi dynamicznej lepiej wybierać matę z PVC, do jogi statycznej najlepiej sprawdza się mata z pianki TPE lub kauczuku, z kolei do Hot jogi dedykowana jest mata z mikrofibrą. W sprzedaży spotkasz się z różnymi rodzajami mat do jogi, do których zaliczamy:

 • matę PVC,
 • matę kauczukową,
 • matę z PU,
 • matę z juty,
 • matę korkową,
 • matę z TPE,
 • matę z mikrofibrą.

Jednak jaką matę wybrać? Która będzie najlepsza? Aby nieco przybliżyć różnicę pomiędzy tymi najpopularniejszymi, poniżej prezentujemy te najczęściej spotykane produkty wraz z opisem. Zobacz, na jaki materiał się zdecydować w trakcie wyboru maty do jogi! Sprawdźmy!

Rodzaj maty do jogi Charakterystyka
mata z PVC tego typu mata jest najczęściej wybierana, doskonale sprawdzi się do jogi dynamicznej, wyróżnia się wysoką trwałością, jest antypoślizgowa, na dodatek zapewnia wysoką przyczepność w trakcie wykonywania ćwiczeń, mata do jogi z PVC jest gęsta i bardzo dobrze amortyzuję w trakcie wykonywania ćwiczeń przez jogina
mata z kauczuku w sprzedaży spotkasz się z matami z naturalnego kauczuku, jak i tego syntetycznego; ten rodzaj produktu wyróżnia się trwałością; ma właściwości antypoślizgowe i sprawdzi się w różnych stylach jogi, a zwłaszcza w trakcie wykonywania jogi statycznej
mata TPE mata wykonana z TPE, czyli elastomeru termoplastycznego, zapewnia amortyzację na średnim poziomie; doskonale sprawdzi się w przypadku jogi statycznej, warto dodać, że zapewnia średnią przyczepność do podłoża
mata z mikrofibrą mata z mikrofibry to standardowa mata do jogi najczęściej wykonana z materiału PVC, gdzie wierzchnia strona pokryta jest materiałem z mikrofibry, dzięki temu mata zapewnia amortyzację, wysoki poziom przyczepności, a w dodatku ma właściwości pochłaniające pot, dlatego sprawdzi się doskonale do hot jogi
mata korkowa wśród produkowanych mat do jogi spotkasz się również z takimi wykonanymi z naturalnego korka, zapewniają one wysoką przyczepność dla jogina, a przy tym średnią amortyzację, sprawdzi się do jogi statycznej, hot jogi oraz tej dynamicznej
mara z juty maty wykonane z juty są to ekologiczne produkty, które sprawdzą się dla osób doświadczonych; taka mata nie zapewnia wysokiej amortyzacji oraz przyczepności do podłoża; dedykowana do jogi statycznej
mata z PU jest to mata poliuretanowa, ten materiał stosuje się na wierzchnią stronę, zapewnia wysoką przyczepność, przy tym amortyzację na średnim poziomie, dlatego sprawdzi się do jogi statycznej

Ile powinna ważyć dobra mata do jogi?

Na ostatnim etapie wyboru warto zwrócić uwagę na wagę, zwłaszcza gdy planujesz zakup maty podróżnej. Warto dodać, że ciężar maty wpływa na wygodę w trakcie jej przenoszenia, np. do szkoły jogi czy ulubionego miejsca, w którym ćwiczysz. Najlżejsze maty ważą już od 1 kg, tymczasem te najcięższe mogą ważyć nawet 4 kg lub więcej. Miej na uwadze, że waga zależna jest od zastosowanego materiału oraz grubości maty do jogi. W sytuacji, gdy zależy Ci na zakupie maty travel, wtedy zdecyduj się na taką, której waga nie przekracza 2,5 kg. Dzięki temu jej transportowanie będzie wygodne i bez konieczności nadmiernego obciążania kręgosłupa.

Ile kosztuje dobra mata do jogi?

Każda mata do jogi różni się rozmiarem, trwałością, jakością wykonania, jak również materiałem. To z kolei wpływa na cenę. W trakcie zakupu najlepszej maty do jogi spotkasz się z produktami w kwocie od 25 do 600 zł. Warto dodać, że cena zależna jest również od marki, jak również od designu – jednokolorowe maty do jogi z prostym wzornictwem są dużo tańsze niż te z dwustronną grafiką.

Spokey, Gaiam czy Manduka – z jakiej marki wybrać matę do jogi?

W ofercie sklepów spotkasz się z dużym wyborem mat do jogi, które pochodzą od przeróżnych marek. Do jednych z najlepszych można zaliczyć maty do jogi marki Gaiam. Produkty od tego producenta wyróżniają się stylowym wzornictwem, wysokiej jakości wykonaniem, jak również przyjazną ceną. Na dodatek w produkcji mat do jogi marki Gaiam producent wykorzystuje wysokiej jakości materiały, które mają wpływ na długą żywotność oraz trwałość produktu. Do innych polecanych marek można zaliczyć maty marki Spokey,  Manduka, jak i Sayoga.

Podsumowanie

 • W sprzedaży spotkasz się z różnymi rodzajami mat do jogi, które różnią się wytrzymałością, przyczepnością, poziomem amortyzacji, jak również wzornictwem.
 • Podczas zakupu warto porównać maty pod kątem poziomu amortyzacji oraz przyczepności.
 • Zaleca się wybierać matę o długości przynajmniej 10 cm większą niż docelowy wzrost użytkownika.
 • Pamiętaj, że mata powinna być wystarczająco długa, dzięki temu zapewni ona wygodne wykonywanie ćwiczeń.
 • Zła mata do jogi, która jest niewłaściwie dopasowana do rodzaju ćwiczeń, wagi i wzrostu użytkownika może spowodować kontuzję, w trakcie korzystania z maty!
 • Podczas zakupu najlepszego produktu sprawdź trwałość maty, rozmiar, materiał wykonania, jak również recenzję oraz opinie użytkowników.
 • Zaletą maty do jogi jest jej nieduża waga, dzięki czemu możesz ją wygodnie transportować.
 • Ważnym aspektem wyboru maty do praktykowania jogi jest materiał wykonania. Spotkasz się z matami z PVC, kauczukowymi, TPE, z mikrofibry, korkowym, jak również tymi wykonanymi z juty.
 • Nadal zastanawiasz się, jaka mata do jogi będzie najlepsza? Zobacz nasz ranking 2024, w którym zestawiamy polecane maty w najniższych cenach. Co więcej, produkty w porównaniu zapewniają doskonałą amortyzację oraz stabilizację w trakcie wykonywania ćwiczeń!
 • Najlepszymi matami do jogi są te marki Gaiam, Spokey, Sayoga oraz Manduka.
 • Cena, jaką należy przeznaczyć na zakup, wynosi od 25 do 600 zł.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Co lepsze – mata do jogi kauczukowa czy z PVC?

Często maty do jogi wykonane z kauczuku polecane są do wykonywania jogi statycznej. Tymczasem maty do jogi z PVC to produkt, który wyróżnia się dużo większą grubością. Dzięki temu zapewnia lepszą amortyzację, dlatego sprawdzi się do jogi dynamicznej.

Jak gruba powinna być mata do jogi?

Grubość maty do jogi zależna jest od wagi użytkownika, jak również podłoża, na którym planujesz jogować. W sprzedaży dostępne są cienkie maty do jogi, których grubość wynosi 4 mm, jak i grube maty, których grubość sięga 8 mm lub więcej. W sytuacji, gdy ważysz do 65 kg, wtedy wystarczająca będzie mata o grubości 4 mm. Tymczasem produkty o grubości od 4 do 6 mm to idealna propozycja dla osób, których waga oscyluje od 65 do 80 kg. Natomiast dla osób o wadze powyżej 80 kg, poleca się wybierać maty do jogi o grubości od 6 do 8 mm.

Na co zwrócić uwagę wybierając dobrą matę do jogi?

W trakcie zakupu dobrej maty do jogi koniecznie zwróć uwagę na rozmiar wybranego produktu – powinien być on przynajmniej o 10 cm dłuższy niż wzrost użytkownika. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na grubość oraz szerokość maty. Istotnym parametrem jest materiał wykonania – spotkasz się z matami z kauczuku, PVC, TPE, PU oraz tymi korkowymi. Na dodatek sprawdź producenta, jak również opinie o wybranym produkcie.
Avatar
Karolina Pisarska

Od zawsze związana ze sportem. Obecnie trenuje bieganie na długich dystansach. W przeszłości trenowała koszykówkę, brała udział w wielu międzyszkolnych turniejach. Poza tym ponad 10 lat trenowała jeździectwo - dyscyplinę dressage. Na co dzień związana z innowacjami produktowymi. Na stronie ćwiczwdomu.info doradza w zakresie podejmowania decyzji zakupowych, które dotyczą sprzętu sportowego i nie tylko! W wolnych chwilach chodzi po górach, pływa oraz angażuje swój czas w rozwój osobisty. Pasjonatka kynologii i fotografii.

Dodaj komentarz