Okulary sportowe – Ranking 2024

Okulary sportowe mają za zadanie ochronę oczu przed czynnikami zewnętrznymi. W różnych sportach są one potrzebne, aby uprawianie ulubionego sportu było jak najprzyjemniejsze. Jakie okulary sportowe wybrać do konkretnej dyscypliny? Rowerzyści na pewno zdecydują się na okulary, które dokładnie zasłonią oczy, a chodzący na spacery szybszym marszem mogą wziąć zwykłe okulary, które równie dobrze sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. Biegacze, rolkarze, narciarze, alpiniści… Oprócz zamiłowania do sportu grupy tych ludzi łączy wspólna potrzeba dokładnej ochrony wzroku oraz oczu, a jakie okulary będą cię chronić podczas uprawiania twojego ulubionego sportu? Po przeczytaniu poniższych list będziesz mógł odpowiedzieć sobie na to pytanie bez problemu.

Rodzaje okularów sportowych

Dopasowanie okularów do sportu, jaki uprawiamy jest istotne, ponieważ zły wybór może sprawić dużo problemów w późniejszym użytkowaniu, co oczywiście może być męczące.

Okulary na rower – idealnie sprawdzi się model dobrze przylegający do twarzy. Kształt okularów bywa bardzo opływowy (szkła są duże i wygięte, by jak najlepiej przylegały do twarzy). Warto sięgnąć po model z dobrym filtrem UV. Rowerzyści i kolarze często korzystają z okularów o lustrzanej powłoce i kolorowych szkłach.

Okulary na rolki – rolkarze nie powinni mieć problemu ze stosowaniem okularów takich samych, jak rowerzyści, ze względu na podobne warunki. W tej dyscyplinie ważne jest, aby okulary miały dodatkowe zabezpieczenie przed zgubieniem.

Okulary do biegania – przy bieganiu lub chodzeniu wybór okularów jest nieco bardziej swobodny, ponieważ nie rozwija się wówczas aż takich prędkości, jak na rowerze lub motorze, więc ochrona oka będzie zagwarantowana nawet przy nieco mniej opływowych i przylegających okularach. Lekko barwione szkła oraz dobry filtr UV powinien zadowolić biegaczy.

Okulary na narty – szczególnie przydatne będą tutaj mocny filtr UV oraz powłoka ochronna chroniąca przed refleksami świetlnymi. Te cechy będą tutaj bardzo przydatne, ponieważ nasłonecznienie na stoku może być bardzo silne, a śnieg dodatkowo wzmacnia efekt jasnego światła. Przyciemniane szkła, mocny filtr UV oraz powłoka chroniąca przed refleksami – są to najważniejsze cechy tego typu okularów. Przy uprawianiu narciarstwa okulary będą konieczne, ponieważ pobyt na stoku jest bardzo męczący dla naszego wzroku.

Okulary w góry – piesze wędrówki oraz chodzenie po górach dodatkowo umilą nam odpowiednie okulary. Dobrym wyborem będą te, które mocno trzymają się głowy oraz posiadają mocny filtr UV.

Okulary na rower – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Okulary rowerowe.

Jakie okulary sportowe kupić? – dobieranie okularów

Przy zakupie okularów sportowych nie należy zwracać tak dużej uwagi na wygląd, jak na funkcjonalność. Opisane poniżej wymagania jakie powinny spełniać odpowiednie okulary pomogą dopasować okulary do rozmiarów twarzy oraz jakie inne kryteria powinny spełniać:

  • Okulary powinny być dobrze dopasowane do twarzy, aby nie spadały podczas intensywnego wysiłku, co mogłoby stanowić duży problem w funkcjonalności. Dodatkowo może znaleźć się przy nich gumka do okularów, w razie gdyby spadły nam z twarzy.
  • Ważną cechą są również duże szkła – okulary sportowe dla zapewnienie odpowiedniej ochrony powinny mieć duże szkła, które w przypadku kurzu lub małych elementów otoczenia będą chronić nasze oczy przed uszkodzeniem. Szkła powinny być również nieparujące, aby w warunkach zimowych nie było dla nas problemem ograniczenie widoczności.
  • Jedną w najważniejszych cech odpowiednich okularów sportowych jest dobry filtr UV oraz polaryzacja. Zapewni nam to ochronę naszego wzroku, co jest oczywiście jedną z najważniejszych cech takich okularów. Najlepsze okulary sportowe, ale i nie tylko, bo każde okulary przeciwsłoneczne posiadają tą cechę.
  • Dodatkowo jeśli osoba uprawiająca sport ma wadę wzroku, która wymaga noszenia okularów można zaopatrzyć się w okulary sportowe korekcyjne.

Dobre okulary sportowe spełniają powyższe wymagania, więc należy o nich pamiętać przy zakupie naszej pary.

Ważne jest, aby dobrać rodzaj okularów sportowych do sportu, który uprawiamy. Każdy z typów okularów inaczej sprawdzi się w zmaganiach w konkretnej dyscyplinie.
Ważne jest, aby dobrać rodzaj okularów sportowych do sportu, który uprawiamy. Każdy z typów okularów inaczej sprawdzi się w zmaganiach w konkretnej dyscyplinie.

Okulary sportowe dla dzieci

Aby okulary sportowe dla dzieci był odpowiednie powinny spełniać te same wymagania, które spełniają dobre okulary dla dorosłych, w tej kwestii wszystko pozostaje na swoim miejscu. Warto jednak zadbać, aby okulary dla dzieci, ze względu na ruch, w jakim ciągle są, warto aby miały dodatkowe zabezpieczenie przed zgubieniem. Może to być na przykład gumka lub lepsze dopasowanie do twarzy.

Jakie okulary sportowe wybrać? Opinie

Aby uprawianie naszego ulubionego sportu było jak najbardziej przyjemne należy zaopatrzyć się w odpowiednie okulary sportowe, ponieważ jest to podstawa przyjemnego uprawiania sportu, szczególnie kiedy światło słoneczne daje o sobie znać, a przecież właśnie wtedy uprawianie sportu, jest najzdrowsze. Jeśli uprawianie sportu jest dla ciebie nieprzyjemne przez światło, które razi cię w oczy – powinieneś natychmiast zaopatrzyć się w okulary, aby chronić wzrok oraz gałki oczne przed owadami oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Zakup odpowiednich okularów jest odpowiednią inwestycją – dla początkujących oraz zaawansowanych.

Okulary sportowe – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Okulary do uprawiania sportu.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

1 komentarz do “Okulary sportowe – Ranking 2024”

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. cwiczwdomu.info nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.
  1. Rudy Project lub ewentualnie 100% – tylko te marki jeśli chodzi o okulary rowerowe. Jeśli chcesz jeździć w najlepszych okularach wybierasz Rudego. Polecam – ultralekkie, ultra trwałe, ultra bezpieczne – tak je można zdefiniować. Defender – ten design powala. Cena nie jest z tych najniższych ale trzeba założyć te okulary i w nich jeździć żeby zrozumieć dlaczego jest wysoka.

Dodaj komentarz