Buty do biegania – Ranking 2024

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, czy jesteś już zaawansowanym biegaczem – jedną z rzeczy, które potrzebujesz są buty do biegania. Źle dobrane obuwie może być przyczyną wielu problemów – bólu, przemęczenia i urazów stóp, a także kontuzji kręgosłupa i stawów. Odpowiednie buty zapewnią komfort treningu i zminimalizowanie ewentualnego bólu wynikającego z naszych niedoskonałości i dawnych zaniedbań w sferze ogólnej sprawności. Rozmiar i marka nie są jedynymi wytycznymi podczas wyboru obuwia do biegania.

Rodzaje butów do biegania

Ilość dostępnych na rynku modeli może przyprawić o zawrót głowy. Jednak już przeprowadzając wstępną selekcję można wykluczyć wiele z nich. Jest wiele kryteriów, które pomogą zawęzić poszukiwania. Cena, marka, ale też dystanse, teren i przeznaczenie – te kwestie powinniśmy wziąć pod uwagę na początek. Należy też pamiętać, że buty treningowe i buty startowe różnią się od siebie.

Rozmiar butów do biegania

Większości z nas wydaje się, że doskonale zna swój rozmiar buta. Jednak zarówno długość, jak i szerokość obuwia zależy od modelu i marki. Przymiarka jest obowiązkowa. Odpowiednio dobrany but powinien posiadać odrobinę przestrzeni między palcami a czubkiem. Stopa musi mieć miejsce, gdyż podczas aktywności przesuwa się do przodu. Optymalne dopasowanie to także odpowiednia szerokość buta. Zbyt luźne lub zbyt opięte obuwie może być przyczyną licznych dolegliwości powstających na skutek przesuwania się stopy podczas biegu. Osoby o nietypowej szerokości powinny zdecydować się na specjalnie dostosowane modele. Należy też pamiętać, żeby zawsze przymierzyć but i się w nim trochę poruszać, a nawet przebiec się po sklepie. Jeśli masz już zakupione obuwie, ale po biegu Twoje paznokcie są czarne i obtłuczone, pomyśl o zmianie. Wygodne i dobrze dopasowane buty do biegania przydają się również, gdy korzystamy z przyrządu jakim jest bieżnia do biegania.

asics-gt-2000
Buty Asics GT-2000 4

Rodzaj stopy – pronacja

Dla początkujących biegaczy terminy takie jak pronacja i supinacja mogą brzmieć tajemniczo. Jednak nie są to tak skomplikowane kwestie, jak może się wydawać po ich nazwach. Zasadniczo spotyka się trzy typy stopy: pronującą, neutralną i supinującą. Oczywiście, jest to znaczne uproszczenie, gdyż łatwo spotkać typy pośrednie.

Pronacją nazywamy sposób, w jaki stopa obraza się do wewnątrz podczas marszu lub biegu. Nie jest to określenie negatywne, a raczej neutralne, a większa lub mniejsza pronacja nie definiuje dobrego lub złego biegacza. Cecha ta jest jednak bardzo ważna podczas doboru odpowiedniego obuwia. Pomoże to uniknąć urazów podczas aktywności.

Pronator jest często spotykanym typem stopy. Potocznie nazywamy go płaskostopiem. Stopa przetaczana jest po podłożu na całej szerokości – od pięty aż po wybicie palcami. Niskie podbicie ogranicza naturalny mechanizm pochłaniania wstrząsów. Buty dla pronatorów posiadają wsparcie od wewnętrznej części buta, ograniczając przechylanie stopy do środka podczas kroku. Wielu producentów posiada też różne modele w zależności od skali pronacji.

Terminem neutral określa się prawidłowy ruch stopy podczas biegu. Ciężar jest rozprowadzany równomiernie od pięt aż po palce. Łatwo rozpoznać ten typ po tym, że gdy spojrzymy na stopę od tyłu, to jest ona ustawiona w linii prostej z nogą, a ciężar ciała na pięcie – rozłożony równomiernie. Osoby o typie neutral powinny wybierać buty amortyzujące bez stabilizatora stopy.

Supinatorem nazywamy typ, w którym biegacz nadmiernie obciąża zewnętrzną krawędź stopy. Osoby supinujące posiadają wysokie i sztywne podbicie. Powoduje to duże wstrząsy podczas podnoszenia nóg. Dla tego typu polecane są buty neutralne z mocną amortyzacją. Obuwie takich osób ściera się w charakterystyczny sposób – najbardziej na zewnętrznej części pięty. Wierzch obuwia zazwyczaj jest przesunięty na zewnątrz.

buty-do-biegania
Dobór podeszwy w butach do biegania jest kluczowy

Rodzaj stopy – podbicie

Wybierając buty do biegania musimy sobie zdać sprawę, że podobnie jak z pronacją,  istnieją trzy typy podbicia stopy: normalne, niskie i wysokie. W zależności od podbicia wybór butów będzie głównie koncentrował się na materiałach, z których buty są wykonane, z naciskiem na materiały tłumiące wstrząsy lub stabilizujące.

  • podbicie normalne – wybieraj buty do biegania wyposażone w systemy stabilizujące, tłumiące wstrząsy. Dobrze by buty zawierały wkładkę usztywniającą. Najczęściej mają lekko zakrzywiony kształt a podeszwa składa się z dwóch rodzajów materiałów.
  • podbicie niskie – buty do biegania powinny mieć systemy podtrzymujące, umożliwiające kontrolowanie ruchu stopy. Zwykle będą to buty o prostym fasonie, dość sztywne, czasem wyposażone w dodatkowy mostek od wewnętrznej strony i cięższe od innych modeli.
  • podbicie wysokie – buty do biegania o elastycznej podeszwie, bardzo miękkie zakrzywione w kształcie. Pozwalające na swobodny ruch stopie ale chroniące ją przed wstrząsami związanymi z uderzeniem o podłoże.

Dobór obuwia do biegania – waga butów i biegacza

Pamiętaj o tym, żeby buty do biegania przymierzać wieczorem, gdy stopa jest już zmęczona i odrobinę większa. Powinno się też to odbywać w odpowiednich skarpetach biegowych. Ich wybór jest ogromny. Zapewniają wysoki komfort podczas aktywności. Wiele z nich jest dedykowanych do danego typu obuwia. Skarpety i buty tworzą całość, która ma się dostosować do stopy. Zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, zmniejszają ryzyko przegrzania, minimalizują otarcia i odprowadzają wilgoć. W ten sposób osiągniemy najwyższy komfort i bezpieczeństwo podczas biegu.

Należy także pamiętać o kwestiach wagi – zarówno butów, jak i biegacza. Cięższe osoby mają pogłębioną pronację lub supinację. Dlatego producenci oznaczają wagę grupy docelowej dla danego obuwia. Z kolei masa obuwia zależy od odległości, na które chcemy biegać. Buty o lepszej amortyzacji – a tym samym przeznaczone na długie dystanse – są odpowiednio cięższe.

Jakie buty do biegania wybrać?

Wybór butów do biegania może wydawać się skomplikowany. Jednak nie można tego lekceważyć. Duża powtarzalność ruchów podczas treningu podwyższa ryzyko różnych problemów. Odpowiednie obuwie minimalizuje uszkodzenia i kontuzje – od otarć po poważniejsze urazy. Za ich pomocą zadbamy nie tylko o stopy, ale także kolana, miednicę i kręgosłup. I najważniejsze – dzięki nim trening jest przyjemniejszy. Ranking odzieży do biegania także poznasz na naszej stronie.

Buty do biegania Nike Air Max 2016
Buty do biegania Nike Air Max 2016

Buty do biegania – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Obuwie do biegania. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

11 komentarzy do “Buty do biegania – Ranking 2024”

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. cwiczwdomu.info nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.
  1. Ja kupiłam buty Nike Epic React Flyknit 2 w bardzo dobrej cenie. Biega się w nich bardzo dobrze, jak dotąd czytałam tylko dobre opinie na ich temat, ale widzę teraz z autopsji, że nie było w nich grama przesady 🙂

  2. Ja swoje buty do biegania w sporo niższej cenie znalazłem w rankingu. Świetne adidasy Cloudfoam Lite Racer 031 dobrze sprawdzaja sie na asfalcie. Nie biegam często, dwa razy w tygodniu, ale super się sprawdzają 🙂

  3. Ja bym spróbowała podejść do dobrego fizjoterapeuty. Pracują tam na prawdę znający się na swojej pracy ludzie, wszystko wytłumaczą co i jak, a dodatkowo cenowo wychodzi bardzo korzystnie.

  4. Jakie męskie buty do biegania najlepiej kupić dwudziestoletniemu biegaczowi? Zaczyna swoją przygodę z bieganiem i nie wiem szczerze co mu kupić, a chciałabym zrobić mu prezent na nadchodzące urodziny? Czy faktycznie warto kupić asicsa, którego tak wszyscy zachwalają? Pozdrawiam.

  5. Mam od jakiegoś czasu buty sportowe adidas i powiem szczerze, że dawno nie miałem takich dobrych butów. Kosztowały sporo, nie powiem, ale teraz z czystym sumieniem mogę polecić każdemu tego producenta, bo buty przeżyły już sporo i nic się z nimi nie dzieje – służą świetnie!

  6. Kupiłam dzięki wam w końcu porządne damskie buty do biegania. Jestem bardzo zadowolona. Poszłam za głosem innych i kupiłam buty asicsa. Świetnie wykonane, najlepszej jakości materiały i noga w nich czuje się bardzo komfortowo podczas biegania!

  7. Bardzo ciekawe zestawienie, różnorodność firm i modeli – to mi się podoba. Osobiście wychodzę z założenia, że nie każdy but jest dla każdego, a tym bardziej dla biegacza. But trzeba przymierzyć w sklepie, a dopiero potem można zamówić go przez internet. Osobiście do biegania od zawsze stawiam na Asics, bo w jednej parze można zrobić kilka tysięcy kilometrów i naprawdę z butem nic się nie dzieje. Asics ma dobrą amortyzacje, oraz dobrze trzyma stopę. Dobra stabilność to podstawa 😉

  8. Fajny artykuł i ranking. Tylko minus jest taki, że ja nie potrafię zamawiać butów z internetu… nie raz bywało tak, że musiałem odsyłać bo but totalnie nie leżał na stopie. Muszę najpierw przymierzyć buta, żeby zdecydować się na zakup. Co do butów biegowych to najlepiej od zawsze biegało mi się w asicsach, nawet mam jedną parę, która jest w powyższym zestawieniu 😉

  9. Może spróbuj napisać do firmy zajmującej się produkcją butów z prośbą o zamówienie większego rozmiaru? Bo nie słyszałem nigdy o specjalnych sklepach zajmujących się takimi butami.Może będzie to trochę droższe niż klasyczny zakup, ale przynajmniej będziesz miał buty w których będziesz się czuł komfortowo, a to jest najważniejsze w butach biegowych.

  10. Ciekawy ten ranking. Tylko mam straszny problem z rozmiarami, ponieważ mam rozmiar 47 i w mało którym sklepie dostanę odpowiednie obuwie. Wiecie może gdzie można kupić buty do biegania z takimi rozmiarami? Potrzebuje butów z dobrą amortyzacją.

  11. Przy wyborze butów do biegania moim zdaniem przede wszystkim trzeba przymierzyć dany but. Nie można zamówić „w ciemno” z internetu i po prostu zacząć w nim biegać. Ważnym elementem jest też podłoże po którym biegamy i jakie są to dystanse. Mi osobiście najlepiej biega się w startówkach mizuno.

Dodaj komentarz