Brzuch jest newralgicznym punktem wielu osób. Jego wyćwiczenie należy do jednych z najtrudniejszych. Czasem wymaga kilka sezonów, aby uzyskać choćby niewielki efekt. Trzeba również wiedzieć jak ćwiczyć i jakie ćwiczenia najlepiej się sprawdzą, bowiem brzuch to nie jeden mięsień, a spora ich liczba i o ile na te powierzchniowe łatwiej podziałać, o tyle do pobudzenia mięśni głębokich trzeba już więcej wysiłku. Pomocne podczas ćwiczeniach tej partii ciała mogą być rozbudowane urządzenia do wykonywania między innymi brzuszków. Jeśli nie mamy czasu na siłownię, albo po prostu wolimy ćwiczyć w domu, dobrym rozwiązaniem staje się ławeczka do ćwiczeń.
Spis treści:
Ranking najlepszych ławek do ćwiczeń w 2024 roku
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Ławki. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.
[nokaut-offers-box render_type=’inline’ url=’lawki-treningowe/–najpopularniejsze.html’ limit=’10’]
Rodzaje ławeczek do ćwiczeń
- Ławka pod sztangę – najbardziej uniwersalny i popularny rodzaj ławki. Może posiadać wiele dodatków, zazwyczaj posiada regulację i można na niej ćwiczyć wszystkie partie mięśni. Wykorzystywana do ćwiczeń mięśni w pozycji lezącej. Ćwiczy się na niej hantlami, sztangą i różnymi akcesoriami. Pomaga w treningu takich partii mięśni jak: barki, biceps, triceps, przedramiona, klatka piersiowa, brzuch. Ważna jest jakość wykonania ławki, musi ona być masywna i stabilna. Powinna ona być na tyle mocna aby utrzymać ciężar użytkownika oraz gryfów i obciążeń. Powinna posiadać możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia oraz możliwość regulacji wysokość stojaków. Jest niezbędnym wyposażeniem każdej domowej lub profesjonalnej siłowni.
- Ławka skośna – ławka przeznaczona do treningu mięśni brzucha. Dzięki swojej prostocie zajmuje bardzo mało miejsca. Używana głównie przez osoby, które chcą ukształtować mięśnie swojego brzucha. Wykonuje się na niej skręty tułowia. Niektóre ławki skośne na drążkach do blokowania nóg posiadają gąbki, które zwiększają komfort treningu. Można do niej dokupić dodatkowe akcesoria, które urozmaicą trening.
- Ławka regulowana – przeznaczona da osób, które chcą wykonywać zróżnicowane treningi na różne grupy mięśniowe. Można ją ustawić pod różnym kątem nachylenia oparcia i posiada regulowane siedzisko, dzięki czemu można wykonać na niej wszechstronny trening. Wykorzystywana do treningu klatki piersiowej, barków i pleców. Istnieje możliwość doposażenia jej w różnego rodzaju akcesoria np. modlitewnika czy wyciągu górnego.
- Ławka prosta – jest to najczęściej pierwszy wybór osób zaczynających treningi. Jest to najtańszy rodzaj ławki. Stanowi bazę do wszystkich ćwiczeń. Ławka jest umieszczona równoregle do podłogi wsparta na mocnym stelażu. Tworzy wszechstronny zestaw do ćwiczeń.
Ławeczka do brzuszków to zysk w postaci zachowania prawidłowej pozycji podczas wykonywania tego rodzaju ćwiczeń, a ponadto wygoda podczas kolejnych skłonów. Ławka to idealna alternatywa do ćwiczenia w domu, jeśli oczywiście dysponujemy miejsce na jej zainstalowanie oraz pieniędzmi, które pozwolą sfinansować taki zakup. Cena jaką trzeba ponieść to koszt od stu kilkudziesięciu złotych nawet do kilkuset złotych. Jednakże w celach domowych ćwiczeń, nie potrzeba bardzo rozbudowanego sprzętu jaki znaleźć można w najlepiej wyposażonych siłowniach. Wystarczającą będzie prosta ławeczka, która po prostu umożliwi w wygodny i bezpieczny sposób wykonywanie określonych ćwiczeń.
Ławeczka to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów sprzętu do ćwiczeń. Można na niej ćwiczyć praktycznie wszystkie partie mięśni.
Co można dokupić do ławeczki?
Istnieje wiele elementów, które możemy dołożyć do naszej ławeczki, aby stała się ona jeszcze lepszym przyrządem do ćwiczeń. Wśród nich możemy wymienić:
- Specjalne miejsce na hantle – sprawia, że hantle zawsze są pod ręką i nie musimy opuszczać stanowiska ćwiczeń.
- Dźwignia – idealna do ćwiczenia mięśni nóg.
- Linki do ćwiczeń.
- Modlitewnik – element ławek pod sztangę, stworzony aby wzmacniać mięśnie ramion.
- Rozpiętki – obrotowe dźwignie urozmaicające trening.
Ławeczka – opinie na temat sprzętu
Jaką ławeczkę kupić? To zależy od tego czy ma ona nam posłużyć do wykonywanie prostych ćwiczeń, czy też może planujemy dźwigać sztangę z pozycji leżącej. Do wyboru jest bardzo dużo ofert, a żeby ułatwić sobie podjęcie decyzji o sprzęcie, z którego będziemy zadowoleni warto zajrzeć do komentarzy, gdzie znajdują się opinie. To zdecydowanie ułatwi wybór. Ponadto przyszły użytkownik z pewnością będzie usatysfakcjonowany i zyska pewność co do wybranego przyrządu, ze względu na to, że są to opinie innych osób korzystających z takiego sprzętu, więc można pokładać duże nadzieje w ich rzetelności i autentyczności. Mało komu przecież zależy na tym, aby polecić sprzęt, który się nie sprawdza i jest drogi. Idealnym uzupełnieniem ćwiczeń na ławeczce jest kółko, czyli ab wheel do ćwiczeń mięśni brzucha.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ławki treningowej?
Przed zakupem ławki treningowej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Dzisiejsza oferta jest bardzo szeroka i można dostać zawrotów głowy podczas wyboru tej odpowiedniej, dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie ławki treningowej.
- Maksymalne obciążenie – Im większe maksymalne obciążenie, tym lepiej, ponieważ ławka wytrzyma większą ilość ciężaru. Nie można zapominać, że do ciężaru akcesoriów, trzeba doliczyć także masę ciała osoby ćwiczącej. Może w przypadku osób początkujących, maksymalne obciążenie nie odgrywa aż tak ważnej roli, ale osoby z większym stażem treningowym na pewno muszą zwrócić uwagę na ten parametr.
- Rodzaj regulacji – Można spotkać wiele modeli ławek, które nie mają żadnej regulacji – należy ich unikać. Więcej rodzajów regulacji daje możliwość dostosowywania poszczególnych elementów, co w efekcie umożliwia wykonywanie bardziej zróżnicowanych ćwiczeń. Regulacja pozwala także dostosować ławkę pod własne potrzeby, tak aby podczas treningu czuć się komfortowo.
- Stabilność – Solidnie wykonana ławka będzie bardziej stabilna podczas ćwiczeń, a co za tym idzie – zapewnia niezbędne bezpieczeństwo. Szczególnie osoby z większym stażem treningowym powinny zadbać o stabilną ławkę, ponieważ operują większymi ciężarami i trening jest bardziej intensywny.
- Materiał wykonania – Jeżeli chodzi o główny szkielet ławki, powinien on być wykonany z profili stalowych – im grubsze, tym lepiej. Trwała tapicerka (najlepiej wyściełana) jest również ważna, ponieważ zapewnia ćwiczącemu odpowiednią wygodę oraz wygląda estetycznie przez długi czas.
- Bezpieczeństwo – Bezpieczeństwo podczas treningu jest najważniejsze, dlatego nie można lekceważyć tego elementu. Warto wybrać model wyposażony w szerokie oparcie, dzięki czemu ciało będzie właściwie podparte. Istotne dla bezpieczeństwa są również stojaki pod sztangę, które powinny mieć regulowaną wysokość.
- Montaż ławki – Oczywiście w tym przypadku najlepiej kierować się zasadą – im prościej zmontować, tym lepiej. W przypadku problemów podczas składania sprzętu, pomocna będzie instrukcja montażu.
- Rozmiar ławki – Rozmiar ławki jest kwestią indywidualną dla każdej osoby, ponieważ zależny jest od dostępnego miejsca. W przypadku osób posiadających małą przestrzeń, warto wybrać niewielki model, który wyposażony jest w mechanizm umożliwiający złożenie.
→ Przeczytaj również: Jaki drążek do podciągania kupić? Sprawdź polecane modele w rankingu!
JA zdecydowałem się na ławeczkę do ćwiczeń model SMART BENCH B225. A to co mnie przekonało akurat do niej to to że jako nieliczna ma spełnione normy bezpieczeństwa na reszcie tego nie mogłem znaleźć. Cena do jakości odpowiednia. Ćwiczę w domu a że mam niewiele miejsca i ona sprawdza się dla mnie najlepiej. Polecam jeśli ktoś jeszcze szuka!!
Ja swój sprzęt kupiłem z tego rankingu a mianowicie ławeczkę gryfy oraz obciążenia
Taka ławeczka [reklama] i do tego zestaw hantli, ewentualnie worek bokserki i drążek rozporowy. Praktycznie wszystko zrobisz. Klatka, brzuch, barki. Ta ławeczka jest nie do zdarcia. Używam od 3 lat, praktycznie codziennie. Działa, jak pierwszego dnia po rozpakowaniu 🙂 Nic się nie giba.
Według mnie, ławeczka treningowa do domu nie powinna mieć zbyt dużo funkcji, przynajmniej dla mnie liczyła się oszczędność miejsca. Wystarczy uchwyt na gryf i fakt, żeby ławeczka miała regulację w kilku płaszczyznach. Do tego wolne ciężary i pełny trening można zrobić nie wychodząc z domu 😀
Nie myślałem, że kiedyś kupie taki sprzęt, ale muszę przyznać, że skłoniliście mnie do zakupu. Do gustu bardzo przypadła mi ławeczka do ćwiczenia brzuszków. Zdecydowanie technika oraz to jak wykonuje się na niej to ćwiczenie jest totalnie inne, niżeli na podłodze. Można bardziej kontrolować zakres ruchu i ćwiczyć dużo dokładniej.
Dzięki Wam znalazła się u mnie nowa ławeczka do ćwiczeń z obciążeniem. Sprzęt bardzo dobrej jakości, warto było poczytać opinie. Ranking bardzo pomaga, bo zestawienie produktów w jednym miejscu jest przejrzyste i można szybko porównać ceny.
Prasę do ławki na ćwiczenia nóg kupowałem ze sklepu na internetowego. Marka jest polska i to się widzi w jakości samych materiałów i łączeń, że nie sprzedają chińskiego importu który mi się po kilku seriach ćwiczeń rozleci na cząstki elementarne.
Cześć. Szukam ławki do mieszkania, bo studia nie pozwalają mi obecnie na łączeni zajęć z siłownią, dlatego chcę robić trening w domu. Chcę wydać max 500 złotych. Zależy mi na tym, żeby można ją jakoś wygodnie złożyć, by wtedy nie zajmowała zbyt dużo miejsca. Zastanawiałem się nad produktami marki KELTON, wydają się dosyć solidne, a zarazem nie są zbyt obszerne. Proszę o jakieś opinie, lub polecenie czegoś godnego uwagi 😉
Śmiało możesz kupić ławeczkę od firmy KELTON. Sam taką mam i sprawuje się bardzo dobrze, ma już co prawda swoje lata, ale jak do tej pory nie stało się z nią nic złego, no może troszkę jest poobijana ale to już spowodowane jest jej eksploatacją 😀 Ma odpowiednie profile, oraz tapicerkę która nie jest na tyle miękka, że człowiek siadając na niej zapada się a to bardzo ważne.
Dopiero zaczynam swoją przygodę z kulturystką i powoli kupuję sprzęt do domowej siłowni. Jak myślicie jaki rodzaj ławeczki najlepiej wybrać? Mam dosyć ograniczony budżet i miejsca też nie mam zbyt wiele. Ile może kosztować taka ławeczka średniej klasy? Zmieszczę się w 200zł?
To jaki rodzaj ławeczki wybierzesz zależy od Twoich preferencji i na jakiej partii ciała najbardziej Ci zależy 🙂 Skoro nie masz zbyt wiele miejsca to postaw na ławeczkę skośną, która zajmuję stosunkowo mało miejsca. Jeśli chodzi o cenę to myślę że 200zł to taka optymalna cena, powinieneś coś dostać w tych granicach. Ja za swoją skośną dałem 250zł z tego co pamietam.
Ja mam ławeczkę z Titanium Sport i jest rewelacja …nie zawsze znane marki są dobre …mniej znane pracują na to żeby mieć klientów a nie spoczywają na laurach …miałem wcześniej ławeczkę z innej firmy i rozleciała się po 2 miesiącach , była mało stabilna z kiepską tapicerka 🙁
Przyzwoicie napisane i godne uwagi. Pozdrawiam!
Samemu myślę o kupnie jakieś taniej ławki do ćwiczeń. Nie wiem tylko czy brać taką z dodatkowymi hantlami, gumami do rozciągania czy nawet stojakom na sztangę. Może mogą mi Państwo doradzić co sądzić o takim sprzęcie czy nada się on do wielu ćwiczeń w domu, czy jest sens go kupować czy lepiej coś lepszego. Bardzo proszę o odpowiedź jeśli ktoś się orientuje.
Wg nas lepiej zainwestować w coś lepszego. Dodatkowo z doświadczenia wiem, że wygięte ławeczki są po prostu niewygodne.
Tego szukałem:)
Kupiłem ławetczkę którą mi poleciliście i jest super! Dzięki!