Kazeina – co to jest? Kazeina micelarna – szkodliwość, nietolerancja, dawkowanie, efekty

Substancje mające właściwości kataboliczne są bardzo pożądane przez kulturystów i wszystkie osoby walczące z nadwagą, a dążące do zbudowania masy mięśniowej. Jedną z najpopularniejszych substancji naturalnych dających właśnie taki skutek jest zawarta w dużych ilościach w mleku kazeina. Niestety mleko zawiera także niepożądane przez żadnego kulturystę tłuszcze oraz laktozę, które sprzyjają alergii – również na kazeinę…

Kazeina – co to jest?

Kazeina jak wspomnieliśmy powyżej jest jednym z najbardziej podstawowych białek mleka. Umożliwia ona utrzymanie procesu budowy masy mięśniowej z jednoczesnym przyspieszeniem spalania tłuszczu. Główną cechą kazeiny oraz kazeiny micelarnej (o której w dalszej części artykułu) jest fakt, że najlepiej i najefektywniej działa, gdy ciało jest w czasie spoczynku, a nie podczas lub tuż po wysiłku fizycznym. Odpowiada ona za wyższy stopień chłonności aminokwasów, dzięki czemu masa mięśniowa nie ulega rozpadowi, a przez dużo dłuższy niż zwykle czas jest odbudowywana, na przykład w nocy podczas snu.

Kazeina dodatkowo, choć w mniejszym stopniu, wpływa na ograniczenie łaknienia, a także zawiera dość dużo wapnia. Potrafi stanowić sztandarowy suplement diety w znaczącym stopniu przyspieszający budowę masy mięśniowej. Niestety dla kazeiny narosło zbyt wiele mitów i nieprawidłowych przekonań, które należy prawie na każdym kroku bagatelizować.

→ Przeczytaj także: Ranking kreatyn 2021

Kazeina micelarna - czym jest? Jak działa? Jaką kazeinę kupić?
Kazeina micelarna – czym jest? Jak działa? Jaką kazeinę kupić?

Nie brakuje osób, które całymi dniami regularnie spożywają odżywki białkowe wraz z kazeiną – zastępując nawyk regularnego picia wody nawykiem regularnego dostarczania organizmowi kazeiny. Niestety poza celowym nabyciem alergii w taki sposób możemy się jeszcze tylko nabawić wstrząsu anafilaktycznego, a zatem prześledźmy wspólnie czym jest kazeina micelarna (najlepsza) oraz jak ją spożywać, aby przyniosła nam możliwie najlepsze skutki przy możliwie najmniejszym ryzyku powikłań i alergii.

Kazeina micelarna

Kazeina micelarna jest najczystszą formą białka kazeinowego. Właśnie dlatego jest tak bardzo doceniana przez sportowców, którzy chcą ograniczyć negatywne skutki spożywania mleka. Spożywanie wyodrębnionej kazeiny micelarnej jako tej dobrej kazeiny może praktycznie zawsze pozytywnie wpłynąć na szybkość uzyskiwania pozytywnych skutków jeżeli chodzi o kulturystyczną pracę z suplementami diety. Kazeina micelarna zawiera bowiem już bardzo mało laktozy, dzięki czemu problemy z niestrawnością nie powinny dokuczać nikomu, kto spożywa ekwiwalent dużo większej porcji kazeiny, niż byłby w stanie dostarczyć do organizmu wraz z wypiciem litra mleka lub więcej na dobę. To ostatnie w standardowych warunkach bardzo szybko mogłoby się skończyć alergią na mleko i kazeinę w ogóle!

Kazeina – odżywki dla sportowców

Kazeina jest szkodliwa jeżeli stosujemy jej zbyt dużo, na oko, bez konsultacji z jakimkolwiek dietetykiem czy lekarzem. Należy bowiem bardzo dokładnie ocenić i wyliczyć maksymalne, ale także optymalne dla najlepszych efektów dzienne spożycie kazeiny micelarnej. Nie można tego zrobić samemu, a wywiad u lekarza prowadzącego jest naprawdę jednym z najlepszych pomysłów.

Dobowa dawka takiej odżywki dla sportowców najczęściej nie przekracza 1-2,2 g na każdy kilogram masy ciała, aczkolwiek wartość tę w zasadzie każdorazowo należy ustalić na każdy dzień, w zależności od tego czy mamy stosować kazeinę w dzień treningowy czy nietreningowy.

Najlepiej nabywać najlepszą kazeinę od renomowanych marek zajmujących się produkcją i sprzedażą suplementów diety dla kulturystów, ponieważ dzięki temu z pewnością ograniczymy możliwość pozyskania budulca naszego ciała z niepewnego źródła.

→ Poznaj również: Najlepsze odżywki węglowodanowe dla sportowców

Nietolerancja na kazeinę

Jaką kazeinę wybrać, aby nie groziła nam nietolerancja? Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie poza jedną: w ścisłej konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, prowadzącym przebieg naszej diety. Uczulenie na kazeinę powstaje bowiem podczas regularnego przyjmowania przedawkowanej ilości kazeiny zarówno w dni treningowe jak i nietreningowe. Dodatkowo negatywne skutki, nietolerancję i alergię na kazeinę można bardzo łatwo wywołać samym użytkowaniem jej o niewłaściwych porach dnia! Zarówno poranne przyjmowanie kazeiny, jak i to tuż przed, w trakcie lub tuż po treningu nie będzie skutkować niczym innym niż dolegliwościami praktycznie całego układu pokarmowego, od niestrawności i zgagi poczynając.

→ Dowiedz się także: Jakie suplementy na ochronę stawów wybrać?

W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, czy najsilniejszej reakcji alergicznej organizmu. Kazeina oraz kazeina micelarna nie są ogólnie polecane osobom które już aktualnie nie tolerują mleka, mają cukrzycę, chorobę Hashimoto czy inne choroby kości i stawów. Dlatego właśnie tak kluczowe przy korzystaniu nawet z najlepszej kazeiny jest ścisłe kontrolowanie tego przy współpracy z lekarzem i dietetykiem.

Jaką kazeinę kupić? Jaka będzie najlepsza?

Jest to pytanie, z którym mierzy się bardzo wielu sportowców. Zbawienny wpływ kazeiny micelarnej na przyrost masy mięśniowej i ograniczenie masy tłuszczowej musi spotykać się z coraz większą, galopującą wręcz popularnością tego specyfiku. Nie można bagatelizować zalet kazeiny, aczkolwiek nie powinno się w żaden sposób zapominać o jej możliwym negatywnym skutku na nasze zdrowie. Dlatego właśnie regularne konsultacje i opracowywanie planów dietetycznych z osobami odpowiedzialnym za dietę w naszym sportowym życiu musi być kluczem do odpowiedzi na pytanie jaką kazeinę wybrać oraz jaka kazeina jest najlepsza. Gdy bowiem sami dokonamy takiego wyboru może się okazać, że niestety Nie potrafimy odpowiednio dawkować oraz przyjmować tej substancji o odpowiednich, najlepszych dla naszego organizmu godzinach czy porach dnia i nocy.

Aby dokonać najlepszego wyboru i zebrać propozycje jeszcze przed wizytą u lekarza lub specjalisty od dietetyki, polecamy spojrzeć na poniższy ranking najlepszych produktów związanych z kazeiną.

Kazeina – Cena i Ranking 2021

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Kazeina micelarna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.