Kiedy pogoda nie sprzyja i nie pozwala nam na spełnianie swojej pasji, jaką jest jazda na rowerze, trzeba znaleźć jakiś substytut. Na ratunek przychodzi nam bardzo popularne urządzenie – rower, czy też rowerek treningowy. Rower treningowy to nieodłączny element wyposażenia każdej siłowni, tej domowej, jak i salonów fitness.
Jaki rower treningowy wybrać?
Zastanawiając się nad zakupem rowerka treningowego musimy odpowiedzieć na kilka ważnych dla nas pytań. Musimy poznać nasze potrzeby i wymagania względem sprzętu, cele treningowe oraz oczywiście cenę. Jeżeli zastanawiasz się jaki rower treningowy wybrać, a kompletnie nie wiesz “z czym to się je”, powinieneś przeczytać ten artykuł.
Rodzaje rowerów treningowych ze względu na system hamowania:
Na samym początku należy wspomnieć o rodzajach rowerów stacjonarnych. Wyróżniamy trzy rodzaje – magnetyczny, mechaniczny oraz elektromagnetyczny. Najistotniejszymi różnicami pomiędzy tymi typami rowerów jest ciężar, oraz cena. Pewnie zastanawiasz się jaki rower treningowy wybrać? Pomożemy Ci w wyborze.
- Rowery magnetyczne są znacznie cięższe od mechanicznych. Nie mówimy tutaj o małej różnicy, ale dosyć znaczącej. Dla przykładu, waga roweru mechanicznego może oscylować w granicach od 10 do 15 kg. Jest to niewiele, zważywszy, że ich magnetyczne odpowiedniki potrafią być nawet dwa razy cięższe! Wpływ na taki stan rzeczy ma masa koła zamachowego, którego ciężar określa płynność jazdy. Generalnie, zakłada się, że im cięższe koło zamachowe tym płynniejsza jazda.
- Rowery mechaniczne są znacznie tańsze oraz lżejsze od wcześniej opisywanych magnetycznych. Zamiast koła zamachowego za opór i płynność jazdy odpowiada pasek lub rolka. Wbrew pozorom mała masa oraz brak koła zamachowego nie ułatwiają jazdy. Wręcz przeciwnie. Dzięki tym cechom zaleca się mocno przypiąć stopy do pedałów oraz wkładać więcej siły w martwych punktach 180 stopni.
- Rowery elektromagnetyczne – jest to najnowocześniejszy typ roweru treningowego. Za regulacje oporu odpowiada mikroprocesor, który wysyła informacje do wbudowanego silnika. Jest to zdecydowanie najdroższy typ rowerków treningowych.
Każdy, kto zastanawia się nad zakupem rowerka treningowego powinien określić swoje potrzeby oraz ograniczenia. Wtedy wybór będzie najprostszy.
Podział rowerków z uwzględnieniem pozycji:
- Rower poziomy – w tym typie urządzenia osoba ćwicząca znajduje się w pozycji półleżącej. Polecane dla osób z problemami z kręgosłupem, który w tym przypadku jest odciążony. Idealny do ćwiczenia mięśni brzucha.
- Rower pionowy – na tym rowerku przyjmujemy pozycję identyczną jak na zwykłym rowerze. Stymulujemy na nim mięśnie ud, pośladków oraz podudzi. Ten rodzaj rowerków nie ma dobrego wpływu na kręgosłup.
- Rower spinningowy – przeznaczony do treningu wyczynowego dla kolarzy. Budowa wymaga przyjęcia maksymalnie wychylonej postawy.
Rower spinningowy. Budowa wymusza na ćwiczącym maksymalnie pochyloną sylwetkę. Idealny dla zawodowych kolarzy.
Funkcjonalność – dodatkowe wyposażenie
Nie od dziś wiadomo, że naszym zmaganiom z formą powinna towarzyszyć maksymalna wygoda i funkcjonalność urządzenia. Niezależnie od rodzaju i typu wehikułu producenci przykładają dużą wagę do ergonomii. Zaliczyć do niej można liczne udogodnienia w postaci regulowanych siodełek, kierownicy, uchwytów czy innych funkcji w postaci pomiaru czasu, dystansu i monitorowania funkcji organizmu. Dużo ćwicząc warto także zainwestować w najlepsze suplementy na ochronę stawów.
Rowery stacjonarne są wyczulone na tym punkcie, a brak konieczności brania pod uwagę jazdy po ulicach daje nieograniczone możliwości ułatwiania życia ćwiczącym. Wedle tej zasady uchwyty kierownicy mogą być wykonane z różnego rodzaju tworzywa — np.- gąbki lub syntetyków, a regulacja ich rozstawu dostosuje się do każdego użytkownika. Kolejnym ważnym elementem wygodnego roweru do ćwiczeń jest możliwość regulowania siodełka. Chyba nikt nie chciałby spędzić kilkudziesięciu minut w niewygodnej pozycji walcząc z grawitacją, a nie swoim czasem. Rowery takie posiadają oczywiście regulowane siodełka, które z łatwością możemy obniżyć lub podwyższyć. Możliwość ich wymiany na zupełnie inne również zadowoli bardziej wymagających ćwiczących. W końcu to jeden z głównych elementów zapewniających komfort podczas treningu.
→ Posiadając rower treningowy warto także pomyśleć nad zakupem dobrej bieżni do biegania, która urozmaici nasz trening.
Nic tak nie wpływa na naszą motywację podczas ćwiczeń, jak poznanie swoich wyników i chęć ich pobicia. I w tym przypadku z pomocą przychodzą firmy produkujące taki sprzęt. Zdają one sobie sprawę z wagi takich dodatkowych elementów, które pomagają efektywnie zbudować formę i urozmaicać czas spędzony na siodełku. Grono takich rozwiązań otwierają czasomierze i liczniki odległości. Wbudowane zazwyczaj w przedni panel między uchwytami liczniki pokazują, z jaką prędkością aktualnie jedziemy oraz jaki dystans pokonaliśmy. Następną ciekawą opcją jest sprzęt monitorujący pracę serca. Nie jest on na standardowym wyposażeniu wszystkich rowerów, a cechuje te z wyższej półki. Można go też kupić jako osobny gadżet. W prosty sposób widzimy, jakie mamy aktualnie tętno oraz opcjonalnie inne dane biometryczne.

Efekty ćwiczenia na rowerku
Rowery treningowe są świetne jako wspomaganie odchudzania, zwłaszcza, kiedy nie można zbytnio obciążać stawów bieganiem. Sprawdzają się także idealnie do uzyskania smukłych i mocnych nóg. Należy pamiętać, żeby nie trenować na rowerku codziennie i dać odpocząć mięśniom. Jeżeli interesują Cię podobne urządzenia to sprawdź orbitrek.
Rower treningowy czy tradycyjny?
Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym mają wiele zalet. Są przeznaczone dla osób w każdym wieku. Można z nich korzystać bez względu na aktualną kondycję fizyczną oraz stan zdrowia. Treningi na nim w przeciwieństwie do jazdy na tradycyjnym rowerze są formą rehabilitacji dla osób po różnego rodzaju urazach, operacjach, a nawet zawałach serca. Jego niewątpliwą zaletą jest także fakt, że można z niego korzystać bez względu na pogodę. Do ćwiczeń na rowerze stacjonarnym jest też zdecydowanie łatwiej się zmotywować, ponieważ można połączyć trening np. z oglądaniem seriali. Dużo łatwiej jest także na nim utrzymać stałe tempo jazdy. Można ustawić na nim pożądaną prędkość oraz długość trasy, dzięki czemu każdy trening będzie maksymalnie wydajny.
Korzystanie ze stacjonarnego sprzętu pozwala uniknąć problemów związanych z przechowywaniem roweru, znoszeniem go po schodach lub ryzykiem kradzieży. Nie trzeba także dbać o jego stan techniczny i robić sezonowych przeglądów. Na takim sprzęcie mogą ćwiczyć także starsze osoby, które mają trudności z poruszaniem się. Regularne, ale zarazem delikatne treningi wpływają korzystnie na układ kostno-stawowy, ponieważ ryzyko wystąpienia kontuzji jest minimalne.
Oprócz tego korzystanie z rowerka stacjonarnego niesie ze sobą takie korzyści, jak:
- brak konieczności szukania i planowania odpowiedniej trasy,
- możliwość ćwiczenia na nim nawet w godzinach nocnych,
- swobodę w wyborze długości oraz intensywności treningu
- możliwość maksymalnego się wyłącznie na treningach.
Stacjonarny rower treningowy – Cena i Ranking 2022
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Rower treningowy. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.
Mam rower poziomy ketler. Zaletą jest dość solidne wykonanie. Do wad zaliczyć trzeba zbyt jasny wyświetlacz, męcząca regulacja siodełko – śruba. Brak podstawki do napójow. Nie kupiłbym go ponownie
Witam, od dłuższego czasu szukam jakiegoś pionowego roweru stacjonarnego magnetycznego lub elektromagnetycznego. Docelowo dla osób 158 i 180 cm. Zależy mi na jakimś solidnym sprzęcie bez zbędnych bajerów. Licze na solidne wykonanie, cicha pracę. Zrobiłem rekonesans w sieci ale nadal nie jestem w stanie nic wybrać. Budzet do 2 tys. Jeśli znalazłaby się osoba znającą temat z chęcią doradzenia modelu będę niezmiernie wdzięczny 😉
Teraz jest tak duży wybór rowerów treningowych, że chyba nie jedna osoba ma problem z wyborem, dlatego dobrze jest przeglądać takie rankingi jak ten.
“Rower spinningowy – przeznaczony do treningu wyczynowego dla kolaży” – dobre 🙂
Kolaży, czy kolarzy oto jest pytanie….
Dziękujemy za poprawienie błędu, czasami wkradnie się jakiś chochlik.
Ja od dawna mam rowerek stacjonarny F37B HC-3048 Magnetic zamówiony z internetu i muszę przyznać, że jak na taką cenę sprawdza się super, jest wytrzymały i funkcjonalny 😉
Jest jeszcze coś takiego jak stacjonarny mini rower do domu i ja właśnie mam taki sprzęt. Zajmuje mało miejsca i jest fajnie zrobiony. Ja akurat kupiłam używany na forum sportowym od kogoś. Ale jest też pewnie dużo lepszych. Polecam zasięgnąć opinie od użytkowników 🙂
Ja mam treningowy rower poziomy kettler – bardzo dobre wykonanie, wysoka jakość, 0 luzów, można sobie regulować obciążenie. Dosyć drogi, ale warto kupić raz a porządnie. Przerabiałem już kilka innych firm ale Kettler przypadł mi do gustu najbardziej.
Słyszałem opinie że rower treningowy magnetyczny jest najlepszy do domu. Korzystacie właśnie z rowerka magnetycznego w treningu w domu? Dajcie znać jaki najlepiej kupić.
Wszystko zależy jaki masz budżet, ja mam HS-100 Solid Hop SPortu, kupiłam z tego rankingu dość drogi jak na rower ok 1500 zł , ale i najtańsza oferta w necie. Dużo programów, bardzo stabilny, wygląda też super..
Przydatny artykuł; dużo teorii, ale na temat. Z uwagi, że pogoda już nie dopisuje to postanowiłem kupić rowerek stacjonarny, po przeczytaniu artykułu postawiłem na elektromagnetyczny marki Sapphire. Jestem bardzo zadowolony, solidny produkt. Ćwicząc na nim mam pełne poczucie stabilności, a dla osób w moim wieku bezpieczeństwo jest najważniejsze. Fajnie sobie w domu poćwiczyć, nie musząc ubierać się w dresy i kurtki, i marznąć na zewnątrz 😉
Jaki by rower nie był i ile nie kosztował, najważniejsze byś nanim dużo i systematycznie trenował. 🙂
Ja na swój rower chciałam wydać max 1500 zł Nie jest to dla mnie mało, wiec przed zakupem wolałam podpytać co i jak. W miare dobrze można pogadać w otosport. Wybór padł na HMS PREMIUM M1820-i jeszcze poznaje wszystkie funkcje ale już w pierwszym kontakcie mogę powiedzieć, że jest wygodny i statabilny. Jestem zadowolona.
Teraz tylko życzcie mi wytrwałości.
W takiej cenie spokojnie dostaniesz dobry rowerek spinningowy. Ja mam model z tego co pamietam za 1100zł i daję radę. Co do trenażerów to jeszcze nigdy z nich nie korzystałem, ale może tej zimy spróbuję. Każdy ma swoje upodobania więc ciężko powiedzieć co będzie dla Ciebie lepsze. Ja wolę rower spinningowy 😉
Pogoda niestety nie rozpieszcza i już od października zacznie się kręcenie w domu… tylko jeszcze nie wiem na czym. Myślę o rowerze spinningowym. Spodobało mi się po tym, jak kilka razy ćwiczyłem na nim na siłowni. Czy jest szansa, żeby dostać solidny rower spinningowy do 1500zł? Taki mam mniej więcej budżet. A może lepszą opcją jest trenażer?
co sadzicie o Rowerze elektromagnetycznym RX700 Elitum. Wiem że nie ma go tu w rankingu ale może ktoś coś …. Dodam że jestem niskiego wzrostu (160cm) i obawiam się bym nie wybrał roweru w którym nie będę sięgał kierownicy
To wszystko zależy od człowieka. Ja zaczęłam widać efekty jak oprócz diety zaczęłam ćwiczyć, ale nie dużo. Kupiłam rowerek stacjonarny i jeżdzę codziennie po pół godziny.
A ja mam rowerek treningowy od Hop-sport i jestem z niego zadowolona. Kilogramy spadły szybciutko. Polecam.
Kupiłam sobie ostatnio rower stacjonarny przez internet na stronie bikemia. Rowery w różnych przedziałach cenowych a ja kpiłam ten za 500zł. Jest bardzo wygodny i przyjemnie się na nim ćwiczy 🙂
Polecam rowery marki Hammer – w Łodzi mają fajny salon przy Inflanckiej
Jaki polecacie rower dla ludzi po 60?
Sapphire Vintage
Jaki polecicie rowerek do 3000zł? Dla starszej osoby.
Sapphire Vintage
Moja babcia używa takiego Insportline Rapid Rmb Rehabilitacyjny