Glutaminy. Co to jest? Jakie wybrać i kupić? Ranking glutamin 2020

Wśród suplementów diety czy odżywek, po które często i chętnie sięgają sportowcy, należy wskazać na glutaminy. Co to takiego? Dlaczego sportowcy decydują się przyjmować właśnie ten związek chemiczny?

Glutamina to jeden ze związków chemicznych, który występuje w organizmie w sposób naturalny. Człowiek zresztą niewiele glutaminy, bo tylko ok. 30%, dostarcza do organizmu z pokarmem. Mimo że naukowcy wciąż nie są pewni, czy glutamina rzeczywiście pomaga np. w rozbudowie mięśni czy poprawie wydolności, to jednak chętnie jest wybierana przez sportowców i osoby intensywnie trenujące. Dlaczego? Bo choć związek ten jest syntezowany przez organizm, to jednak udowodniono, że w trakcie długotrwałego wysiłku dochodzi do zmniejszenia się tego procesu. Jakie glutaminy wybrać, by dostarczać do organizmu niezbędną ich ilość? Producenci oferują wiele suplementów zawierający w składzie właśnie ten związek. By wybór okazał się korzystny, należy zwrócić uwagę na to, co jeszcze znajduje się w tabletce lub w proszku.

Działanie glutaminy

Podstawowym działaniem L-Glutaminy jest hamowanie procesów katabolicznych zachodzących w mięśniach. Aby zrozumieć, jak istotne są odżywki o działaniu anty-katabolicznym, należy zdać sobie sprawę z mechanizmu rozbudowy mięśni. W trakcie treningu włókna mięśniowe są uszkadzane. Następnie regenerują się, stając się przy tym twardsze i zwiększając swoją objętość. Aby jednak usprawnić ten proces, konieczne jest wdrożenie skutecznych suplementów o działaniu anty-katabolicznym, czyli inaczej mówiąc substancji wspierających procesy regeneracji i odbudowy włókien mięśniowych. Obok BCAA, to właśnie L-Glutamina stanowi obecnie najpopularniejszą odżywkę hamującą procesy kataboliczne.

Szczegółowe działanie L-Glutaminy polega przede wszystkim na udziale w syntezie białek mięśniowych a także ochronie zapasów białka podczas wysiłku fizycznego. L-Glutamina zwiększa również nawodnienie mięśni oraz przeciwdziała procesom oksydacyjnym, które mają znaczący wpływ na katabolizm włókien mięśniowych.

Oprócz działania anty-katabolicznego, L-Glutamina w większych dawkach wykazuje również działanie anaboliczne. Ta właściwość L-Glutaminy jest związana przede wszystkim ze wspominanym istotnym udziale tej substancji w procesie syntezy białek mięśniowych.

Dawkowanie gulutaminy

W przypadku stosowania L-Glutaminy jako suplementu mającego działać antykatabolicznie standardowa dawka wynosi od 5 do 15 gr na dobę. Jeśli jednak zależy nam na efektach anabolicznych, dobowa dawka może wynosić nawet 30-40 gr. Warto również wspomnieć, że L-Glutamina wykazuje największą skuteczność, jeżeli jednocześnie stosujemy odżywki białkowe.

Glutaminy – opinie i cena

Ponieważ suplementów zawierających w składzie glutaminy jest całkiem sporo, osoby zainteresowane zakupem, powinny zwrócić uwagę na opinie o poszczególnych produktach. By opinia była wartościowa, powinna zostać przygotowana przez specjalistę. Gdy aktywny sportowiec pyta, jakie glutaminy kupić, to najczęściej porównuje kilka dostępnych produktów na rynku. Efektem tego jest dokładna, rzetelna analiza.

Gdzie szukać opinii? Na stronach tematycznie związanych z odżywkami dla sportowców lub podejmujących tematykę sportu. Zawarte tam informacje powinny być najpełniejsze i – co istotne – sprawdzone. Korzystając z takich portali, nie trzeba też odwiedzać sklepów z suplementami, bo przygotowany przez specjalistę ranking glutamin najczęściej zawiera informacje o cenach poszczególnych produktów.

Jakie glutaminy będą najlepsze?

Wybór odpowiednich glutamin jest sprawą bardzo istotną. Choć działanie tych związków wciąż jest obiektem badań, to dziś wiadomo, że glutaminy wzmacniają mięśnie. To jeden z głównych powodów, dla których warto sobie zadać pytanie, jakie glutaminy wybrać. Bogata oferta producentów nie powinna być uważana za przeszkodę – przeciwnie, może pomóc w wyborze najlepszego produktu. Glutamina, choć może być pomocna w budowaniu sportowej sylwetki, może też niekorzystanie wpływać na organizm, jeżeli będzie jej w nim zbyt dużo. Specjaliści przypominają, że „przedawkowanie” może objawiać się problemami z układem pokarmowym czy zawrotami głowy. Z tego względu konieczne jest regularne monitorowanie przyjmowanej dawki tego związku chemicznego.

Glutaminy – Cena i Ranking 2020

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Glutaminy dla sportowców. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Zagadnienia związane z tym tematem:
 • glutamina ktora najlepsza
 • najlepsza glutamina

Opinie i komentarze na forum na temat: “Glutaminy. Co to jest? Jakie wybrać i kupić? Ranking glutamin 2020

 • 4 lipca 2018 o 17:33
  Permalink

  Czytam cały czas bardzo pozytywne opinie o glutaminie i zastanawiam się nad jej zakupem. Cena nie jest wygórowana, a skoro efekty są świetne, to chyba się skuszę.

  Odpowiedz
 • 4 lipca 2018 o 17:33
  Permalink

  Glutamina olimp dla sportowców jest bardzo istotna. Stosuję już od jakiegoś czasu i daje bardzo dobre efekty, więc mogę polecić całkowicie, jest to jeden z ważniejszych suplementów.

  Odpowiedz
 • 4 lipca 2018 o 17:32
  Permalink

  Super ciekawy artykuł, dowiedziałem się jakie jest działanie glutaminy i zdecydowałem się na jej zakup. Fajnie, że ktoś prowadzi takie serwisy, bo można się wiele dowiedzieć i skorzystać 😉

  Odpowiedz
 • 25 września 2017 o 09:53
  Permalink

  Interesujący tekst 😉 Biorę glutaminy już od zeszłego roku, ale dzięki temu artykułowi dowiedziałem się kilku nowych rzeczy, za co jestem Wam wdzięczny 🙂 Uważam, że każdy sportowiec, który regularnie coś trenuję powinien brać takie glutaminy. Nie jest to szkodliwe, a zdecydowanie pomaga. Ja osobiście polecam zdecydowanie 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pin It on Pinterest