Gainer – co to jest i czy warto kupić? Jaki gainer kupić w Rankingu gainerów 2021

W dzisiejszych czasach spotykamy się z różnymi suplementami, które szybko dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Ułatwiają one funkcjonowanie osobom ćwiczącym i sprawiają, że dieta staje się urozmaicona i oszczędzamy czas na przygotowaniu posiłku. Niewątpliwie do takich suplementów należą gainery, które wpływają na szybkość przyrostu, a także na jakość masy mięśniowej. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat gainerów, zapraszamy do lektury tego artykułu.

Gainery – co to jest i czym się charakteryzują?

Co to jest gainer? Suplement gainer jest odżywką węglowodanowo – białkową, która posiada w składzie białka oraz węglowodany o zróżnicowanym indeksie glikemicznym. Najczęściej stosunek białka do węglowodanów w odżywce tego typu wynosi 1:4, co oznacza, że na każdą część białkową przypadają 4 części węglowodanów. Oprócz tego w składzie występuje bardzo często kreatyna, glutamina, aminokwasy BCAA oraz zdrowe tłuszcze (lecz w małej ilości). Odżywka gainer jest produktem wysokoenergetycznym i ma na celu zapewnić nam prawidłową ilość składników odżywczych, zwłaszcza w okresie okołotreningowym. Jej używanie jest uzależnione głównie od budowy ciała osoby ćwiczącej, intensywności treningów oraz aktualnie praktykowanej diety.

Odżywka typu gainer – dla kogo?

Gainery są skierowane głównie do osób mających kłopot z budowaniem tkanki mięśniowej. Gainery na masę – to dobry wybór dla osób o sylwetce tzw. ektomorficznej, czyli o długich, chudych kończynach i posiadających niewielką ilość podskórnej tkanki tłuszczowej. Gainer na masę wspomaga jej przyrost dzięki odpowiednim połączeniu makroskładników, zapewniających osiągnięcie niezbędnego dziennego zapotrzebowania energetycznego, a także zapobieganiu utracie białka jako źródła energii. Te odżywki są popularne wśród osób, które uprawiają sport oraz intensywnie trenują (lecz nie tylko). Wynika to z prostej kwestii. Mianowicie, zapotrzebowanie na kalorie będzie inne u osób, które prowadzą siedzący tryb życia i inne u tych, które zajmują się profesjonalnie kulturystyką lub amatorsko uprawiają sport.

Efekty stosowania gainera

Efekty po stosowaniu gainera są zróżnicowane – w zależności od budowy ciała jaką posiadamy oraz od ilości jego stosowania. Gainer jest przeznaczony do zwiększania masy ciała, głównie tkanki mięśniowej. Jego prawidłowe używanie pomoże nam uzyskać oczekiwane efekty. Szybkość i jakość przyrostu masy będzie zależna od intensywności treningów lub predyspozycji genetycznych.

→ Dowiedz się także: Jakie obciążniki treningowe wybrać?

Jakie dokładnie efekty daje gainer? U osób, które posiadają tkankę tłuszczową w okolicy 10 – 15 % i nie przybierają szybko na wadze mimo spożywania dużych ilości kalorii, gainer zapewni dodatni i solidny bilans kaloryczny. To bardzo dobre źródło makroelementów, które są niezbędne do zbudowania masy mięśniowej. Gainer może pomóc również osobom posiadającym wieloletni staż treningowy, które nie dają rady w pokryciu dziennego zapotrzebowania na kalorie przy spożywaniu tradycyjnych posiłków.

Kiedy używać gainera, a kiedy suplementu białkowego?

Gainer czy białko? To pytanie zadaje sobie sporo osób. Obie mieszanki składają się z naturalnych i bezpiecznych surowców spożywczych. Odżywki białkowe zapewniają duży przyrost tkanki mięśniowej oraz przyśpieszają proces regeneracji ciała. Gainer natomiast dzięki węglowodanom dostarcza organizmowi sporą ilość energii, zwiększając tym samym intensywność i czas trwania treningu.

Gainery są polecane osobom z ektomorficznym typem sylwetki, a odżywki białkowe powinny stosować osoby o endomorficznym typie budowy.

Wybór konkretnego suplementu jest sprawą indywidualną – zależy od stanu własnego organizmu, budowy ciała i powierzonych sobie celach. W przypadku, gdy zależy nam na zwiększeniu mięśniowej masy, powinniśmy stosować gainer. Jeżeli już osiągniemy zadowalający efekt, dobrą decyzją będzie przejście na odżywkę białkową. Warto wiedzieć także o tym, że gainer oraz białko można stosować jednocześnie, mniej więcej w równych ilościach. Dzięki temu organizm dostaje prawidłową dawkę składników odżywczych niezbędnych do osiągnięcia zamierzonych celów. Należy jednak pamiętać o tym, że suplementy nie są w stanie zastąpić pełnowartościowych posiłków i powinny być traktowane jako dodatek do diety.

Jaki gainer wybrać i kupić?

Jaki gainer wybrać? Aby dokonać odpowiedniego zakupu, powinniśmy zwrócić uwagę na jakość oraz rodzaj składników używanych do produkcji odżywki. Jaki gainer na masę? Najlepiej taki, który:

  • ma w składzie białko zwierzęce, a nie roślinne;
  • zawiera jak największą ilość białka;
  • posiada w składzie aminokwasy, takie jak walina, leucyna, tryptofan i inne;
  • charakteryzuje się zawartością składników na bazie skrobi pszenicznej i kukurydzianej – posiadają one niski indeks glikemiczny;
  • ma skład zawierający substancje wspomagające, takie jak witaminy i minerały, kreatynę, argininę i beta-alaninę.

Zatem na pytanie, jaki gainer warto kupić, należy odpowiedzieć po przeanalizowaniu składów branych pod uwagę produktów oraz przeczytaniu opinii innych użytkowników.

Gainer – Cena i Ranking 2021

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Gainery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.