Najlepszy gainer – Ranking na 2024 rok!

Poszukujesz najlepszego gainera, który dostarczy potrzebnej energii, a przy tym wspomoże rozwój Twojej masy mięśniowej? Zastanawiasz się, jaki gainer wybrać – bulk, powyżej czy poniżej 20% białka w składzie? W poniższym poradniku razem z ekspertem z ćwiczwdomu.info wskazujemy jaką odżywkę węglowodanowo-białkową wybrać. Podpowiadamy jaki skład powinien mieć dobry gainer. Objaśniamy, na jaki smak się zdecydować! Sprawdź nasz ranking gainerów na Maj 2024 roku i wybierz polecany preparat przez sportowców!

Najlepsze gainery w rankingu na Maj 2024

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

W jaki sposób powstał ranking odżywek na masę mięśniową?

Ranking najlepszych gainerów został przygotowany z myślą o osobach, które poszukują wysokiej jakości produktu, który to zapewni efekt już po kilku dniach stosowania. Zestawiając każdy produkt w rankingu, dokonaliśmy wcześniej porównania najważniejszych cech, do których zaliczamy: skład, ilość białka, ilość węglowodanów złożonych, rodzaj białka, jak również smak. Co więcej, porównując wybrane produkty w rankingu zaprezentowaliśmy gainery, które polecane są przez sportowców trenujących sporty siłowej wytrzymałościowe. Wszystko po to, aby maksymalnie skrócić Twój czas, jaki musiałbyś przeznaczyć na poszukiwanie tej idealnej odżywki węglowodanowo-białkowej!

Jak wybrać najlepszy gainer na masę?

Dobry gainer posiada dopasowany skład, który jednocześnie jest wysokokaloryczny, ale przy tym skutecznie rozbudowuje masę mięśniową. Nie wiesz jaką odżywkę na masę wybrać spośród wszystkich dostępnych na rynku? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poradnik, w którym wskazujemy, na który się zdecydować! Objaśniamy jak dopasować skład, rodzaj odżywki oraz na jaki smak się pokusić. Zobacz, jak wybrać najlepszy gainer, tak aby dawał zauważalne efekty już po 10 dniach stosowania!

Jaki rodzaj gainera wybrać?

Wybierając najlepszy gainer do zbudowania masy mięśniowej spotkasz się z produktami różnego rodzaju. Różnią się one od siebie porcją białka oraz węglowodanów w składzie. Obecnie w sklepach sportowych dostępne są:

 • gainery typu Bulk,
 • z zawartością białka powyżej 20%,
 • z zawartością białka poniżej 20%.

Warto dodać, że wybór konkretnego rodzaju odżywki węglowodanowo-białkowej zależny jest od Twojego indywidualnego zapotrzebowania, celów treningowych, diety, jak również samego treningu. Zobacz poniżej, czym się różnią poszczególne rodzaje gainerów i na jaki się zdecydować! Podpowiadamy!

Gainer typu Bulk

Gainer na masę typu Bulk posiada w swoim składzie proporcję 50:50 białka i węglowodanów. Dzięki temu duża zawartość protein przyśpiesza metabolizm w organizmie, z kolei obniżona, w porównaniu do pozostałych gainerów, ilość węglowodanów wspiera utrzymanie beztłuszczowej masy ciała. Tym samym organizm nie odkłada zbędnej tkanki tłuszczowej. W związku z tym gainery typu bulk sprawdzą się doskonale dla osób z wolną przemianą materii, które chcą efektywnie rozbudować swoją masę przy jednoczesnym zachowaniu wyrzeźbionej sylwetki.

Gainer z zawartością białka powyżej 20%

W przypadku gainerów z zawartością białka powyżej 20% jest nieco inaczej. Są to produkty do stosowania w formie potreningowej, dzięki temu w błyskawiczny sposób regulują braki glikogenu w mięśniach oraz dostarczają potrzebnego białka. Tym samym zapobiegają one rozpadowi mięśni. Co więcej, tego rodzaju gainery mogą być stosowane jako zamiennik pełnowartościowego posiłku, który bogaty jest w proteiny.

Gainer z zawartością białka poniżej 20%

Wśród gainerów na masę spotkasz się też z produktami, które w składzie mają poniżej 20% białka. Dedykowane są one szczególnie dla osób szczupłych chcących w efektywny i szybki sposób uzyskać wzrost masy mięśniowej. Na dodatek dostarczają one nadwyżki kalorycznej szczególnie dla osób, które mają problem ze zwiększeniem bilansu kalorycznego w trakcie przyjmowania codziennej diety, np. osoby pracujące fizyczne czy te z szybką przemianą materii. Zwiększona zawartość węglowodanów dostarcza potrzebnej energii, z kolei zawartość białka zaspokaja braki na cenne aminokwasy, które są budulcem mięśni.

Gainery z zawartością białka poniżej 20% dedykowane są do stosowania po treningu, w celu zaspokojenia braków powstałych po wykonywanych ćwiczeniach. Oprócz tego szerokie grono osób poleca przyjmowanie takich odżywek węglowodanowych 15 minut przed treningiem, w celu dostarczenia potrzebnej energii przy budowie masy mięśniowej.

Jednak jaki gainer będzie najlepszy – bulk, z zawartością białka powyżej 20% czy poniżej 20%? Dobór konkretnego typu odżywki zależny jest od Twojego zapotrzebowania kalorycznego, przemiany materii, planów, jak i celów treningowych.

Jaki skład powinien mieć najlepszy gainer?

Wybierając najlepszy gainer do zwiększenia masy ciała zwróć uwagę na skład. W zależności od rodzaju oraz ilości białka, węglowodanów oraz substancji dodatkowych, różni się działanie gainera. Zobacz poniżej jak dopasować recepturę dobrego gainera, tak aby budowanie masy mięśniowej było błyskawiczne i zauważalne już po 10 dniach stosowania!

Jakie i ile białka w odżywce na przyrost masy mięśniowej?

Dobra odżywka typu gainer powinna mieć w swoim składzie od 20 do 30% białka. Dzięki temu suplement na masę dostarczy potrzebnego budulca, które to jest potrzebne w trakcie intensywnego trenowania. Co więcej, warto zwrócić uwagę na rodzaj białka. Spotkasz się z gainerami zawierającymi w swoim składzie:

 • koncentrat białka serwatkowego,
 • izolat białka serwatkowego,
 • hydrolizat białka serwatkowego,
 • kazeinę.

W zależności od wybranego typu różni się wchłanianie wybranego białka. Najlepsze gainery posiadają miks białek serwatki, m.in. koncentratu, hydrolizatu oraz izolatu białka. Jaki tego efekt? Dzięki temu ich przyswajanie jest wydłużone, tym samym organizm pobiera potrzebne aminokwasy przez znacznie dłuższy czas, co z kolei przekłada się na zacznie efektywniejszy przyrost masy mięśniowej.

Ile węglowodanów?

Kolejnym ważnym składnikiem, na który należy zwrócić uwagę w trakcie wyboru dobrego gainera są węglowodany. Wybieraj tylko taki suplement na masę mięśniową, który zawiera od 65 do 80% węglowodanów złożonych, np. w postaci płatków owsianych. Dzięki temu gainer dostarczy Ci energii przez znacznie dłuższy czas, co przełoży się na efektywniejszy trening czy skuteczne uzupełnienie niedoborów glikogenu w mięśniach. Pamiętaj, aby unikać cukrów prostych, które dostarczają błyskawicznie kopa energetycznego, jednak przekładają się one na większą ilość tkanki tłuszczowej!

Jakich dodatkowych składników aktywnych szukać w odżywce typu gainer?

Oprócz białka oraz węglowodanów istotnymi składnikami w trakcie wyboru gainera do przyrostu masy ciała są różnego rodzaju dodatki, czyli substancje odżywcze, które wspomagają rozrost mięśni, wspierają syntezę ATP czy syntezę tkanek mięśniowych. W związku z tym warto wybierać wysokiej jakości odżywki węglowodanowo-białkowe, które wzbogacone są o takie składniki jak:

 • kreatyna (np. monohydrat kreatyny),
 • tauryna,
 • olej MCT,
 • aminokwasy BCAA,
 • witaminy z grupy B,
 • glutamina.

Jakich składników unikać?

Wybierając najlepszą odżywkę na masę, zwróć uwagę czy w składzie produktu występują składniki niepożądane, które negatywnie wpływają na rozrost masy ciała czy zwiększają ilość tłuszczu w organizmie. Do takich substancji można zaliczyć:

 • węglowodany proste,
 • konserwanty,
 • substancje słodzące,
 • barwniki.

Czekoladowy, karmelowy czy truskawkowy – jaki smak gainera jest najlepszy?

Gainery to odżywki na masę, które dostępne są w wersji smakowej, jak również bezsmakowej. Spotkasz się z odżywkami węglowodanowo – białkowymi o smaku czekoladowym, truskawkowym, bananowym, waniliowym, ciasteczkowym i innymi. Jednak miej na uwadze, że każdy smak zawiera sztuczne substancje smakowe, które wzbogacone są o cukry proste.

Na dodatek, zawartość dodatków obniża zawartość drogocennych węglowodanów oraz białek. W związku z tym, wybierając gainer pod względem smaku, najlepiej zdecydować się na wersję bezsmakową. Dzięki temu dostarczysz swojemu organizmowi suplement, który pozytywnie wpłynie na rozrost masy, a przy tym nie zaburzy prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na dodatek zminimalizujesz ryzyko odkładania się zbędnych kalorii!

Ile kosztuje dobry suplement na masę?

Wśród najlepszych gainerów masz do wyboru te tanie, jak i drogie odżywki. Dodajmy, że cena zależna jest od:

 • pojemności,
 • zawartości białka,
 • substancji dodatkowych,
 • rodzaju suplementu.

Warto dodać, że na kwotę ma również wpływ marka preparatu. Cena waha się od 15 do 300 zł lub nawet więcej. 

Najlepsze gainery na masę – na jaką markę się zdecydować?

Zapotrzebowanie rynku na gainery w ostatnich latach znacznie wzrosło, tym samym pojawiło się wiele firm produkujących tego rodzaju odżywki. Do jednych z najlepszych gainerów można zaliczyć ten marki Mutant, np. Mutant Mass. Preparat w swoim składzie zawiera 3 rodzaje białka serwatkowego. Z kolei węglowodany złożone występują w postaci m.in. maltodekstrynu, skrobi kukurydzianej, skrobi jęczmiennej czy owsa zrolowanego. Inną polecaną odżywką na budowanie masy jest Activlab Mass Up, która w swojej składzie posiada węglowodany w postaci maltodekstryn, z kolei białko to koncentrat białka serwatkowego. Dodatkowo gainer Activlab wzbogacony został o monohydrat kreatyny czy o taurynę. Do pozostałych marek, które są sprawdzone i cenione przez zadowolonych sportowców, zaliczamy gainer:

 • Trec, np. Trec Mass XXL lub Trec Magnum 8000;
 • BioTech, np. Biotech Hyper Mass;
 • Olimp, np. Olimp Gain Bolic 6000;
 • MyProtein, np. MyProtein Weight Gainer.

Podsumowanie

 • Gainer to odżywka węglowodanowo-białkowa, której celem jest zwiększenie ilości dostarczanych kalorii, które to są kluczowe w trakcie przyrostu masy mięśniowej. Na dodatek w składzie zawiera dużą dawkę białka, dzięki czemu dostarcza potrzebnego budulca.
 • Warto wybierać gainer bez cukrów prostych. Zdecyduj się tylko na taką odżywkę, która w swoim składzie posiada węglowodany złożone, których przyswajanie jest znacznie dłuższe.
 • Dobre odżywki na budowanie masy mięśniowej posiadają najczęściej w swoim składzie 3 rodzaje białka serwatkowego.
 • Spotkasz się z gainerami typu Bulk, z odżywkami z zawartością białka 20%, jak również tymi, które w swoim składzie mają mniej niż 20% białka.
 • Na dodatek najlepszy gainer zawiera substancje dodatkowe, takie jak l-karnityna, tauryna, olej MCT czy aminokwasy BCAA.
 • Do polecanych gainerów można zaliczyć te marki Trec, Mutant, BioTech,  Activlab, jak również Olimp.
 • Cena za odżywkę na masę wynosi od 15 do 300 zł.
 • Gainer po treningu uzupełnia w efektywny sposób braki glikogenu w mięśniach, tym samym zapobiega przed ich katabolizmem.
 • Rozmyślasz nad najlepszym gainerem, jednak nie wiesz, na jaki się zdecydować, tak aby dawał zauważalne efekty już po pierwszym zastosowaniu? Zobacz nasz ranking gainerów 2024, w którym zestawiamy produkty sprawdzone, z najlepszym składem i konkurencyjną ceną online!

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Czym jest gainer?

Gainer jest to odżywka dla osób budujących masę mięśniową, która w swoim składzie zawiera od 20 do 30% białka (najczęściej serwatkowego) oraz od 60 do 80% węglowodanów. Resztę receptury stanowią dodatki uzupełniające, które wspomagają wchłanianie oraz syntezę. Suplement do budowania masy mięśniowej polecany jest zwłaszcza dla osób, które chcą w efektywny sposób doprowadzić do nadwyżki kalorycznej, którą to nie mogą uzyskać poprzez stosowanie codziennej diety.

Gainer czy białko – co lepsze?

Gainer jest to odżywka węglowodanowo-białkowa. Z kolei białko jest to odżywka białkowa, która dostarcza niezbędnych aminokwasów, które stanowią budulec dla tkanki mięśniowej. W jednej porcji odżywki białkowej jest nawet do 90% białka. Co więcej, białko posiada obniżoną zawartość węglowodanów oraz tłuszczy, których zawartość wynosi zazwyczaj od 5 do 30% – w zależności od wybranego rodzaju białka. Z kolei większą część składu gainera stanowią węglowodane. Gainer polecany jest dla osób, które nie są w stanie skutecznie zwiększyć bilansu kalorycznego w trakcie spożywanego pożywienia.

Na co zwrócić uwagę wybierając najlepszy gainer?

W trakcie wyboru najlepszego gainera zwróć uwagę na rodzaj odżywki – masz do wyboru gainer typu bulk, jak również suplement, który w składzie posiada poniżej lub powyżej 20% białka. Oprócz tego zobacz na procentowy udział węglowodanów do białka. Co więcej, wybieraj tylko taki gainer, który w swojej recepturze posiada węglowodany o zróżnicowanym czasie wchłaniania, czyli najlepiej cukry złożone. Poza tym zdecyduj się na taką odżywkę, która jest od sprawdzonego producenta, np. Olimp, Mutant, Trec, BioTech.
Avatar
Karolina Pisarska

Od zawsze związana ze sportem. Obecnie trenuje bieganie na długich dystansach. W przeszłości trenowała koszykówkę, brała udział w wielu międzyszkolnych turniejach. Poza tym ponad 10 lat trenowała jeździectwo - dyscyplinę dressage. Na co dzień związana z innowacjami produktowymi. Na stronie ćwiczwdomu.info doradza w zakresie podejmowania decyzji zakupowych, które dotyczą sprzętu sportowego i nie tylko! W wolnych chwilach chodzi po górach, pływa oraz angażuje swój czas w rozwój osobisty. Pasjonatka kynologii i fotografii.

Dodaj komentarz