Guma do ćwiczeń – Ranking 2024

W poniższym poradniku skupimy się na taśmach fitness, gumach do ćwiczeń oraz ekspanderach. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie jaką gumę do ćwiczeń kupić? Odpowiednio rozciągnięte ciało jest mniej podatne na urazy.

O to, aby zyskać elastyczność i być odpowiednio rozciągniętym walczą szczególnie panie. Ale i nie brak osobników płci przeciwnej, której zależy na uzyskaniu takiego efektu. W tym celu najlepiej poświęcić nieco ze swojego portfela na przyrządy do ćwiczeń, które umożliwiają zyskanie oczekiwanych efektów. Jednak guma do ćwiczeń idealnie sprawdza się także gdy chcemy zwiększyć objętość mięśni i zadbać o ich kształt. Korzystanie z niej jest również dużo mniej kontuzjogenne. Zaczynajmy!

Jakie gumy do ćwiczeń wybrać? Dobieramy odpowiednie obciążenie

Wybór gum do ćwiczeń uzależniony będzie przede wszystkim od stopnia zaawansowania oraz celu treningowego użytkownika, tak więc przed ich zakupem należy zastanowić się, do jakich ćwiczeń mają one posłużyć. Można je odróżnić od siebie za pomocą kolorów, jednak producenci wykorzystują różne kolory dla różnych obciążeń, dlatego należy kierować się „siłą” danej gumy. Warto też pamiętać, iż obciążenie w przypadku tych przyrządów nie jest stałe i zwiększa się wraz z naszym wysiłkiem (np, jeżeli użyjemy mało siły to guma ma opór 5 kg, ale gdy rozciągniemy ją z całej siły to obciążenie może być równe 15 kg).

  • Dostępne gumy z najmniejszym oporem wahają się mniej więcej między 1 a 5 kg, są one stosowane zazwyczaj do rehabilitacji lub dla osób początkujących. Jeżeli nie masz doświadczenia z ćwiczeniami siłowymi lub nie chcesz nadwyrężać mięśni po kontuzji, dobrze sprawdzą się na początek.
  • Kolejne gumy mają opór około 6-15 kg, te mają już znacznie szerszy wachlarz zastosowań. Naszym zdaniem najlepszym ich zastosowaniem jest użycie ich do rozgrzewki lub do utrudnienia zwykłych ćwiczeń np. pompek. Jednak te gumy mogą również ułatwiać ćwiczenie nowych ruchów jak np. podciąganie. Wystarczy przewiązać taśmę lub gumę przez drążek, następnie stanąć na niej i zacząć się podciągać. Jest to dobry sposób dla osób, którym zwykłe podciągnięcie sprawia jeszcze trudności, dzięki temu można nauczyć mięśnie wzorca ruchowego i przyzwyczaić je do tego typu aktywności. Oczywiście można je także wykorzystać do wielu innych ćwiczeń, szczególnie gdy ktoś nie jest jeszcze bardzo zaawansowany.
  • Następne taśmy to obciążenie w granicach 11-30 kg, mogą służyć do tych samych celów co poprzednio wymienione (jeżeli użyjemy ich do podciągnięć to będą one jeszcze łatwiejsze, ponieważ im mocniejsze gumy, tym więcej pracy „robią za nas”). Świetnie jednak sprawdzą się do osobnych ćwiczeń na wszystkie partie ciała, np. rozciąganie gumy z wyprostowanymi rękami albo przyciąganie gumy zapartej o nogi do klatki piersiowej.

Gumy z większym oporem powinny zainteresować już bardziej wprawionych sportowców, a szczególnie tych, którzy mieli już jakieś doświadczenie z gumami w przeszłości, dlatego, jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym wszechstronnym przyrządem, polecamy zakup zestawu zawierającego trzy pierwsze wyróżnione przeze nas gumy, a więc takie o oporze maksymalnym równym mniej więcej 5 kg, 15 kg i 30 kg. Z takim zestawem można wykonywać naprawdę wszystkie ćwiczenia, jakie umożliwiają gumy treningowe, a jest ich bardzo dużo.

Czym różni się guma, taśma i ekspander?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem narzędzi do ćwiczeń z wykorzystaniem oporu, ale nie jesteś pewien co kryje się pod różnymi nazwami to trafiłeś idealnie. Pokrótce opiszemy różnice między gumą, taśmą oraz ekspanderem co pozwoli Ci podjąć świadomy i lepszy zakup.

Guma do ćwiczeń

Jest to produkt wykorzystywany zarówno przez amatorów jak i profesjonalistów jako skuteczne uzupełnienie treningu pozwalające popracować intensywniej nad naszymi mięśniami. Są całkowicie wykonane z gumy, co pozwala wykorzystywać je do pracy nad wszystkimi partiami mięśni. Najczęściej są one spotykane w formie pętli bez żadnych uchwytów co pozwala na dowolne owijanie jej i rozciąganie w każdym miejscu.

Taśma do ćwiczeń

Taśmy do ćwiczeń to produkt bardzo podobny do gum, jednak nie są one pętlą tylko jak nazwa wskazuje – taśmą. Stosując je również skutecznie angażujemy mięśnie, ale głównie je rozciągamy i relaksujemy. Z tego powodu częściej korzysta się z nich podczas rozgrzewki oraz fitnessu.

Ekspander

Ekspandery są wykonane z uchwytów oraz rozciągniętych między nimi linek. Mimo to są one wielofunkcyjne i wykorzystywane do ćwiczeń wszystkich partii ciała. Warto od nich zacząć swoją przygodę przed podnoszeniem ciężarów jako formę wprowadzającą.

Kolory gum do ćwiczeń – co oznaczają?

Wbrew pozorom kolor gumy treningowej nie tylko dodaje walorów estetycznych, ale ma też istotną funkcję. Barwa każdej taśmy przekłada się na opór i obciążenie, czyli siłę jaką trzeba włożyć by osiągnąć jej pełne rozciągnięcie. Jest to szczególne ważne przy rodzaju stosowanego treningu, ponieważ odpowiedni opór gumy treningowej umożliwia poprawne wykonanie ćwiczenia oraz jego efektywność. Na rynku można wybierać spośród ofert kilkudziesięciu producentów, co prowadzi do pewnych różnic w kolorze gum treningowych i obciążeniem jakie gwarantują, lecz najczęściej stosuje się bardzo podobny podział, o pewnych cechach wspólnych.

Najbardziej powszechne kolory gum treningowych to:

  • żółta, zielona – przeznaczone dla osób o niewielkiej sile mięśniowej; cechują się najmniejszym oporem
  • niebieska, czerwona – wymagające użycia większej siły
  • czarne, szare, złote – przeznaczone do intensywnego treningu siłowego

Jest to podział umowny, gdyż każdy producent wprowadza niewielkie zmiany w zależności od koloru gumy i oporu jaki ona stawia. Zasada jest jednak podobna w każdym przypadku – to właśnie zielone gumy będą dawały najmniejszy opór, natomiast największy te posiadające kolor szary lub złoty.

Jaką gumę do ćwiczeń fitness kupić?

Guma wykorzystywana jest także na siłowniach jako przyrząd treningowy ale i z powodzeniem znajduje zastosowanie przy rehabilitacji na oddziałach ortopedycznych. Wykorzystywana do ćwiczeń oporowych w celu budowania funkcji mięśni oraz stawów. Dla wymagających pań, które lubią odpowiedni design nawet w kwestii przyrządów do ćwiczeń, interesującym będzie fakt, że gumy można zakupić praktycznie w dowolnym kolorze. Opinie użytkowników na temat ekspanderów pozwalają zapoznać się ze zdaniem innych  i zyskać pomocną poradę, który będzie najlepszy. Cena ekspandera czy gumy zdecydowanie nie nadwyręży domowego budżetu, a z pewnością opłacalny okaże się zysk w postaci zwiększonej wytrzymałości i siły organizmu. Te przyrządy do ćwiczeń można zakupić w każdym stacjonarnym sklepie sportowym, jak i w sklepach internetowych. Wybór jest ogromny i z pewnością każdy miłośnik aktywności fizycznej i budowania własnej sylwetki, znajdzie gumę czy też ekspander odpowiadające jego wymaganiom i oczekiwaniom nawet pod względem kolorystycznym.

→ Zobacz jakie ćwiczenia na klatkę piersiową możesz wykonywać w domu dzięki ekspanderowi lub gumie.

Rodzaje ekspanderów i gum

  • Ekspander klasyczny – Najpopularniejszy ekspander, w którym uchwyty są przymocowane za pomocą linki/linek. W zależności od sposobu wykorzystania można przy jego pomocy kształtować różne partie mięśniowe całego ciała.
    • Nieregulowany – Wszystkie elementy tworzą jedną całość, brak możliwość regulowania obciążenia.
    • Regulowany – Opór można regulować odczepiając bądź doczepiając dodatkowe linki.
  • Ekspander sprężynowy – Złożony jest z uchwytów połączonych kilkoma linkami w postaci sprężyn, które można dowolnie odczepiać i przyczepiać, regulując w ten sposób stawiany opór. Jego rozciągliwość jest mniejsza niż tradycyjnych ekspanderów.
  • Ósemka – Określany także mianem gumy fitness ekspander jest zrobiony grubszej gumy uformowanej w kształt przypominający ósemkę. Wykorzystywany jest głównie do ćwiczenia górnych partii ciała.
  • Ekspander okrągły – Wykorzystywany tylko i wyłącznie do ćwiczenia górnych partii mięśni oraz w ćwiczeniach typu pilates.
  • Guma lateksowa – Inna odmiana ekspandera w postaci kawałka gumy lateksowej bez żadnych uchwytów. Wykorzystywana w ćwiczeniach podobnie, jak tradycyjny ekspander.

→ Zastanawiasz się nad zakupem atlasu do ćwiczeń? Zobacz nasze zestawienie najlepszych atlasów w rankingu 2022!

Przyrządy te mają mnóstwo zalet. Zajmują bardzo niewiele miejsca i są zdecydowanie najlżejszymi spośród dostępnych, więc można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Ćwiczyć można z ich użyciem gdziekolwiek się nie jest, o każdej porze dnia czy nocy, bowiem guma przecież nie hałasuje. Ćwiczenia w domu z użyciem ekspandera bądź gumy pozwalają nie tylko się rozciągać, ale idealnie nadają się do ćwiczenia górnych partii ciała. Zyskuje się większą wytrzymałość mięśniową, a efekty przychodzą zdecydowanie szybciej niż nam się wydaje. To niewielki wydatek, a umożliwia wykonywanie pokaźnej liczby ćwiczeń. Ćwiczenia z gumami czy ekspanderami można też wykonywać na matach do ćwiczeń czy jogi. Sprawdź ranking dobrych mat do ćwiczeń.

Ekspander regulowany Spokey Exalt
Ekspander regulowany Spokey Exalt

Ekspandery i gumy do ćwiczeń – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Ekspandery i gumy. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Co daje trening z gumami?

Trening z gumami oporowymi przede wszystkim pozwala na zaangażowanie wszystkich partii mięśni podczas wykonywania danego ćwiczenia. Dzięki nim można urozmaicić swój trening, a nawet zastąpić tradycyjne wolne ciężary, a także maszyny. Są idealne dla osób, które nie stosują w swoich treningach dużych obciążeń lub dla tych, którym go brakuje tworząc uzupełnienie. Służą one do stworzenia dodatkowego oporu, wzmacniając przy tym napięcie mięśni, co motywuje je do cięższej i bardziej intensywnej oraz bardziej efektywnej pracy.

Efekt zależy od odpowiedniego dobrania stopnia oporu takiej gumy. Podczas wykonywania ćwiczeń powinien być odczuwalny opór, im jego stopień jest intensywniejszy, tym mięśnie bardziej są zaangażowane w ich wykonywanie. W połączeniu z odpowiednią dietą oraz systematycznością, robiąc trening np. trzy razy w tygodniu (minimum 1h) bardzo szybko można zauważyć pierwsze efekty. Świetnie sprawdzą się w procesie budowania masy mięśniowej, jak również rzeźbienia swojej sylwetki.

Dzięki gumom możemy wysmuklić naszą sylwetkę, stracić kilka zbędnych centymetrów w talii, czy też obwodzie ud, zmniejszyć objętość tkanki tłuszczowej, ale także wzmocnić wszystkie partie mięśni. Poza tym poprawia się również elastyczność i mobilność stawów. Gumy ułatwiają wykonywanie niektórych ćwiczeń, a także ułatwiają naukę poprawnej techniki. Pozwalają na zwiększenie kontroli ruchu oraz kontroli napięcia mięśniowego, co jest bardzo istotne np. w czasie rehabilitacji.

Ćwiczenia z gumą oporową

Gumy oporowe i ekspandery możemy wykorzystać zarówno do specjalistycznych ćwiczeń jak i ogólnorozwojowego treningu całego ciała. Z powodzeniem mogą one zastąpić klasyczne obciążenie typu sztanga, hantelki i barebell podczas wielostawowych ćwiczeń takich jak przysiady, martwe ciągi, zakroki – wystarczy, że odpowiednio dobraną gumę umieścimy pod stopami i opleciemy wokół karku lub przytrzymamy w dłoniach. Niezaprzeczalnym plusem jest to, że ekspandery i gumy oporowe dostarczają nowych bodźców dzięki temu, że siła nacisku rośnie wraz z naciągnięciem gumy, co potęguje efekt napięcia mięśni w końcowej fazie ruchu. Dzięki temu sprawdzą się także jako dodatkowy bodziec treningowy w tradycyjnym treningu z użyciem sztangi – wówczas wystarczy gumę zawiązać na jej końcach.

Ekspandery i gumy do ćwiczeń to także przyrząd rehabilitacyjny, bardzo chętnie wykorzystywany podczas ćwiczeń prozdrowotnych takich jak joga, pilates czy zdrowy kręgosłup. Gumy oporowe bardzo chętnie wykorzystywane są w gabinetach fizjoterapeutów ze względu na niewielki rozmiar, lekkość i bezpieczeństwo ich użycia. W przeciwieństwie do sztangi, możemy stopniować trudność ćwiczenia w zależności od stopnia naprężenia gumy. Dodatkowo niwelujemy ryzyko kontuzji z którym wiąże się zazwyczaj używanie ciężkich obciążeń, co sprawia, że taśmy do ćwiczeń mogą być także stosowane przez osoby starsze i pacjentów o osłabionej sile mięśniowej.

Działanie gum oporowych polega na wykorzystaniu w dużej mierze siły izometrycznej mięśnia, co poprawia jego wytrzymałość i pobudza receptory odpowiedzialne za stabilizację mięśniową, czyli cechy niezbędne w codziennym życiu. Wzmacniając mięśnie głębokie przeciwdziałamy bólom pleców, ćwiczymy równowagę i poprawimy ogólną koordynację ruchową. Wystarczy kilka minut ćwiczeń dziennie – po porannej pobudce, w przerwie w pracy lub wieczorem w ramach relaksu, aby już po dwóch tygodniach zauważyć znaczącą poprawę w sile i elastyczności naszych mięśni podczas wykonywania codziennych czynności.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

9 komentarzy do “Guma do ćwiczeń – Ranking 2024”

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. cwiczwdomu.info nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.
  1. Zajrzyjcie do tych rankingów. Mają bogatą ofertę wyposażenia sportowego. Ja wyposażyłam u nich swoją domową siłownię i jestem bardzo zadowolona z jakości sprzętu. Polecam.

  2. Cześć,

    Szukam ekspander do ćwiczeń na drążku. Możecie mnie jakoś nakierować? Słyszałem od kolegi, że ma coś takiego, ale niestety nie może mi wskazać gdzie to kupił ani dać żadnych zdjęć poglądowych abym mógł sobie sam to ogarnąć. Z góry dzięki za pomoc.

  3. Guma do ćwiczeń nóg to świetna sprawa. Zwłaszcza, jak masz np dwie takie gumy. Wtedy jedną „mocujesz” na wysokości łydek, a drugą na wysokości ud. Można wykonywać wtedy np ruch w pozycji ze zgiętymi kolanami i szeroko rozstawionymi nogami. Widać efekty. Tak trenują np. piłkarze.

  4. Jaki ekspander gumowy do ćwiczeń kupić? Mam na oku kilka, ale szukam jeszcze opinii na forum. Interesuje mnie taki z uchwytami, jak najdłuższy, abym mógł na nim stanąć i wyprostować ręce do góry. Mam 189cm wzrostu.

  5. Jaka guma do rehabilitacji będzie najlepsza? Macie jakieś wskazówki jaką kupić? Mam problem z barkiem i lekarz zalecił mi ćwiczenia stabilizujące z użyciem gumy do ćwiczeń. Poradźcie coś, dzięki!

  6. Często nękają mnie różne kontuzję i takie gumy do ćwiczeń pomagają mi w rehabilitacji. Takie ćwiczenia bardzo wzmacniają organizm i naprawdę polecam każdemu, kiedyś spróbować poćwiczyć na takim sprzęcie. Uwierzcie, że można się zmęczyć 😉 Jest to fajna alternatywa treningu siłowego, koszt takiej gumy jest niewielki, a efekty są świetne 🙂

  7. Bo tak naprawdę mało kto ma miejsce, aby w domu urządzać sobie profesjonalną siłownię. Brak miejsca i środków finansowych zmusza do szukania alternatywnych rozwiązań o wysokim stopniu skuteczności.
    W tej chwili w Internecie można znaleźć sporo ćwiczeń z wykorzystaniem expandera.

  8. Fajnie można wykorzystać gumy nie tylko podczas treningu w domu, ale też przy innych dyscyplinach. Coraz to większa rzesza trenerów używa ich do treningu szybkości i zwinności, np. w tenisie. Przymocowują oni gumy do zawodnika i każą wykonywać im różne ćwiczenia. Możecie sobie zobaczyć na youtube. Polecam 🙂

  9. Bardzo pomocny artykuł! Nawet nie wiedziałam, że inna nazwa gumy do ćwiczeń to ekspander 🙂 No ale jak to mówią, człowiek uczy się przez całe życie. Dzięki za poradę!

Dodaj komentarz