Ranking białek Czerwiec 2024. Jakie jest najlepsze?

Ćwiczysz sporty siłowe czy wytrzymałościowe i chcesz zwiększyć swoją masę mięśniową? Szukasz najlepszego białka, które wpłynie na szybki wzrost mięśni, doda siły, przyśpieszy regenerację, a przy tym będzie bezpieczne dla organizmu? Zastanawiasz się jaką odżywkę białkową wybrać – białko serwatkowe a może kazeinę? Odżywkę białkową w formie hydrolizatu, koncentratu czy izolatu białka? Sprawdź nasz ranking najlepszych białek na Czerwiec 2024! Prezentujemy sprawdzone i polecane odżywki przez sportowców! Przeczytaj w poradniku jak wybrać dobre białko!

Najlepsze białka na Czerwiec 2024 – Ranking wg popularności

Ranking odżywek białkowych – najlepsze wg cwiczwdomu.info

★ ★ ★
1
miejsce

Białko EXTENSOR Izolat 97

Jeśli zastanawiasz się, jaka odżywka białkowa najlepiej wspomoże rozbudowę masy mięśniowej, przyczyni się do szybkiej regeneracji oraz poprawy wyników, to zobacz pierwsze miejsce w naszym rankingu, czyli Extensor Izolat 97%. W  składzie tego produktu znajdziesz aż 97% białka serwatkowego WPI, czyli postać izolatu. Produkt wyróżnia się bardzo dobrym składem i dużą zawartością protein – ilość białka w jednej dawce wynosi aż 27,3 g. Poza tym, dzięki zawartości WPI jest bardzo dobrze przyswajalne przez organizm. Dodajmy, że świetnie sprawdzi się dla osób z nietolerancją pokarmową. Na dodatek wyróżnia się nieskomplikowanym składem pozbawionym wszelkich polepszaczy, konserwantów i innych sztucznych dodatków, które wywierają negatywny wpływ na organizm człowieka. Zawartość tłuszczu w 1 dawce (30 g) tego produktu wynosi 0,45 g. Podkreślmy, że odżywka nie zawiera węglowodanów. Cena za 1 kg wynosi 160 zł. Na zakończenie dodajmy, że jest to najlepsze białko w naszym rankingu na Czerwiec 2024 roku!

Specyfikacja
Marka: Extensor
Rodzaj białka: izolat białka serwatkowego
Smak: Naturalny
Ilość białka w 1 dawce (30 g): 27,3 g
Ilość węglowodanów w 1 dawce (30 g): 0 g
Ilość tłuszczu w 1 dawce (30 g): 0,45 g
Procentowa zawartość białka: 91%
Cena za 1 kg: 160 zł
Postać: proszek do rozpuszczania
Dostępne wiele smaków: Nie
Dostępne pojemności: 1000 g
Zalety
bez laktozy
naturalny smak
nieskomplikowana receptura
aż 27,3 g białka w 1 dawce
bardzo dobra przyswajalność
dedykowane dla osób z nietolerancją
Wady
cena mogłaby być nieco niższa
★ ★
2
miejsce

Białko BIOTECH USA Iso Whey Zero

Do polecanych odżywek białkowych na rynku zalicza się również tę marki BioTech USA Iso Whey Zero. Na wstępie warto podkreślić, że jest to bardzo polecany i ceniony produkt wśród wielu sportowców oraz trenerów. Formuła została oparta na technologii Native Whey Isolate. W składzie produktu znajdziesz wysokiej jakości, łatwoprzyswajalny izolat białka serwatkowego (WPI). Dodatkowo nie zawiera laktozy, tym samym białko doskonale sprawdzi się dla osób z nietolerancją. Warto również wspomnieć, że zawartość protein w składzie tego produktu wynosi aż 88%. Poza tym BioTech USA Iso Whey Zero wyróżnia się obniżoną zawartością węglowodanów oraz tłuszczu, dzięki czemu jest to świetna propozycja nie tylko dla osób, które chcą skutecznie zwiększyć masę mięśniową, ale również dla tych na redukcji. Odżywka białkowa BioTech została wzbogacona o L-argininy HCl, L-glutaminy, jak również aminokwasy egzogenne BCAA. Te ostatnie świetnie odżywiają mięśnie, chronią je przed katabolizmem oraz wspierają szybki proces regeneracji. Warto podkreślić, że jedna porcja (30 g) zawiera aż 25 g białka! Cena za 1 kg produktu wynosi 119 zł.

Specyfikacja
Marka: BioTech USA
Rodzaj białka: izolat białka serwatkowego (WPI)
Smak: Biała czekolada
Ilość białka w 1 dawce (30 g): 25,2 g
Ilość węglowodanów w 1 dawce (30 g): 1,56 g
Ilość tłuszczu w 1 dawce (30 g): < 0,6
Procentowa zawartość białka: 84%
Cena za 1 kg: 119 zł
Postać: proszek do rozpuszczania
Dostępne wiele smaków: Tak
Dostępne pojemności: 25g, 500 g, 908 g, 2270 g
Zalety
bez laktozy
wzbogacone o BCAA
duża zawartość białka w porcji
niska zawartość tłuszczu i węglowodanów
doskonale sprawdzi się dla osób z nietolerancją
Wady
nieco wysoka cena za 1 kg
3
miejsce

Białko ALLNUTRITION Isolate Protein

Kolejnym topowym białkiem w naszym rankingu najlepszych odżywek białkowych jest Allnutrition Isolate Protein. Na wstępie warto podkreślić, że jest to wysokiej jakości izolat białka serwatkowego, tym samym udział białka w tym produkcie to aż 85%! Dzięki zawartości WPI prezentowana odżywka jest bardzo dobrze przyswajalna przez organizm. Wyróżnia się wysoką wchłanialnością oraz niską zawartością cukrów i tłuszczu. W jednej dawce produktu (30 g) jest 25,5 g białka. Z kolei udział tłuszczu w jednej porcji to 0,87 g, natomiast cukrów to 0,78 g. Dodajmy, że jest to jedno z najchętniej sięganych białek na rynku. Przyjmuje postać proszku typu instant. Tym samym bardzo dobrze się rozpuszcza, tworząc niezwykle smaczny shake z mlekiem lub wodą. Na dodatek produkt dostępny jest w 8 różnych smakach do wyboru. Bez wątpienia to jedno z najsmaczniejszych odżywek białkowych na rynku. Cena za 1 kg tego produktu wynosi 121 zł.

Specyfikacja
Marka: Allnutrition
Rodzaj białka: izolat białka serwatkowego (WPI)
Smak: Neutralny
Ilość białka w 1 dawce (30 g): 26 g
Ilość węglowodanów w 1 dawce (30 g): 0,6 g
Ilość tłuszczu w 1 dawce (30 g): 0,9 g
Procentowa zawartość białka: 87%
Cena za 1 kg: 121 zł
Postać: proszek do rozpuszczania
Dostępne wiele smaków: Tak
Dostępne pojemności: 908 g, 2000 g
Zalety
bardzo dobry smak
izolat białka serwatkowego
bardzo dobra rozpuszczalność
wysoka zawartość białka w 1 porcji
sprawdzi się dla osób z nietolerancją
Wady
cena mogłaby być niższa
dodatki i polepszacze smakowe w składzie
4
miejsce

Białko OPTIMUM Whey Gold

Nasz aktualny ranking 2024 zawiera odżywkę białkową Optimum Whey Gold Standard, która została stworzona na bazie trzech białek – koncentratu (WPC), izolatu (WPI), jak również hydrolizatu białka serwatkowego (WPH). Dodajmy, że wyróżnia się niską zawartością cukrów. Jednej dawce znajduje się 24 g białka. To preparat, który dedykowany jest szczególnie jako białko dla początkujących, jak i zaawansowanych sportowców. Optimum Whey Gold Standard przyjmuje postać proszku do rozpuszczania, który możesz wymieszać z wodą, jak również z mlekiem, tworząc pyszny shake. Dodajmy, że białko Optimum Nutrition Gold Standard Whey dostępne jest w ponad 10 różnych smakach. W tym miejscu warto opisać działanie produktu. Pierwszym rodzajem białka, jakie zastosowano w tym produkcie, jest koncentrat serwatki, który posiada nieco większą zawartość tłuszczów oraz węglowodanów, w porównaniu do izolatu. Jednak dzięki temu nadaje świetny smak. Dodajmy, że warto wybrać odżywkę Optimum Whey Gold Standard, zwłaszcza gdy zależy Ci na precyzyjnym zbilansowaniu białka w zdrowej diecie. Na dodatek doskonale sprawdzi się w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej, jak również podczas budowania masy. Dużym atutem tej odżywki jest bardzo dobra rozpuszczalność. Cena za 1 kg tego produktu wynosi 137 zł.

Specyfikacja
Marka: Optimum
Smak: French Vanilla
Rodzaj białka: koncentrat, izolat, hydrolizat białka serwatkowego (WPC, WPI, WPH)
Ilość białka w 1 dawce (30 g): 24 g
Ilość węglowodanów w 1 dawce (30 g): 1,5 g
Ilość tłuszczu w 1 dawce (30 g): 1,3 g
Procentowa zawartość białka: 80%
Cena za 1 kg: 137 zł.
Postać: proszek do rozpuszczania
Dostępne wiele smaków: Tak
Dostępne pojemności: 450 g, 896 g, 2250 g, 4540 g
Zalety
wygodne opakowanie
doskonała rozpuszczalność
wiele wariantów smakowych
połączenie aż 3 rodzaje białek
jedno z najlepszych białek na rynku
Wady
cena mogłaby być nieco niższa
5
miejsce

Białko OLIMP Whey Protein Complex 100%

W naszym rankingu TOP 10 odżywek białkowych znalazło się to marki Olimp Whey Protein Complex 100%. Jest to mieszanka koncentratu oraz izolatu białka serwatki CFM. Warto wspomnieć, że ta jedna z najbardziej polecanych odżywek białkowych dostarcza wysokiej jakości protein, których zawartość w jednej dawce wynosi aż 26 g. Dzięki połączeniu pełnowartościowego białka izolatu oraz koncentratu otrzymujesz optymalny efekt w postaci równomiernie dostarczanych protein. Warto dodać, że białko Olimp Whey Protein Complex 100% doskonale sprawdzi się do rozbudowy, jak również utrzymania masy mięśniowej zwłaszcza w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Poza tym ta odżywka białkowa posiada niską zawartość cukrów. Olimp Whey Protein Complex 100% dostępne jest w kilku wariantach smakowych, takich jak: szarlotka, truskawka, czekolada, banan, wanilia, ciastko z kremem, jogurt wiśniowy oraz wiele innych. Poza tym produkt dostępny jest w kilku wariantach o różnej pojemności. Cena za 1 kg białka wynosi około 110 zł. Na zakończenie dodajmy, że białko marki Olimp przyjmuje formę proszku do rozpuszczania w wodzie lub mleku.

Specyfikacja
Marka: Olimp
Rodzaj białka: koncentrat i izolat białka serwatkowego (WPC, WPI)
Ilość białka w 1 dawce (30 g): 22 g
Ilość węglowodanów w 1 dawce (30 g): 3,3 g
Ilość tłuszczu w 1 dawce (30 g): 1,3 g
Procentowa zawartość białka: 73%
Cena za 1 kg: 110 zł
Postać: proszek do rozpuszczania
Dostępne wiele smaków: Tak
Dostępne pojemności: 600 g, 700 g, 1800 g, 2270 g
Zalety
niska zawartość cukrów
wiele smaków do wyboru
bardzo dobra rozpuszczalność
połączenie koncentratu z izolatem białka
Wady
cena mogłaby być nieco niższa
6
miejsce

Białko SCITEC 100% Whey Protein Professional

Odżywka białkowa Scitec 100% Whey Protein Professional to następny polecany produkt przez wielu sportowców. Jest to najwyższej jakości koncentrat białka serwatkowego WPC, który to wyróżnia się dużą zawartością aminokwasów rozgałęzionych BCAA, m.in. izoleucyny, leucyny, jak również waliny. Poza tym produkt w swoim składzie posiada aminokwasy anaboliczne, takie jak argininę, glutaminę oraz taurynę. Producent zastosował w składzie produktu białka immunoglobulinowe, które pozytywnie wpływają na układ odpornościowy. Białko Scitec 100% Whey Protein Professional wyróżnia się obniżoną zawartością laktozy, co przekłada się na lepsze wchłanianie oraz przyswajanie protein przez organizm. Odżywka dedykowana jest szczególnie w trakcie przyrostu masy mięśniowej, jak również w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Na zakończenie dodajmy, że procentowy udział białka w tym produkcie wynosi 76%, którego w jednej dawce (30 g) jest 22,8 g. Z kolei zawartość cukrów to 5,6 g. Białko Scitec 100% Whey Protein Professional przyjmuje postać proszku do rozpuszczania. Dostępne jest w wielu wariantach smakowych. Cena wynosi 77 zł/kg.

Specyfikacja
Marka: Scitec
Rodzaj białka: koncentrat, izolat białka serwatkowego
Smak: Czekolada
Ilość białka w 1 dawce (30 g): 22 g
Ilość węglowodanów w 1 dawce (30 g): 1,4 g
Ilość tłuszczu w 1 dawce (30 g): 2,0 g
Procentowa zawartość białka: 73%
Cena za 1 kg: 77 zł
Postać: proszek do rozpuszczania
Dostępne wiele smaków: Tak
Dostępne pojemności: 30 g, 500 g, 920 g, 2350 g
Zalety
wzbogacone o aminokwasy BCAA
wspiera układ odpornościowy
bardzo dobry stosunek jakości do ceny
dedykowane do rozbudowy mięśni, jak i w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej
Wady
nieco duża zawartość cukru
nieco niska zawartość białka w 1 porcji
7
miejsce

Białko TREC Whey 100

Białko Trec Whey 100 to kolejne niezwykle polecany produkt dla osób trenujących sporty siłowe oraz tych chcących precyzyjnie uzupełnić białko w swojej codziennej diecie. Prezentowana odżywka zawiera 100 % koncentratu białka serwatkowego (WPC), który został uzupełniony o dodatki smakowe. W jednej dawce zawiera 24,36 g protein. Co więcej, ilość węglowodanów w odżywce białkowej Trec Whey 100 wynosi 2,34 g, tymczasem tłuszczy to 0,87 g w jednej dawce. Jest to preparat, który skutecznie wspiera regenerację po treningu, precyzyjnie uzupełnia zapotrzebowanie na białko, jak również wspomaga szybki rozrost masy mięśniowej poprzez dostarczanie potrzebnych aminokwasów. Warto również dodać, że największą zaletą tej odżywki jest bardzo przystępna cena w porównaniu do pozostałych produktów na rynku. Kwota za 1 kg wynosi około 78 zł. Na zakończenie dodajmy, że białko dostępne jest w kilku wariantach smakowych, jak również pojemnościach. Wyróżnia się bardzo dobrą rozpuszczalnością, ma przyjemny zapach oraz zapewnia bardzo szybko zauważalne efekty.

Specyfikacja
Marka: Trec
Rodzaj białka: koncentrat białka serwatkowego (WPC)
Smak: Czekolada
Ilość białka w 1 dawce (30 g): 23 g
Ilość węglowodanów w 1 dawce (30 g): 2,1 g
Ilość tłuszczu w 1 dawce (30 g): 0,5 g
Procentowa zawartość białka: 77%
Cena za 1 kg: 78 zł
Postać: proszek do rozpuszczania
Dostępne wiele smaków: Tak
Dostępne pojemności: 30 g, 700 g, 900 g, 2275 g
Zalety
konkurencyjna cena
wiele wariantów smakowych
bardzo dobrze się rozpuszcza
posiada wiele pozytywnych opinii
przyjmuje formę proszku do rozpuszczania
Wady
tylko zawartość WPC
nieco wysoka zawartość tłuszczy i węglowodanów
w zależności od smaku zawiera barwniki i polepszacze smaku
8
miejsce

Białko SFD Wpc Protein Plus

W naszym porównaniu nie mogło zabraknąć białka SFD WPC Protein Plus. Jest to wysokiej jakości odżywka z zawartością 78% białka. Dodajmy, że receptura została oparta na WPC, czyli koncentracie białka serwatkowego. Co więcej, odżywka przyjmuje formę instant, tym samym bardzo dobrze i szybko rozpuszcza się z płynem. Dodajmy, że w jednej dawce odżywki białkowej SFD WPC Protein Plus znajduje się 23,4 g białka. Dużą zaletą tego produktu jest brak zawartości cukrów oraz glutenu. W składzie znajdziesz 2,3 g tłuszczu. Warto wspomnieć, że prezentowane białko dostępne jest w kilku smakach. Produkt dedykowany jest szczególnie dla osób, które trenują sporty siłowe czy wytrzymałościowe, u których to wzrasta zapotrzebowanie na niezbędne aminokwasy. Na zakończenie warto dodać, że białko SFD WPC Protein Plus bardzo dobrze wspiera rozbudowę masy mięśniowej, zmniejsza ryzyko katabolizmu mięśni, tym samym przyczynia się do znacznie szybszej regeneracji ciała.

Specyfikacja
Marka: SFD
Rodzaj białka: koncentrat białka serwatkowego (WPC)
Smak: Ciastko
Ilość białka w 1 dawce (30 g): 23,4 g
Ilość węglowodanów w 1 dawce (30 g): 2,07 g
Ilość tłuszczu w 1 dawce (30 g): 1,8 g
Procentowa zawartość białka: 78%
Cena za 1 kg: 85 zł
Postać: proszek do rozpuszczania
Dostępne wiele smaków: Tak
Dostępne pojemności: 700 g, 900 g, 2250 g, 3000 g
Zalety
forma do rozpuszczania
wiele wariantów smakowych
w składzie nie zawiera cukrów oraz glutenu
Wady
wybrane smaki są bardzo słodkie
może nie sprawdzić się dla osób z nietolerancją
9
miejsce

Białko 6PAK Nutrition Milky Shake Whey

Następną pozycję w rankingu najlepszych białek na Czerwiec 2024 roku zajmuje 6PAK Nutrition Milky Shake Whey. Procentowa ilość białka w tej odżywce wynosi 71%. Dodajmy, że produkt wyróżnia się doskonałym smakiem. Wszystko przez połączenie maślanki z koncentratem białka serwatkowego (WPC). Co więcej, ilość tłuszczu w jednej porcji tego produktu wynosi 2 g, z kolei węglowodanów to 4,3 g. Dużym atutem białka 6PAK Nutrition Milky Shake Whey jest brak zawartości glutenu, jak również aspartamu. Odżywka białkowa dostarcza do organizmu osób trenujących potrzebne aminokwasy, na której występuje wzmożone zapotrzebowanie przed, w trakcie sesji treningowej, jak również po treningu (w trakcie regeneracji). Zawarty w produkcie koncentrat białka serwatkowego wyróżnia się bardzo dobrym profilem aminokwasowym, który to zbliżony jest do tego ludzkiego. Efekt? Znacznie szybsze przyswajanie białka. Dodajmy, że produkt dostępny jest w wielu smakach oraz dwóch pojemnościach do wyboru. Przyjmuje formę proszku do rozpuszczania w wodzie lub mleku. Cena za 1 kg tego białka wynosi 67 zł.

Specyfikacja
Marka: 6PAK
Rodzaj białka: koncentrat białka serwatkowego
Smak: Czekolada
Ilość białka w 1 dawce (30 g): 20 g
Ilość węglowodanów w 1 dawce (30 g): 4,3 g
Ilość tłuszczu w 1 dawce (30 g): 2,0 g
Procentowa zawartość białka: 67%
Cena za 1 kg: 67 zł
Postać: proszek do rozpuszczania
Dostępne wiele smaków: Tak
Dostępne pojemności: 700 g, 1800 g
Zalety
konsystencja
konkurencyjna cena
wiele wariantów smakowych do wyboru
Wady
koncentrat białka serwatkowego
zawartość tłuszczu i cukrów mogłaby być niższa
10
miejsce

Białko ALLNUTRITION Vegan Pea Protein

W naszym rankingu 2024 znalazło się również najlepsze białko, które sprawdzi się również dla wegan i wegetarian. W składzie Allnutrition Vegan Pea Protein znajdziesz aż 4 rodzaje białek roślinnych: białko grochu, ryżu, migdałów, jak również białko konopne. W jednej porcji produktu jest 21,6 g białka, co stanowi w całym opakowaniu zawartość 72% protein. Dużą zaletą odżywki jest brak cukru w formule. Na dodatek producent zrezygnował z białka sojowego. Odżywka doskonale sprawdzi się dla osób trenujących, którzy chcą skutecznie rozbudować swoją masę, jak również dla tych w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej.

Specyfikacja
Marka: Allnutrition
Rodzaj białka: Roślinne
Smak: Słony karmel
Ilość białka w 1 dawce (30 g): 21,6 g
Ilość węglowodanów w 1 dawce (30 g): 4,5 g
Ilość tłuszczu w 1 dawce (30 g): 2,4 g
Procentowa zawartość białka: 72%
Cena za 1 kg: 80 zł
Postać: proszek do rozpuszczania
Dostępne wiele smaków: Tak
Dostępne pojemności: 500 g
Zalety
konsystencja
bardzo dobry smak
brak cukrów w składzie
4 rodzaje białek roślinnych
dedykowane dla wegan i wegetarian
Wady
skuteczność
słodki smak
niska zawartość protein

W jaki sposób stworzyliśmy ranking odżywek białkowych dla sportowców?

Podczas tworzenia rankingu najlepszych odżywek białkowych 2024 braliśmy pod uwagę tylko te produkty, które wyróżniają się najlepszym składem. Co więcej, pod uwagę wzięliśmy zawartość białka w każdym preparacie – im jego procentowy udział jest większy, tym produkt ma lepsze miejsce w rankingu. Oprócz tego bardzo ważnym czynnikiem jest rodzaj odżywki oraz jej stosunek ceny do jakości. Na dodatek duży wpływ na kształtowanie się pozycji każdego z produktów mają opinie zweryfikowanych klientów, którzy mieli styczność z danym preparatem. Warto podkreślić, że naszym celem w trakcie tworzenia powyższego zestawienia jest zaprezentowanie najlepszych odżywek białkowych, które dają najwięcej korzyści dla sportowców!

Jak wybrać najlepszą odżywkę białkową? Na co zwrócić uwagę?

Dobra odżywka białkowa nie tylko wzmacnia syntezę białek w trakcie budowania masy mięśniowej, ale również wpływa na błyskawiczną regenerację ciała, zwiększa wytrzymałość, jak również hamuje rozpad komórek mięśniowych w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Zastanawiasz się jakie źródło protein będzie najsłuszniejsze? Poniżej krok po kroku wskazujemy jakie najlepsze białko wybrać, które wspiera procesy anaboliczne, dobrze się rozpuszcza, a przy tym jest w pełni przyswajalne! Sprawdź, na jaką odżywkę białkową się zdecydować i na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu!

Odżywki białkowe czyli Proteiny
Białko czyli Proteiny

WPC, WPH czy WPI – jaki rodzaj odżywki białkowej wybrać?

W trakcie zakupu odżywki białkowej spotkasz się z różnym rodzajem źródła protein. W zależności od wybranej formy różni się skład frakcji białka, działanie, rozpuszczalność oraz przyswajalność przez organizm. Do najczęściej wybieranych przez sportowców oraz trenerów można zaliczyć koncentrat białka serwatkowego (WPC), izolat białka serwatkowego (WPI), jak również hydrolizat białka serwatkowego, czyli (WPH). Oprócz tego występują również inne źródła białka na rynku, np. te dedykowane dla wegetarian i wegan, jak również w postaci kazeiny. Sprawdź poniżej, jakie są najpopularniejsze odżywki białkowe stosowane przez sportowców i czym się charakteryzują!

Koncentrat białka serwatkowego WPC

Koncentrat białka serwatki w skrócie WPC jest zaliczany do najskuteczniejszych odżywek białkowych. W swoim składzie zawiera skoncentrowane źródło protein pochodzenia zwierzęcego (najczęściej mleko krowie). Otrzymywany jest z wykorzystaniem ultra- oraz mikrofiltracji. Procentowa zawartość białka w WPC (z ang. Whey Protein Concentrate) wynosi od 60 do 80% (od 18 do 24 g w porcji). Pozostałą część stanowią cukry oraz tłuszcze. Warto dodać, że jest to wysokiej jakości produkt, który w swoim składzie zawiera znaczną część aminokwasów egzogennych (BCAA). Poza tym czysty koncentrat białka serwatkowego jest najtańszą opcją. Na dodatek najdłużej się wchłania, w związku z tym warto przyjmować je w trakcie dnia oraz przed treningiem. Wadą WPC jest występowanie w nim laktozy, przez co ten suplement nie sprawdzi się dla osób, którym doskwiera nietolerancja tego dwucukru.

→ Zaopatrując się w odżywki białkowe warto kupić shaker na siłownię.

Izolat białka serwatkowego WPI

Izolat otrzymywany jest poprzez mikrofiltrację w przepływie krzyżowym, dzięki czemu pozyskuje się wysoką zawartość białka. W przypadku czystego izolatu białka serwatkowego WPI (Whey Protein Isolate) procentowa zawartość protein może sięgać od 80 do 95% (od 24 do 28,5 g w porcji). Poza tym w porównaniu do WPC, izolat ma znacznie więcej aminokwasów egzogennych. Warto również dodać, że w tym suplemencie występuje znikoma zawartość tłuszczy oraz cukrów – wynosi ona zazwyczaj 3%. W dodatku Whey Isolate doskonale się trawi, dlatego idealnie sprawdzą się jako wysokiej jakości białko stosowane po treningu.

Hydrolizat białka serwatkowego WPH

Hydrolizat pozyskiwany jest z wykorzystaniem hydrolizy. W składzie ma od 85 do 100% białka (od 25,5 do 30 g w porcji). Produkty tego typu dedykowane są osobom z nietolerancją laktozy. W swojej formule mają znikomą ilość węglowodanów oraz tłuszczu. Wykazują się błyskawicznym wchłanianiem i doskonałą rozpuszczalnością, tym samym bardzo szybko dostarczają aminokwasy do krwiobiegu. Ze względu na swoje świetne właściwości doskonale sprawdzą się w trakcie zapotrzebowania na proteiny po sesji treningowej. Warto wspomnieć, że WPH jest to najdroższa odżywka wysokobiałkowa na rynku.

Micelarna kazeina MC

Kolejną formą białka pochodzenia zwierzęcego, które występuje na rynku, jest kazeina micelarna (MC). Warto dodać, że jest to naturalna frakcja białkowa pozyskiwana z mleka oraz nabiału. Charakteryzuje się najbardziej wyrównanym uwalnianiem aminokwasów w krwiobiegu – czas wchłaniania wynosi nawet do 8 godzin. Zawartość procentowa białka wynosi 80% (24 g w porcji). Dzięki powolnemu trawieniu to pełnowartościowe źródło białka w postaci kazeiny daje uczucie sytości. Co więcej, MC dedykowane jest szczególnie na noc, dzięki czemu ochrania mięśnie, dostarcza do nich zapotrzebowanie na białko, a w dodatku zabezpiecza je przed katabolizmem.

Białko jajeczne EA

Białko jajeczne dostarcza najwyższej jakości albumin, czyli wolnoprzyswajalnych protein. Suplementacja białkiem jaja kurzego bardzo dobrze się rozpuszcza, wykazuje właściwości do tworzenia koloidów, poza tym wyróżnia się aminogramem, który podobny jest do tego ludzkiego. Odżywki na bazie białka jajecznego zawierają do 80% protein w swoim składzie (24 g w porcji). Dedykowane są na noc ze względu na wydłużony proces trawienia. Warto dodać, że hamują one procesy kataboliczne w mięśniach, regenerują strukturę tkanek, jak również wspomagają rozrost mięśni. Ich dużą zaletą jest brak laktozy w składzie, dzięki czemu preparat EA doskonale sprawdzi się dla każdego sportowca.

Białka roślinne

Ostatnim często wybieranym preparatem jest białko roślinne, które wytwarzane je z soi (SP) lub ryżu (ORP). Oba suplementy dedykowane są głównie dla wegan, wegetarian, jak również osób, które nie mogą być całkowicie na koncentracie i izolacie białka serwatkowego. Białko sojowe należy do najwyższej jakości odżywek białkowych pochodzenia roślinnego – zawartość protein może sięgać do 90% (27 g w porcji). Warto dodać, że ta forma skutecznie obniża stężenie złego cholesterolu (LDL) oraz triglicerydów. Poza tym białko sojowe charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą – jest źródłem m.in. błonnika, potasu, magnezu czy fosforu.

Z kolei białko ryżowe to produkt, który posiada w swoim składzie od 70 do 90% zawartości protein (od 21 do 27 g w porcji). Warto również dodać, że ma ono charakterystyczny smak – nieco słodki. Białka roślinne, mimo że dostarczają wiele przydatnych związków odżywczych, to są one gorzej przyswajalne niż białka serwatkowe, poza tym dostarczają nieco gorszej jakości budulca do mięśni.

Na jakie składniki uważać w białku?

Podczas wyboru najlepszego białka do rozbudowy masy mięśniowej wybieraj tylko takie, które ma przemyślany skład bez zbędnych dodatków. Dlatego też należy unikać odżywek białkowych, które w składzie mają:

 • konserwanty,
 • barwniki,
 • sztuczne aromaty smakowe,
 • substancje przeciwzbrylające,
 • cukry,
 • aspartam,
 • dodatkowe enzymy trawienne,
 • wypełniacze.

→ Dowiedz się również: Czym jest i jak działa przedtreningówka? Jaka przedtreningówka będzie najlepsza?

Pamiętaj, aby wybierać tylko maksymalnie naturalny produkt, który w swoim składzie posiada białko i co najwyżej tłuszcze oraz węglowodany uzyskane z procesu filtracji. Dzięki temu uzupełnienie diety o suplement białkowy będzie wspierać rozbudowę masy mięśniowej, jak również zminimalizuje niepożądane skutki, m.in. alergie, nietolerancję czy wysypki, które mogą wynikać z niewłaściwego składu odżywki białkowej.

Na jaką formę się zdecydować?

Przy zakupie dobrego białka wybieraj tylko takie, które jest w postaci proszku, z którego wykonasz szejk z wykorzystaniem wody lub mleka. Miej na uwadze, aby kupować odżywki białkowe w formie instant bez zbędnych dodatków, które wspomagają rozpuszczanie preparatu. Poza tym unikaj białka w postaci tabletek lub kapsułek. Te ostatnie często zawierają substancje konserwujące, słodzące oraz barwniki, które nie wpływają pozytywnie na organizm człowieka. Co z kolei może spowodować obniżenie sprawności w trakcie treningu lub gorsze samopoczucie.

Ciasteczkowe, waniliowe czy czekoladowe – na jaką grupę smakową się skusić?

Odżywki białkowe dostępne na rynku występują w szerokiej gamie smaków. Spotkasz się z produktami o smaku czekoladowym, waniliowym, owocowym, ciasteczkowym, kokosowym, orzechowym, kawy mrożonej i wiele innych. Jednak jakie białko wybrać? Najlepiej zdecydować się na odżywkę białkową o smaku naturalnym. Miej na uwadze, że producenci, tworząc preparaty o przeróżnym smaku, dodają najczęściej sztuczne aromaty smakowe, które nie mają pozytywnego wpływu na Twój organizm. Co więcej, w białkach smakowych zawartość protein jest obniżona na rzecz preparatów, które mają dodawać przyjemny smak produktu.

Ile kosztuje suplement białkowy dla sportowców?

Kwota za najlepsze odżywki białkowe jest przeróżna. Oczywiście wiele zależy od rodzaju suplementu, pojemności, marki, jak również zawartości białka na każdą porcję. Z reguły odżywki białkowe na bazie serwatki kosztują znacznie więcej niż pozostałe formy. Kwota za najtańsze produkty zaczyna się już od 10 zł za koktajle w płynnej formie, a może sięgać nawet 400 zł za izolat białka serwatkowego w proszku. Średnia cena za dobre białko wynosi zazwyczaj powyżej 100 zł za 1 kg.

BioTech, Trec czy Olimp – z jakiej firmy białko wybrać?

Cenioną marką produkującą wysokiej jakości białka w przeróżnych smakach, jest firma Trec. Oferuje ona różnego rodzaju odżywki białkowe, m.in. produkt Trec Whey 100, który jest polecany i stosowany w suplementacji wielu sportowców. Co więcej, w produktach znajduje się spora zawartość białka na jedną porcję przy niewielkiej podaży węglowodanów oraz tłuszczów. Innym godnym polecenia producentem jest 6PAK oraz topowy 6pak Nutrition Milky Shake Whey w kremowej konsystencji. Produkt charakteryzuje się wysoką wartością biologiczną. Do pozostałych polecanych białek można zaliczyć Whey Gold Standard od Optimum, markę Biotech.

Podsumowanie

 • Białko stosowane jest do zaspokojenia potrzeb organizmu na proteiny.
 • Często zapotrzebowanie na białko występuje u osób regularnie trenujących sporty siłowe oraz wytrzymałościowe.
 • Do najczęściej stosowanych można zaliczyć odżywki białkowe w postaci koncentratu, izolatu oraz hydrolizatu białka serwatkowego.
 • Białko na bazie serwatki jest to białko mleka. Wytwarza się go zazwyczaj z mleka krowiego.
 • W trakcie zakupu odżywki białkowej koniecznie dobierz postać białka do zapotrzebowania Twojego organizmu.
 • Do najszybciej wchłaniających białek zaliczamy WPH oraz WPI.
 • Można wyróżnić również kazeinę, która jest doskonałym źródłem białka do przyjmowania na noc. Jej wchłanianie jest powolne i może trwać nawet do 8h.
 • Do polecanych marek można zaliczyć producenta Trec, Olimp,  6pak, Optimum oraz Biotech.
 • Średnia cena za najlepsze białko wynosi powyżej 100 zł za 1 kilogram.
 • Pamiętaj, aby białko stosować tylko wtedy, gdy występuje znaczne zapotrzebowanie organizmu na proteiny.
 • Nieprawidłowe stosowanie odżywek białkowych może znacznie obciążać nerki.

Najczęściej zadawane pytania o odżywki białkowe – FAQ

Odżywka WPC, WPI czy może WPH – która będzie najlepsza?

Wybór konkretnej formy białka zależny jest od zapotrzebowania organizmu, pory przyjmowania odżywki, jak również planu treningowego. Jeśli zależy Ci na dużej zawartości białka (nawet do 100%) w jednej porcji produktu, to najlepiej wybierać odżywkę WPI (izolat) lub WPH (hydrolizat). Co więcej, te dwa preparaty poleca się stosować bezpośrednio po treningu, gdyż wykazują się szybkim wchłanianiem, co prowadzi do błyskawicznej syntezy białek w organizmie. Z kolei WPC, czyli koncentrat białka serwatkowego, posiada od 60 do 80% protein. Poza tym jego wchłanianie jest znacznie dłuższe, dlatego warto go stosować w trakcie dnia oraz przed treningiem. Co więcej, ten rodzaj odżywki zawiera w swoim składzie laktozę, w związku z tym nie sprawdzi się dla osób z nietolerancją tego węglowodanu.

Ile kosztuje dobra odżywka białkowa?

Najtańsze białka kosztują już od 10 zł. Z kolei te najdroższe mogą kosztować 400 zł lub więcej. Średnia cena za wysokiej jakości odżywkę proteinową dla osób uprawiających sport wynosi od 100 do 150 zł za 1 kg.

Jak prawidłowo stosować odżywkę białkową?

Suplementacja odżywką białkową zależna jest od zawartości białka w jednej porcji, jak również od zapotrzebowania Twojego organizmu. W zależności od wybranego produktu możesz przyjmować białko w trakcie dnia, przed snem, jak również przed i po treningu. Występuje wiele metod, jednak warto mieć na uwadzę, aby nie przyjmować zbyt dużej porcji ze względu na ryzyko powikłań, np. obciążenie pracy nerek.
Avatar
Karolina Pisarska

Od zawsze związana ze sportem. Obecnie trenuje bieganie na długich dystansach. W przeszłości trenowała koszykówkę, brała udział w wielu międzyszkolnych turniejach. Poza tym ponad 10 lat trenowała jeździectwo - dyscyplinę dressage. Na co dzień związana z innowacjami produktowymi. Na stronie ćwiczwdomu.info doradza w zakresie podejmowania decyzji zakupowych, które dotyczą sprzętu sportowego i nie tylko! W wolnych chwilach chodzi po górach, pływa oraz angażuje swój czas w rozwój osobisty. Pasjonatka kynologii i fotografii.

10 komentarzy do “Ranking białek Czerwiec 2024. Jakie jest najlepsze?”

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. cwiczwdomu.info nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.
 1. Odżywki białkowe były dla mnie zbawienne, gdy zaczęłam swoją przygodę z dietą oraz ćwiczeniami. Najlepsze były dla mnie shaki Eco and Fit. Inne firmy również dobre, jednak te podbiły moje serce.

 2. Avatar

  Również nie polecam… Widzę, że tu jedni pod drugimi dołki kopią…. Antyreklama dla konkurencji? Niby to teraz „Mango Afrykańskie” najlepsze? Metoda na to, aby swoje teraz sprzedać? A może się mylę? he. Wiesz, jak to jest. Ile ludzi tyle opinii… Stosowałam African Mango i schudłam, ale w jakim stopniu jest to zasługa tabletek, a w jakim diety, to nie wiem. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że bez diety nie uda nam się schudnąć… Wtedy odchudzanie byłoby banalnie proste. Zachęcamy wszystkich do dzielenia się swoim doświadczeniem. Eco Slim – Opinie Dietetyków (skład) Skoro wiadomo już, że osoby korzystające z opisywanych kropli są zadowolone i osiągają świetne efekty, teraz warto dowiedzieć się co o produkcie myślą eksperci. Eco Slim w opinii dietetyków jest środkiem bezpiecznym dla zdrowia.

 3. Anonim, odżywka białkowa olimp jest bardzo dobra. Sam mam i polecam. Też nie wiedziałem, ale postawiłem na dobrą odżywkę renomowanej firmy.

 4. Jakie proteiny w proszku kupić? Poradzicie mi coś? Czytam opinie na forum i nie mogę nic wybrać. Dopiero zaczynam swoją przygodę z siłownią. Dzięki!

 5. Osobiście jestem zwolenniczką produktów fundamic, od jakiegoś czasu stosuję to białko i nie mam nic do zarzucenia, ma w składzie BCAA, a to dla mnie bardzo istotnie, no i cena jest bardzo przystępna. Artykuł super, pomocny dla osób które nie są w temacie 😉

 6. Ja polecam te zrobione z naturalnych składników. Nie ma tego dziwnego chemicznego posmaku lub kilograma cukru 🙂

 7. Moim zdaniem odżywki białkowe są zbędne… kto chcę to niech bierze. Ja nigdy nie brałem takich rzeczy, starałem się zawsze jeść produkty wysokobiałkowe naturalnego pochodzenia jak np. ryby,mięso,serek wiejski… i nie narzekam na mój wygląd 😉 Polecam każdemu taką opcję, wystarczy dobrze ułożyć sobie dietę i nie trzeba dodatkowo wydawać pieniędzy na takie odżywki. Pozdro 😉

 8. Dobry artykuł, przyjemnie się go czyta. Tylko ten ranking trochę średni wg. mnie bo niektóre odżywki w nim podane są dla mnie strasznie niesmaczne, no ale każdy ma inny gust 😉 Moja ulubiona odżywka to ta od Olimpu.

 9. Dzięki Wam wybrałem odpowiednie odżywki białkowe, dzięki!

Dodaj komentarz