Suplementy diety – co należy o nich wiedzieć?

Jeśli interesujemy się kulturystyką to z pewnością prędzej czy później musi nam się również przytrafić temat suplementów diety. W dzisiejszych czasach widać, że większość osób na siłowni nie widzi siebie bez korzystania z takich rozwiązań. Czemu tak jest jednak? Co takiego rzeczywiście w sobie mają te produkty? Z których warto korzystać? Jest to tylko kilka z pytań, jakie mogą sobie zadać osoby, które myślą nad korzystaniem z takich rozwiązań. W tym artykule dokładnie przyjrzymy się temu, czym odżywki dla sportowców są, co takiego mogą nam dać oraz, które są najpopularniejsze. Zapraszam!

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety są bardzo specyficznymi produktami, szczególnie w przypadku kulturystów. Zawierają one w sobie określone składniki odżywcze, których przyjmowanie może pozytywnie wpłynąć na dane aspekty treningu lub diety. Istotne jest jednak zaznaczenie tego, że są to jedynie produkty wspomagające – ich przyjmowanie same w sobie bez żadnej pracy z naszej strony może tak naprawdę nie przynieść żadnych pozytywnych efektów. Jest to ważna informacja ponieważ wciąż istnieje w wielu osobach pogląd, że są to produkty podobne do wielu pastylek na odchudzanie, które obiecują często cuda na kiju a mogą nam nawet w ostateczności zaszkodzić! Oczywiście w tym przypadku głównie mowa o różnych artykułach, które szczególnie znajdziemy w czeluściach internetu na zagranicznych stronach. Kwestia świadomości tego, co kupujemy jest tutaj bardzo ważna – jeśli planujemy zakupy on-line to warto jest korzystać z pewnych i legalnych źródeł, jak https://sklep.kfd.pl/ ponieważ znajdziemy tam dokładny skład danego produktu oraz przydatne informacje jak sposób i ilość przyjmowania czy komentarze kupujących.

Pamiętajmy: suplementy diety mogą wpłynąć na nas pozytywnie tylko w przypadkach gdy przyjmujemy je ze świadomością i dodatkowo również dajemy coś od siebie by dany efekt uzyskać. W ostateczności zawsze najważniejsze będą dieta i wysiłek fizyczny do uzyskania wymarzonej sylwetki!

Suplementy diety - co należy o nich wiedzieć?
Suplementy diety – co należy o nich wiedzieć?

Suplementy diety – białko

Białko jest jednym z najpopularniejszych rodzajów suplementów diety na rynku. Nie jest to oczywiście nic dziwnego ponieważ ten składnik odżywczy jest nam szczególnie potrzebny w przypadku pracy nad naszą masą mięśniową. Korzystanie z takich rozwiązań może nas bardzo mocno wspomóc szczególnie w sytuacjach gdy mamy bardzo napiętą dietę i mało czasu w przeciągu dnia. Czemu tak jest? Należy pamiętać, że nasze zapotrzebowanie na proteiny wzrasta wraz z wysiłkiem fizycznym jaki wykonujemy. Z tego też powodu im więcej/mocniej ćwiczymy tym więcej białka musimy dostarczać. Niestety, często otrzymywanie dużej ilości tego makroelementu z diety nie jest możliwe z wielu powodów jak chociażby bardzo ścisła dieta, która ogranicza tłuszcze pochodzące z mięsa. W takich sytuacjach właśnie ratują nas odżywki dla sportowców ponieważ dostarczają nam jedynie to, czego potrzebujemy w danej sytuacji. Dodatkowo, są proste w przygotowaniu co może ułatwić komuś, kto nie jest zbyt mocny w gotowaniu. Na rynku odnajdziemy wiele ciekawych rozwiązań w kwestii tego, jakie białko możemy dostarczyć do naszego organizmu:

  • białko serwatkowe, czyli WPC (Whey Protein Concentrate), WPI (Whey Protein Isolate) i WPH.
  • kazeina, tak jak białko serwatkowe pochodzi z mleka krowiego. Mocą jej jest to, że powoli dostarcza proteiny do naszego organizmu przez co jest często polecana jako świetny suplement na noc.
  • białko roślinne – alternatywa dla białek pochodzenia zwierzęcego. Najczęściej wytwarzana z soi, która jest bogata w istotne aminokwasy.

Wybór tak naprawdę zależy tylko i wyłącznie do nas, jaki produkt najlepiej nam odpowiada. Warto w takich sytuacjach zapytać się osób, które lepiej się znają na tym.

Suplementy diety – Kreatyna

Kolejny istotny i bardzo popularny suplement diety na rynku. Kreatyna jest połączeniem trzech aminokwasów: metioniny, argininy i glicyny. W przypadku naszej diety głównie odnajdziemy ją w mięsie co może znów być problematyczne dla wielu osób ponieważ składnik odżywczy ten może istotnie wpłynąć na naszą masę mięśniową i jego zapotrzebowanie może się zwiększać wraz z intensywnością treningu. Z tego też powodu większość osób ostatecznie decyduje się na takie rozwiązania jak odżywki dla sportowców ponieważ mogą tym sposobem łatwo pozyskiwać określone składniki odżywcze bez obaw o dostarczanie innych, niepotrzebnych. Kreatynę odnajdziemy w przeróżnych formach na rynku suplementów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest po prostu monohydrat kreatyny czyli połączenie kreatyny z cząsteczką wody. Oprócz tego mamy również chociażby jabłczan kreatyny – większość rodzajów tego mikroelementu różni się głównie tym, jak szybko się przyswaja do naszego organizmu. Przez to większość osób w ostateczności poleca głównie po prostu stosowanie standardowego monohydratu.

Podsumowanie

Suplementy diety mogą być istotnym dodatkiem do życia każdego kulturysty. W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić kogoś chodzącego na siłownie, który nie stosuje jakiegokolwiek produktu wspomagającego organizm. Jeśli myślicie nad rozpoczęciem swojej przygody z odżywkami dla sportowców to najlepiej właśnie na początek wybrać białko i kreatynę!

Avatar
Redaktor zewnętrzny

1 komentarz do “Suplementy diety – co należy o nich wiedzieć?”

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. cwiczwdomu.info nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.
  1. Przydatny artykuł, czy moglibyście wytłumaczyć kal każdy suplement działa i jak go stosować? 🙂

Dodaj komentarz