Witaminy i minerały dla sportowca – Ranking 2024

Sportowiec musi pamiętać o diecie. Zdarza się jednak, że niezbędne jest jej wzbogacenie o witaminy i minerały. Po jakie powinna sięgnąć osoba żyjąca aktywnie? Dobrze zbilansowana dieta właściwie wyklucza konieczność sięgania po witaminy i minerały. Czasem jednak bywa, że skorzystanie z takich suplementów diety jest niezbędne. Dlaczego? Wskazać można choćby infekcję. Osłabiony organizm potrzebuje wsparcia, a dostarczenie dodatkowej dawki witamin i minerałów w tabletce czy odżywczym napoju jest w takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem.

Jakie witaminy i minerały dla sportowców?

Jakie witaminy i minerały powinny wybrać osoby aktywne? Pytanie jest zasadne, bo od wyboru zależą efekty. Ponieważ oferta producentów jest bardzo szeroka, to dobrze się w niej zorientować.

Witaminy – podział i zażywanie

Witaminy dzieli się zasadniczo na dwie grupy: substancje rozpuszczalne w wodzie i substancje rozpuszczalne w tłuszczach. W związku z ich właściwościami zmienna jest zasada przyjmowania witamin z dwóch ww. grup; witaminy rozpuszczalne w wodzie należy przyjmować przed posiłkiem, a witaminy rozpuszczalne w tłuszczach po posiłku. W obu przypadkach taki system przyjmowania zapewni największe wchłanianie witamin do organizmu.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to:

 • Witamina A (retinol i jego pochodne) – pełni ona ważną funkcję w procesie widzenia, reguluje działanie komórek, zapobiega powstawaniu niektórych typów nowotworów, zabezpiecza organizm przed zakażeniem drobnoustrojami, wpływa na regenerację organizmu. Spożywanie jej na odpowiednim poziomie jest ważne z punktu widzenia sportowca, ponieważ zwiększa wydajność podczas treningu.
 • Witamina D (cholekalcyferol i pochodne) – w naturalny sposób jest wytwarzana w ludzkim organizmie pod wpływem promieni słonecznych, jednak przez warunki pogodowe jakie panują w Polsce zaleca się suplementowanie przez cały rok. Witamina D odpowiada za funkcjonowanie całego organizmu. Głównie jest znana z wpływu na mineralizację kości, ale ma również właściwości ochronne dla układu nerwowego, reguluje gospodarkę węglowodanową (przy niskim stężeniu wit. D we krwi następuje zaburzona praca trzustki i wydzielania insuliny). Jej suplementacja jest podstawą w życiu każdego człowieka, a w szczególności osób trenujących.
 • Witamina E (tokoferol) – jest silnym przeciwutleniaczem, który wpływa na odczuwanie zmęczenia i odpowiednią koncentrację.
 • Witamina K (fitochinon, menadion) – wpływa przede wszystkim na układ krwionośny – krzepliwość krwi, tempo gojenia się ran i regeneracji.

Witaminy te magazynowane są w tkankach bogatych w lipidy i stosunkowo łatwo jest je przedawkować. Jeżeli w diecie zabraknie tłuszczów lub w organizmie zaburzone jest ich wchłanianie możliwy jest niedobór tych witamin.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą przede wszystkim witaminy z grupy B w tym:

 • B1 (tiamina)
 • B2 (ryboflawina)
 • B3 (niacyna, witamina PP, kwas nikotynowy)
 • B5 (kwas pantotenowy)
 • B6 (pirydoksyna)
 • B7 (biotyna, witamina H)
 • B9/B11 (kwas foliowy)
 • B12 (cyjanokobalamina)

Witaminy z grupy B – jest to szeroka grupa witamin odpowiadających za funkcjonowanie całego organizmu – układu nerwowego, krwionośnego, wspomaganie metabolizmu, pracę mózgu. Ze względu na szerokie działanie należy wybierać suplementy zawierające wszystkie witaminy z tej grup.

 • oraz witamina C, czyli kwas askorbinowy – ma ona właściwości przeciwutleniające, odpowiada za prawidłową pracę serca, wzmacnia cały organizm i wpływa na jego regenerację.

Glutamina – co to jest i jak działa?

Witaminy rozpuszczalne w wodzie nie są w organizmie magazynowane w związku z czym przedawkowanie ich jest bardzo trudne, gdyż z łatwością są usuwane z organizmu z moczem. W związku z powyższym, muszą być stale dostarczane, z pożywieniem lub w postaci suplementów, aby zapewnić poprawne funkcjonowanie ciała. Należy podkreślić, że zapotrzebowanie na nie wzrasta wraz z wydatkiem energetycznym organizmu. Wyjątek stanowi witamina B12, którą nasze ciało potrafi magazynować.

Przy zachowaniu odpowiedniej podaży witamin w naszym organizmie należy jeszcze pamiętać o innych istotnych makro i mikro elementach, takich jak sód, potas wapń, magnez, żelazo i cynk. Zapewni to zachowanie równowagi całego ciała.

→ Zobacz także: Ranking kreatyny 2022

Witaminy i minerały – opinie i cena

Jeżeli chodzi o witaminy i minerały dla sportowców, to w sklepach nie brakuje takich suplementów. Poszczególne mogą skutecznie pomóc uzupełnić wszelkie niedobory spowodowane wysiłkiem sportowym. By jednak wybrać prawidłowo, niezbędne jest porównanie składu poszczególnych produktów. Dopiero wówczas można udzielić odpowiedzi na pytanie, jakie witaminy i minerały powinna wybrać osoba aktywna.

Przykładem produktu stworzonego z myślą dla sportowców jest Olimp Chela-min Sport Formula. W jednej kapsułce znajduje się m.in. magnez, potas, wapń, jod, chrom czy żelazo. Skład produktu został tak opracowany, by nie tylko uzupełnić braki witamin czy minerałów, ale również przyspieszyć regenerację organizmu po wysiłku. Innym przykładem jest Trec Vital X Pack czy Fitness authority vitamin C with rose hip extract. Każdy z wymienionych produktów ma inną opinię wśród użytkowników. Dobrze zatem samodzielnie wypróbować skuteczność poszczególnych suplementów.

Co daje i jaka przedtreningówka będzie najlepsza?

Wybór odpowiednich witamin i minerałów

Wybór odpowiednich witamin i minerałów nie jest sprawą prostą. Poza samodzielnym testowaniem poszczególnych produktów, dobrze też pamiętać o tym, że w sieci są dostępne zestawienia takich suplementów diety. Ranking witamin i minerałów można znaleźć choćby na stronach tematycznie związanych z suplementami diety czy szeroko rozumianym sportem. Wiele mówi się na temat tego, że suplementy diety nie są szkodliwe. Są jednak preparatami dostarczającymi konkretne związki do organizmu. Z tego też względu dobrze, by osoby zainteresowane nabyciem takich produktów, skonsultowały się z lekarzem. Na pytanie: „Jakie witaminy i minerały dla sportowców kupić?” może odpowiedzieć właśnie specjalista.

Witaminy i minerały a dieta

Niedobory witamin czy minerałów mogą zostać wywołane trudnymi, męczącymi treningami, mogą również mieć związek z dietą. Odpowiadając na pytanie, jakie witaminy i minerały będą najlepsze, dobrze sprawdzić, jak wygląda aktualna dieta. Jeżeli występuje w niej zbyt mało zielonych warzyw, to rozsądnie będzie wybrać suplement diety zawierający w składzie m.in. żelazo.

Witaminy i minerały dla sportowców – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Witaminy i minerały dla sportowców. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Elektrolity i płyny nawadniające

Elektrolity to jony soli, które znajdują się w komórkach ludzkiego organizmu. Odpowiadają za przekazywanie sygnałów elektrycznych przez neurony. Sportowcy często są narażeni na ich niedobory ze względu na to, iż traci się je z potem podczas silnego wysiłku fizycznego. Taki stan powoduje drżenie mięśni, nudności, czy zawroty głowy. Do głównych elektrolitów zaliczamy sód, potas, wapń i magnez. Aby nie dopuszczać do nadmiernego wyniszczenia organizmu należy

 • Pić wodę mineralną podczas lekkiego i umiarkowanego wysiłku fizycznego (zawiera ona wszystkie niezbędne elementy)
 • Spożywać napoje izotoniczne podczas długotrwałego bądź intensywnego wysiłku fizycznego (stężenie elektrolitów będzie tu wyższe)
Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

8 komentarzy do “Witaminy i minerały dla sportowca – Ranking 2024”

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. cwiczwdomu.info nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.
 1. ja właśnie mam fajny zestaw witamin rozpuszczalnych w tłuszczach Menachinox z witaminami A D E K. farmaceuta mi doradził że te witaminy najlepiej się wchłaniają gdy są brane razem a nie oddzielnie

 2. Ja z waszego rankingu wybrałem witaminy olimp dla sportowców. Mam nadzieje, że spiszą się dobrze, bo już próbowałem treca, ale nie widziałem, żeby dawały konkretne efekty. Bardzo fajny i ciekawy artykuł, oby tak dalej!

 3. Zdecydowanie, warto kupować odżywki dla aktywnych fizycznie, bo podczas wysiłku tracimy dużo minerałów i trzeba ten deficyt odpowiednio bilansować. Nie jest to duży koszt, a warto to robić.

 4. Witaminy i minerały dla sportowców są bardzo istotne, dlatego warto je kupować. Ciężko jest w ciągu dnia dostarczyć wszystkiego co potrzebuje nasz organizm, dlatego warto kupić jakieś witaminy i uzupełniać niedobory.

 5. Bardzo fajne zestawienie. Od lat jestem fanem Olimpu i zawsze sięgam po ich produkty. Są solidną firmą, a co najważniejsze ich produkty nie są z przesadzoną ceną, a do tego jakościowo wypadają bardzo dobrze 😉

 6. Muszę przyznać, że artykuł bardzo fajnie napisany. Na pewno skorzystam z niektórych produktów z tego rankingu. W końcu uzupełnianie witamin i minerałów dla sportowca to ważny element. Chyba będę musiał skonsultować się z jakimś specjalistą, który doradzi mi konkretnie co i w jakich dawkach brać. Lepiej samemu nie eksperymentować 😛

 7. Fajna sprawa z tym rankingiem. Dotychczas stosowałem tylko odżywki białkowe i witaminy od trec’a i muszę przyznać że są naprawdę smaczne i działają dobrze, ale chyba pora żeby spróbować czegoś nowego. Polecacie coś? Zastanawiam się nad OstroVitem…

 8. Ja od lat używam tylko produktów firmy Olimp i jestem bardzo zadowolony

Dodaj komentarz