Najlepsze witaminy i minerały dla sportowca. Jakie wybrać i kupić? Ranking witamin 2020

Sportowiec musi pamiętać o diecie. Zdarza się jednak, że niezbędne jest jej wzbogacenie o witaminy i minerały. Po jakie powinna sięgnąć osoba żyjąca aktywnie? Dobrze zbilansowana dieta właściwie wyklucza konieczność sięgania po witaminy i minerały. Czasem jednak bywa, że skorzystanie z takich suplementów diety jest niezbędne. Dlaczego? Wskazać można choćby infekcję. Osłabiony organizm potrzebuje wsparcia, a dostarczenie dodatkowej dawki witamin i minerałów w tabletce czy odżywczym napoju jest w takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem. Jakie witaminy i minerały powinny wybrać osoby aktywne? Pytanie jest zasadne, bo od wyboru zależą efekty. Ponieważ oferta producentów jest bardzo szeroka, to dobrze się w niej zorientować.

Witaminy – podział i zażywanie

Witaminy dzieli się zasadniczo na dwie grupy: substancje rozpuszczalne w wodzie i substancje rozpuszczalne w tłuszczach. W związku z ich właściwościami zmienna jest zasada przyjmowania witamin z dwóch ww. grup; witaminy rozpuszczalne w wodzie należy przyjmować przed posiłkiem, a witaminy rozpuszczalne w tłuszczach po posiłku. W obu przypadkach taki system przyjmowania zapewni największe wchłanianie witamin do organizmu.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to:

 • A (retinol i jego pochodne)
 • D (cholekalcyferol i pochodne)
 • E (tokoferol)
 • K (fitochinon, menadion)

Witaminy te magazynowane są w tkankach bogatych w lipidy i stosunkowo łatwo jest je przedawkować. Jeżeli w diecie zabraknie tłuszczów lub w organizmie zaburzone jest ich wchłanianie możliwy jest niedobór tych witamin.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą przede wszystkim witaminy z grupy B w tym:

 • B1 (tiamina)
 • B2 (ryboflawina)
 • B3 (niacyna, witamina PP, kwas nikotynowy)
 • B5 (kwas pantotenowy)
 • B6 (pirydoksyna)
 • B7 (biotyna, witamina H)
 • B9/B11 (kwas foliowy)
 • B12 (cyjanokobalamina)

oraz witamina C, czyli kwas askorbinowy.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie nie są w organizmie magazynowane w związku z czym przedawkowanie ich jest bardzo trudne, gdyż z łatwością są usuwane z organizmu z moczem. W związku z powyższym, muszą być stale dostarczane, z pożywieniem lub w postaci suplementów, aby zapewnić poprawne funkcjonowanie ciała. Należy podkreślić, że zapotrzebowanie na nie wzrasta wraz z wydatkiem energetycznym organizmu. Wyjątek stanowi witamina B12, którą nasze ciało potrafi magazynować.

Zobacz także: Ranking kreatyny 2018

Witaminy i minerały – opinie i cena

Jeżeli chodzi o witaminy i minerały dla sportowców, to w sklepach nie brakuje takich suplementów. Poszczególne mogą skutecznie pomóc uzupełnić wszelkie niedobory spowodowane wysiłkiem sportowym. By jednak wybrać prawidłowo, niezbędne jest porównanie składu poszczególnych produktów. Dopiero wówczas można udzielić odpowiedzi na pytanie, jakie witaminy i minerały powinna wybrać osoba aktywna.

Przykładem produktu stworzonego z myślą dla sportowców jest Olimp Chela-min Sport Formula. W jednej kapsułce znajduje się m.in. magnez, potas, wapń, jod, chrom czy żelazo. Skład produktu został tak opracowany, by nie tylko uzupełnić braki witamin czy minerałów, ale również przyspieszyć regenerację organizmu po wysiłku. Innym przykładem jest Trec Vital X Pack czy Fitness authority vitamin C with rose hip extract. Każdy z wymienionych produktów ma inną opinię wśród użytkowników. Dobrze zatem samodzielnie wypróbować skuteczność poszczególnych suplementów.

Wybór odpowiednich witamin i minerałów

Wybór odpowiednich witamin i minerałów nie jest sprawą prostą. Poza samodzielnym testowaniem poszczególnych produktów, dobrze też pamiętać o tym, że w sieci są dostępne zestawienia takich suplementów diety. Ranking witamin i minerałów można znaleźć choćby na stronach tematycznie związanych z suplementami diety czy szeroko rozumianym sportem. Wiele mówi się na temat tego, że suplementy diety nie są szkodliwe. Są jednak preparatami dostarczającymi konkretne związki do organizmu. Z tego też względu dobrze, by osoby zainteresowane nabyciem takich produktów, skonsultowały się z lekarzem. Na pytanie: „Jakie witaminy i minerały dla sportowców kupić?” może odpowiedzieć właśnie specjalista.

Witaminy i minerały a dieta

Niedobory witamin czy minerałów mogą zostać wywołane trudnymi, męczącymi treningami, mogą również mieć związek z dietą. Odpowiadając na pytanie, jakie witaminy i minerały będą najlepsze, dobrze sprawdzić, jak wygląda aktualna dieta. Jeżeli występuje w niej zbyt mało zielonych warzyw, to rozsądnie będzie wybrać suplement diety zawierający w składzie m.in. żelazo.

Witaminy i minerały dla sportowców – Cena i Ranking 2020

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Witaminy i minerały dla sportowców. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Zagadnienia związane z tym tematem:
 • ranking produentow witamin
 • jakie suolementy witamin jak cwicze na silowni
 • jakie witaminy stosowac na siłowni
 • Najlepsze witaminy dla sportowców
 • najlepsze witaminy i mineraly dla sportowcow

Opinie i komentarze na forum na temat: “Najlepsze witaminy i minerały dla sportowca. Jakie wybrać i kupić? Ranking witamin 2020

 • 5 lipca 2018 o 20:42
  Permalink

  Ja z waszego rankingu wybrałem witaminy olimp dla sportowców. Mam nadzieje, że spiszą się dobrze, bo już próbowałem treca, ale nie widziałem, żeby dawały konkretne efekty. Bardzo fajny i ciekawy artykuł, oby tak dalej!

  Odpowiedz
 • 5 lipca 2018 o 20:40
  Permalink

  Zdecydowanie, warto kupować odżywki dla aktywnych fizycznie, bo podczas wysiłku tracimy dużo minerałów i trzeba ten deficyt odpowiednio bilansować. Nie jest to duży koszt, a warto to robić.

  Odpowiedz
 • 5 lipca 2018 o 20:37
  Permalink

  Witaminy i minerały dla sportowców są bardzo istotne, dlatego warto je kupować. Ciężko jest w ciągu dnia dostarczyć wszystkiego co potrzebuje nasz organizm, dlatego warto kupić jakieś witaminy i uzupełniać niedobory.

  Odpowiedz
 • 6 stycznia 2018 o 13:48
  Permalink

  Bardzo fajne zestawienie. Od lat jestem fanem Olimpu i zawsze sięgam po ich produkty. Są solidną firmą, a co najważniejsze ich produkty nie są z przesadzoną ceną, a do tego jakościowo wypadają bardzo dobrze 😉

  Odpowiedz
 • 24 września 2017 o 19:32
  Permalink

  Muszę przyznać, że artykuł bardzo fajnie napisany. Na pewno skorzystam z niektórych produktów z tego rankingu. W końcu uzupełnianie witamin i minerałów dla sportowca to ważny element. Chyba będę musiał skonsultować się z jakimś specjalistą, który doradzi mi konkretnie co i w jakich dawkach brać. Lepiej samemu nie eksperymentować 😛

  Odpowiedz
 • 26 maja 2017 o 11:56
  Permalink

  Fajna sprawa z tym rankingiem. Dotychczas stosowałem tylko odżywki białkowe i witaminy od trec’a i muszę przyznać że są naprawdę smaczne i działają dobrze, ale chyba pora żeby spróbować czegoś nowego. Polecacie coś? Zastanawiam się nad OstroVitem…

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2016 o 12:51
  Permalink

  Ja od lat używam tylko produktów firmy Olimp i jestem bardzo zadowolony

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close

Pin It on Pinterest