Elektrolity odpowiadają w naszym organizmie za bardzo ważne funkcje życiowe. Wiele osób nieraz odczuło negatywne skutki ich niedoboru, czy jednak jesteśmy w stanie określić z czego dokładnie się one składają, jakie funkcje pełnią w naszym ciele, a także dlaczego tak ważne jest, aby dbać o utrzymanie ich na odpowiednim poziomie?
Spis treści:
Co to są elektrolity?
Elektrolity występują naturalnie w płynach ustrojowych naszego ciała, tj. w krwi, jej składniku – osoczu, a także w płynach tkankowych. Są one wodnymi jonami sodu, potasu, magnezu, chlorku, wapnia i fosforanu. Odpowiadają za utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej, a także biorą udział w zachowaniu ciśnienia osmotycznego na odpowiednim poziomie. Dzięki elektrolitom woda dostarczana do naszego organizmu jest rozprowadzana do wszystkich tkanek i pozwala na prawidłowe funkcjonowanie całego ciała. To jednak nie jedyna ich funkcja. Dzięki elektrolitom możliwe jest przewodzenie impulsów nerwowych, które z kolei są potrzebne do prawidłowego działania mózgu oraz funkcjonowania całego układu nerwowego. Ponadto pomagają utrzymać PH organizmu na odpowiednim poziomie.
Jakie elektrolity wybrać?
Elektrolity nawadniają nasz organizm lepiej niż woda. W sytuacji kiedy jesteśmy odwodnieni ważne jest, aby zareagować jak najszybciej i uzupełnić niedobory. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, najczęściej w formie płynnej, które są rekomendowane w przypadku niedoboru elektrolitów. Przy wyborze odpowiedniego produktu najlepiej kierować się prostym składem. Nie ma potrzeby aby napój z elektrolitami zawierał niepotrzebne dodatki słodzące, czy smakowe. W składzie powinien znaleźć się chlorek sodu i potasu, cytrynian sodu oraz glukoza jednowodna. Bardzo istotne jest także żeby na opakowaniu znalazła się informacja o osmolarności, ponieważ preparaty hipoosmotyczne lepiej nawadniają organizm.
- Aminokwasy BCAA i EAA – Ranking 2024
- Glutaminy – Ranking 2024
- Guarana – Ranking 2024
- Kazeina – Ranking 2024
- Najlepszy gainer – Ranking na 2024 rok!
- Najlepszy spalacz tłuszczu – Ranking Wrzesień 2024
- Odżywki węglowodanowe – Ranking 2024
- Ranking białek Wrzesień 2024. Jakie jest najlepsze?
- Ranking kreatyny – Wrzesień 2024. Jaką wybrać?
- Ranking przedtreningówek na Wrzesień 2024 – jaką wybrać?
- Shoty energetyczne – Ranking 2024
- Suplementy na ochronę stawów – Ranking 2024
- Witaminy i minerały dla sportowca – Ranking 2024
Elektrolity dla sportowców
Sportowcy bardzo często sięgają po suplementy diety ze względu na dużą ilość wysiłku jaki przeznaczają na zazwyczaj bardzo intensywne treningi. Należą do nich także elektrolity. Podczas wysiłku organizm nadmiernie się poci, przez co tracimy przez skórę dużą ilość wody. Następuje wówczas odwodnienie organizmu. Odpowiednio zbilansowane preparaty pomagają zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego, nawadniają organizm, stymulują syntezę białek i wspomagają regenerację organizmu po wyczerpującym treningu. Sportowcy najczęściej wybierają izotoniki, czyli napój elektrolitowo-węglowodanowy, którego zadaniem jest uzupełnienie utraty wody i elektrolitów.
Preparaty o tej właściwości przeznaczone dla sportowców najczęściej sprzedawane są w formie saszetek z proszkiem rozpuszczalnym w wodzie, zawierają wiele minerałów, a także witamin.
→ Dowiedz się także: Jakie żele energetyczne są najlepsze?
Jak uzupełnić elektrolity?
Jak już zostało wyżej wspomniane, elektrolity mogą być dostarczane w odpowiedniej ilości w codziennej zbilansowanej diecie. Wiele składników pokarmowych stanowi bogate źródło zarówno potasu, sodu, jak i wapnia, czy magnezu. Są jednak sytuacje kiedy niezbędne będzie sięgnięcie po dostępne na rynku preparaty najczęściej w formie płynów lub saszetek z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie, które przyspieszą regenerację organizmu przy odwodnieniu. Co jednak powoduje to, że tracimy wodę i musimy uzupełniać elektrolity żeby prawidłowo funkcjonować? Najczęstsza przyczyną są stany chorobowe, kiedy wymiotujemy lub mamy biegunkę. Na niedobór elektrolitów mogą się także skarżyć osoby cierpiące na choroby nerek i układu moczowego, a także osoby w podeszłym wieku. Wtedy działanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu zostaje zahamowane i należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Ponadto niedobory elektrolitów mogą wynikać z intensywnego wysiłku fizycznego podczas sportowego treningu lub ciężkiej pracy fizycznej.
Należy także zwracać uwagę na to jak się odżywiamy. Wykluczenie z jadłospisu warzyw i owoców również może przyczynić się do zaburzenia gospodarki wodnej organizmu. Pamiętaj zatem aby pić wodę, najlepiej wysokomineralizowaną! Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka wynosi 2,5 l wody w odstępach czasowych. Jest to jednak kwestia indywidualna i dla jednego będzie to zdecydowanie za dużo, a dla drugiego za mało. W uzupełnieniu elektrolitów pomaga także sok z pomidorów, jest bogatym źródłem potasu. Warto też sięgać po izotoniki zawierające elektrolity do picia, można również przyjmować minerały w tabletkach.
Występowanie elektrolitów
Elektrolity dostarczane są do naszego organizmu wraz z wodą, innymi płynami i pokarmem. Sód na przykład występuje przede wszystkim w soli, ale także w mięsie wieprzowym wołowym, zielonych oliwkach, kiszonej kapuście lub mniej zdrowych słonych przekąskach. Z kolei głównym źródłem występowania naturalnie potasu są pomidory, banany, brokuły, suszone owoce, nasiona roślin strączkowych, cytrusy, porzeczki, awokado, kiwi. Wapń dostarczamy do organizmu wraz z mlekiem, a co za tym idzie – jego przetworzona postacią, czyli nabiałem. O czym jednak nie wszyscy wiedzą, wapń zawierają także suszone figi, orzechy laskowe, a także suche nasiona fasoli, brokuły i dynia. Dużą ilość tego pierwiastka posiada również mak.
Magnez znajdziemy w bananach, otrębach pszennych, gorzkiej czekoladzie, kaszy gryczanej, soczewicy, kakao, szpinaku, orzechach i suchych nasionach soi.
Objawy niedoboru elektrolitów
Jak poznać odwodnienie organizmu i niedobory elektrolitów u siebie lub innej osoby? Jest kilka objawów charakterystycznych, o których warto wiedzieć. Należą do nich:
- zaparcia lub biegunki,
- drżenie i skurcze mięśni,
- obrzęki różnych części ciała,
- senność i brak energii,
- złe samopoczucie,
- bóle mięśni,
- brak apetytu,
- ogólne osłabienie organizmu,
- zawroty głowy i nudności.
Objawy te nie muszą występować wszystkie jednocześnie, im jednak nasz organizm dłużej pozbawiony jest tych podstawowych pierwiastków, tym więcej negatywnych następstw nasz organizm będzie odczuwać. Pamiętaj, że lepiej jest zapobiegać niż męczyć się ze skutkami niedoboru elektrolitów, który w następstwie może nawet zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.
Elektrolity – Cena i Ranking 2022
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Elektrolity. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.