Aminokwasy. Jakie wybrać i kiedy po nie sięgnąć?

Wśród suplementów diety, po które często sięgają sportowcy, należy wskazać na aminokwasy. Z uwagi na swoje właściwości, cieszą się one dużym zainteresowaniem również wśród osób chcących zrzucić zbędne kilogramy.

Jakie aminokwasy wybrać? Odpowiedź na to pytanie z pewnością nie jest łatwa, bo na rynku jest wiele różnych aminokwasów. W efekcie zdecydować należy po dokładnym zapoznaniu się z aktualną ofertą sklepów. A kto szczególnie powinien zainteresować się aminokwasami? Z pewnością mowa tu o biegaczach i osobach, które ćwicząc, są szczególnie narażone na wysiłek (np. kolarze).

Jakie aminokwasy kupić? BCAA?

Jednym z najcenniejszych aminokwasów są aminokwasy BCAA. Ich charakterystyczną cechą jest to, że są to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach. Ich regularne zażywanie pozwala zregenerować organizm po wysiłku. W sklepach aminokwasy BCAA są dostępne zarówno w płynie, jak i tabletkach. Są one szczególnie polecane biegaczom – i to niezależnie od stopnia ich zaawansowania. W ich przypadku wybór odpowiednich aminokwasów jest o tyle istotny, że te nie tylko zregenerują organizm, lecz także zapobiegają zmęczeniu.

Efekty suplementacji BCAA

BCAA, czyli aminokwasy o łańcucach rozgałęzionych to jedna z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych odżywek kulturystycznych. Jakie jest podstawowe działanie BCAA? Aminokwasy rozgałęzione działają przede wszystkim na zasadzie hamowanie procesów katabolicznych w komórkach mięśniowych. Innymi słowy oznacza to, że BCAA chronią mięśnie przed degeneracją i osłabieniem. Podczas treningu kulturystycznego dochodzi do uszkodzeń włókien mięśniowych, które następnie regenerują się, stając się jednocześnie twardsze i zwiększając swoją objętość. Tak w skrócie wygląda proces rozbudowy mięśni. Czasami jednak skuteczna regeneracja włókien mięśniowych jest znacząco utrudniona. W takim wypadku nawet długotrwałe i intensywne treningi nie przynoszą spodziewanych efektów. Powód? Po uszkodzeniach do jakich dochodzi podczas ćwiczeń siłowych, włókna mięśniowe nie regenerują się odpowiednio szybko, przez co ostatecznym rezultatem nie jest ich wzmocnienie, lecz degeneracja.

BCAA zapobiega temu efektowi, zwiększając szybkość i efektywność regeneracji włókien mięśniowych. To właśnie ze względu na ten mechanizm działania zarówno BCAA, jak EAA zaleca się spożywać zarówno przed treningiem, jak i po zakończeniu sesji treningowej.

Z podanych powyżej informacji łatwo wyciągnąć wniosek, że BCAA wykazuje również pośrednie działanie anaboliczne. Usprawniając proces regeneracji włókien mięśniowych oraz chroniąc mięśnie przed procesami katabolicznymi, aminokwasy rozgałęzione znacząco przyspieszają również proces budowy masy mięśniowej.

Odżywki aminokwasowe
Odżywki aminokwasowe

Jakie aminokwasy będą najlepsze? Może EAA?

Wraz z pokarmem przyjmujemy konkretne składniki odżywcze, witaminy, minerały czy właśnie aminokwasy. EAA to właściwie grupa aminokwasów, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć i dlatego też tak istotne jest to, by zadbać o ich dostarczenie. Warto przy tym dodać, że po te aminokwasy sięgają nie tylko sportowcy, lecz także osoby będące na diecie. W przypadku tej drugiej grupy, białko odgrywa niezwykle istotną rolę, zaś aminokwasy EAA są właśnie budulcem białek.

Działanie EAA

EAA to coraz popularniejsza alternatywa dla BCAA? Czym różnią się te dwa rodzaje suplementów? BCAA to jedynie trzy spośród aminokwasów egzogennych, z kolei EAA to pełen aminogram, czyli 8 najważniejszych aminokwasów, które biorą udział w procesach antykatabolicznych oraz anabolicznych. Który z tych suplementów jest lepszy? Trudno powiedzieć, ponieważ nawet wśród kulturystów nie ma zgody co do odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony BCAA to tylko trzy składniki, jednak są to składniki o największym znaczeniu antykatabolicznym(zwłaszcza L-Leucyna). EAA z kolei zawiera wszystkie ważne aminokwasy egzogenne, jednak dawki kluczowych aminokwasów(czyli BCAA) są w tym przypadku stosunkowo niewielkie i mogą okazać się niewystarczające.

Jak więc rozwiązać ten problem? Można kupić dobre EAA zawierające “BCAA support“, czyli dodatkową dawkę aminokwasów o łańcucach rozgałęzionych. Inna opcja to połączenie EAA z BCAA(na przykład w proporcji 4:1:1). Możemy również stosować samo BCAA, ale wówczas w celu dostarczenia organizmowi odpowiedniej dawki wszystkich aminokwasów egzogennych będziemy potrzebować odpowiedniej diety oraz większych dawek odżywek białkowych.

Aminokwasy – opinie i cena

Powyższe aminokwasy to nie jedyne, które znajdują się w ofercie producentów. Osoby poszukujące aminokwasów powinny o tym pamiętać. Dobrze, odpowiednio wcześniej zapoznać się z opiniami specjalistów lub osób, które miały okazję wypróbować wiele suplementów i są w stanie określić, które produkty dają najlepsze efekty. W sieci jest dostępny nie jeden ranking aminokwasów. I do takiego warto zajrzeć, szukając najlepszych aminokwasów. Może się okazać, że to właśnie przygotowane zestawienie pomoże w podjęciu decyzji o zakupie konkretnego produktu.

Ile kosztują aminokwasy? Ceny mogą odstraszyć wielu potencjalnych klientów, bo nie należą do najniższych. Opakowanie o pojemności ok. 300 g to wydatek rzędu 50 zł. Za kilogram aminokwasów trzeba zapłacić ponad 100 zł. Cenę suplementu powinny jednak rekompensować osiągane rezultaty. Warto przynajmniej spróbować, by zorientować się, co można zyskać dzięki aminokwasom.

Aminokwasy – Cena i Ranking 2018

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Aminokwasy dla sportowców. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Zainteresowania odwiedzających:
  • jakie aminokwasy wybrac you tube
  • jakie jest najlepsze bcaa
  • ranking najlepszych aminokwasów

Jeden komentarz na temat “Aminokwasy. Jakie wybrać i kiedy po nie sięgnąć?

  • 19 czerwca 2017 at 22:40
    Permalink

    Jesli chodzi o BCAA to tylko Ostrovit. Sprzedawca w sklepie polecił mi tą firmę i nie zawiodłem się. Regeneracja po tym “specyfiku” jest 3 razy szybsza 😀

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close

Pin It on Pinterest