Shoty energetyczne – Ranking 2024

Shoty energetyczne to inaczej booster mocy, dający energię podczas każdego treningu. Niezależnie czy trenujesz na siłowni, czy biegasz, czy jeździsz rowerem. To twój niezbędnik podczas treningu! Komu są potrzebne shoty i w jakiej ilości możemy je przyjmować? Kto może z nich skorzystać oraz jakie mają działanie? O wszystkim przeczytasz poniżej. Shoty zapewniają większą wydolność oraz pobudzenie organizmu. Posiadają również substancje, dzięki którym spowalniają katabolizm twoich mięśni dzięki czemu możesz czuć się dłużej wypoczęty nawet podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Co to są shoty energetyczne?

Zazwyczaj występują w substancji płynnej w postaci niewielkiej buteleczki. Często mamy do czynienia z wielkością od 25 do 60ml. Są to substancje, które dostarczają naszemu organizmowi zastrzyku nagłej energii. Oczywiście nie jest to efekt natychmiastowy. Na pewno na pożądane efekty musimy chwilę zaczekać. W zależności od producenta jest to zazwyczaj od 15 do 30min. Dzięki nim możesz zachować pełną koncentrację np. przez cały wyścig/bieg. Dzięki zawartym w nim aminokwasom i minerałom potrafisz bardziej się skupić na danym zadaniu/ ćwiczeniu, a także wyzwalasz dodatkową energię do wysiłku jaki musisz wykonać. Shot energetyczny jest bardzo łatwy w podaniu. Znajduję się w małej buteleczce, którą wystarczy otworzyć i po prostu wypić. Niektóre szoty należy przepijać wodą. W shotach zazwyczaj zawierają się wyżej wspomniane substancje oraz węglowodany oraz oczywiście substancje energetyzujące. Dzięki temu nasz organizm „wkręca” się na wyższe obroty. Zwiększa zdolności wysiłkowe oraz ułatwia regenerację mięśni, redukując uczucie zmęczenia.

→ Dowiedz się także: Czym są elektrolity dla sportowców?

Shoty energetyczne najczęściej tworzone są na bazie kofeiny oraz tauryny. Dzięki tym substancjom nasz organizm zwiększa temperaturę ciała, przez co redukuje większą ilość tłuszczu. Należy pamiętać aby shotu nie brać przed snem. Jest to substancja silnie działająca na nasz organizm. Kofeina bowiem podnosi ciśnienie krwi oraz przyspiesza pracę serca, dlatego też możemy mieć problemy z zaśnięciem.

Shoty energetyczne - czym są?
Shoty energetyczne – czym są?

Najlepsze shoty energetyczne dla sportowców – skład:

 • woda
 • tauryna – buduje mięśnie, hamuje proces kataboliczny mięśni (rozpad) i pomaga w przemieszaniu kreatyny do naszego organizmu
 • wyciąg z guarany (składający się z 10% kofeiny) – zadaniem jest pobudzenie oraz poprawienie wydolności
 • L- karnityna
 • beta – alanina – regulator poziomu pH, wspomaga wydolność oraz zwiększa ilość tkanki mięśniowej
 • L-arginina – jest niezbędna do produkcji tlenku azotu, który pozytywnie wpływa na zdolności wysiłkowe
 • różnego rodzaju regulatory kwasowości – zazwyczaj kwas cytrynowy
 • różnego rodzaju aromaty, które nadadzą zapach oraz smak
 • wyciąg z żeń-szenia, który poprawi koncentrację podczas treningu
 • substancje konserwujące
 • w niektórych shotach możemy również znaleźć grupy witamin np witamina B6
 • skład najlepszych, a zarazem najmocniejszych shotów wzbogacony jest o wyciąg z herbaty

Jakie shoty energetyczne kupić?

Na polskim rynku znajdziemy wiele producentów shotów energetycznych i tak naprawdę, ciężko określić, który jest najlepszy. Tak naprawdę powinniśmy spróbować kilku shotów różnych firm i sprawdzić który będzie najlepiej działał na nasz organizm. Każdy shot energetyczny prawdopodobnie zadziała na nasz organizm w różny sposób. Przecież każda firma posiada inny skład zawarty w małej ampułce. Jaki więc produkt kupić? Dobre oraz najpopularniejsze shoty, które najczęściej pojawiają się na rynku to chociażby Shoty firmy Olimp, gdzie za jedną ampułkę zapłacimy około 6zł, są to najlepsze shoty na rynku.

Wybierające shoty energetyczne na pewno musimy zastanowić się nad ich składem. Czy mają służyć nam jako tylko pobudzenie do mocniejsze treningu (wtedy musimy wybierać te, które posiadają większą ilość substancji takich jak kofeina, tauryna czy beta-alanina). Czy raczej szukamy shotów, dzięki którym będziemy się w stanie bardziej skupić oraz wykonać dłuższy wysiłek (wtedy stawiamy na substancje z większą ilością witamin czy żeń-szenia)

Jak dawkować shoty, ile mogę ich przyjąć?

Zazwyczaj to producent zaleca maksymalną ilość jaką możemy spożyć w ciągu jednego dnia i jest to w większości wypadków 1 ampułka dziennie (zdarzają się przypadki, gdzie możemy wypić 2 ampułki np. podczas długich wyścigów, czy też maratonów. Wtedy nasze zapotrzebowanie na pozytywne bodźce jest większe, dlatego możemy przyjąć większą dawkę). Shotów na pewno nie możemy przyjmować na noc, bo to może wiązać się z kłopotami ze snem.

Kto może stosować shoty energetyczne?

Shoty energetyczne może stosować tak naprawdę każdy, jeżeli nie posiada żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Jeżeli potrzebujesz dodatkowego zastrzyku energii podczas twoich treningów, a może zawodów, to jest to produkt stworzony właśnie dla Ciebie. Shoty mają również zastosowanie w życiu codziennym jako zamiennik np. kawy. Posiadają w swoim składzie kofeinę, dlatego niektórzy użytkownicy wspomagają się shotami w codziennym funkcjonowaniu.

Jaka jest cena shotów?

Przeciętna cena na polskim rynku to około 6-7 zł za ampułkę shotu (25-50ml). Znajdziemy oczywiście droższe shoty, jednak musimy zastanowić się nad ich składem, do czego będą nam przydatne.

Shoty są na pewno dedykowane do każdego grona odbiorców. Mogą wspomóc nasz trening, dzięki czemu stanie się on bardziej efektywny oraz bardziej wydajny. Podczas zawodów shoty są w stanie uratować zawodnika przed nagłą utratą energii np w końcowej fazie rywalizacji.

Shoty energetyczne – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Shoty energetyczne. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz