Atlas do ćwiczeń w domu – Ranking 2024

Każdy komu zależy na budowaniu masy mięśniowej, osiągnięciu rzeźby czy po prostu kształtowaniu swojej sylwetki i dążeniu do upragnionej figury, ma do dyspozycji pokaźną gamę sprzętów do ćwiczeń. Jednym z nich jest atlas treningowy. Atlas taki pozwala na ćwiczenie wielu partii mięśniowych i działa ogólnorozwojowo. Praktycznie każda siłowania czy też fitness wyposażona jest w atlas kulturystyczny. To sprzęt, który umożliwia wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń w zależności do tego jak bardzo jest złożony. Do wyboru jest wiele modeli w różnych cenach.

Atlas do ćwiczeń – Ranking najlepszych w 2024 roku

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Atlasy. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jaki atlas do ćwiczeń kupić?

Atlas umożliwia także ćwiczenia w domu. Najtańszy sprzęt z tego rodzaju można kupić już za kilkaset złotych, a te najwyższej jakości, najbardziej złożone przystosowane do wykonywania wielu złożonych ćwiczeń, to już koszt sięgający rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Mając jednak do dyspozycji wolną gotówkę, a w domu przestrzeń na zainstalowanie takiego urządzenia do ćwiczeń, warto przeznaczyć te pieniądze na zakup sprzętu tego typu. Atlas treningowy to solidna konstrukcja, która zapewni możliwość wykonywanie codziennych treningów bez ryzyka, że szybko zacznie się coś psuć.

Atlas do ćwiczeń Axer Master A2551
Atlas do ćwiczeń Axer Master A2551

Czym się kierować przy zakupie?

  1. Najważniejsze jest poznanie i określenie własnych potrzeb. Nie warto inwestować w sprzęt, którego część w ogóle nam się nie przyda, a za którą niewątpliwie będziemy musieli dopłacić.
  2. Wielkość  – musimy wziąć pod uwagę ilość posiadanego przez nas miejsca. Niektóre atlasy są ogromne i nie zmieścimy ich w mieszkaniu!
  3. Możliwość dołożenia dodatkowych funkcji w późniejszym czasie.
  4. Wytrzymałość i stabilność – Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do wymienionych cech to zrezygnujmy z zakupu takiego sprzętu! Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Atlas to jeden z najbardziej uniwersalnych przyrządów do ćwiczeń jakie kiedykolwiek powstały.

Najlepszy atlas do ćwiczeń umożliwia ćwiczenie wszystkich partii mięśniowych wykonując nawet 40 rodzajów różnych ćwiczeń. Przed zakupem dla pewności można zapoznać się z opiniami, do czego wystarczy wpisanie hasła atlas do ćwiczeń opinie, bądź zapoznać się z opiniami na naszej stronie i już zyskujemy znaczną liczbę ocen, z którymi warto się zapoznać.

Ćwiczenia na atlasie – co zyskasz?

  • Sprzęt, na którym może ćwiczyć każdy – początkujący i zaawansowany.
  • Bezpieczny trening – wszystkie obciążenia są zabezpieczone.
  • Jeden, uniwersalny sprzęt do kompleksowego treningu wszystkich partii mięśniowych.
  • I co najważniejsze, wspaniałe efekty!

Jeżeli nie masz miejsca, aby postawić atlas w swoim domu, rozważ zakup dobrej ławeczki do ćwiczeń. Ranking ławeczek do ćwiczeń znajdziesz na naszej stronie.

Korzystając z możliwości jakie daje atlas, już bardzo szybko dostrzeżemy efekty, które chcemy uzyskać względem swojej sylwetki. Atlas do ćwiczeń w domu stanowi idealne rozwiązania zarówno dla pań i panów, którzy chcą się ogólnie wzmocnić, zyskać piękną sylwetkę i powalczyć o rzeźbę czy też masę. To świetna alternatywa dla siłowni, która w porównaniu do jednorazowego wydatku jakim jest zakup tego sprzętu, jest znacznie droższa. Kupując atlas płacimy raz i korzystamy do woli, a za siłownię trzeba płacić co miesiąc, w efekcie portfel systematycznie zostaje odchudzony o znaczną kwotę.

Podstawowe zasady treningu na atlasie

  • Rozgrzewka — Nieodłączny element każdej aktywności fizycznej. Przed wykonywaniem ćwiczeń na atlasie, należy zadbać o odpowiednią rozgrzewkę. Mała dawka cardio pomaga rozruszać organizm, pobudzi pracę serca oraz krążenie krwi. Dostarczy ona także należną ilość tlenu do mięśni. Wystarczy 15-20 minut truchtu na bieżni, orbitreku lub jazdy na rowerze stacjonarnym, aby przygotować organizm do wysiłku. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby się zbyt mocno nie zmęczyć i nie zmarnować energii potrzebnej na przeprowadzenie treningu.
  • Rozciąganie — Lekkie ćwiczenia rozciągające zapobiegną urazom związanym ze ścięgnami i mięśniami. Należy rozciągnąć partie ciała, które będą używane do ćwiczeń. Jeżeli trening będzie obejmował całe ciało (tzw. FBW), trzeba rozciągnąć wszystkie mięśnie. Powinniśmy zacząć wtedy od góry, czyli od karku i szyi, kończąc na stopach. Takie ćwiczenia warto wykonywać powoli i dokładnie.
  • Odpowiedni ciężar i ilość serii — Tak jak przy każdym treningu siłowym, tak i trenując na atlasie, należy operować odpowiednim dla siebie ciężarem, liczbą powtórzeń i ilością serii. Warto zadbać o optymalny plan treningowy i postawić sobie cel. Początkujący powinien operować niskim obciążeniem, zwiększając go co 2-3 treningi.
  • Postawa ciała — Zaniedbując stabilną pozycję i prostą postawę ciała, można nabawić się kontuzji, a nawet doznać trwałego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego należy tego pilnować, prosty kręgosłup i naprężone mięśnie brzucha to początek sukcesu.

Atlas a wolne ciężary

Powszechnie uważa się, że trening na wolnych ciężarach stanowi najbardziej skuteczną metodę budowania masy mięśniowej. Jest to stwierdzenie zgodne z rzeczywistością, jednak wymaga kilku istotnych doprecyzowań. Przede wszystkim, trening kulturystyczny nie składa się tylko z fazy budowania masy mięśniowej, lecz również tzw. robienia rzeźby. W tym wypadku wolne ciężary nie okazują się już tak efektywne. Po drugie, chcąc nie chcąc podczas treningu na wolnych ciężarach obciążamy nie tylko mięśnie zaangażowane podczas wykonywania danych ćwiczeń, lecz również stawy. Wyciskanie sztangi na ławeczce prostej to znakomity sposób na rozbudowę klatki piersiowej, lecz również spore ryzyko kontuzji i przeciążeń nadgarstków lub łokci. Podobnie jest w przypadku właściwie wszystkich innych ćwiczeń przy wykorzystaniu wolnych ciężarów.

→ Sprawdź także: Ranking kettlebells 2022

Czym odróżnia się w tym aspekcie trening na atlasie do ćwiczeń? Przede wszystkim, nasze stawy nie ulegają obciążeniu, ponieważ odpowiednią ich stabilizację zapewnia sam atlas. Inaczej mówiąc, nie musimy „stabilizować” ciężaru (jest to zresztą bardzo trudne zwłaszcza dla osób początkujących), ponieważ jest on już stabilny. Oznacza to pracę tylko i wyłącznie na izolowanych partiach mięśni. W ten sposób nie tylko niwelujemy do minimum ryzyko kontuzji i przeciążeń, lecz również zwiększamy efektywność treningu. W jaki sposób? Dla każdego zaawansowanego bywalca siłowni jest oczywiste, że efektywność treningu na wolnych ciężarach w ogromnej mierze zależy od poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń, odpowiedniej stabilizacji stawów, itd.. W przypadku treningu na atlasie te problemy przestają istnieć. Oznacza to, że nawet osoba początkująca jest w stanie trenować z wysoką efektywnością.

Kolejna kwestia to tzw. robienie rzeźby oraz ogólna rozbudowa sylwetki. W tym pierwszym względzie atlas do ćwiczeń sprawdza się znakomicie, właśnie dlatego, że izoluje trenowane partie mięśni, tym samym pozwalając uzyskać prawidłowe napięcie muskułów podczas ćwiczenia oraz wykonać ruch w odpowiednim zakresie. Jeżeli chodzi o drugą kwestię, to nowoczesne atlasy są przyrządami wielofunkcyjnymi. Oznacza to, że dysponując samym atlasem możemy z powodzeniem wykonywać na przykład trening obwodowy, superserie czy nawet trening piramidalny. Co więcej, efektywność tych odmian treningu będzie wyższa, niż w przypadku wolnych ciężarów, ponieważ nasze ciało wydatkuje energię na same ćwiczenia, a nie również na stabilizację ciężaru, podrywanie sztangi, podnoszenie hantli z podłogi itd..

Atlas do ćwiczeń – pytania internautów

Jak złożyć atlas do ćwiczeń?

O tym jak złożyć atlas do ćwiczeń powinna informować instrukcja dołączona przez producenta sprzętu do zestawu. Jeśli jej nie masz, powinieneś sprawdzić na stronie internetowej producenta. Jeżeli kupiłeś używany atlas do ćwiczeń i nie znasz jego marki, bądź sprzęt jest bardzo stary, to w takim przypadku powinieneś skontaktować się z osobą, od której kupiłeś sprzęt.
Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

15 komentarzy do “Atlas do ćwiczeń w domu – Ranking 2024”

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. cwiczwdomu.info nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.
  1. Ale lepsze gdy stacje są motylkowe z prasą czy jak mają osobne stelaże do wyciskania i motylkową? Bo konstrukcje różnią się tylko tymi dwoma elementami. Nie wiadomo co jest lepsze.

  2. Avatar

    Jakoś nie mogę się przekonać do atlasów. Wiem, że powinnam wzmacniać mięśnie nie tylko na sali fitness, ale też między treningami i zajęciami Zumba, czyli w domu i w czasie wolnym. Jednak tak jak w przypadku aerobiku powtórzenia stają się dla mnie monotonne.

  3. Avatar

    Ja kupiłem atlas za około 600 zł. Myślę że bardzo dobry do domów gdzie jest mało miejsca dokładny opis zalet i wad. Działą już ponad 2 lata ale ma wadę że skrzypi na uchwytach, nie można tym samym za bardzo ćwiczyć w nocy.

  4. Fajną ofertę sprzętów sportowych można znaleźć w tych rankingach. To ceniony dystrybutor sprzętu. Można zaopatrzyć się w przyzwoity produkt w okazyjnej cenie. Polecam zajrzeć właśnie do nich.

  5. Ja atlas kupiłem właśnie z tego rankingu – wydaje mi się, że mają jedne z lepszych cen w Polsce

  6. a ktoś wie czy w xbody mogę samodzielnie trenować w domu?

    • Łożyska zrobione chyba z „gliny” .Kilka treningów i do wymiany rozsypaly sie w mak.Rama rzeczywiście stabilna.Kilka elementów należy ułożyskowac.bo są zrobione z marnych tulejek.Ogolnie oceniam sprzęt średnio.jak za ta cenę. I jeszcze jedno o jakim przełożeniu pisza 2 do 1 .nic takiego nie ma.100 kilo to max obciążenia .

      • Poleciłbyś ten atlas do ciężkich treningów każdego dnia?
        Czy zdecydowanie ławka i wolny ciężar?

  7. Chciałabym kupić do mojej domowej siłowni mini atlas do ćwiczeń. Niestety w tym pomieszczeniu mam już ławeczkę, kettlebellsy i matę do stretchingu i nie mam miejsca na duży atlas. Niestety pomieszczenie jest pod skosem, tzn. na poddaszu. Polecicie coś?

  8. Zakładam siłownię. Chcę kupić profesjonalny atlas do ćwiczeń. Oczywiście nie jedną sztukę tylko kilka. Dwie/trzy. Na jakich atlasach ćwiczycie na siłowni? Chodzi mi o marki i ewentualnie modele. Byłbym wdzięczny za informacje.

  9. Jaki atlas do ćwiczeń w domu kupić? Zastanawiam się nad tym od prawie dwóch miesięcy. Mam na ten cel około 3 tys. To jest fajny ranking, ale chciałbym też porównać razem go i opinie użytkowników. Chcę kupić atlas kettler. Czy to dobry wybór?

  10. Wybór odpowiedniego atlasu to nie jest łatwa sprawa. W końcu jest to dosyć kosztowny sprzęt i chyba nikt nie chce wyrzucić pieniędzy w błoto. Ten ranking w jakimś stopniu ułatwi mi zakup, ale wciąż nie wiem na jaki rodzaj konkretnie się zdecydować. Mój budżet na ten cel to około 3500zł. Co byście najbardziej polecili w tej cenie?

  11. Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w goglu; odchudzanie przed i po by sasetka

  12. Ciekawy artykuł, chyba wybiorę Hektora 3… słyszałem od znajomych, że to solidny sprzęt i mieści się idealnie w moim budżecie. Taki atlas to mega fajna sprawa, nie trzeba płacić za karnety i dojeżdżać na siłkę. Już nie mogę się doczekać aż go kupię, trening zrobiony w domowym zaciszu to piękna sprawa 😀

  13. Długo szukałem informacji jaki atlas kupić. Dzięki waszej stronie zdecydowałem się na Bat Sport 4300 i nie żałuję! Dzięki!

Dodaj komentarz