Chyba każdy z was miał do czynienia ze skakanką. Jeśli nie było to w przedszkolu, to już na pewno w szkole podstawowej. Nie bez powodu właśnie ten przyrząd jest stosowany w gimnastyce już wśród najmłodszych. Skakanka ma kilka zastosowań. Możemy jej użyć do prostej rozgrzewki kilku partii mięśni naraz, czy też poprawy zgrania i koordynacji ruchów nóg i rąk. Jest to także nieoceniony element każdego treningu.
Spis treści:
Aktualny ranking skakanek na Marzec 2025
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Skakanka. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.
[nokaut-offers-box render_type=’inline’ url=’pilki-i-skakanki/produkt:skakanka,rodzaj:skakanka–najpopularniejsze.html’ limit=’10’]
Typy i rodzaje skakanek
Wybór ułatwi krótki przewodnik po różnych typach skakanek:
- Ze sznurka z włókien naturalnych lub sztucznych – wolna i dość ciężka, znajduje najczęściej zastosowanie jako zabawka, ponieważ nie nadaje się do treningów crossfitowych. Stosowana na zewnątrz, chłonie wodę i staje się jeszcze cięższa. Jej zaleta jest niska cena.
- Z plastikowych koralików – bardzo efektowna i kolorowa, sprawdza się na konkursach i pokazach. W zetknięciu z podłogą wydaje dźwięk, który pozwala odnaleźć własny rytm ćwiczeń. Jest niezbyt szybka, ale dobrze wyważona i poręczna, przez co można ją rekomendować początkującym.
- Z naturalnej skóry – faworytka mistrzów boksu. Poprawia koordynację i szybkość ruchu nóg, pozwalając perfekcyjnie wyćwiczyć zwinność. Osiąga dużą szybkość, wymaga jednak maksymalnej ostrożności w posługiwaniu się nią – niewprawne użycie może skończyć się samobiczowaniem. Jest zalecana zaawansowanym. Wymaga odpowiedniej konserwacji i ochrony przed wilgocią.
- Plastikowa lub PCV – o wszechstronnym zastosowaniu i różnorodnych parametrach, przez co nadaje się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych trenujących. Nie pozwala jednak na rozwijanie maksymalnych prędkości. Wytrzymała i niepodatna na uszkodzenia, może być stosowana w każdych warunkach.
- Metalowa – zaprojektowana po to, by umożliwić rozwijanie maksymalnych prędkości. Idealna dla crossfitu, fitness, sportów walki i boksu. Wymaga doświadczenia i wprawnej ręki – jej uderzenia są bardzo bolesne. Nie powinna być stosowana na betonowym podłożu.
Jaką skakankę wybrać?
Pewnie zastanawiacie się jaką skakankę wybrać. Bardzo istotnym czynnikiem jest długość skakanki, którą można łatwo określić. Wystarczy podstawić stopę na środku skakanki i sprawdzić czy sięga Ci ona do pach. Jeśli tak, to jest ona idealna. Otóż jest kilka rodzajów tego urządzenia. Możemy je podzielić ze względu na materiał użyty do produkcji czy zastosowanie. Skakanki różnią się też złożonością budowy. Ale o tym za chwile.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, skakanka może być wykonana z różnych materiałów. Na rynku dostępne są skakanki winylowe, skórzane i nylonowe. Także materiał użyty do stworzenia rączki może być różny. Starsze skakanki niemal zawsze miały rączki drewniane, natomiast w nowszych dominują te z tworzywa sztucznego. Mogą one być dodatkowo pokryte szorstkim materiałem, który nie podrażni skóry dłoni, ale będzie przyczyniał się do utrzymania pewniejszego chwytu.
Przeczytaj również:
→ Najlepsze ćwiczenia na nogi w domu
→ Motylek, agrafka do ćwiczeń brzucha – czym jest?
Pozycją dla bardziej wymagających będzie na pewno skakanka z licznikiem. Licznik w tańszych skakankach liczy tylko wykonane powtórzenia, natomiast w tych droższych można go zaprogramować aby pokazywał spalone kalorie, czy sygnalizował o upłynięciu czasu, jaki sobie ustawiliśmy na dane ćwiczenie.

Skakanka z powodzeniem potrafi zastąpić inne przyrządy do ćwiczeń. Jest także dobrą alternatywą dla biegania, na przykład kiedy nie dopisuje pogoda za oknem. Gdy używamy jej codziennie to bardzo szybko możemy zauważyć efekty. Skakanie na skakance bardzo dobrze wpływa na nogi, pośladki, ramiona, a zwłaszcza ich tylną część, oraz na plecy, klatkę piersiową i brzuch. Wpływ na odchudzanie także jest zauważalny, czego dowodzą różne badania. Dla uzupełnienia treningu skoczności można rozważyć zakup trampoliny fitness.
Najważniejsza sprawa przy wyborze skakanki to jej długość. Idealna skakanka powinna sięgać do naszych pach, kiedy postawimy stopę na jej środku.
Jak ćwiczyć na skakance?
Oto kilka zasad, o których warto pamiętać korzystając ze skakanki.
- Wyprostowana postawa
- Wciągnięty brzuch
- Ręce zgięte w łokciach i blisko ciała
- Dłonie odchylone na bok
- Cofnięte barki
- Obroty wykonywane tylko nadgarstkami i dłońmi
- Unikanie ruchu barkami
- Skakanie na niewielką wysokość
- Skakanie na palcach
Propozycje ćwiczeń ze skakanką i efekty
Podstawowy trening na skakance może obejmować różnorodne sekwencje, złożone z:
- Skoków podstawowych
- Skoków z krzyżowaniem rąk
- Skoków na jednej noce
- Skoków rozstawnych
- Sprintów
- Nożyc
- Skoków bokserskich – skakanie na skakance jest bardzo popularne wśród pięściarzy. Dowiedz się jakie rękawice bokserskie wybrać!
Z użyciem skakanki można wykonywać także brzuszki, skłony, przysiady i rozciągania.
Skakanie na skakance to najlepszy i najszybszy z możliwych treningów, który ma korzystny wpływ na organizm.
Efekty ćwiczenia na skakance – co poprawisz?
- Szybkość
- Zwinność
- Koordynację ruchową
- Gibkość
- Skoczność
- Wytrzymałość
- Sprawność
12 komentarzy
Hej, ja osobiście używam tej skakanki *reklama* i jestem bardzo zadowolona, na macie sprawdza się rewelacyjnie. Idealna do zmiennego tempa treningu.
Dobrej jakości skakankę można dostać w tym rankingu. Mają bogatą ofertę akcesoriów i sprzętów sportowych w dobrych, konkurencyjnych cenach. Szybko realizują zamówienia.
Dla każdego kto chodzi na crossfit skakanka nie jest obca. Bardzo dobrze można nią wykonać przeróżne ćwiczenia, a samo skakanie potrafi nieźle zmęczyć i dać popalić 😉
W każdym dobrym klubie, czy siłowni jest sportowa skakanka bokserska – bo takie są zdecydowanie najlepsze. Można na nich zrobić świetne cardio i trenować dynamikę przede wszystkim.
Nie wiedziałam nawet, że jest coś takiego jak skakanka z licznikiem i byłam w szoku 😀 bardzo fajna rzecz, spisuje się faktycznie dobrze i bezbłędnie liczy – jestem mega pozytywnie zaskoczona 😉
Mogę prosić o namiary na taką skanke?
POZDRAWIAM
Joanna P.
Ja też uwielbiam modele z licznikiem. Miałam prawie wszystkie te modele (mam skakankowego, moj mąż też! ;)) Teraz lubię ćwiczyć na masterze, a mój facet na modelu spokey. Ma dobrą rączkę, dłoń się z niej nie ześlizguje. No i licznik, który jednak mobilizuje. Kupował w kajasport. Niby skakanki to można kupić wszędzie, ale warto jednak mieć zaufany sklep 🙂
Bardzo fajna stronka. Ten artykuł też git 🙂 Nawet mam jedną skakankę z tego rankingu! Teraz szukam skakanki z licznikiem podskoków. Postanowiłam sobie żeby skakać codziennie po 1500 razy, a wiadomo, że ciężko się skupić na liczeniu 😛 Niektórzy nie doceniają tego jakim genialnym przyrządem jest skakanka. Naprawdę można na niej zbudować i kondycję i zrzucić zbędne kilogramy.
Skakanka to świetne urządzenie. Ja używam swojej głównie do rozgrzewki. Mam tą z licznikiem i zawsze na rozgrzewkę robię co najmniej 500 podskoków 😀
Skakanka jest świetna, niby niepozorna, ale trzeba mieć kondycję żeby wytrzymać dłużej no i silne nogi. Czasami na fitnessie w Saturn Fitness jak chodzę we wtorki i czwartki skakanka jest włączana jako element do innych ćwiczeń, uzupełnia idealnie cały zestaw ćwiczeń, wychodze naprawdę wypompowana i usatysfakcjonowana że udało mi się przetrwać
Jaką byście polecili skakankę do treningu dla pięściarzy?
Kupiłam dzięki wam super skakankę! Bardzo dziękuję. Numer jeden to bardzo solidny stosunek ceny do jakości. No i moim dzieciakom się podoba – licznik to fajny bajer. Nie słyszałam wcześniej o tej firmie, ale warto było zaryzykować. Moja ocena to 8/10. Pozdrawiam, Hania.