Jakie rękawice bokserskie kupić? Rodzaje i typy rękawic, ranking 2022 oraz opinie na forum!

Kiedy rozpoczynamy swoją przygodę ze sportem walki, warto zadbać o wszelkie przyrządy jakie będą potrzebne w trakcie codziennych treningów. W przypadku boksu dla osoby ćwiczącej niezbędne są rękawice bokserskie. To jakie rękawice bokserskie wybrać zależy indywidualnie od osoby, która będzie z nich korzystać i tego czego od takiego sprzętu oczekuje. Dobre rękawice bokserskie powinny być przede wszystkim komfortowe w użytkowaniu. Poniższy tekst ma na celu przybliżenie czytającemu wszystkich zagadnień związanych z zakupem, wyborem oraz użytkowaniem rękawic bokserskich.

Rodzaje i typy rękawic bokserskich

Według rodzaju tworzywa:

 • Rękawice bokserskie ze skóry naturalnej bydlęcej, koziej albo cielęcej. Odznaczają się wysoką trwałością, mogą posłużyć przez wiele lat, jednak ich cena jest wysoka, mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Polecane są zwłaszcza dla profesjonalnych zawodników.
 • Rękawice bokserskie ze skóry syntetycznej czyli skajowej. Ich cena jest o wiele niższa niż w przypadku rękawic skórzanych, jednak bardzo szybko ulegają zużyciu. Polecane są dla osób początkujących, albo rzadko trenujących ten rodzaj sportu. Nie oddziałują one na jakość boksowania.
 • Rękawice bokserskie ze skórny naturalnej na wierzchniej części i skóry syntetycznej  wewnątrz rękawicy. Ich cena jest przystępna a żywotność nieco dłuższa.

Rękawice bokserskie według przeznaczenia:

 • Rękawice bokserskie z  zaokrągloną obudową, nadają się do sparingów, treningów z wykorzystaniem sprzętów jak worek, gruszka i tarcza. Można z nich korzystać w zwykłym boksie albo kickboxingu.
 • Rękawice tak zwane piąstkówki, polecane przy intensywnym trenowaniu. Używane do treningów na sprzętach, treningów walki w klinczu. Odznaczają się wolnym zużyciem i wysoką wytrzymałością. Pomocne w trakcie wykonywania szybkich ciosów pojedynczych albo w całych seriach.
 • Rękawice do MMA i graplingu, nieco inaczej wyglądają od zwykłych rękawic. Odkrywają palce oraz wnętrze dłoni, aby zawodnicy mieli ułatwione chwytanie, jakie bardzo często wykonywane jest właśnie w tych sztukach walki.
 • Rękawice do Muay Thai czyli boksu tajskiego. Charakteryzują się spłaszczonym kształtem, przez co zawodnik może ściągnąć głowę przeciwnika w dół, czy walczyć w klinczu. Nadają się również do treningów kickboxingu.

⇒ Zobacz również: Ranking worków treningowych 2022!

Rękawice bokserskie według sposobu zapięcia:

 • Rękawice wiązane sznurowaniem. Jest to klasyczny model rękawic bokserskich, który wymaga zwłaszcza czasu oraz pomocy od innej osoby w trakcie zakładania. Jednak dzięki ten metodzie zakładania, rękawice mogą być o wiele lepiej dopasowane do dłoni osoby ćwiczącej. Rękawica dobrze trzyma się na dłoni.
 • Rękawice bokserskie na rzepy. Bardzo szybko je się zakłada, nie potrzebna jest pomoc. Komfortowe w użytkowaniu.

Rękawice bokserskie według płci zawodnika:

 • Rękawice damskie odznaczają się mniejszym rozmiarem oraz małą wagą. Przede wszystkim dostępne są rękawice o wadze 6 oraz 8 uncji.
 • Rękawice męskie dostępne są w rozmiarach od 10 uncji i wyżej. Oprócz rozmiarem, innymi elementami nie różnią się od damskich.

Rękawice bokserskie dla początkującego

Nie znajdziemy rękawic specjalnie dla osób początkujących. Jednak przy wyborze rękawic, kiedy dopiero zaczynamy trenować boks, powinniśmy kierować się ich parametrami. Dla osób początkujących najlepsze są rękawice syntetyczne, tanie i komfortowe. Zwłaszcza iż treningi na początku nie są zbyt intensywne, więc nie warto kupować od razu bardzo drogiego profesjonalnego sprzętu. Rękawice dla początkującego powinny być łatwe i wygodne w zakładaniu, zapinane najlepiej na rzepy. Zwróćmy uwagę w trakcie zakupu czy rękawice są komfortowe i posiadają dobrą wentylację, gdyż to jest najważniejsze.

Z czasem, kiedy treningi stają się coraz bardziej profesjonalne, wymagania co do rękawic również zwiększają się. Profesjonaliście korzystają z rękawic wykonanych ze skóry naturalnej i zapinanych na sznurowanie. Taki sprzęt jest bowiem wytrzymały i dobrze spełnia funkcję ochraniania dłoni.

Rękawice bokserskie. Intensywny trening pięściarski potrafi być idealnym uzupełnieniem dla codziennego treningu na siłowni czy treningu fitness.
Rękawice bokserskie. Intensywny trening pięściarski potrafi być idealnym uzupełnieniem dla codziennego treningu na siłowni czy treningu fitness.

Jakie rękawice bokserskie wybrać i kupić? Jak dobrać?

Najlepsze rękawice bokserskie dla osoby trenującej powinny przede wszystkim:

 1. Być dobrane do rodzaju sztuki walki, jaka będzie przez nas uprawiana.
 2. Posiadać odpowiedni rozmiar. Rękawice o wadze 6 uncji nadają się dla osoby do 45 kilogramów. Rękawice o wadze 8 uncji nadają się dla osoby o wadze od 45 do 65 kilogramów. Rękawice o wadze 10 uncji nadają się dla osoby o wadze 65 do 78 kilogramów. Rękawice o wadze 12 uncji nadają się dla osoby o wadze 78 do 90 kilogramów, natomiast rękawice o wadze 14-16 uncji sprawdzą się w przypadku zawodnika o wadze powyżej 90 kilogramów.
 3. Dobre rękawice bokserskie muszą posiadać wentylację, aby dłoń nie pociła się. Najlepiej, jeśli będzie posiadać specjalne otwory wentylacyjne. W trakcie wyboru rękawic zwróćmy uwagę na to, jakie wypełnienie posiadają rękawice.
 4. Znaczenie ma również materiał wykonania, jeśli chcemy, aby rękawica posłużyła nam przez długie lata, wybierzmy tą ze skóry naturalnej. Jeśli rzadko trenujemy i robimy to tylko dla relaksu, możemy wybrać takie rękawice bokserskie ze skóry syntetycznej.

Rękawice bokserskie – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Rękawice bokserskie.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz