Mogłoby się wydawać, że wybór worka treningowego nie może być trudny ponieważ jego przeznaczenie jest proste i zrozumiałe. Worki treningowe mają jednak wiele zastosowań. Dzięki jednym będziemy mogli poprawić siłę naszego uderzenia, inne pozwolą nam na poprawę dynamiki czy też wyczucia dystansu.
Dobór rozmiaru i wagi. Jakie to ma znaczenie?
Jak już wspomniano worki mogą mieć wiele zastosowań z których niektóre wymagają worków większych czy lżejszych. Tak oto gdy chcemy trenować techniki ręczne wystarczy nam worek o wysokości około 100 – 150 cm. Gdybyśmy jednak chcieli trenować także kopnięcia to będzie on jednak za krótki i wypadałoby zainwestować w coś większego.
Drugim ważnym aspektem jest waga. Należy dobrać ją odpowiednio do swojej wagi i siły i tylko wtedy trening da nam najlepsze rezultaty. Odpowiednia waga pozwoli Ci się także skupić na aspektach treningu na których Ci zależy. Teraz przejdźmy do tego opisu najpopularniejszych rodzajów worków, żebyśmy mogli dobrać odpowiedni do naszych potrzeb.
Wybór worka treningowego. Rodzaje worków
Wyróżniamy kilka typów worków treningowych. Każdy rodzaj dostosowany jest do innego treningu. Poniżej przybliżymy Wam kilka typów worków:
Klasyczny worek treningowy
To najpopularniejszy rodzaj worka treningowego, którego cena potrafi wahać od kilkuset złotych po ponad tysiąca w przypadku profesjonalnych modeli. Worek ten składa się z skórzanego pokrowca w którym znajduje się wypełnienie, które możemy wymienić dzięki znajdującemu się u góry zamkowi lub sznurowaniu. Jest on bardzo uniwersalnym workiem do treningu sztuk walki. Ze względu na swoją wielkość worek ten powinien być przymocowany do sufitu i posiadać co najmniej 2 metry luźnego miejsca wokół siebie.
Worek Treningowy hakowy

Jest to trochę inna odmiana worka klasycznego, która posiada podwójną średnicę. Jest ona większa w górnych częściach worka, malejąc w stronę dołu. Dzięki takiej budowie worek ten pozwala nam na trenowanie ciosów hakowych i podbródkowych. Jego największą przewagą nad klasycznym workiem jest możliwość ćwiczenia haków podbródkowych, które na worku klasycznym są niewykonalne. Zapłacimy jednak za taki worek więcej niż za wariant najbardziej popularny.
→ Sprawdź również: ranking rękawic do ćwiczeń.
Worek do treningów mieszanych sztuk walki
Jest to worek pozwalający na specjalistyczny, wydajny trening w stójce oraz, w przeciwieństwie do poprzedników, trening rzutów i technik parterowych. Jest on wyprofilowany w sposób dzięki któremu możemy trenować uderzenia łokciami czy ciosy podbródkowe. Dzięki takiej budowie ułatwione jest także wykonywanie rzutów oraz dosiad podczas treningu technik parterowych.
→ Obciążniki treningowe – jakie wybrać?
Stojący worek treningowy
Jest to stojący worek treningowy składający się z tuby, słupka oraz podstawy wypełnionej wodą lub piaskiem ważącej od około 100 do 140 kg, co zapewni nam stabilność podczas uderzeń oraz spowoduje to, że worek nie będzie się przemieszczać podczas treningu. Jego budowa pozwala także na regulację jego wysokości na przedziale około kilkudziesięciu centymetrów, co pozwala nam na trening wielu różnych technik. Jedyna wada? Cena. Takie worki mogą kosztować od tysiąca do kilku tysięcy złotych.
→ Trening z workiem treningowym potrafi być bardzo wyczerpujący. Energię można uzupełnić dzięki batonom lub żelom energetycznym.
Gruszka treningowa
Jest to wyjątkowy rodzaj worka treningowego. Jest to skórzany worek o wysokości około 35 centymetrów oraz o średnicy mniej więcej 25 centymetrów. Celem treningu na takim worku jest poprawa szybkości oraz wytrzymałości, co świetnie uzupełnia trening na klasycznym worku treningowym. Jest to także najtańsza opcja, ponieważ taki worek można już kupić za kilkadziesiąt złotych, choć warto zainwestować także w specjalną platformę z przegubem obrotowym, która będzie dobijać gruszkę po każdym uderzeniu.
Worek treningowy – Cena i Ranking 2019
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Worki treningowe. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.
Kupiłem dla moich podopiecznych worek treningowy dla dzieci na obóz, muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem. Nie odbiega praktycznie niczym od pełnowymiarowego w kwestii trwałości, oraz wykonania. Jestem bardzo zadowolony, dzięki wielkie za artykuł – bardzo pomógł 😉
Zastanawiam się, jaki stojak na worek treningowy kupić? Mam z tym problem, bo stacjonarnie w mieście nie mogę nigdzie tego znaleźć, by pasowało do mojego worka, a zależy mi na czasie. Ma ktoś coś takiego i może polecić jakiś konkretny produkt?
Według mnie najlepszy jest worek treningowy stojący. Ma się na nim największą kontrolę. Oczywiście musi być odpowiednio stabilny, bo bez tego ani rusz. Worki na ogół są dosyć drogie, ale to sprzęt stricte specjalistyczny, więc nie ma się co dziwić.