Wałek piankowy, inaczej foam roller albo roller jest wielofunkcyjny, a jednocześnie niedrogi. Można go używać jako element treningu lub regeneracji. Z jego zalet może skorzystać zarówno amator, jak i profesjonalista. Rozmasowanie mięśni napiętych po treningu pomoże zachować zdrowie i dobrą formę, a także rozluźnić się i zrelaksować. Można go używać wszędzie i o każdym czasie – nawet w domu, przed telewizorem albo przed pójściem spać.
Foam roller – co to jest?
Jest to prosty przyrząd w formie wałka o gładkiej lub karbowanej powierzchni. Są bardzo lekkie i kompaktowe, dlatego z łatwością można je zabrać ze sobą. Jego użycie poprawia przepływ krwi, a tym samym szybko dostarczy odpowiednich wartości odżywczych, rozluźni mięśnie i przyspieszy regenerację. Za jego pomocą rozbijamy zgrubienia, które powstały na skutek przeciążeń w układzie mięśniowym. Można też wykorzystać go do ćwiczeń, które wzmocnią i ustabilizują sylwetkę oraz zmuszą mięśnie głębokie do większego wysiłku.
Kluczem do odkrycia zalet foam rollera jest nie tylko odpowiednie korzystanie, ale też dobór odpowiedniej twardości.

Jak wybrać odpowiedni roller?
Ilość rodzajów dostępnych wałków może przyprawić o zawrót głowy. Przy wyborze, na pierwszym miejscu powinniśmy postawić twardość rollera. Zasadniczo wyróżnia się rollery miękkie, średnie i twarde. Te pierwsze są idealne dla początkujących oraz osób odczuwających duże napięcie i ból mięśni. Średnie polecane są osobom, które regularnie uprawiają sport – zarówno amatorom, jak i profesjonalistom. Najtwardsze dedykowane są dla osób o dużej masie mięśniowej lub o niskim napięciu mięśniowym.
Drugą ważną kwestią jest kształt rollera. Dostępnych jest wiele kształtów. Najczęściej spotykane są podłużne, gładkie wałki. Za ich pomocą roluje się kończyny. Do masażu mięśni przykręgosłupowych lepiej użyć roller o kształcie ósemki. Zapobiega on uciskom kręgów. Podczas wyboru należy też wziąć pod uwagę wielkość, która powinna być adekwatna do rozmiaru masowanego mięśnia.
Ostatnią kwestią jest cena rollera. Średniej wielkości, dobrej jakościowo roller kosztuje co najmniej 70 złotych. Nie warto na nich oszczędzać – tańsze zazwyczaj są mniej wytrzymałe. Profesjonalne rollery dobrych firm są wysokiej jakości i nie zużyją się zbyt szybko.
Rozmiary rollera – jak dobrać odpowiedni?
Trzecią kwestią, o której trzeba wspomnieć jest wielkość wałka. W grę wchodzą dwa wymiary – średnica przekroju oraz długość. Standardowa średnica wynosi 15 cm, choć czasami potrzebne są wałki mniejsze, 7,5 – 10 cm. Z kolei najpopularniejsze długości wałka do masażu to 90 i 60 cm. Kompaktowy wałek 30-centymetrowy można określić mianem „podróżnego”. Jak ustalić optymalną długość i szerokość wałka dla siebie?
Średnica
Najbardziej uniwersalny rozmiar przekroju to ok. 15 cm. Jest on odpowiedni prawie dla każdego. Mniejszy wałek, o średnicy 7,5 – 10 cm znajdzie zastosowanie w masażu ukierunkowanym na jedną, wybraną część ciała – na przykład ramienia. Sprawdzi się też u osób starszych lub nie w pełni sprawnych, które potrzebują większej stabilności i mniejszego dystansu do podłogi. Osoby o bardzo słabej sile mięśniowej mogą wybrać tzw. półwałek.
→ Mata do ćwiczeń – jaką wybrać?
Długość
Najdłuższy wałek, którego rozmiar wynosi ok. 90 cm, sprawdzi się idealnie do masażu pleców u większości osób – jeżeli jednak okaże się za mały, trzeba szukać wałka o długości większej niż standardowa. Sprzęt w rozmiarze 60 cm znajdzie natomiast zastosowanie w masażu górnych i dolnych kończyn, może jednak okazać się zbyt mały do swobodnego masażu pleców. Najmniejsze wałki, 30- centymetrowe, mogą być używane wówczas, gdy trzeba je gdzieś zabrać ze sobą – są bardziej poręczne i łatwo je spakować. Znajdą zastosowanie podczas ćwiczeń na ograniczonej przestrzeni.

Jak wykonać masaż rollerem?
Wałek możemy użyć do masażu wszystkich głównych grup mięśniowych. Jego użycie jest bardzo proste. Wystarczy umieścić wałek pod wybraną grupą mięśni i przetoczyć się po nim. Należy zacząć od mięśni, które najbardziej potrzebują masażu – zazwyczaj jako pierwsze najlepiej rolować dolne partie ciała. Masaż powinien przebiegać powoli i dokładnie. Jednak należy pamiętać, że wywierany przez wałek nacisk powinien być akceptowalny przez nasz organizm.
Masaż rollerem rozdziela sklejone ze sobą warstwy mięśni i tkanki ochronnej – powięzi – za pomocą głębokiego ucisku mięśni. Prosty wałek fitness pomoże uniknąć zrostów mięśni, które powodują kontuzje i obniżają naszą sprawność.
Masaż wałkiem nie tylko polepszy nasze zdrowie i sprawność. Dzięki niemu zdobędziemy wyprostowaną sylwetkę i większą świadomość prawidłowej postawy ciała. Masaż musi być wykonywany powoli i dokładnie. Masaż rollerem idealnie sprawdza się po ciężkim treningu, np treningu na atlasie.
Roller foam – dla amatorów i profesjonalistów
Roller foam to bardzo proste narzędzie, którego użycie dostarcza wiele korzyści. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie rolować stawów oraz kręgosłupa. Przy pierwszych próbach korzystania z wałka może dokuczać nam ból. Jednak z czasem ciało przyzwyczaja się do masażu i łatwiej się mu poddaje. Bolesność najczęściej świadczy też o natrafieniu na punkt spustowy, który należy rozluźnić. Trzeba też pamiętać, że rolować należy całe mięśnie – tylko kompleksowe podejście do masażu przyniesie odpowiednie efekty.
→ Zobacz również: Czym są aminokwasy dla sportowca?
Masaż wałkiem fitness wzmacnia całe ciało, rozluźnia punkty spustowe i rozbija sklejone warstwy mięśni i powięzi dla uniknięcia zrostów. Ich użycie polepsza naszą sprawność i pomaga ją utrzymać jak najdłużej. Dzięki temu nie tylko profesjonaliści, ale także amatorzy mogą skorzystać z zalet masażu po treningu.
Roller – Cena i Ranking 2022
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Wałki piankowe, wałki fitness, foam rollery. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.
Kupiłem wałek do ćwiczeń jakiś czas temu i teraz dwa, czy nawet trzy razy w tygodniu staram się z nim ćwiczyć. Bardzo dużo daje, relaksuje i odciąża mięśnie, pozwalając na szybszą regeneracje i uczucie odprężenia 😉
Moja żona chce sobie kupić roller do twarzy. Ma ktoś coś takiego może i podzieli się opiniom? Zależy jej na tym od jakiegoś czasu i chce jej zrobić prezent na urodziny, więc liczę na pomoc 😉
Kupiłem dzięki Wam roller do masażu i jestem bardzo zadowolony. Super sprzęt. Bardzo dobrze radzi sobie z rozluźnieniem mięśni, oraz samo masowanie jest bardzo, ale to bardzo przyjemne. Dzięki za artykuł i zestawienie produktów, bo pomogło mi wybrać odpowiedni produkt.
Dla biegaczy roller jest bardzo przydatny, jeszcze niedawno nie wiedziałem, że coś takiego istnieje, a dzisiaj nie wyobrażam sobie, by po treningu nie pomasować zmęczonych mięśni, jest to bardzo relaksujące 😉 Wybrałem roller firmy Kettler bez wypustek, bo byłem w sklepie i uznałem, że jest to zbędne. Sam roller jest tani, a robi świetną robotę.
Jeśli zaczynasz dopiero się rollować to po prostu kup najprostszy roller bez żadnych wypustek itp. Cena takiego rollera to 30-40zł. Możesz też pójść do jakiegoś sklepu biegowego gdzie pewnie poradzą Ci co wybrać. Ja tak zrobiłem i pomogli mi w wyborze 😛 Teraz staram się rolować codziennie, nie ważne czy w danym dniu biegam czy nie.
Interesująca sprawa ten roller. Jeszcze nie zdarzyło mi się z niego korzystać. Polecicie mi jakiś roller dla początkującego? 🙂 Stwierdziłem, że skoro to takie dobre dla organizmu to najwyższa pora zacząć! Zależy mi na dobrej jakości rollerze, także jeśli będzie taka potrzeba to mogę nawet dać stówkę 😛 Czekam na odpowiedź.
Roller to świetna sprawa jeśli chodzi o regeneracje mięśni. Zawsze po bieganiu roluje się kilkanaście minut dzięki czemu czuję się lepiej, polecam każdemu! Uważam, że wystarczy absolutnie najtańszy roller, ja taki kupiłem za 30zł i sprawdza się idealnie 😉