Jaki orbitrek wybrać i kupić? Jaki orbitrek do domu będzie najlepszy?

Jesienna i zimowa aura nie sprzyja aktywności fizycznej na zewnątrz. Osoby, które nie chcą stracić kondycji lub myślą o tym, by zrzucić kilka kilogramów, mają dwie możliwości: zakupić karnet na siłownię lub nabyć sprzęt pozwalający ćwiczyć w domu. Jednym z tych drugich jest orbitrek. „Jaki orbitrek wybrać?” – takie pytanie zadają sobie osoby myślące o tym, by ćwiczyć właśnie na tym urządzeniu w domowym zaciszu.

Orbitreki zyskały dużą popularność wśród osób dbających o swoją kondycję m.in. dlatego, że są to urządzenia wielofunkcyjne. Trening na orbitreku pozwala połączyć ćwiczenia wykonywane m.in. na bieżni i dobrym rowerku treningowym. Jednocześnie ważne jest to, że przy ćwiczeniach na tym urządzeniu nie dochodzi do przeciążenia mięśni.

Jaki orbitrek wybrać?

Jeżeli chodzi o docelową grupę osób, które powinny ćwiczyć na orbitreku, to należy wymienić zarówno osoby chcące poprawić kondycję, jak i zrzucić zbędne kilogramy. Trening na tym urządzeniu jest zaliczany do treningów cardio – pozwala zarówno poprawić wytrzymałość, jak i schudnąć. By jednak uzyskać założone efekty, niezbędne jest ćwiczenie co najmniej kilka razy w tygodniu. Każdy trening nie powinien być przy tym krótszy niż 30–40 min. Polecane urządzenia znajdziecie w artykule: Orbitrek ranking 2022, który jest aktualizowany codziennie!

Jaki orbitrek kupić?

Osoby decydujące się na orbitrek często zadają sobie pytanie, jaki orbitrek kupić. Zasadniczo poszczególne modele różnią się głównie ilością dodatkowych funkcji i programów, z których może korzystać osoba ćwicząca. Te najprostsze są wyposażone w 1–2 programy, podczas gdy najbardziej rozbudowane urządzenia mają dodatkowo takie programy, jak np.:

 • climbing – symulujący wspinaczkę,
 • intervals – program interwałowy pozwalający przeprowadzić bardzo intensywny trening,
 • precipice – symulujący równię.

Jaki orbitrek będzie najlepszy? Osoby zainteresowane zakupem – poza ilością programów – powinny zwrócić uwagę na to, czy urządzenie zostało solidnie wykonane. Istotne jest też, by zakupiony orbitrek odpowiadał potrzebom osoby ćwiczącej i nie był np. za mały.

Orbitreki z możliwością wyboru programu są dobre do zróżnicowanego treningu.
Orbitreki z możliwością wyboru programu są dobre do zróżnicowanego treningu.

Jaki orbitrek wybrać? Rodzaje orbitreków

Na rynku wyróżniamy aż 3 rodzaje orbitreków, które idealnie nadają się do ćwiczeń zarówno w profesjonalnej siłowni, jak i w zaciszu domowym. Poznaj specyfikację każdego z nich i sprawdź, który będzie najlepszym towarzyszem codziennych ćwiczeń:

 • orbitrek mechaniczny – to jeden z najstarszych typów orbitreków. W tym urządzeniu siła oporu regulowana jest dzięki wykorzystaniu hamulca. Wbudowane pokrętło pozwala na samodzielnie dostosowanie siły i intensywności ćwiczeń. W orbitreku mechanicznym można zastosować tempo płynne, bądź stopniowe.
 • orbitrek magnetyczny – w tym urządzeniu zastosowano magnesy wokół koła zamachowego, które tworzą wymagany opór. Możesz samodzielnie dostosować stopień wysiłku za pomocą pokrętła lub panela sterującego. Ze względu na swoją budowę orbitreki magnetyczne działają znacznie ciszej od mechanicznych, a także są bardziej skuteczne.
 • orbitrek elektromagnetyczny – wykorzystanie silnika w tym przyrządzie wpływa na prawidłowe uregulowanie oporu. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na samodzielny wybór programu ćwiczeń, bądź wybranie gotowej propozycji, pochodzącej od producenta. Orbitrek elektromagnetyczny pozwala na ustawienie większego stopnia oporu i zwiększenie intensywności ćwiczeń. Choć ten typ produktów należy do najdroższych, to jednak jest najskuteczniejszy.

Odpowiednio dobrany orbitrek pozwala na zgubienie zbędnych kilogramów, poprawę kondycji, a także zredukowanie nagromadzonego stresu. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ćwiczeniami to odpowiednim rozwiązaniem będzie zakupienie orbitreka mechanicznego. Dzięki krótkim seriom ćwiczeń wymodelujesz swoje ciało i poprawisz aktywność fizyczną.

Na co zwrócić uwagę kupując orbitrek? Jaki orbitrek do domu?

Jedną z ważniejszych kwestii jest maksymalne obciążenie orbitreka. Podstawowe modele pozwalają na korzystanie z niego osób o wadze nieprzekraczającej 100 kg. Jednak o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia, których maksymalne obciążenie wynosi 150/200 kg. Przede wszystkim taki orbitrek jest bardziej uniwersalny. Ponadto takie przyrządy mają o wiele bardziej solidną i wytrzymałą konstrukcję. Ważne, aby orbitrek posiadał możliwość regulacji wielkości kroku. To pozwoli na dopasowanie ćwiczeń do wzrostu i możliwości fizycznych danej osoby. Dzięki temu znacznie zwiększa się komfort ćwiczeń. Ogromnym plusem droższych modeli jest to, że można je zaprogramować pod konkretnego użytkownika. Dotyczy to nie tylko wyboru rodzaju treningu (intensywny, rekreacyjny, spalający kalorie, interwałowy), ale również wagi, wzrostu, płci. Ważne, aby orbitrek dokonywał bieżącego pomiaru pulsu, to pozwoli na dostosowanie treningu do tego, jaki cel chce się osiągnąć. Kolejną ważną cechą tego urządzenia są materiały, z których jest stworzony.

Aby ćwiczenia były wygodne, a orbitrek służył przez długi czas, musi być solidny. Dlatego powinien mieć antypoślizgowe pedały, materiał zabezpieczający w miejscu uchwytów (musi on zapewniać stabilność chwytu nawet podczas dużego pocenia się). Cena również jest ważna, jednak wybór taniego orbitreka często uniemożliwia korzystanie z wielu kluczowych funkcji. Dlatego też najlepiej najpierw ustalić cechy, jakie powinien mieć orbitrek, a następnie szukać urządzenia spełniającego te kryteria w jak najniższej cenie.

→ Dla siłowni i obiektów fitness odpowiednim zakupem będzie także dobra platforma wibracyjna.

Orbitrek – opinie na forum i cena

Ranking orbitreków może pomóc wybrać najlepsze urządzenie. Poza jednak parametrami czy materiałami użytymi do produkcji tego urządzenia, ważne jest również zwrócenie uwagi na cenę. Im wyższa, tym prawdopodobnie orbitrek będzie lepiej wykonany i będzie wyposażony w większą ilość programów. Najtańsze modele orbitreków kosztują ok. 1 000 zł, ale takie z pewnością nie są solidne, zachodzi też ryzyko, że zepsują się po kilku tygodniach treningów. Przyzwoite jakościowo orbitreki kosztuje ok. 2 000–2 500 zł. Za wyższą cenę można zakupić urządzenie nie tylko solidne, lecz także elegancko prezentujące się np. w salonie.

Orbitrek – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Orbitreki. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jak ćwiczyć na orbitreku żeby schudnąć?

Kontrola tego, czy ćwiczenia na orbitreku działają na spalanie tkanki tłuszczowej jest proste. Wystarczy kontrolować puls. Dlatego tak istotne jest, aby orbitrek posiadał pulsometr. Optymalne do spalania tłuszczu jest utrzymywanie od 65 do 70% tętna maksymalnego. Najłatwiejszym sposobem na obliczenie tętna maksymalnego jest odjęcie od liczby 220 własnego wieku. Czyli dla osoby mającej 30 lat będzie ono wynosiło 190. Najlepsze tętno do spalania kalorii będzie w tym przypadku wynosiło między 123, a 133.

W ciągu godziny ćwiczeń przy pomocy orbitreka możemy spalić nawet 500-800 kalorii, na tak dużą rozpiętość wpływa wiele czynników. Ilość spalonych kalorii zależy w dużej mierze od naszej wagi, a także metabolizmu, choć znaczące jest również zaangażowanie oraz funkcje sprzętu. Na orbitreku mamy wiele możliwości, im więcej programów treningowych, tym bardziej możemy balansować między spalanymi kaloriami. Ćwicząc ciągle w stałym tempie spalimy zdecydowanie mniej, niż ćwicząc w oparciu o program interwałowy.

→ Dowiedz się więcej o: Orbitrek efekty – brzuch. Jakie rezultaty możesz osiągnąć?

Dodatkowo, gdy ćwiczymy na orbitreku możemy angażować różne partie ciała. Część osób nie decyduje się na używanie rąk, szczególnie kobiety obawiają się o ich nadmierną rozbudowę, choć właśnie dzięki nim, ilość spalonych kalorii staje się większa.

Niezwykle ważne jest nasze tętno, ponieważ to właśnie one w dużej mierze decyduje czy spalamy tkankę tłuszczową. W celu usunięcia tłuszczu z naszego organizmu za pomocą ćwiczeń, potrzebujemy tlenu. Gdy tętno jest zbyt wysokie, ilość tlenu dostarczanego do organizmu drastycznie się zmniejsza. Z tego powodu utrzymując odpowiedni przedział tętna maksymalnego, zapewnimy sobie najbardziej efektywny trening. Mówiliśmy już o tym w akapicie wyżej.

Ilość kalorii, jaką możemy spalić na orbitreku możemy porównać do biegania. Z tą jednak różnicą, iż orbitrek jest po prostu wygodniejszym urządzeniem – nie musimy opuszczać naszego domu, aby pozbyć się zbędnych kilogramów.

Jakie mięśnie pracują podczas ćwiczeń na orbitreku?

Orbitrek to urządzenie o bardzo wszechstronnym działaniu. Nie tylko ćwiczy się dzięki niemu bardzo dużo mięśni, ale jednocześnie nie obciążą się stawów. Dlatego też to urządzenie jest bardzo polecane osobom z nadwagą, które chcą chudnąć dzięki treningowi, ale zarazem pragną chronić swoje stawy przed nadmiernym obciążeniem i uciskiem. Podczas treningu na orbitreku intensywnie ćwiczy się mięśnie nóg oraz rąk, jednak nie tylko. Rodzaj postawy, jaką wymusza podczas ćwiczeń orbitrek powoduje również napinanie mięśni skośnych brzucha i pośladków. Orbitrek to jedno z niewielu urządzeń, które pozwala podczas ćwiczeń wielu różnych partii mięśni, które na innych urządzeniach trenuje się zazwyczaj osobno.

Praca mięśni podczas jakiegokolwiek treningu jest kluczowa, bowiem odpowiadają one za modelowanie sylwetki, a także jej ogólny wygląd. Korzystając z urządzenia, jakim jest orbitrek, masz pewność, że zaangażowane jest całe ciało w trening, jednakże najmocniej pracujące mięśnie to:

 • Czworogłowe ud,
 • pośladkowe,
 • łydki.

Treningi na orbitreku są wszechstronne i oprócz pracy nóg, możesz modelować też górne części ciała. Ważną kwestią jest używanie uchwytów, które są zamontowane w orbitreku, aby zaangażować w to także pracę rąk, ramion, a także brzucha.

Orbitrek jest urządzeniem, które modeluje i rzeźbi całą sylwetkę, a także jest niesamowicie bezpieczny. Mimo że do pracy wykorzystywane jest całe Twoje ciało, to dodatkowo, jest to najbardziej bezpieczne urządzenie do trenowania. Nie potrzebujesz zaopatrywać się w drogi sprzęt, ponieważ nawet te tańsze modele zdają egzamin. Wykonanie treningu całego ciała może wiązać się z różnego rodzaju kontuzjami, lecz nie na orbitreku!

Jest to sprzęt, którego można używać podczas powrotu do sportu, a także jeśli Twoja przygoda z treningami dopiero się zaczyna. Jest to połączenie ciężkiej pracy mięśni, zarówno rąk, nóg, brzucha, jak i całego ciała, a także ćwiczeń, które nazywa się cardio. Takie treningi pobudzają układ krążenia, jak i wydolnościowy, dzięki czemu podczas jednego treningu można spalić nawet do 800kcal! Jeśli nie wiesz, na jaki sprzęt sportowy powinieneś się zdecydować, wybierz orbitrek – masz wtedy pewność, że zostanie zaangażowane całe Twoje ciało do pracy nad lepszą sylwetką!

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

15 komentarzy do “Jaki orbitrek wybrać i kupić? Jaki orbitrek do domu będzie najlepszy?”

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. cwiczwdomu.info nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.
 1. mam od niedawna orbitrek z decathlonu i jestem jak narazie pozytywnie zaskoczony, wcześniej miałem kettlera i niestety jeżeli chodzi o obsługę pogwarancyjną to jakaś żenada

 2. Polecam orbitrek Ex7 firmy Hammer, bardzo fajny kompaktowy, w pełni łożyskowany sprzęt z kołem zamachowym z przodu. Na razie żadnych problemów z użytkowaniem.

 3. Ja z kolei polecam orbitrek elektromagnetyczny do ćwiczeń. Jeżeli nie wiesz jaki kupić to masz przecież ranking tutaj powyżej. Ja mam firmy Kettler (renomowana i dobra firma) i jest to najlepszy orbitrek elektromagnetyczny do ćwiczeń jaki do tej pory miałem. A nie jest to mój pierwszy orbitrek, tylko już czwarty.

 4. Co to jest orbitrek eliptyczny? Chciałabym się więcej dowiedzieć o tego rodzaju sprzęcie. Moja koleżanka ma taki orbitrek eliptyczny, ale nie umiała mi wyjaśnić jak on działa. Wytłumaczy mi ktoś?

 5. Ja posiadam orbitrek magnetyczny kettler i jestem bardzo zadowolona. Zimą robię praktycznie tylko cardio, więc kupiłam sobie taki do domu, dzięki czemu nie muszę nigdzie wychodzić. Polecam wszystkim takie rozwiązanie.

 6. Ciężko mi wybrać orbitrek, tyle różnych pozycji a totalnie się na tym nie znam. Praca nie pozwala mi czasowo na siłownie, potrzebuje czegoś do domu. Poleci ktoś jakiś orbitrek dla młodej kobiety? Budżet to maksymalnie 1500 złotych, będzie ćwiczył na nim także mój mąż, jeżeli to istotne. Potrzebuję czegoś solidnego i sprawdzonego, bardzo dziękuje za odpowiedzi z góry 🙂

  • Myślę, że możesz śmiało kupić coś z zestawienia które zostało przygotowane w tym poście. Produkty firmy York są bardzo dobrej jakości. Ich urządzenia oferują szeroki wachlarz funkcji. Kilkustopniowa skala obciążenia, oraz ilość programów treningowych to najistotniejsze rzeczy, którymi powinnaś się kierować w wyborze takiego sprzętu. No i w przypadku gdy będą użytkować go dwie osoby, dostosować nośność urządzenia do potrzeb obydwu 🙂

 7. Hej! Mam pytanie. Od kilku miesięcy cwiczę na orbitreku. Ile można ćwiczyć dziennie na nim? Bo mam takie zakwasy, że wstać nie mogę 🙁 Nie znałam wcześniej tych modeli, o których pisaliście. Ja mam firmy SPOKEY, kupowałam w Kajasport, bo była promocja 😛 Ale nie narzekam, jestem zadowolona. Tylko te zakwasy cholerne… Słyszałam o różnych domowych sposobach, ale nic nie pomaga. Może jednak za długo cwiczę? 3 h dziennie to duzo czy mało?

 8. Jaki orbitrek będzie najlepszy tylko do rozgrzewki, chcę coś podstawowego? Zależy mi właściwie tylko na rozgrzewce przed treningiem domowym. Czy uda mi się kupić taki podstawowy sprzęt za mniej niż 400zł i żeby się nie posypał po 1 treningu? 😛 Skąd najlepiej kupić taki sprzęt: lepiej zobaczyć w sklepie czy można z neta zamawiać spokojnie?

  • Moim zdaniem najlepszy orbitrek do rozgrzewki będzie ten, który symuluję wspinaczkę. Można sobie na nim porządnie podnieść tętno, a w końcu o to chodzi na rozgrzewce 😉 Jeśli chodzi o cenę to w tej granicy dostaniesz już jakiś fajny sprzęt. Co do formy zakupu to jednak stawiałbym na zakupy w sklepie stacjonarnym, lepiej wszystko przejrzeć i przetestować niż zamawiać w ciemno. Niektóre orbitreki są strasznie niestabline.

 9. Kiedyś kupiłem orbitrek za 200zł z allegro i nie był to dobry zakup, był bardzo niestabliny i nie dało się na nim ćwiczyć. Potem zainwestowałem w HMS’a za 700zł i mam już go ponad 3 lata i działa bez zarzutów, polecam!

 10. Kupić orbitrek to nie taka łatwa sprawa wbrew pozorom. Mi się udało trafić na fajny salon ze sprzętem w Łodzi przy Inflanckiej z tego co pamietam. Bardzo fajnie Pan, który mnie obsługiwał pokazał wszystko i wytłumaczył. Jestem mega zadowolona! Jak coś to polecam, Pan Tomek zna się na rzeczy i warto zapytać o rabacik!!!! 🙂

  • To prawda, również polecam ten salon w Łodzi !!!

 11. Pare lat temu kupiłam orbitrek magnetyczny atlas sport z kołem 5 kg, działa sprawnie mimo częstego użytkowania 🙂

 12. a ja sobie kupilam taki FITKRAFT q1 z gazetki me, mam nadzieje, ze jest spoko, czytalam opinie i nikt nie narzekal 🙂 mam nadziej, ze efekty beda powalajace, w koncu nie bede czekac w kolejce na silowni 🙂

Dodaj komentarz