Orbitrek jest jednym z najpopularniejszych przyrządów, z którymi można spotkać się na siłowniach. Według powszechnej opinii trening na tym urządzeniu jest jednym z najkorzystniejszych dla zdrowia człowieka. Częstsze jest jednak inne pytanie padające ze strony osób używających orbitrek – jakie mięśnie pracują podczas ćwiczeń na orbitreku?
- W zależności od rodzaju treningu, na orbitreku pracują różne partie mięśni Twojego ciała.
- Trening na orbitreku bez użycia kończyn górnych pozwoli Ci bardziej wpłynąć mięśnie brzucha.
- Jeśli nie wiesz jaki orbitrek kupić do domu, koniecznie sprawdź nasz poradnik.
Spis treści:
Orbitrek – jakie mięśnie pracują?
Orbitrek pozwala na przeprowadzenie różnych wariacji treningu, w zależności od sposobu użycia maszyny. Wyróżnia się zatem trening kończyn dolnych, trening całego ciała z biernym użyciem ramion oraz ćwiczenia wszystkich partii mięśni z aktywnym użyciem mięśni kończyn górnych.
Jakie mięśnie pracują podczas treningu na orbitreku?
- czworogłowe ud
- obręczy kończyn dolnych
- pośladkowe
- łydek
- ramion
- brzucha
- pleców
Orbitrek – na jakie mięśnie nóg działa?
Podczas jednostki treningowej dotyczącej wyłącznie nóg, przeprowadzanej z użyciem orbitreka, angażowane są głównie mięśnie używane podczas wszystkich faz chodu. Urządzenie to ma na celu bowiem imitację wzorców ruchowych wykonywanych w czasie cyklu chodu lub biegu. W obrębie miednicy angażowane są mięśnie odpowiedzialne za ruch zgięcia w stawie biodrowym – mowa tu przede wszystkim o mięśniach biodrowo-lędźwiowych oraz czworogłowych ud. To samo obciążenie jest przekazywane na prostowniki biodra, czyli pośladkowe wielkie oraz całą grupę mięśni kulszowo-goleniowych.
→ Ranking orbitrek 2022. Polecane modele orbitreków do domu!
W obrębie stawu kolanowego i skokowego górnego największym zaangażowaniem w pracę cechuje się mięsień prosty uda, brzuchaty łydki i piszczelowy przedni. Trening na orbitreku bez użycia kończyn górnych charakteryzuje się również silnym napięciem i aktywnością mięśni brzucha oraz pozostałych struktur stabilizujących „core”, czyli tułów osoby ćwiczącej.
[nokaut-offers-box render_type=’inline’ url=’/orbitreki/–najpopularniejsze.html’ limit=’5′]
Jakie mięśnie ćwiczy orbitrek? Trening całego ciała
Drugim rodzajem treningu wykonywanego na orbitreku są ćwiczenia całego ciała z aktywnym udziałem kończyn górnych. Jest to najczęściej stosowany rodzaj jednostki treningowej dotyczącej tego urządzania. Aktywowane są wówczas te same mięśnie kończyn dolnych, które są zaangażowane w poprzedni rodzaj treningu oraz dodatkowo zginacze i prostowniki obręczy barkowej, a także stawu łokciowego. Podczas ruchu przodozgięcia w stawie ramiennym pracują głównie mięśnie naramienne, dwugłowe ramienia, natomiast ruch tyłozgięcia angażuje trójgłowy ramienia.
→ Dowiedz się także o: Orbitrek – trening interwałowy. Przykładowy plan treningowy.
W obrębie stawu łokciowego pracę podczas ćwiczeń na orbitreku wykonują dystalne partie tych samych mięśni, czyli powszechnie znanych bicepsów i tricepsów. Trening całego ciała na orbitreku z aktywnym użyciem rąk zdecydowanie mniej angażuje mięśnie przedniej części tułowia, natomiast wciąż silnie pracują prostowniki grzbietu i struktury stabilizujące łopatki osoby ćwiczącej.
→ Doradzamy w wyborze: Orbitrek mechaniczny czy magnetyczny?
Bierne użycie kończyn górnych – jakie mięśnie pracują?
Najrzadziej spotykanym rodzajem treningu wykonywanego na orbitreku są ćwiczenia z biernym udziałem kończyn górnych. Podczas takiej jednostki zaangażowane są wszystkie wyżej wymienione mięśnie kończyn dolnych, jednocześnie wkład wysiłku fizycznego tułowia i struktur w obrębie rąk jest znacznie mniejszy. Ten rodzaj pracy na orbitreku jest zdecydowanie najmniej efektywny i większości ćwiczącym polecane są ćwiczenia mocniej angażujące określone grupy tkankowe lub trening wszystkich łańcuchów mięśniowych – zarówno tułowia, jak i kończyn.