Jakie mięśnie pracują podczas treningu na orbitreku?

Orbitrek jest jednym z najpopularniejszych przyrządów, z którymi można spotkać się na siłowniach. Według powszechnej opinii trening na tym urządzeniu jest jednym z najkorzystniejszych dla zdrowia człowieka. Częstsze jest jednak inne pytanie padające ze strony osób używających orbitrek – jakie mięśnie pracują podczas ćwiczeń na orbitreku?

  • W zależności od rodzaju treningu, na orbitreku pracują różne partie mięśni Twojego ciała.
  • Trening na orbitreku bez użycia kończyn górnych pozwoli Ci bardziej wpłynąć mięśnie brzucha.
  • Jeśli nie wiesz jaki orbitrek kupić do domu, koniecznie sprawdź nasz poradnik.

Orbitrek – jakie mięśnie pracują?

Orbitrek pozwala na przeprowadzenie różnych wariacji treningu, w zależności od sposobu użycia maszyny. Wyróżnia się zatem trening kończyn dolnych, trening całego ciała z biernym użyciem ramion oraz ćwiczenia wszystkich partii mięśni z aktywnym użyciem mięśni kończyn górnych.

Jakie mięśnie pracują podczas treningu na orbitreku?

  • czworogłowe ud
  • obręczy kończyn dolnych
  • pośladkowe
  • łydek
  • ramion
  • brzucha
  • pleców
Jakie partie mięśni pracują podczas treningu na orbitreku? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule!
Jakie partie mięśni pracują podczas treningu na orbitreku? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule!

Orbitrek – na jakie mięśnie nóg działa?

Podczas jednostki treningowej dotyczącej wyłącznie nóg, przeprowadzanej z użyciem orbitreka, angażowane są głównie mięśnie używane podczas wszystkich faz chodu. Urządzenie to ma na celu bowiem imitację wzorców ruchowych wykonywanych w czasie cyklu chodu lub biegu. W obrębie miednicy angażowane są mięśnie odpowiedzialne za ruch zgięcia w stawie biodrowym – mowa tu przede wszystkim o mięśniach biodrowo-lędźwiowych oraz czworogłowych ud. To samo obciążenie jest przekazywane na prostowniki biodra, czyli pośladkowe wielkie oraz całą grupę mięśni kulszowo-goleniowych.

Ranking orbitrek 2022. Polecane modele orbitreków do domu!

W obrębie stawu kolanowego i skokowego górnego największym zaangażowaniem w pracę cechuje się mięsień prosty uda, brzuchaty łydki i piszczelowy przedni. Trening na orbitreku bez użycia kończyn górnych charakteryzuje się również silnym napięciem i aktywnością mięśni brzucha oraz pozostałych struktur stabilizujących „core”, czyli tułów osoby ćwiczącej.

Jakie mięśnie ćwiczy orbitrek? Trening całego ciała

Drugim rodzajem treningu wykonywanego na orbitreku są ćwiczenia całego ciała z aktywnym udziałem kończyn górnych. Jest to najczęściej stosowany rodzaj jednostki treningowej dotyczącej tego urządzania. Aktywowane są wówczas te same mięśnie kończyn dolnych, które są zaangażowane w poprzedni rodzaj treningu oraz dodatkowo zginacze i prostowniki obręczy barkowej, a także stawu łokciowego. Podczas ruchu przodozgięcia w stawie ramiennym pracują głównie mięśnie naramienne, dwugłowe ramienia, natomiast ruch tyłozgięcia angażuje trójgłowy ramienia.

→ Dowiedz się także o: Orbitrek – trening interwałowy. Przykładowy plan treningowy.

W obrębie stawu łokciowego pracę podczas ćwiczeń na orbitreku wykonują dystalne partie tych samych mięśni, czyli powszechnie znanych bicepsów i tricepsów. Trening całego ciała na orbitreku z aktywnym użyciem rąk zdecydowanie mniej angażuje mięśnie przedniej części tułowia, natomiast wciąż silnie pracują prostowniki grzbietu i struktury stabilizujące łopatki osoby ćwiczącej.

→ Doradzamy w wyborze: Orbitrek mechaniczny czy magnetyczny?

Bierne użycie kończyn górnych – jakie mięśnie pracują?

Najrzadziej spotykanym rodzajem treningu wykonywanego na orbitreku są ćwiczenia z biernym udziałem kończyn górnych. Podczas takiej jednostki zaangażowane są wszystkie wyżej wymienione mięśnie kończyn dolnych, jednocześnie wkład wysiłku fizycznego tułowia i struktur w obrębie rąk jest znacznie mniejszy. Ten rodzaj pracy na orbitreku jest zdecydowanie najmniej efektywny i większości ćwiczącym polecane są ćwiczenia mocniej angażujące określone grupy tkankowe lub trening wszystkich łańcuchów mięśniowych – zarówno tułowia, jak i kończyn.

Które mięśnie pracują na orbitreku? Pytania na forum

Czy orbitrek ćwiczy mięśnie brzucha?

Tak! Ćwiczenia na orbitreku mniej lub bardziej oddziałują na wszystkie partie mięśni naszego ciała. Ćwicząc na orbitreku efekty będą widoczne również jeżeli chodzi o Twój brzuch.
Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz