Efekty ćwiczeń z gumami fitness

Zarówno początkujący, jak i zaawansowani sportowcy bardzo często wykorzystują gumy oporowe w swoich treningach. Równie chętnie sięgają po nie fizjoterapeuci do pracy z osobami, które cierpią z powodu wady postawy lub kontuzji. Co sprawia, że taśmy fitness są tak popularne? Jakie efekty przynoszą treningi z ich użyciem?

Rodzaje gum fitness do ćwiczeń

Taśmy do ćwiczeń mogą być wykorzystane na wiele różnych sposobów. Są świetną opcją dla osób, które chcą wzmocnić swoje mięśnie, a także dla tych, rozpoczynają budowanie szczupłej sylwetki. Praca z gumami fitness należy do tych przyjemniejszych, ale chcąc wykonać wartościowy trening, trzeba dobrać odpowiedni opór taśm do swoich potrzeb. Jak to zrobić?

Bandy do ćwiczeń są dostępne w sklepach jako pojedyncze akcesoria lub w zestawie. Najczęściej stosowane to taśmy pilates, mini bands, power bands lub wszelkiego rodzaju gumy oporowe. Trzeba wiedzieć, że taśmy mają różną grubość bądź szerokość. Wpływa to na stawiany przez nie opór podczas wykonywanych ćwiczeń – im większe obciążenie dla organizmu, tym trudniej wykonać ćwiczenie.

Gumy fitness – jakie są efekty ćwiczeń

Ćwiczenia z gumami przynoszą wiele pozytywnych efektów, dlatego są tak chętnie wybierane przez wielu sportowców. Taśmy mogą urozmaicić niemal każdy trening, a pierwsze rezultaty ćwiczeń są widoczne bardzo szybko – nawet po kilku tygodniach. Jednak będą one zależne od systematyczności i intensywności treningów. Jakie są to efekty?

Przede wszystkim ciało stanie się smuklejsze, gdyż zostanie przyspieszone spalanie tkanki tłuszczowej. Przy regularnych ćwiczeniach i zachowaniu odpowiedniej diety, łatwiej będzie osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Taśmy fitness wpływają również na ogólną poprawę kondycji oraz wzmocnienie mięśni, dzięki czemu zmniejsza się ilość doznawanych kontuzji podczas treningów. Przy użyciu gum treningowych można także zredukować cellulit i ujędrnić poszczególne partie ciała.

Wykorzystanie gum w sporcie i rehabilitacji

Gumy fitness znajdują zastosowanie jako element treningowy w wielu dziedzinach sportowych. Można tu wymienić chociażby sporty walki lub lekkoatletykę. Tego rodzaju akcesoria są wykorzystywane zarówno podczas rozruchów i ćwiczeń mobilizujących, ale także siłowych. Niektóre standardowe ćwiczenia stają się o wiele bardziej efektywne, dzięki dołożonemu oporu taśmy.

Różnego typu gumy oporowe są jednym z podstawowych akcesoriów gabinetów rehabilitacyjnych. Fizjoterapeuci korzystają z nich podczas pracy z pacjentami, którzy cierpią na schorzenia związane z wadą postawy. Taśmy służą także podczas rehabilitacji po wypadkach i doznanych kontuzjach. Można je stosować m.in. przy zwyrodnieniu stawów, po złamaniach, a także przy przeciążonych tkankach mięśniowych.

Największą zaletą gum fitness jest ich łatwa dostępność, niska cena oraz możliwość ćwiczeń w domu. W Internecie dostępnych jest wiele darmowych poradników, które pozwolą na samodzielne ułożenie i wykonanie treningu bez konieczności odwiedzania siłowni.

Avatar
Redaktor zewnętrzny

Dodaj komentarz