Jak urozmaicić domowy trening? Poradnik dla początkujących i nie tylko

Wśród osób trenujących są zazwyczaj dwie grupy ludzi. Tacy, którzy wolą trenować w domowym zaciszu, ze swoim własnym sprzętem lub z tym, co mają pod ręką, ale też tacy, którzy, zdecydowanie preferują siłownie lub inne sale do ćwiczeń, z przygotowanym już sprzętem i dużą ilością miejsca. Jest to podyktowane wieloma zależnościami. Niektórzy sportowcy, czy zaawansowani czy amatorzy, lepiej czują się wśród ludzi i profesjonalnego sprzętu, a inni wolą w każdym momencie, bez utraty czasu na transport, rozpocząć trening w swoim domu. Co jeśli już zabraknie pomysłów na trening, a w domu już braknie sprzętu lub taki, który mamy nam się znudzi?

Jak można urozmaicić trening w domu?

Bardzo często do treningu w domu używa się specjalistycznego sprzętu, ale też rzeczy nabytych, tj. kanapa, krzesło, ściana. Oprócz tego najczęściej w domach można spotkać rożnego rodzaju ciężarki – hantle, kettle, sztangi, które w dosyć łatwy sposób można przechować i nie kosztują one majątku. Sprzęt większy, tj. orbitrek czy rowerek lub bieżnia rzadziej jest wybierany, ponieważ więcej zajmują miejsca i są droższe.

Jak urozmaicić domowy trening? Poradnik dla początkujących i nie tylko
Jak urozmaicić domowy trening? Poradnik dla początkujących i nie tylko

Jednak jaki jeszcze sprzęt warto mieć, aby treningi były jeszcze bardziej urozmaicone i można było pracować nad większą ilością mięśni i wykonywać jeszcze więcej ciekawych ćwiczeń? Z pewnością należą do nich poręcze do dipów. Są one sprzętem, który nie zajmuje dużo miejsca, a może sprawić, że trening osób początkujących, ale i zaawansowanych wejdzie na wyższy poziom, a progres pojawi się szybko.

W czym mogą pomóc ćwiczenia z własną masą ciała?

Jakiego rodzaju ćwiczenia warto wdrożyć we własny trening, aby wzmocnić swoje ciało? Należą do nich ćwiczenia z własną masą ciała. Można zacząć od klasycznych pompek, które wcale nie wymagają sprzętu, a dodatkowo użyć wspomnianych poręczy, aby jeszcze mocniej zaangażować ciało do pracy. Dipy można robić na różnym poziomie zaawansowania. Warto oczywiście zacząć od wprawek, aby zapoznać się z tym ruchem i przyzwyczaić do niego mięśnie.

Jeśli wcześniej nie robiliśmy ćwiczeń na ręce z własną masą ciała, to nie należy na początek przesadzać. Z czasem warto pogłębiać ruch, a następnie dodawać ciężar. Może to być ciężar w postaci kamizelki, ale i kettla przywieszonego w pasie. Ćwiczenia tego typu najlepiej zacząć robić powoli, ale w seriach. Trzy lub cztery serie na początek pozwolą zapoznać się z tym ćwiczeniem. Dipy bardzo dobrze wzmacniają nie tylko ręce, ale i plecy, a także cały core.

Nowe wyzwania dla ciała i progres w treningach

Wdrożenie nowego rodzaju ćwiczenia do swoich treningów daje wiele korzyści. Przede wszystkim pobudza to do pracy mięśnie, nad którymi być może nie pracowaliśmy, a także sprawia, że mięśnie otrzymują nowe bodźce, co jest ogromnie potrzebne, aby rozwijały się. Warto raz na jakiś czas do swoich treningów dodać przynajmniej jedno ćwiczenie, aby nie tylko progresować, ale też sprawdzić swoje możliwości. Jeśli nie wiemy jak wykonać nowe ćwiczenie, warto wcześniej skonsultować się z trenerem.

Artykuł sponsorowany

Avatar
Redaktor zewnętrzny

Dodaj komentarz