Trening w domu sprawdza się doskonale niezależnie od warunków atmosferycznych. Orbitrek z kolei jest przyrządem do ćwiczeń, który pozwala wzmacniać różne grupy mięśni w tym samym czasie, dlatego jest wybierany przez coraz większe grono miłośników aktywnego stylu życia. Pojawia się jednak pytanie – orbitrek magnetyczny czy mechaniczny – który wybrać?
Spis treści:
Orbitrek magnetyczny czy mechaniczny – czym się różnią?
Te dwie tajemniczo brzmiące określenia rozróżniają dwa typy orbitreków. Dla początkujących użytkowników tych urządzeń do ćwiczeń różnica nie jest tak oczywista jak dla osób, które regularnie korzystają z orbitreka. Jest jednak zbiór indywidualnych cech, który pozwala rozróżnić te dwa rodzaje urządzeń i dzięki temu jeszcze lepiej dopasować je do indywidualnych preferencji osoby planującej zakup pierwszego orbitreka.
→ Dowiedz się także: Jaki kupić orbitrek?
W domowym zaciszu znacznie większą popularnością cieszy się orbitrek magnetyczny. Podczas ćwiczeń na orbitreku aktywowane są wszystkie grupy mięśni, zarówno w dolnych jak i górnych partiach ciała. Jest to idealne urządzenie do poprawy ogólnej wydolności organizmu. Czym więc wyróżnia się orbitrek magnetyczny?
→ Poznaj również: Orbitrek z przednim napędem ranking 2022!
Przede wszystkim tym, co charakteryzuje orbitrek magnetyczny to kompaktowa budowa. Urządzenie to jest mniejsze niż standardowe maszyny eliptyczne, co sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup właśnie orbiktreka mechanicznego do mieszkania. Charakterystyczną cechą jest duży rozstaw platform służących jako podparcie dla stóp. Dodatkowo posiada on obudowę, która znajduje się między prowadnicami. Podczas ćwiczeń części, które pełnią rolę koła zamachowego znajdują się w środkowej części urządzenia, między nogami osoby ćwiczącej. Zgodnie ze swoją nazwą, orbitreki magnetyczne posiadają magnetyczny system hamowania. Urządzenie wykorzystuje hamulce, które generują opór poprzez wytwarzanie pola magnetycznego.
Orbitrek mechaniczny to tańsza alternatywa, jednak nie tylko cena wyróżnia to urządzenie. Innym wyróżnikiem jest to, że w przypadku orbitreka eliptycznego obudowa z mechanizmem znajduje się z przodu lub z tyłu urządzenia. Jest też znacznie większy w porównaniu z orbitrekiem magnetycznym, jednak z uwagi na lokalizację obudowy, posiada mniejszy rozstaw platform.
→ Dowiedz się także: Orbitrek – na jakie mięśnie działa?
Orbitrek magnetyczny – wady i zalety
Każde z omówionych urządzeń różni się budową, a więc posiada inne zalety i wady dla użytkownika. Orbitrek magnetyczny, dzięki swoim małym gabarytom, dobrze sprawdza się na niewielkim metrażu i pozwala utrzymać formę podczas oglądania serialu czy słuchania muzyki. Dzięki temu łatwiej o motywację do regularnych ćwiczeń, a od tego już tylko krok do wzmocnienia pracy układu krążenia oraz dobrego samopoczucia. Wiele modeli wyposażonych jest w funkcje regulacji obciążenia, dzięki czemu orbitrek magnetyczny dopasuje się do kondycji i dyspozycji dnia osoby ćwiczącej.
Zalety orbitreka magnetycznego:
- Niewielka ilość miejsca potrzebna do ćwiczeń.
- Przystępna cena.
- Uniwersalne urządzenie, łączące funkcjonalność kilku maszyn.
- Dostępność przydatnych funkcji np.: pomiar dystansu, ilości spalonych kalorii czy tętna.
Wady orbitreka magnetycznego:
- Głośna praca niektórych modeli.
- Ćwiczenia na orbitreku mogą okazać się zbyt trudne na samym początku.
→ Dowiedz się także: Orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny?
- Jaki orbitrek wybrać i kupić? Jaki orbitrek do domu będzie najlepszy?
- Jakie mięśnie pracują podczas treningu na orbitreku?
- Orbitrek – efekty ćwiczeń. Jakie rezultaty można osiągnąć na orbitreku?
- Orbitrek – jak ćwiczyć? Podstawowe zasady i wskazówki
- Orbitrek eliptyczny czy magnetyczny? Jaki wybrać?
- Orbitrek i kalorie. Ile kalorii spala orbitrek?
- Orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny? Który orbitrek będzie lepszy?
- Ranking orbitreków do domu – 2024 – TOP 10
- Trening na orbitreku – przykładowy plan treningowy na orbitrek
Orbitrek mechaniczny – wady i zalety
Urządzenie to występuje w asortymencie sklepów z przyrządami do ćwiczeń pod wieloma nazwami, jednak najczęściej używa się określenia orbitrek mechaniczny lub orbitrek eliptyczny. Niezależnie od zastosowanej nazwy, jest dobrym wyborem dla osób początkujących. Dzięki zastosowaniu niewielkiego rozstawu platform, maszyna wymusza naturalny ruch ciała, co pozwala skutecznie odciążyć stawy.
Zalety orbitreka magnetycznego:
- Umożliwia redukcje wagi oraz poprawę wydolności organizmu.
- Wydłużony krok pozwala na realizację intensywnych i długich treningów.
- Jest mniej obciążający dla stawów.
- Jest odpowiedni dla osób początkujących oraz powracających do formy po kontuzji.
Wady orbitreka magnetycznego:
- Wysoka cena.
- Zajmuje dużo miejsca, przez co nie sprawdzi się w małym pomieszczeniu.
Jaki orbitrek będzie lepszy? Magnetyczny czy mechaniczny?
Wybór odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń jest zawsze kwestią indywidualną. Orbitrek magnetyczny jest bardziej dostępny ze względu na swoją cenę i wielkość, jednak mechanizm może być głośny, przez co ćwiczenia mogą być uciążliwe dla domowników lub osoby ćwiczącej, jeśli chce obejrzeć ulubiony serial. Jest to dobry wybór dla osób, które mają dobrą kondycję i chcą poprawiać swoją formę. Orbitrek magnetyczny jest więc dobrym uzupełnieniem do innych jednostek treningowych.
Orbitrek mechaniczny sprawdzi się doskonale dla osób, które chcą wrócić do formy po kontuzji, chorobie lub zacząć odchudzanie. Wydłużony krok umożliwia również realizowanie treningów o wyższej intensywności, co jest szczególnie istotne dla osób, które planują zakup na lata. Jest to jednak urządzenie z górnej półki cenowej, dlatego warto szukać sezonowych promocji. Z uwagi na swoje duże gabaryty, nie sprawdzi się w każdej przestrzeni, dlatego warto szczególnie dokładnie rozważyć zakup, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.