Orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny? Który orbitrek będzie lepszy?

Orbitrek pozwala na komfortowe ćwiczenia w domu, stanowi więc doskonały wybór dla osób, które nie mają czasu na regularne ćwiczenie na siłowni. Na rynku odnaleźć można kilka typów orbitreków, które różnią się od siebie efektywnością oraz zasadą działania. Które urządzenie wybrać? Czy lepiej sprawdzi się orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny?

Orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny – czym się różnią?

Orbitrek magnetyczny różni się od elektromagnetycznego głównie systemem hamowania, który warunkuje efektywne ćwiczenia. W zależności od danego typu, wdrożono różne rozwiązania technologiczne, dlatego ceny są dość zróżnicowane.

→ Doradzamy w decyzji: Jaki wybrać orbitrek?

Orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny? Omawiamy wady i zalety obu typów orbitreków!
Orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny? Omawiamy wady i zalety obu typów orbitreków!

W orbitreku magnetycznym system hamowania funkcjonuje na zasadzie magnesów, które są rozmieszczone wokół koła zamachowego. Oddziałując z różną siłą, wytworzony zostaje opór, który można dostosowywać do preferencji ćwiczącego. W zależności od modelu i stopnia zaawansowania maszyny, regulacja może przebiegać manualnie (przy użyciu pokrętła) lub elektronicznie (w modelach z wyświetlaczem).

→ Poznaj również: Orbitrek przednionapędowy ranking 2022!

Orbitrek elektromagnetyczny jest bardziej zaawansowaną maszyną do ćwiczeń. Przy użyciu silnika elektrycznego skutecznie reguluje opór. Wykorzystując wbudowany komputer można indywidualnie regulować obciążenie. Producenci wprowadzają również innowacje związane z oprogramowaniem maszyny, wskutek czego można wybierać wśród kilku wgranych programów ćwiczeniowych, aby uzyskać lepsze efekty w krótszym czasie. Orbitrek elektromagnetyczny pozwala również na dysponowanie większym obciążeniem, co bezpośrednio przekłada się na lepsze rezultaty.

Orbitrek magnetyczny – wady i zalety. Czy warto?

Zalety orbitreka magnetycznego:

  • Wersje magnetyczne mają niskie ceny. Można je kupić za dużo mniejszą sumę, oszczędzając nawet kilkaset złotych.  Mają również tańsze podzespoły, które można zamienić w wyniku wystąpienia usterki.
  • Działa bez podłączenia do prądu. Sprzęt nie wymaga stałego dostępu do źródła energii, aby móc poprawie funkcjonować.
  • Możliwość regulacji obciążenia. Za pomocą odpowiedniej przekładki, bądź ekranu elektrycznego można dowolnie modyfikować obciążenie, dopasowując je do danego typu treningu.

→ Doradzamy w decyzji: Jaki wybrać orbitrek, magnetyczny czy mechaniczny?

Wady orbitreków magnetycznych:

  • Nie można ustawić większych obciążeń, a więc nie nadaje się do ćwiczeń dla profesjonalnych sportowców. Zawodnicy ćwiczący w domu wymagają bardziej zaawansowanego sprzętu, aby utrzymać dobrą kondycję podczas wykonywania regularnych ćwiczeń.
  • Bez podłączenia do źródła energii nie można regulować obciążenia. Jest to problematyczne szczególnie w momencie trwania treningu.
  • Silnik może ulec awarii, konieczne wówczas będzie serwisowanie sprzętu. Orbitrek jest stosunkowo ciężki, dlatego transport do odpowiedniego punktu napraw może być bardzo problematyczny dla jednej osoby.
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Orbitrek elektromagnetyczny – wady i zalety. Czy warto?

Zalety orbitreków elektromagnetycznych:

  • System elektromagnetyczny jest jednym z najnowocześniejszych. Wykorzystuje względnie nowe rozwiązania technologiczne, aby zwiększyć efektywność  wykonywanych ćwiczeń.
  • Możliwość dopasowywania obciążenia i programu treningowego od indywidualnych preferencji. Dzięki temu można realizować trening „skrojony na miarę”. Funkcja ta sprawia, że urządzenie można dzielić z partnerem, ponieważ każda osoba będzie korzystała z innego trybu, dopasowanego do kondycji oraz możliwości fizycznych.
  • Jego działanie jest ciche, nie generuje żadnego hałasu. W konsekwencji czego można komfortowo ćwiczyć słuchając ulubionej muzyki lub oglądając telewizję.
  • Wysokiej jakości komponenty zawierające mało ruchomych części, które mogłyby ulec uszkodzeniu wskutek intensywnego użytkowania.
  • Działa płynnie, nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

→ Doradzamy w decyzji: Orbitrek magnetyczny czy eliptyczny? Który lepszy?

Wady orbitreka elektromagnetycznego:

  • W porównaniu do magnetycznej wersji, pobiera znacznie więcej energii, dlatego korzystanie z niej będzie się wiązało z wyższymi rachunkami za prąd.
  • Stosunkowo wysoka cena. Maszyny elektromagnetyczne osiągają dużo wyższe ceny od magnetycznych. Cena podyktowana jest przede wszystkim bardziej zaawansowaną technologią oraz większymi osiągami.
  • Gdy następują braki w dostawie prądu, orbitrek będzie miał zerowy opór, co uniemożliwi komfortowe ćwiczenia.
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jaki orbitrek będzie lepszy? Magnetyczny czy elektromagnetyczny?

Zarówno orbitrek magnetyczny, jak i elektromagnetyczny ma swoje zalety i wady. Przed zakupem należy zaprojektować listę oczekiwań treningowych, które będą realizowane przy użyciu orbitreka.

Orbitrek elektromagnetyczny jest zdecydowanie droższym urządzeniem, które sprawdzi się w przypadku profesjonalnych sportowców. Dla osób planujących ćwiczenia domowe ze standardowym obciążeniem, rekomenduje się zakup dużo tańszego orbitreka magnetycznego. Maszyna ta jest mniej skomplikowana, a jednocześnie sprawdza się w domowych warunkach. Ćwicząc na niej regularnie i przestrzegając odpowiedniej diety, w szybkim czasie można dostrzec zadowalające efekty. Warto wybierać urządzenia wysokiej jakości, które posłużą przez długie lata. Orbitrek jest inwestycją we własne zdrowie, dlatego należy przeanalizować wszystkie wady i zalety związane z danym sprzętem.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz