Orbitrek – jak ćwiczyć? Podstawowe zasady i wskazówki

Orbitrek to bardzo popularny sprzęt wśród osób, które planują schudnąć, wysmuklić ciało czy nabrać kondycji. Nic dziwnego! Podczas godzinnego treningu jesteśmy w stanie spalić od 500 do 800 kcal. Ponadto taki trening może wykonywać prawie każdy niezależnie od stopnia sprawności fizycznej czy wieku. Początkujące osoby jednak często zadają sobie pytanie – jak ćwiczyć na orbitreku? W naszym tekście znajdziesz odpowiedź na to pytanie!

Jak ćwiczyć na orbitreku?

Trening na orbitreku wydaje się banalnie prosty. Wystarczy po prostu ruszać nogami, trochę także rękami i być dumnym z tego, że w końcu podjęliśmy pewne kroki, ku poprawieniu swojej kondycji czy figury. Mimo że, aktywność fizyczna sama w sobie jest niezwykle cenna, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które zminimalizują ryzyko kontuzji i pozwolą cieszyć się uzyskanymi efektami jeszcze szybciej. Jeśli jeszcze nie masz urządzenia i nie wiesz jaki orbitrek wybrać, zapraszamy do lektury pozostałych poradników.

Zapoznaj się z instrukcją urządzenia

Przede wszystkim przed rozpoczęciem jakiegokolwiek treningu, warto zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. Obecnie na rynku dostaniemy wiele rodzajów maszyn, posiadających różnorodne funkcje. Większość orbitreków stale kontroluje puls osoby ćwiczącej, niektóre także dają możliwość pomiaru poziomu tkanki tłuszczowej, czy są w stanie sprawdzić naszą wydolność. Zapoznanie się z tymi wartościami pomoże dobrać odpowiednie obciążenie i jednocześnie istotnie wpłynie na jakość, efektywność i komfort treningu.

→ Poznaj również: Orbitrek do domu ranking 2022!

Nie wiesz jak ćwiczyć na orbitreku? Przedstawiamy podstawowe informacje i zasady w odpowiedzi na te pytanie!
Nie wiesz jak ćwiczyć na orbitreku? Przedstawiamy podstawowe informacje i zasady w odpowiedzi na te pytanie!

Przed ćwiczeniem na orbitreku nie zapomnij o rozgrzewce

Nigdy nie należy rezygnować z rozgrzewki. Krótki wstęp pozwoli rozgrzać i przygotować mięśnie na wysiłek fizyczny. Ponadto zminimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji czy obciążenia stawów. Przed przystąpieniem do ćwiczeń na orbitreku wykonaj kilka wymachów, krążeń rąk. Rozruszaj nogi, ramiona, obręcz biodrową i barkową. Następnie wykonaj 10 minut na orbitreku w spokojnym, wolnym tempie. Po takim wstępie możesz już przejść do prawidłowego treningu.

W jakiej pozycji ćwiczyć na orbitreku?

Warto pamiętać o przyjęciu prawidłowej pozycji. Po wejściu na orbitrek:

  • Złap ruchome ramiona urządzenia,
  • wyprostuj plecy,
  • ściągnij łopatki,
  • napnij mięśnie brzucha,
  • skieruj wzrok przed siebie.

Uważaj na nieświadome chwianie się na boki. Może się wydawać, że wtedy wykonywanie ćwiczeń jest prostsze, lecz przez to nie trzymasz prostej postawy ciała. Ten zły nawyk powoduje, że nie angażujemy wszystkich mięśni, przez co nie mogą one prawidłowo rozwijać się czy wzmacniać. Garbienie się i chwianie na boki sprawi, że ujrzymy upragnione efekty dużo później niż tego oczekujemy. Pamiętaj także by zaangażować ręce. Używaj ruchomych rączek do pchania i ciągnięcia uchwytów, a skorzysta na tym całe Twoje ciało!

→ Dowiedz się także o: Orbitrek efekty: pośladki, nogi, uda i inne partie mięśni.

Zaangażowanie różnych partii mięśniowych sprawia, że trening staje się ogólnorozwojowy. Możesz także pracować rękoma jak podczas biegania. Wtedy dodatkowo popracujesz nad równowagą! Niezwykle ważne jest także utrzymywanie napiętych mięśni brzucha. Wystarczy, że wyprostujesz plecy i zaangażujesz ręce, a automatycznie Twój brzuch napnie się. Wtedy szybko poczujesz pracę mięśni brzucha. Dobrym pomysłem jest trenowanie przy lustrze lub kontrolowanie swojej postawy poprzez nagrywanie swoich ćwiczeń. Pozwoli to na szybką reakcję i skorygowanie złej postawy podczas treningu.

Jak długo ćwiczyć na orbitreku?

Jak długo ćwiczyć na orbitreku, by szybko zobaczyć efekty? Osoby początkujące powinny zacząć od 30 minut treningu dziennie i stopniowo wydłużać ten czas. Warto ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu. Jednak nie sam czas odgrywa w treningu na orbitreku kluczową rolę. Twój wydatek energetyczny, a zarazem efektowność ćwiczeń zależy w dużej mierze od tętna. Jeżeli chcesz spalić zbędną tkankę tłuszczową, utrzymuj odpowiednią intensywność ćwiczeń. Przy typowym treningu cardio należy utrzymywać tętno w granicy 65- 80% tętna maksymalnego. Wiele obecnie dostępnych sprzętów ma funkcje sterowania tętnem. Orbitrek sam dostosuje intensywność do Twoich możliwości i jak najlepszych efektów. Pamiętaj także, że każde spalone kalorie zwiększają Twoje zapotrzebowanie energetyczne, a w efekcie często przyczyniają się do skutecznego redukowania tkanki tłuszczowej. A o tym, ile kcal można spalić na orbitreku dowiesz się w innym naszym tekście.

Pamiętaj także, że bardzo ważne jest zmienianie treningu co jakiś czas. Nasze ciało z czasem przyzwyczaja się do konkretnych ruchów i stałego wysiłku, więc nasze ćwiczenia mogą stracić na efektowności. Po kilku tygodniach regularnego treningu warto coś dodać bądź lekko zmodyfikować. Być może, zamiast typowego cardio warto spróbować treningu interwałowego? Można także spróbować potrenować bardziej siłowo, na wyższym obciążeniu biegając w tył! Przy takim treningu stopy muszą mocno naciskać na pedały, przez co łydki i pośladki zmuszone są do jeszcze intensywniejszej pracy. Dzięki takiej różnorodności nie odczujesz nudy podczas ćwiczeń i jednocześnie nie przyzwyczaisz ciała do bodźców o tej samej intensywności.

Staraj się także zawsze planować swoje treningi. Najlepiej dzień wcześniej ustal sobie czas trwania, godzinę i typ treningu. Dzięki temu łatwiej będzie zebrać się do ćwiczeń, wiedząc, że masz założony cel. Ponadto, podczas ćwiczeń na orbitreku możesz oglądać ulubiony serial czy słuchać muzyki. Ćwiczenia w domu mają więc wiele zalet! Są niezależne od pogody oraz oferują dużą różnorodność! Pamiętaj, że nawet 30 minut treningu z pewnością bardzo pozytywnie wpłynąć na Twój wygląd i samopoczucie.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz