Orbitrek eliptyczny czy magnetyczny? Jaki wybrać?

Wybór odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń jest równie ważny, co podjęcie decyzji o trenowaniu w domu. Ogromna ilość dostępnych na rynku produktów, czasami bywa jednak utrudnieniem. Dlatego też w poniższym artykule podpowiadamy, który będzie dla Ciebie lepszy – orbitrek eliptyczny czy magnetyczny?

Orbitrek eliptyczny czy magnetyczny – czym się różnią?

Mimo iż urządzenia te na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie być identyczne, znacznie się one od siebie różnią – głównie pod względem swojej budowy. To jednak z kolei wpływa na komfort ich użytkowania. Podstawowe różnice między orbitrekiem eliptyczny a magnetycznym stanowią:

→ Pomagamy w podjęciu decyzji: Orbitrek – jaki wybrać do domu?

 • Rozmiar – modele magnetyczne są bardziej kompaktowe niż orbitreki mechaniczne (eliptyczne).
 • Budowa – w orbitrekach eliptycznych koło zamachowe nie pracuje między naszymi nogami, tak jak jest to w przypadku urządzeniach magnetycznych, gdzie obudowa jest zlokalizowana między prowadnicami. Orbitreki magnetyczne są bardziej zaawansowane pod względem budowy.
 • Systemem hamowania – w modelach magnetycznych hamowanie zachodzi poprzez działanie pola magnetycznego.
 • Rozstaw platform – w urządzeniach eliptycznych rozstaw podpór pod stopy wynosi mniej niż 10 centymetrów. W modelach magnetycznych jest to od 18 do 25 cm.

Orbitrek ranking 2022. Polecane modele orbitreków w 2022!

Różnice te wpływają m.in. na różnicę w cenach obydwu rodzajów trenażera. Tradycyjne orbitreki mechaniczne są tańsze niż magnetyczne crosstrainery. Przekładają się one również na sposób, w jaki należy wykonywać ćwiczenia na trenażerze. Bardziej zaawansowane pod względem technologicznym orbitreki magnetyczne są najczęściej kupowane do domu. Trenażery mechaniczne, ponieważ są większych rozmiarów, częściej spotyka się na siłowniach.

Orbitrek eliptyczny czy magnetyczny? Jaki będzie lepszy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym poradniku.
Orbitrek eliptyczny czy magnetyczny? Jaki będzie lepszy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym poradniku.

Orbitrek eliptyczny – wady i zalety. Czy warto?

Orbitreki eliptyczne, znane również jako trenażer eliptyczny, rower eliptyczny lub eliptyk, zostały wynalezione jako pierwsze. W związku z tym ich konstrukcja nie jest ta bardzo zaawansowana jak w przypadku urządzeń magnetycznych. Z tego jednak względu są one dostępne w sklepach w bardziej przystępnych cenach, Nie da się ukryć, że w niektórych przypadkach bywają one nawet o połowę tańsze. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

→ Poznaj również: Orbitrek – efekty ćwiczeń

Orbitrek eliptyczny i jego zalety

Do najważniejszych zalet orbitreków mechanicznych należą:

 • Małe koszty eksploatacji – urządzenie nie pobiera prądu,
 • Niska cena – są tańsze od modeli magnetycznych,
 • Duży wybór modeli.

Wady orbitreka eliptycznego

Niestety pomimo wielu zalet, nie jest to urządzenie idealne. Do najważniejszych wad tego typu trenażera zalicza się:

 • Mniejszy stopień zaawansowania technologicznego,
 • Hałas,
 • Większe gabaryty,
 • Mały rozstaw platform,
 • Mniejsza żywotność.

Orbitrek magnetyczny – wady i zalety. Czy warto?

Mówiąc o orbitrekach magnetycznych, nie sposób nie wspomnieć o tym, iż można je podzielić na 2 rodzaje –  te z silnikiem oraz te z pokrętłem. Orbitreki magnetyczne z silnikiem posiadają znacznie większą żywotność. Zamontowany w nich wewnętrzny silnik sprawia, że urządzenie może zostać wyposażone w wiele dodatkowych funkcji. Mowa tu m.in. o ustawianiu programów treningowych. Orbitreki magnetyczne z pokrętłem nie pożerają za to prądu – wystarczy je zaopatrzyć jedynie w baterie do wyświetlacza. Niestety jednak nie posiadają one możliwości ustawiania własnych planów treningowych. Co wyróżnia je na tle urządzeń eliptycznych?

→ Doradzamy w decyzji: Orbitrek elektromagnetyczny czy magnetyczny?

Orbitrek magnetyczny i jego zalety

Do największych zalet orbitreków magnetycznych należą m.in.:

 • Wysoki komfort użytkowania – tego rodzaju trenażer działa płynnie oraz posiada duży rozstaw podstaw pod stopy.
 • Cicha praca – ilość emitowanych przez urządzenie hałasów została zminimalizowana do zera.
 • Kompaktowość – w porównaniu do tradycyjnych orbitreków, są one mniejszych rozmiarów.
 • Duży stopień zaawansowana technologicznego.

Orbitrek magnetyczny i jego wady

Pomimo wielu zalet, urządzenia magnetyczne posiadają także kilka istotnych wad. Mowa o:

 • Kosztach zakupu – cena trenażera magnetycznego potrafi być dwukrotnie wyższa.
 • Dodatkowych kosztach utrzymania – do pracy urządzenia potrzebny jest prąd w związku z czym, wpływa to na rachunki.
Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Jaki orbitrek będzie lepszy? Eliptyczny czy magnetyczny?

Opinie użytkowników mówią o tych orbitrekach same za siebie – jedyne, co je łączy to ich przeznaczenie. Różnice pomiędzy orbitrekami eliptycznymi oraz magnetycznymi są spore, dlatego też należy je uwzględnić przy zakupie urządzenia. Które z nich spisze się lepiej? Zdaniem wielu osób orbitrek eliptyczny doskonale sprawdza się nie tylko na siłowniach, ale i w domach. Niestety jednak osoby, które chcą zainwestować w jego zakup, muszą przygotować się na to, że urządzenie może się często psuć. Awariom najczęściej ulega pasek klinowy, który przy częstej eksploatacji trenażera ulega przecieraniu. Dlatego też kupując je, najlepiej wybierać modele z jak najdłuższą gwarancją. Ewentualnie warto zastanowić się również nad zakupem orbitreka magnetycznego. Maszyny te są znacznie bardziej żywotne oraz znacznie łatwiej jest na nich ćwiczyć. Są one polecane zwłaszcza osobom, które trenują codziennie.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz