Orbitrek – efekty ćwiczeń. Jakie rezultaty można osiągnąć na orbitreku?

Aktywność fizyczna jest niezmiernie ważna nie tylko dla zdrowego ciała, ale także zdrowego ducha. Czy to zależy nam na świetnej formie ze względu na sezon plażowy, czy zgubienie kilku kilogramów po prostu dla zdrowia, ważne jest posiadanie pewnej wiedzy, zanim zabierzemy się za jakiekolwiek ćwiczenia, aby nie zrobić sobie krzywdy, a także, by wybrać metodę aktywności odpowiednią dla naszych oczekiwań. Mogą to być ćwiczenia na orbitreku. Jakie efekty uzyskamy na orbitreku?

Orbitrek efekty

Wielu z nas przed rozpoczęciem ćwiczeń, w pełni motywacji, widzi siebie za kilka tygodni, a nawet kilka dni z wyszczuploną, wyrzeźbioną sylwetką. Oczywiście rzeczywistość jest nieco inna. Prawda jest taka, że jeśli wybierzemy orbitrek efekty mogą być widoczne dość szybko, ale jedynie, jeśli podejdziemy do ćwiczeń na tym urządzeniu z głową. Faktyczne zmotywowanie się do aktywności fizycznej nie jest łatwe. Każdy chciałby szybkich rezultatów, a w poszukiwaniu natchnienia przeczesujemy nieraz czeluści internetu w poszukiwaniu dowodów na działanie danych ćwiczeń.

Efekty ćwiczeń na orbitreku można zauważyć już po krótkim czasie. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwych rezultatów? Przeczytaj nasz tekst!
Efekty ćwiczeń na orbitreku można zauważyć już po krótkim czasie. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwych rezultatów? Przeczytaj nasz tekst!

Niestety, jeśli chodzi o efekty ćwiczeń na orbitreku zdjęcia, które znaleźć można w sieci, nie są warte zaufania. To zazwyczaj pozowane fotografie, które nie ukazują prawdy na temat tego, w jaki sposób i jak szybko zmienić może się ciało, i jak wyglądają realistyczne efekty po orbitreku. Dodatkowo każde ciało działa inaczej i efekty ćwiczeń na orbitreku dla każdego wyglądać będą nieco odmiennie. Co jednak jest pewne, to że ze względu na sposób działania, jeśli chodzi o efekty orbitrek na pewno zagwarantować może spalenie porządnej ilości kalorii i poprawienie kondycji. Jakie inne plusy niesie ze sobą trening na orbitreku? To między innymi:

  • wymodelowanie nóg, pośladków i brzucha,
  • mniejsze zagrożenie kontuzjami w porównaniu z normalnym bieganiem,
  • zmniejszenie cellulitu,
  • łatwe dopasowanie poziomu trudności treningu do możliwości każdej osoby.

Po jakim czasie widoczne będą pierwsze efekty?

Mimo że każdy chciałby szybkich efektów, żadna aktywność fizyczna nie działa jak magia, która w jednej chwili pozwoli nam pozbyć się lat podjadania i niezdrowego trybu życia. Na widoczne efekty ćwiczeń na orbitreku należy jednak cierpliwie czekać, a przede wszystkim pamiętać, że same ćwiczenia nie wystarczą, jeśli regularnie przekraczamy nasz dzienny limit zapotrzebowania kalorycznego. Wiele osób, które są na początku swojej drogi do pięknej sylwetki i zdrowia, oblicza spalane podczas ćwiczeń kalorie nad wymiar, natomiast te zjadane są zaniżane.

Orbitrek magnetyczny ranking 2022! Aktualne zestawienie orbitreków magnetycznych.

Jeśli jednak jemy z głową i ćwiczymy na orbitreku regularnie, stopniowo zwiększając intensywność i trudność treningu, tak aby nie zrobić sonie krzywdy, rezultaty w postaci większej wytrzymałości oraz malejących obwodów pojawią się po około czterech tygodniach. Jeśli postawimy więc na mocny duet w postaci orbitreka i diety efekty na pewno się pojawią. Aby jednak tak się stało, pamiętajmy o podstawowych zasadach:

  • treningi muszą być regularne,
  • treningi muszą być dostosowane do naszych możliwości (nie za łatwe, ale i nie za trudne),
  • należy angażować mięśnie brzucha, napinając je podczas treningu,
  • istotna jest odpowiednia postawa, utrzymywanie ciała w jednej pozycji, a nie „bujanie się” na boki,
  • treningi powinny być zróżnicowane.

Ile minut dziennie ćwiczyć aby osiągnąć najlepsze rezultaty?

Ponownie, intensywność i długość ćwiczeń zależą od indywidualnych uwarunkowań każdej osoby. Przede wszystkim nie należy zbytnio nadwyrężać organizmu, który zupełnie nie jest przyzwyczajony do aktywności fizycznej innej, niż codzienne minimum. Zaczynać należy powoli, nawet od jedynie kilku minut dziennie. Zwłaszcza na początku, zdecydowanie ważniejsza jest regularność ćwiczeń, niż pobicie wszelkich rekordów wytrzymałości, długości i szybkości.

→ Dowiedz się więcej o: Orbitrek – jaki wybrać?

Na ogół, już przy 30 minutach dziennie na orbitreku efekty są całkowicie zadowalające. Przy utrzymywaniu takiej aktywności kilka razy w tygodniu przez miesiąc, rezultaty można osiągnąć, nie nadwyrężając zbytnio stawów i mięśni, ale stopniowo budując ich siłę, wytrzymałość oraz naszą kondycję. Po kilku takich sesjach dostrzeżemy, że wchodzenie po schodach i inne codzienne czynności stały się nieco łatwiejsze.

Efekty ćwiczeń tydzień po tygodniu

Oferowane przez jazdę na orbitreku efekty są sprawą mocno indywidualną oraz zależną od wielu różnych składowych. Jak może jednak potencjalnie wyglądać to jakie efekty daje orbitrek, tydzień po tygodniu?

Efekty po 2 tygodniach

Waga zaczyna powoli spadać. Zdrowa norma, to około 2-3 kilogramów. Niektóre ubrania mogą stać się odrobinę luźniejsze. Dwa pierwsze tygodnie to moment, który decyduje o dalszym treningu. Najłatwiej poddać się właśnie tutaj, zwłaszcza jeśli efekty nie są bardzo widoczne. Pamiętajmy jednak, że nie liczy się jedynie numer na wadze, czy obwody, ale także możliwości naszego ciała! Po dwóch tygodniach regularnych ćwiczeń prawdopodobnie może sobie ono pozwolić na większą intensywność treningu. W innym naszym artykule dowiesz się więcej na temat: Orbitrek – jak ćwiczyć żeby schudnąć? Zapraszamy do lektury.

Efekty po 3 tygodniach

Około 4-5 kilogramów mniej w porównaniu do masy początkowej. Przy odpowiedniej diecie mogą pojawić się lekko zarysowane mięśnie, na nogach i brzuchu – jeśli utrzymana jest dobra forma podczas ćwiczeń. Łydki, uda i pośladki mogą stać się lekko ujędrnione i napięte.

Efekty po miesiącu

Kolejne kilogramy powinny lecieć w dół przy odpowiedniej diecie i zachowaniu deficytu kalorycznego. Ciało staje się coraz bardziej ujędrnione, pośladki unoszą się, a widoczność cellulitu zmniejsza.

Efekty po 2 miesiącach

Na tym etapie warto zastanowić się nad tym, czy nasza codzienna dieta dostarcza nam wszystkiego, co potrzebne, aby dalej osiągać jak najlepsze efekty treningów. Dla niektórych to moment, w którym waga docelowa została osiągnięta, jednak wciąż chcą pracować nad urzeźbieniem ciała. Przyda się więc zadbanie o odpowiednią ilość białka w diecie.

Efekty po 3 miesiącach

To moment, kiedy nie tylko jesteśmy dużo lżejsi wagowo, ale także jeśli chodzi o samopoczucie. Regularna aktywność fizyczna od kilku miesięcy może znacząco poprawić nastrój, zredukować stres, poprawić jakość snu.

Efekty po pół roku

Po sześciu miesiącach różnica powinna być już mocno widoczna, na każdym polu. W ciągu pół roku osoba średniej wagi może w bezpieczny sposób zrzucić około 20 kilogramów. Sylwetka powinna być wyraźnie wysmuklona, ciało ujędrnione, pośladki uniesione, ramiona wyrzeźbione. I z tak wyrobioną kondycją jesteśmy gotowi do dalszych wyzwań!

→ Doradzamy w wyborze: Orbitrek eliptyczny czy magnetyczny?

Niepożądane efekty ćwiczeń na orbitreku

Jak każda inna metoda ćwiczeń, także ćwiczenia na orbitreku niosą ze sobą nie tylko zalety, ale także pewne wady. Na co należy uważać? Przede wszystkim, większość osób z powodzeniem może korzystać z tego rodzaju treningu, jednak niektórzy powinni go unikać. Ćwiczenia na orbitreku u osób z problemami krążenia mogą okazać się niebezpieczne, ze względu na intensywność. Także ze względu na sposób, w jaki podczas treningu ułożone jest ciało, a konkretnie stopy, niektóre osoby skarżące się na mrowienie w nogach mogą nie być w stanie wykonać więcej niż kilka minut ćwiczeń na orbitreku.

Tak jak w przypadku każdego innego treningu, należy pamiętać o swoich wszelkich chorobach i przypadłościach. Najlepszą opcją będzie konsultowanie swoich planów treningowych z lekarzem.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz