Marsz na bieżni a odchudzanie

Treningi nie muszą wcale być bardzo intensywne, szczególnie w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ćwiczeniami. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. Świetne efekty może przynieść np. szybki marsz na bieżni. Godzina takiego marszu pozwala spalić nawet 400 kcal. Oczywiście, dobrym pomysłem jest też zawsze maszerowanie na świeżym powietrzu. W jaki sposób ćwiczyć, by schudnąć?

Czy warto zaangażować się w marsz na bieżni?

Osoby, które do tej pory nie trenowały, mogą myśleć, że rozpoczęcie przygody z siłownią lub fitnessem będzie wiązało się z bardzo męczącymi treningami. Taka myśl zniechęca do podjęcia działań. Wizja ta niekoniecznie musi mieć jednak wiele wspólnego z rzeczywistością. Ćwiczenia mogą być przyjemne i nie prowadzić do nadmiernego zmęczenia. Najistotniejsze są tu technika oraz regularność. Bieżnia to sprzęt, który warto wykorzystać w walce ze zbędnymi kilogramami i w przypadku chęci poprawy kondycji. Marsz może poprawić stan stawów, które zwyczajnie kostnieją, gdy nie dostarcza się im wystarczającej ilości ruchu. Charakter i tempo marszu da się dostosować do swoich umiejętności. Istnieje również możliwość wprowadzenia elementów utrudniających, takich jak nachylenie naśladujące wzniesienia. Treningi cardio nie muszą być nudne. Na bieżni można przecież trenować w domu, np. podczas oglądania ulubionego serialu.

Jakie są efekty maszerowania na bieżni?

Choć najczęściej osoby odchudzające się wybierają bieganie, marsz oraz trekking są również skutecznymi rodzajami aktywności. Nie chodzi bowiem wyłącznie o szybkie pokonywanie tras. Marsz lub marszobieg to też opcja dla osób, które z różnych powodów nie mogą biegać. Dzieje się tak np. na skutek zaniedbań kondycyjnych bądź problemów ze stawami. Organizm nie męczy się w tym przypadku tak szybko, dlatego maszerować da się dłużej niż biegać. Tkanka tłuszczowa zaczyna się spalać po około 35 minutach ćwiczeń. Najważniejszy czas treningu to więc ten po tym momencie. Maszerowanie powinno więc być długie. Kluczem do osiągnięcia sukcesu są minimum 45-minutowe sesje. Zadaniem treningu cardio jest doprowadzenie do stanu, w którym wzrasta tętno. Właściwe, stałe tempo umożliwia uzyskanie najlepszych efektów. Istnieje kilka kluczowych rezultatów. To oczywiście przede wszystkim szansa na stracenie zbędnych kilogramów. Treningi pozwalają na wymodelowanie nóg, wpływają na poprawę kondycji i wytrzymałości mięśni. Poprawia się również ogólne samopoczucie i zwiększa się ilość energii.

W jaki sposób rozpocząć przygodę z maszerowaniem na bieżni?

Planując rozpoczęcie przygody z maszerowaniem należy pamiętać o uzbrojeniu się w cierpliwość. Dzięki wytrwałości można zachować systematyczność treningów. Podstawę każdej aktywności fizycznej stanowi stworzenie odpowiedniego planu. Osoby, które wykazują się konsekwencją w trzymaniu się rozpiski treningowej, mogą liczyć na uzyskanie najbardziej satysfakcjonujących rezultatów. Na początku warto oszacować realnie swoje możliwości. Pierwszy trening powinien służyć zapoznaniu się z urządzeniem i własnym poziomem kondycji. Wtedy można przekonać się, w którym momencie nogi zaczynają słabnąć, a oddech staje się cięższy. Nie warto jednak wtedy odpuszczać – wystarczy lekko zwolnić. Efekty pojawiają się w momencie, w którym zaczyna się przekraczać swoje granice. Nie wolno zapominać o nawadnianiu. Pod ręką trzeba mieć bidon lub butelkę z wodą, lecz nie pić jej dużych ilości naraz. Łyki powinny być małe i regularne. Odzież nie ma większego znaczenia, ale należy zadbać o prawidłowe obuwie. Najlepsze będą te, które dzięki podeszwie amortyzują wstrząsy. Zazwyczaj profesjonalne bieżnie same liczą kroki oraz puls, lecz jeśli dane urządzenie nie jest wyposażone w takie funkcje, warto użyć smartwatcha bądź smartbandu. Jeśli pogoda na to pozwala, można otworzyć okno w celu wpuszczenia świeżego powietrza do wnętrza. Trening będzie milszy dzięki włączeniu ulubionego serialu lub muzyki.

Na pierwszym etapie warto postawić na 4 treningi z rzędu. Każdy powinien odbywać się innego dnia i trwać 45 minut. Należy maszerować szybko, długim krokiem. Piąty dzień jest przeznaczony na regenerację. Następnego dnia można przyspieszyć i przejść dłuższy dystans. Taki trening powinien trwać do dziesiątego dnia. Potem przychodzi pora na jednodniową przerwę i regenerację organizmu. To właśnie koniec pierwszego etapu. Drugi etap warto rozpocząć od utrudnień, takich jak ustawienie lekkiego nachylenia. Schemat jest taki sam jak poprzednio. Trzeba stopniowo przyspieszać i zwiększać przebyte odległości. Jedenasty dzień jest przeznaczony na odpoczynek. Trzeci etap obejmuje zwiększenie nachylenia, prędkości i długości trasy.

Podsumowanie

Osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy stosują różne metody, np. suplementy na odchudzanie. Skutecznym sposobem na schudnięcie jest marsz na bieżni. To dobra opcja dla osób na redukcji. Treningi nie są trudne, a wykonywanie ich systematycznie umożliwi poprawę wyglądu sylwetki oraz kondycji w ciągu kilku miesięcy.

Avatar
Redaktor zewnętrzny

Dodaj komentarz