Platforma wibracyjna – Ranking 2024

Platforma wibracyjna była niezwykle popularna kilka lat temu. Dziś stosunkowo niewiele osób wie o korzyściach, jakie przynosi trening na takim urządzeniu. Co warto wiedzieć o platformie wibracyjnej?

Osoby zamierzające intensywnie ćwiczyć mają do wyboru wiele urządzeń, a jednym z nich jest platforma wibracyjna. Jaką platformę wibracyjną kupić? Zadanie wcale nie jest takie łatwe, bo producenci przez lata udoskonalali oferowane produkty. Dzięki temu dziś zainteresowani zakupem mogą wybierać w różnych propozycjach.

Dostępne aktualnie w sklepach sportowych platformy wibracyjne można podzielić m.in. z uwagi na sposób odchylania się. W efekcie można mówić o platformach osiowych i linowych. Działanie tych pierwszych jest podobne do działania huśtawki – tylko centrum platformy jest stabilne, pozostała część odchyla się w prawo i lewo. W przeciwieństwie do platform osiowych, platformy liniowe poruszają się tylko w górę i dół. Jako osoba zastanawiająca się, jaką platformę wibracyjną wybrać, musisz mieć świadomość tego, że istnieją wymienione rodzaje.

Platformy wibracyjne Power Plate
Platformy wibracyjne Power Plate

Jaka platforma wibracyjna będzie najlepsza?

Każda z wymienionych platform wibracyjnych ma swoje zalety i wady. By zdecydować się na konkretny model, dobrze przetestować każde z urządzeń. To można zrobić zarówno w sklepach sportowych posiadających w sprzedaży platformy wibracyjne, można również w siłowniach. Dziś, choć platformy wibracyjne nie cieszą się ogromnym zainteresowaniem, i tak znajdują się w wielu siłowniach lub centrach fitnessu.

→ Interesuje Cię produkt od Mango, a mianowicie Vibro Shaper? Przeczytaj nasz artykuł o tej platformie wibracyjnej.

Wybór odpowiedniej platformy wibracyjnej powinien być podyktowany również ćwiczeniami, jakie osoba zainteresowana zamierza wykonywać na urządzeniu. Zasadniczo na platformie można wykonać nie tylko trening wyszczuplający czy rozciągający, lecz także zrelaksować się. Urządzenia te są wykorzystywane bowiem przy treningu masującym.

Rodzaje platform do odchudzania

Na rynku dostępnych jest wiele modeli platform wibracyjnych typu fitness, które różnią się między sobą rodzajem zastosowanych wibracji, wyposażeniem i dodatkowymi gadżetami. Główne rodzaje platform w zależności od zastosowanych wibracji to:

 • platforma wibracyjna 3D: pozwalają na większą różnorodność ćwiczeń, ponieważ łączą w sobie kilka kierunków drgań, dzięki temu są uważane za bardziej wydajne przy długofalowym stosowaniu
 • platforma pionowa: wykorzystują wibracje w kierunku pionowym (góra-dół). Mimo ich wolniejszego działania są one bardziej skuteczne dla osób z nadwagą.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze platformy?

Przy zakupie platformy wibracyjnej należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jej przeznaczenie, tzn. czy będzie ona stosowana do celów domowych czy też będzie to sprzęt do ćwiczeń w klubie fitness. Przy zakupie modelu do domu warto zdecydować się na tańszy wariant o mniejszej mocy oraz liczbie i rodzaju funkcji dopasowanych do naszych indywidualnych potrzeb. Istotne są także parametry urządzenia, czyli jego maksymalne dopuszczalne obciążenie, które powinno odpowiadać naszej wadze.

Platforma wibracyjna – opinie i cena

Jako osoba zastanawiająca się, którą platformę wibracyjną kupić, powinieneś wiedzieć, że wybór możesz sobie ułatwić, sprawdzając aktualne zestawienie takich urządzeń. Ranking platform wibracyjnych to świetny sposób, by sprawdzić, co o poszczególnych modelach sądzą specjaliści. Rzetelne zestawienia, które omawiają zalety i wady konkretnych urządzeń, możesz znaleźć m.in. na stronach internetowych związanych z tematyką sportową.

Korzystając z platformy wibracyjnej warto zaopatrzyć się w inne urządzenia, takie jak bieżnia, pas wyszczuplający czy orbitrek.

Ile kosztuje platforma wibracyjna? Ceny są zróżnicowane. Najtańsze są urządzenia używane. Platformę w dobrym stanie, ale używaną, możesz zakupić już za ok. 300 zł. Zakup nowej wiąże się z wydatkiem m.in. 1 300 zł. Ostateczna cena jest uzależniona wyłącznie od producenta – ceny niektórych urządzeń przekraczają kwotę 2 000 zł.

Platforma wibracyjna – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Platformy wibracyjne. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.

Dlaczego warto korzystać z platformy wibracyjnej?

Jedną z głównych zalet wykorzystania platformy wibracyjnej do ćwiczeń i jest to, że angażują one 100% mięśni do działania.

Standardowy trening wykorzystuje około 50% mięśni, a dzięki temu, że wibracyjne drgania podczas ćwiczeń na platformie pobudzają wszystkie mięśnie do mimowolnego skurczu, sprawia to że wszystkie mięśnie zostają zaangażowane w trening, przez co kilkunastominutowy trening na takiej platformie odpowiada prawie godzinnemu treningowi na siłowni.Kolejną zaletą wykorzystania platformy wibracyjnej jest to, że nie musimy wkładać w trening bardzo dużego wysiłku. Rozwiązaniem tym zachwycone są przede wszystkim te osoby, które bardzo często nie mają czasu na długie treningi, a nawet nie mają siły po wyczerpującej pracy.

→ Przeczytaj również: Step do ćwiczeń – jaki wybrać?

Trening na platformie wibracyjnej

Treningi na platformie wibracyjnej są idealnym połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Zalety treningów z wykorzystaniem platform wibracyjnych są takie, że bez większego wysiłku będziemy w stanie kształtować naszą sylwetkę, budować masę mięśniową czy też spalać niepotrzebny tłuszcz.

Platformy wibracyjne są idealnym rozwiązaniem dla osób, które zaczynają, jak również dla tych bardziej zaawansowanych, którzy zrzucili już zbędne kilogramy i pracują teraz nad sylwetkę i budową masy mięśniowej.

Efektywny trening na platformie wibracyjnej

Trening wibracyjny to jeden rodzajów zalecanej aktywności fizycznej, jaką warto podejmować na co dzień. Szacuje się, że 10-15 minut spędzonych na treningu wibracyjnym (w zależności od platformy) odpowiadają godzinie spędzonej na ćwiczeniach tradycyjnych. Jest to efekt działania wibracji, które pobudzają mięśnie do mimowolnego skurczu o dużej częstotliwości.

Zaleca się wykonywanie minimum 3 treningów 10-15 minutowych w tygodniu, a długość każdego z ćwiczeń powinna wynosić około minuty. Jeśli zadbamy o systematyczność, trening na platformie powinien w kilka tygodni przynieść pożądane efekty w postaci poprawy kondycji. Podczas przebywania na platformie wibracyjnej pracują niemal wszystkie nasze włókna mięśniowe, co gwarantuje dużą wydajność tego rodzaju treningu wykonywanego regularnie.

Trening na platformie – ważne wskazówki

Najlepsze efekty treningu na platformie uzyskasz, jeśli dopasujesz plan ćwiczeń konkretnie do obszaru, gdzie zależy Ci na wzmocnieniu i rozciągnięciu mięśni: może być to na przykład brzuch, klatka piersiowa czy uda. Podczas wykonywania ćwiczeń warto pamiętać o kilku ważnych wskazówkach:

 • Osoby, które rozpoczynają dopiero trening na platformie wibracyjnej, powinny stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń. To samo tyczy się osób podejmujących na nowo trening po dłuższej przerwie lub kontuzji.
 • trening należy każdorazowo rozpocząć od rozgrzewki
 • Ćwiczeń nie platformie nie należy nigdy wykonywać na czczo, ponieważ organizm czerpie energię z ostatnio spożytego posiłku
 • Podczas trwania treningu powinno się często uzupełniać płyny, na przykład stosując napoje bogate w elektrolity
 • Do wykonywania ćwiczeń na platformie niezbędne jest wygodne obuwie, które nie uciska stopy, ale ją odpowiednio usztywnia. Źle dobrane buty sportowe mogą skutkować bólem kręgosłupa czy kolan.
 • Faza końcowa ćwiczeń jest kluczowa, dlatego należy je rozplanować w taki sposób, aby można było doprowadzić trening do końca bez zmiany intensywności ćwiczeń wykonywanych na platformie wibracyjnej. Efekty przed i po treningu będą wtedy bardziej widoczne.

Jeśli jakiekolwiek z ćwiczeń wykonywanych na platformie powoduje dyskomfort w postaci silnego i ciągłego bólu mięśni, należy zaniechać ich wykonywania i przerwać trening.

Przykładowe ćwiczenia na platformie

Na platformie wibracyjnej możesz wykonywać różne ćwiczenia fizyczne, które wspomagają proces spalania tkanki tłuszczowej i wzmacniają konkretne partie mięśni. Są to:

 • Przysiady: stań na platformie całą powierzchnią stóp, opierając się lekko rękami. W tej pozycji wykonuj pełne przysiady w serii 20 do 30 razy.
 • Pompki: oprzyj się dłońmi o platformę, następnie wykonaj 20 pompek.
 • Plank: oprzyj łokcie na platformie, a palce stóp ułóż na podłodze zadarte do góry. Przy prostych plecach i napiętym brzuchu wytrzymaj pozycję deski przez 30 sekund.
 • Unoszenie tułowia: usiądź na podłodze tyłem do platformy, oprzyj o nią dłonie. W takiej pozycji unieś pośladki i podnoś tułów na samych rękach 20 razy.

Czym się różnią platformy klubowe od domowych?

Platformy klubowe od domowych różnią się przede wszystkim konstrukcją, wytrzymałością oraz rozmiarami.

Platformy wibracyjne w klubie są wykorzystywane codziennie przez wiele osób i muszą wytrzymywać różnego rodzaju obciążenie oraz są używane praktycznie bez przerwy. Natomiast te domowe wykorzystujemy jedynie raz dziennie i nie muszą one być tak bardzo wytrzymałe, jak te wykorzystywane w klubie.

Jeszcze jedną zaletę, o której warto wspomnieć przy wykorzystaniu platformy wibracyjnej jest to, że możemy na nich ćwiczyć przede wszystkim na stojąco, ale także możemy wykorzystać platformę do ćwiczeń na siedząco i też będą pracowały wszystkie partie naszych mięśni.

Treningi na tych platformach przede wszystkim spalają tkankę tłuszczową, pomagają wzmacniać i budować mięśnie, a także ujędrniają i rzeźbią sylwetkę.

Najważniejszą wiadomością dla kobiet jest to, że platformy wibracyjne pomagają również szybciej pozbyć się niechcianego cellulitu.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

7 komentarzy do “Platforma wibracyjna – Ranking 2024”

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. cwiczwdomu.info nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.
 1. Hej szukam opini na temat platformy wibracyjnej czy na odchudzanie tez pomaga i cellulit???prosze o odpowiedz

 2. Ja ostatnio kupiłem platformę za ok 1000 zł i super się z nią ćwiczy. Kupiłem ją dla żony ale ćwiczę trochę sam czasami. Nie jestem jakimś specjalistą w tych sprawach i przy tym jak ktoś napisał 5000 zł to może wychodzi mało moja za 1000 ale na moje potrzeby zupełnie to wystarcza. Nie kupowałbym także super drogiego sprzętu do zwykłych ćwiczeń brzucha bo jestem czystym amatorem ale rozumiem, że ktoś mógłby wydać więcej jak podchodzi do tematu bardziej profesjonalnie. Platforma którą kupiłem nazywa się wibromax czy jakoś tak – bo w końcu zupełnie się nie znam na sprzętach na siłownię a już na pewno zupełnie na platformach wibracyjnych. Wibruje, ma dużo programów ale czy zwiększy efekty ćwiczeń i w przypadku żony jej ćwiczeń fitness to się dopiero okaże za parę miesięcy.

 3. Fajny poradnik, na bank z niego skorzystam. Początkowo chciałam się zorientować jaka jest cena platformy wibracyjnej, bo dopiero przymierzam się do zakupu. Widzę, że generalnie taki sprzęt zbiera bardzo fajne opinie i daje dobre rezultaty, więc chyba się na niego zdecyduje 😉

 4. Moim wyborem była platforma wibracyjna z pasem. Sprzęt bardzo fajny, spisuje się do tej pory znakomicie a mam go niespełna dwa miesiące i mogę powiedzieć, że warto było kupić. Warto kupić coś z lepszej półki, niż te najtańsze produkty, bo nie mają one zbyt dużo do zaoferowania.

 5. Bardzo ciekawy artykuł, w sam raz dla laików 😉 Z mojego doświadczenia wiem, że ćwiczenia na platformie wibracyjnej dają bardzo fajne efekty, a sam trening jest mega przyjemny. Polecam każdemu, jeżeli waha się nad zakupem to zdecydowanie warto.

 6. Przymierzam się powoli do kupna takiej platformy. Jedyną wadą jest cena… te lepsze platformy potrafią kosztować nawet ponad 5 tysięcy, a te najtańsze to wiadomo jak będą działały. Co do samego działania urządzenia to korzystałem kilka razy na siłowni i zdecydowanie polecam każdemu kto nigdy nie próbował. Genialny sprzęt!

 7. Mogę się zapytać jakie mięśnie pracują podczas ćwiczeń na takiej platformie? Brzmi ciekawie, ale nie do końca rozumiem jak to działa.

Dodaj komentarz