Bardzo ciekawym urządzeniem do ćwiczeń są wiosła. I to nie te, które pomagają przemieszczać się łódką po wodzie, ale wioślarze, które można znaleźć nie tylko na siłowni. Coraz częściej na zakup urządzenia jakim jest wioślarz do ćwiczeń, decydują się ci, którzy mają nieco miejsca w domu oraz wolnej gotówki i chcą ją przeznaczyć na urządzenie do domowych treningów. Na rynku sprzętów do ćwiczeń do wyboru jest wiele tego typu urządzeń. Zaczynając od opcji zdecydowanie tańszej jaką jest wioślarz York, a kończąc na najbogatszej opcji jaką oferuje wioślarz Kettler. Te najbardziej złożone, profesjonalne wioślarze znajdziemy w każdej dobrze wyposażonej siłowni. Ci, którzy już postanowili zainwestować w taki sprzęt, zyskują przyrząd do ćwiczenia w domu przynoszący znaczące rezultaty.
Spis treści:
- Jaki wioślarz do ćwiczeń wybrać?
- Rodzaje ergometrów wioślarskich
- Czym się sugerować przy zakupie wioślarza?
- Wiosła do ćwiczeń, wioślarz – Cena i Ranking 2022
- Kto może ćwiczyć na wioślarzu?
- Jakie efekty zyskamy po treningu na wioślarzu?
- Warianty ćwiczeń na ergometrze wioślarskim
- Ćwiczenia na ergometrze – najczęściej popełniane błędy
- Do czego tak naprawdę przydaje się wioślarz?
Jaki wioślarz do ćwiczeń wybrać?
Producenci sprzętu do ćwiczeń oferują w swoim asortymencie dość bogaty wybór rodzajów wioślarzy. Różnią się one od siebie m.in. rodzajem oporu i napędu. Jego wybór wpłynie na jakość wykonywanych ćwiczeń, intensywność treningów raz cenę urządzenia. Mogą się one różnić również pod względem metody działania. W dalszej części tekstu przedstawimy rzeczy, którymi powinieneś się sugerować podczas wyboru sprzętu dla Ciebie.
→ Sprawdź także nasz artykuł na temat wyboru dobrych atlasów do ćwiczeń w bieżącym roku!
Rodzaje ergometrów wioślarskich
Trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na pytanie, który wioślarz jest lepszy, ponieważ zarówno mechaniczne, jak i magnetyczne posiadają wady i zalety. Większość jednak trenerów zdecydowanie poleca bardziej treningi na wioślarzach magnetycznych, twierdząc że jest on o wiele lepszy, niż wioślarz mechaniczny. Stwierdzone jest, że wioślarze magnetyczne są bardziej stabilne, ciszej pracują oraz posiadają szereg dodatkowych funkcji, których w modelach mechanicznych nie ma. Przed zakupem wioślarza, warto zwrócić zatem uwagę na system oporu i hamowania, gdyż przy tym zakupie jest to sprawa najważniejsza. Aby urządzenie było jak najbardziej odpowiednie, należy rozróżnić rodzaje systemów. Istnieją zatem systemy:
- Hydrauliczny – opór urządzenia sterowany jest za pomocą tłoków, które są poruszane ruchami wioseł.
- Wodny – za opór w maszynie odpowiadają zamontowane w wiosłach zbiorniki z wodą.
- Oporu, oparty o gumowe linki
- Magnetyczne – tego typu urządzenie może być regulowane jak orbitrek lub ewentualnie za pomocą komputera. W tym przypadku pokrętło odpowiada za działanie koła zamachowego i oporu.
- Linowe z kołem zamachowym
- Magnetyczno-powietrzne
Wybór wioślarza powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb osoby, która będzie na nim trenować. Zdaniem specjalistów za najlepsze uchodzą urządzenia wyposażone w system magnetyczny. Zapewniają one bowiem lepszej precyzji sterowania oporem, dobrą stabilność oraz nie generują dużych ilości hałasu. Dzięki temu jakość ćwiczeń jest odczuwalnie lepsza.
→ Przyrząd o podobnym zastosowaniu to np. orbitrek. Jaki orbitrek kupić? Na to pytanie odpowiemy Ci w naszym poradniku.
Czym się sugerować przy zakupie wioślarza?
Decydując się na zakup tego sprzętu, warto również wziąć pod uwagę kilka innych czynników. Mowa o parametrach takich jak m.in.:
- Wymiary – bardziej profesjonalne urządzenia będą wymagały większej powierzchni mieszkania. Warto więc upewnić się, czy aby na pewno dysponujemy taką ilością miejsca.
- Jakość materiałów – wioślarz idealny powinien posiadać wygodne i stabilne siedzisko oraz solidne profile (np. stalowe).
- Informacje o producencie – niestety nie każde z urządzeń jest warte swojej ceny. Dlatego też przed zakupem wioślarza warto poczytać opinie na temat producentów. Dobrą renomą cieszą się firmy takie jak: Body Sculpture, Vision Fitness, Hammer, Horizon, Insportline oraz Sportop.
- Dopuszczalne obciążenie – waga osoby, która będzie trenować na wioślarzu, wpływa na komfort użytkowania sprzętu. Osobom, których waga przekracza 100 kg, rekomenduje się zakup wioślarzy magnetycznych. Będą one znacznie bardziej stabilne i wytrzymałe.
- Dodatkowych akcesoria – np. monitor elektryczny. Dzięki niemu będziesz mógł monitorować czas treningu, jego tempo, ilość i częstotliwość wykonywanych wiosłami ruchów, ilość spalonych kalorii oraz puls.
Bardzo ważne jest to, że system hamowania i oporu wpływa z pewnością na intensywność ćwiczeń. Przy rozwiązaniu mechanicznym, chodzi o to, że mamy do czynienia z działaniem na zasadzie tarcia. W wypadku wioślarza magnetycznego zasada działania oparta jest na wytwarzanym polu magnetycznym. W tym drugim wypadku jakość ćwiczeń jest trochę lepsza.
Walka ze zbędnymi kilogramami nigdy nie należała do najłatwiejszych. To zdecydowanie długi proces, który wymaga wyrzeczeń, poświęceń, cierpliwości i przede wszystkim systematyczności. Na pierwszym miejscu trzeba zastanowić się nad swoim sposobem odżywania, który najczęściej wymaga zweryfikowania i to porządnego. Niezmiennym jednak pozostaje fakt, że odpowiednia dieta i zmiana nawyków żywieniowych to dopiero początek na trudnej drodze do wymarzonej sylwetki. Nie obejdzie się bez aktywności fizycznej. Wprowadzenie ćwiczeń fizycznych to jedna ze składowych, które warunkują przyszły sukces. Ponadto ćwiczenia fizyczne nie tylko są w stanie pomóc w odchudzaniu, ale nawet tym którzy nie mają czego zrzucać, zdecydowanie sprzyjają jak najdłuższemu zachowaniu sprawności fizycznej i przyczyniają się do poprawy zdrowia, na przykład przez wyeliminowanie uciążliwych dolegliwości bólowych różnego pochodzenia.

Wiosła do ćwiczeń, wioślarz – Cena i Ranking 2022
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Wioślarze. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.
Kto może ćwiczyć na wioślarzu?
Wioślarz jest to urządzenie, które imituje prawdziwe wiosłowanie na wodzie. Seria ćwiczeń na wioślarzu zalecana jest w treningu cardio oraz w treningu aerobowym. Jest to urządzenie przeznaczone dla osób dorosłych, jak i młodzieży od 14 lat. Wiosłowanie na nim może wykonywać przeważnie każda osoba, ponieważ prawdopodobieństwo kontuzji jest niewielkie. Jest idealnym urządzeniem dla osób z nadwagą, systematyczne ćwiczenia i praca na wioślarzu przez dłuższy czas pomoże w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Trening na nim powinno się wykonywać 3 razy w tygodniu, i trwać powinien minimum 30 minut. Ćwiczenia na wioślarzu mogą być wykorzystywane jak rehabilitacja, ponieważ urządzenie to nie obciąża stawów.
Jakie efekty zyskamy po treningu na wioślarzu?
- Spalanie niepotrzebnych kalorii
- Ogólne wzmocnienie mięśni ciała, a w szczególności mięśni ramion, nóg, brzucha i pleców
- Zwiększona wytrzymałość, poprawienie wydolności płuc i serca
- Poprawa samopoczucia
Cena wiosła waha się od kilkuset złotych nawet do kilku tysięcy złotych. W zależności od tego co nas interesuje i na jakim treningu nam zależy. Pewne jest jednak, że wiosła to urządzenia dzięki którym możemy zdecydowanie poprawić swoją sprawność, budować sylwetkę i ćwiczyć różne partie mięśniowe zarówno rąk jak i nóg, które mocno pracują przy wiosłach.
→ Sprawdź także: motylek do ćwiczeń – czym jest i jak na nim ćwiczyć?
Warianty ćwiczeń na ergometrze wioślarskim
W trakcie treningu na wioślarzu najważniejsza jest właściwa technika. W przeciwnym wypadku nawet duża ilość ćwiczeń może nie przynieść oczekiwanych efektów. Jak zatem ćwiczyć na wioślarzu tak, aby były one widoczne? Zacznijmy od tego, że poprawnie wykonany ruch wioślarski powinien składać się z trzech faz. W ich trakcie wykonywany jest ruch do tyłu. Są to:
- Prostowanie nóg,
- Zaangażowanie mięśni tułowia, poprzez odchylanie tułowia w tył,
- Przyciąganie rąk do klatki piersiowej, w taki sposób, by zaangażować mięśnie obręczy barkowej, barków oraz kończyn górnych.
Po zakończeniu powyższych czynności następuje etap powrotu, który także składa się z trzech faz. Odbywają się one jednak w odwrotnej kolejności. Mowa o:
- Prostowaniu rąk,
- Pochylaniu tułowia w kierunku do przodu,
- Zginaniu nóg w celu powrócenia do pierwotnej pozycji.
W trakcie wykonywania dwóch pierwszych faz ramiona powinny znajdować się w pozycji wyciągniętej. W tym samym czasie nadgarstki muszą być ułożone płasko. Ważne jest również to, by każda kolejna faza następowała w sposób płynny i bezpośrednio po sobie. Ważną kwestią jest także właściwe rozłożenie ruchów. Aż 60% nich powinna stanowić praca nóg. Pozostałe 40% stanowią praca tułowia (20%) oraz rąk (20%).
Ćwiczenia na ergometrze – najczęściej popełniane błędy
Popełnianie błędów najczęściej zdarza się osobom, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z wiosłowaniem. Najczęściej dotyczą one:
- Złej kolejności rozpoczynania ruchów – powinny się one zaczynać od wyprostu nóg. To właśnie te kończyny powinny bowiem wykonywać większość wysiłku;
- Brak koordynacji pomiędzy pracą nóg a rąk – przesunięciu siodełka powinno towarzyszyć jednoczesne przesunięcie chwytu. W przeciwnym wypadku można szybko utracić siły;
- Zbyt duże obciążenie mięśni pleców – ciężar wykonywanych ćwiczeń ma skupiać się głównie na nogach.
- Zbyt szybkie uginanie kolan – w trakcie powrotu do pozycji początkowej, w pierwszej kolejności należy zaangażować tułów, potem ręce, a dopiero na końcu nogi.
Stosując się do powyższych wskazówek, sprawisz, że efekty Twojej aktywności fizycznej, będą widoczne znacznie prędzej.
Do czego tak naprawdę przydaje się wioślarz?
Wioślarz idealnie się nadaje dla osób, które trenują profesjonalnie i systematycznie. Za jego pomocą można intensywnie kształtować masę mięśniową, jak również spalać kalorie. Ćwiczenia na tym urządzeniu pozwalają poprawić nie tylko sprawność fizyczną ale i wydolność serca i płuc. Pomoże on wzmocnić mięśnie pleców, brzucha, nóg, ramion, barków czy pośladków. Jest idealnym rozwiązaniem do ćwiczeń w domu, ponieważ ćwiczenia na nim pozwalają kształtować różne mięśnie ciała, a do tego wioślarz nie zajmuje za dużo miejsca.
Witam,
Fajny artykuł, dużo ciekawych rzeczy. Niestety w tym gąszczu internetowym bardzo ciężko coś wybrać do domu, coś z czego będę korzystał ją ale i Żona. Jest szansa na pomoc w wyborze?
Należy zwracać uwagę na następujące kwestie:
1) czy wioślarz zapewnia pełny ruch wioślarski ciała zarówno w przód, jak i w tył. O ile sprawa długości szyny (ruch w tył) jest łatwa do zbadania, bo producenci podają na ten temat informacje (choć często fałszywie), o tyle sprawa ruchu w przód wymaga gruntownego zbadania. Często na samych reklamówkach widać, że konstrukcja uniemożliwia pełny wysięg w przód.
2) stabilność urządzenia i stabilność jazdy po szynie. Kiedy siodełko się buja na boki, szybko dochodzi do wypaczania się kółeczek, następnie te kółeczka degradują szynę, zaś szyna dalej degraduje kółeczka. I tak w koło Macieju. Siodełko powinno być duże, żeby nie wiercić się tyłkiem w trakcie jazdy. Szyna powinna być regularnie czyszczona, bo nawet mały brudek, gdy przejedzie się po nim kółeczkiem kilkaset razy w trakcie jednego treningu, zamienia się w twardą wypukłość, która niszczy kółeczka, kółeczka niszczą potem szynę, itd.
3) skalę oporu. Przy urządzeniach z oporem wodnym ważna jest wielkość baniaka, najlepiej 17 litrów. Urządzenia z oporem powietrznym dają z zasady dużo oporu, ale ważna jest kwestia jak został skalibrowany opór wyjściowy. Opór magnetyczny ma co do zasady małą skalę oporu; zachodzi więc ryzyko, że po stosunkowo krótkim czasie “przeskoczymy” urządzenie.
4) najlepsze są opory wodne i powietrzne, bo są duże i dają wysoki realizm wiosłowania. Plusami oporu magnetycznego jest to, że jest cichy i można go fajnie dozować przy pomocy elektroniki, ale moim zdaniem nie mają feelingu. Ja na oporze magnetycznym czuję się zbyt abstrakcyjnie. Dobrym rozwiązaniem są opory powietrzno-magnetyczne, kombinujące zalety dwóch typów oporu (sam taki mam, bo ważna jest da mnie funkcja ergonometru, ale mówiąc wprost – goły opór powietrzny jest po prostu lepszy, bo wiosłowanie jest trochę bardziej realistyczne).
5) opór musi być skalibrowany tak, żeby na całym ruchu wioślarskim nie występowały martwe punkty. We fazie powrotu cięgno nie powinno ciągnąć mocno, a delikatnie; powrót muszą załatwiać mięśnie ud.
5) urządzenie musi być bardzo wytrzymałe (solidny grat), bo ma znosić duże i wielokrotne obciążenia przez kilka lat.
6) nigdy nie napalać się na urządzenia z dwoma niezależnymi wiosłami z siłownikami.
7) nigdy nie napalać się na urządzenia z oporem na gumach. To w ogóle nie są wioślarze, tylko ekspandery. “Filozofia rozciągania gumy” zupełnie nie pasuje do idei wioślarza. We wioślarzu 60% siły ma iść na nogi, czyli w pierwszej fazie ruchu, zaś guma na początku rozciągania daje najmniejszy opór.
7) Zabawa zaczyna się od ok. 2000 zł . I tu nie ma wyjątków. Ale można kupić na allegro całkiem dobre sprzęty powystawowe i przynajmniej popróbować na nich, czy warto w to wchodzić “na całość”. Jeśli zaś jest pewność, że wiosłowanie się nie znudzi, warto uderzać w sprzęt z najwyższej półki. Kosztuje ok. 5 tys., ale jest na długie lata. A poza tym, to tylko ułamek ceny, którą trzeba dać za np. dobry rower górski.
Wiec jaki polecisz ?
Ja dopiero zaczynam a nie chce sie wpakowac w cos co nie do konca bedzie takie jak ma myc
Wole dopłacić i kupic dobry sprzet nawet gdybyb mial troche polezec
Piszesz kwota 2 tys dopiero mozna cos kupic wiec wal smialo
Cześć,
Mam zamiar kupić wioślarza z oporem magnetyczno -powietrznym, a że często będę ćwiczył późnym wieczorem, to czy możesz mi powiedzieć, czy taki wioślarz będzie mocno głośny.
Problem jest w tym że nigdy nie słyszałem jak pracuje taki wioślarz więc nie mam skali porównawczej .
Prosił bym o opinię.
Pozdrawiam,
Dlaczego “nigdy nie napalać się na urządzenia z dwoma niezależnymi wiosłami z siłownikami”?
Czy możesz uzasadnić tą opinię?
Zastanawiam się z czego wynika tak duża różnica w tym jaka jest cena ergometru wioślarskiego. Rozumiem, że sprzęt różnej klasy, ale niektóre ceny różnią się od siebie znacznie. Co do samego sprzętu, mój już wypadałoby wymienić, dlatego przyglądam się czemuś nowemu.
Czy mógłby Pan polecić konkretny model w przedziale 2000-3000?
Kolega polecił mi zerknąć i obadać cały temat tego czym jest wioślarz treningowy do ćwiczeń. Powiem szczerze, że nie spodziewałem się tylu pozytywnych opinii o tym sprzęcie, bo widziałem go w użyciu na siłowni tylko kilka razy, osobiście nie mając z tym styczności, ale teraz poważnie zastanawiam się nad zakupem.
Długi czas zbierałem się na zakup takiego sprzętu. Po przeprowadzce mam teraz dużo więcej miejsca i pomogliście mi wybrać odpowiedni sprzęt. Wybór padł na wioślarz magnetyczny kettler. Świetny sprzęt, bardzo dobrej jakości. Zdecydowanie mógłbym go polecić początkującym jak i zaawansowanym sportowcom.
Wioślarz to świetny sprzęt! Ja również uwielbiam na nim ćwiczyć 😀 Można sobie fajnie zbudować ciało, głównie plecy. Prawdopodobnie będę kupował do swojego nowego mieszkania taki sprzęt, jaki model polecacie najbardziej? zakładając, że mam już trochę wprawy w ćwiczeniu na tej maszynie 🙂
To jaki model wybierzesz zależy od tego na czym Ci najbardziej zależy. Na pewno jeśli zależy Ci na porządnym sprzęcie i jeśli już masz trochę wprawy to musisz zainwestować trochę kasy. Ja za swój model dałem 1700zł i trzyma się nieźle. Zdecydowanie odradzam wszystkie modele za poniżej 500zł, bo nie nadają się one do niczego, są bardzo niestabilne.
Wioślarz to świetna sprawa. Można przygotować się do prawdziwego pływania i przy okazji rozbudować mięśnie. Ja na razie korzystałem tylko na siłce, ale może kupię coś. Ten ranking wygląda ciekawie, myślałem że to trochę droższe 😛
Z insportlinem miałem już do czynienia wczęsniej i nie polecam! Straszny bubel non stop w naprawie aż w końcu oddali mi kase.
Nie wszyscy lubią wioślarze a ja KOCHAM! Używam w tej chwili Cobre XTR z Hammera, dali mi 3 lata gwarancji i jestem bardzo zadowolony.
Znalazłem kogoś kto ogłaszał się na olx i ma swój salon. Pozdrawiam
A ja nadal nie wiem co kupić:( Dość duży wybór widziałem w centrali Insportline w Polsce. Niby marka bardzo znana, przynajmniej w Czechach, a tu nic o niej nie piszecie. Szukam dalej:)
Super, pomogliście mi w wyborze! Dzięki!