Jakie mięśnie pracują na wioślarzu?

Wioślarz jest to urządzenie stosowane przez wielu sportowców trenujących amatorsko, jak i zawodowo. Poszukujesz informacji, jakie grupy mięśniowe pracują w trakcie treningu na wioślarzu? W poniższym poradniku wskazujemy wszystkie partie ciała, które biorą udział w trakcie wykonywania ćwiczeń na ergometrze wioślarskim! Na dodatek objaśniamy jakich efektów możesz się spodziewać. Przeczytaj poniżej, jakie mięśnie pracują w trakcie treningu na wioślarzu!

Jakie mięśnie pracują na wioślarzu?

Trening na wioślarzu magnetycznym, powietrznym czy wodnym wygląda w ten sam sposób. Przyrząd jest przystosowany do wykonywania ćwiczeń imitujących prawdziwe wiosłowanie na wodzie. Tym samym ergometr wioślarski angażuje do pracy kilkanaście grup mięśniowych – ale dokładnie jakie? Poniżej opisujemy jakie efekty daje trening na wioślarzu! Zobacz, które mięśnie pracują w trakcie wykonywania ruchów na tym sprzęcie sportowym! Objaśniamy!

Czy ergometr wioślarski angażuje mięśnie nóg?

Wioślarz jest to maszyna, która angażuje w największym stopniu mięśnie nóg. To na nich spoczywa wytworzenie siły w trakcie odpychania się od platformy, czyli pedałów. Tym samym dzięki zaangażowaniu całych kończyn dolnych, siodełko płynnie porusza się po szynie w jednej linii prostej. Warto dodać, że opór pochodzący z koła zamachowego przechodzi na mięśnie łydek, ud, jak również pośladków. Dzięki takiej pracy nóg możesz w efektywny sposób rozbudować wcześniej wspomniane partie mięśni, jak również zrzucić błyskawicznie tkankę tłuszczową! Co więcej, wioślarz wzmacnia mięśnie nóg, takie jak m.in.:

  • mięsień brzuchaty łydki,
  • czworogłowy uda,
  • dwugłowy uda,
  • pośladkowy wielki.

Jak wygląda praca ramion i barków?

W końcowej fazie ruchu do tyłu zaangażowane są również górne partie ciała, mianowicie ręce oraz barki. Wioślarz to urządzenie, które posiada uchwyt z linką, które stanowią opór dla całego ciała. W trakcie wykonywania ćwiczeń na wioślarzu, w końcowej fazie, łokcie powinny znajdować się z tyłu tak, aby automatycznie wyprostować plecy. Tym samym użytkownik przyciąga ręce do klatki piersiowej, co z kolei angażuje pracę ramion oraz barków. Ten ruch przypomina wiosłowanie na wodzie, tym samym angażuje takie partie mięśniowe zlokalizowane na ramionach, jak m.in.:

  • mięsień czworoboczny,
  • mięsień ramienny boczny,
  • mięsień ramienny tylny,
  • biceps (mięsień dwugłowy ramienia),
  • triceps (mięsień trójgłowy ramienia).

Trening na ergometrze wioślarskim a praca mięśni klatki piersiowej

W trakcie przyciągania uchwytu do ciała, w końcowej fazie prostowania pleców, zaangażowane są również mięśnie klatki piersiowej, m.in. mięsień piersiowy większy oraz mięsień piersiowy mniejszy. Warto dodać, że praca tej partii ciała następuje w trakcie delikatnego odchylenia ciała oraz przyciągania łokci do tyłu. Ruch ten jest krótki i energiczny, tym samym wzmocnienie mięśni klatki piersiowej nie jest aż tak intensywne, jak w przypadku mięśni nóg czy ramion.

W jaki sposób wioślarz angażuje mięśnie brzucha?

W trakcie wykonywania prawidłowej techniki ćwiczeń na wioślarzu zaangażowane są również mięśnie brzucha. Napięcie tej partii ciała następuje w trakcie przenoszenia oporu z nóg na ręce, co z kolei następuje w końcowej fazie ruchu po szynie. Co więcej, mięśnie proste, poprzeczne, jak i skośne brzucha pracują w trakcie powrotu sylwetki do początkowej fazy ruchu.

Czy ćwiczenia na ergometrze uaktywniają mięśnie pleców?

Efekt ćwiczeń na wioślarzu obejmuje również mięśnie pleców, a zwłaszcza mięsień:

  • czworoboczny,
  • najszerszy grzbietu,
  • prostownik grzbietu,
  • obły większy.

Zakres pracy mięśni grzbietu następuje w trakcie pełnego ruchu w tył oraz przód. Warto dodać, że im większy opór ergometru wioślarskiego, tym te partie ciała są mocniej zaangażowane, co przekłada się na ich rozbudowę.

Efektywny trening na wioślarzu – jak wykonać trening ogólnorozwojowy?

W przypadku osób początkujących bardzo ważne jest opanowanie prawidłowej techniki ćwiczeń na ergometrze wioślarskim. Dzięki temu możliwe będzie wykonanie prawidłowego treningu całego ciała z zaangażowaniem najważniejszych mięśni, co z kolei przyczyni się do ich rozbudowy oraz efektywnego spalania tkanki tłuszczowej. Warto dodać, że wioślarz to maszyna, na której wykonuje się 4 fazy ruchu: chwyt, przyciąganie, odchylenie oraz powrót. Wykonując ćwiczenia na wioślarzu, należy:

  1. Wykonać rozgrzewkę ciała przed przystąpieniem do ćwiczeń.
  2. Dopasować obciążenie do własnego planu treningowego.
  3. Wykonać chwyt, czyli objąć uchwyt w dedykowanych do tego miejscach trzymając nadgarstki w linii prostej z przedramieniem. Należy pamiętać, aby być blisko koła zamachowego. Co więcej, piszczele powinny znajdować się prostopadle do ziemi. Pamiętaj o wyprostowanych plecach!
  4. W kolejnej fazie przyciągania należy zaangażować maksymalnie nogi, dzięki którym siodełko razem z użytkownikiem odjeżdża do tyłu. W momencie, gdy uchwyt będzie w linii z kolanami, należy uaktywnić ramiona razem z barkami.
  5. Faza odchylania następuje w momencie, gdy nogi są wyprostowane. W tej fazie przyciągnij uchwyt w okolicach przepony, tym samym delikatnie odchylając się do tyłu.
  6. W trakcie powrotu należy w pierwszej kolejności oddać ręce do przodu i delikatnie się pochylić. Po czym ugiąć kolana, kiedy uchwyt będzie na ich wysokości, co spowoduje zbliżanie się do koła zamachowego z systemem oporu.
Zobacz powiązane rankingi i artykuły:

Na co zwrócić uwagę wykonując ćwiczenia na ergometrze wioślarskim?

Zanim zaczniesz ćwiczyć na wioślarzu, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze należy wybrać taki sprzęt do ćwiczeń, którego szyna jest dopasowana do Twojego wzrostu, mianowicie nogi powinny być w pełni wyprostowane, wtedy trening siłowy połączony z treningiem cardio jest najbardziej efektywny. Oprócz tego w trakcie wykonywania ćwiczeń pilnuj, aby plecy były wyprostowane. Co więcej, istotne jest prawidłowe dopasowanie oporu do własnej kondycji oraz planu treningowego. Poza tym w trakcie wykonywania ćwiczeń zachowaj nadgarstek w linii prostej z przedramieniem. Na dodatek pracę górnej części ciała rozpocznij, gdy uchwyt będzie na wysokości kolan.

Jeśli szukasz dobrego ergometru do swojej domowej siłowni, to zobacz i wybierz najlepszy sprzęt z naszego rankingu wioślarzy magnetycznych na Kwiecień 2024 roku!

Podsumowanie

  • Dzięki wykonywaniu ćwiczeń na wioślarzu możesz spalić zbędne kalorie, a przy okazji wykonać trening siłowy.
  • Podczas treningu na ergometrze wioślarskim zaangażowane są do pracy aż 95 procent mięśni na całym ciele!
  • Pamiętaj, że zadowalające efekty możesz uzyskać tylko przez prawidłowe wykonywanie ćwiczeń.
  • Wioślarz sprawdzi się dla osób, które szukają urządzenia do wykonywania treningu siłowego, jak i treningu cardio.
  • W trakcie wykonywania ćwiczeń na wioślarzu angażujesz m.in. mięśnie nóg, pleców, brzucha, ramion, barków, jak również klatki piersiowej.
  • Ćwiczenia na ergometrze przypominają wiosłowanie na wodzie.
  • Za regulowanie obciążenia odpowiada koło zamachowe oraz system oporu.
  • Spotkasz się z wioślarzami mechanicznymi, magnetycznymi, powietrznymi, jak również wodnymi.
  • Przydatnym rozwiązaniem jest mierzenie tętna w trakcie wykonywania ćwiczeń z użyciem trenażera.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Dla kogo sprawdzi się wioślarz?

Wioślarz to idealna propozycja dla osób, które szukają sprzętu fitness, który to angażuje do pracy wiele mięśni. Doskonale sprawdzi się dla osób, które pracują nad rozbudową formy, jak również dla tych, którzy chcą w efektywny sposób schudnąć. Co więcej, ergometr stosowany jest również przez zawodowych sportowców.

Jakie partie mięśniowe pracują w trakcie wykonywania ćwiczeń na wioślarzu?

Wioślarz jest to urządzenie, które zapewnia trening ogólnorozwojowy. W trakcie ćwiczeń zaangażowane są mięśnie nóg, m.in. czworogłowy uda, mięsień brzuchaty łydki, dwugłowy uda, jak również pośladkowy wielki. Poza tym duże zaangażowanie wykazują mięśnie ramion i barków, m.in. biceps, triceps, mięsień ramienny boczny, jak i tylny. Oprócz tego w trakcie wykonywania ćwiczeń zaangażowane są również plecy, tutaj można wymienić mięsień czworoboczny, najszerszy grzbietu, jak również obły większy. Poza tym pracują również mięśnie brzucha, m.in. mięśnie proste, poprzeczne, jak i skośne.

Czy ergometr wioślarski umożliwia spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej?

Tak, ergometr wioślarski jest to sprzęt sportowy, który daje możliwość wykonania treningu cardio, dzięki czemu skutecznie spala zbędną tkankę tłuszczową. Warto dodać, że intensywność treningu zależna jest od napędu i oporu – im większe obciążenie, tym większe spalanie kalorii.
Avatar
Karolina Pisarska

Od zawsze związana ze sportem. Obecnie trenuje bieganie na długich dystansach. W przeszłości trenowała koszykówkę, brała udział w wielu międzyszkolnych turniejach. Poza tym ponad 10 lat trenowała jeździectwo - dyscyplinę dressage. Na co dzień związana z innowacjami produktowymi. Na stronie ćwiczwdomu.info doradza w zakresie podejmowania decyzji zakupowych, które dotyczą sprzętu sportowego i nie tylko! W wolnych chwilach chodzi po górach, pływa oraz angażuje swój czas w rozwój osobisty. Pasjonatka kynologii i fotografii.

Dodaj komentarz