Ćwiczenia na nogi, które możemy wykonywać w domu – jakie są najlepsze?

Nogi są jedną z tych części ciała, które często wymagają odpowiedniego treningu. To właśnie na tych kończynach spoczywa cały ciężar ciała zwłaszcza podczas poruszania się i innych aktywności. Wykonywanie treningu w swoim domowym zaciszu niesie za sobą ogromne korzyści dla całego organizmu i pozwala na dłużej utrzymać kości i mięśnie w odpowiedniej formie. Jakie ćwiczenia na nogi w domu są najbardziej skuteczne?

Jak zacząć ćwiczenia nóg w domu? Rozgrzewka

Rozgrzewka to podstawowa zasada każdego treningu. Wykonanie tylko z pozoru błahych czynności nie tylko przygotuje organizm do bardziej wymagających i skomplikowanych ćwiczeń, ale także w wielu przypadkach uchroni przed wieloma złamaniami i innymi kontuzjami, które na długo mogą uniemożliwić dalsze ćwiczenia nad wymarzoną sylwetką. Ćwiczenia na nogi podczas rozgrzewki powinny być skoncentrowane na odpowiednim rozciąganiu i przygotowaniu stawów (szczególnie kolan) do pracy z własnym ciężarem.

Rzetelnie przeprowadzona rozgrzewka powinna trwać 10-15 minut i mieć miejsce za każdym razem, nawet kosztem pominięcia jakiejś części z zestawu ćwiczeń do wykonywania.

Ćwiczenia na nogi w domu - przykładowe najlepsze ćwiczenia.
Ćwiczenia na nogi w domu – przykładowe najlepsze ćwiczenia.

Przysiady – jedno z najpopularniejszych ćwiczeń na nogi

Przysiady to jedne z najpopularniejszych ćwiczeń fizycznych, które wykonywane są w celu wzmacniania nóg i modelowania sylwetki. Przysiady to fajne ćwiczenia na nogi bez sprzętu – warto zwrócić szczególną uwagę na to, żeby zapewnić sobie odpowiednie warunki podczas treningu. Podłoże musi być równe i stabilne, a Ty potrzebujesz odpowiednią ilość miejsca. Jest to niezbędne, żeby prawidłowo wykonać każdy trening. Aby wykonywać je prawidłowo trzeba zadbać o to, żeby stopy dotykały podłoża zarówno podczas przysiadu, jak i wyprostu. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, żeby cały czas zachować odpowiednią postawę – plecy powinny być wyprostowane, a brzuch wciągnięty. Najlepiej jest, kiedy biodra są wypchnięte do tyłu. Dzięki temu można uniknąć bólu po treningu i nadmiernego obciążenia kolan. Ma to ogromne znaczenie dla wszystkich, ponieważ o te stawy należy dbać w szczególności. W przypadku problemów z utrzymaniem równowagi można zdecydować się na wyciągnięcie prostych rąk przed sobą – to naprawdę pomaga. Przysiady to idealne ćwiczenia na nogi w domu.

Wykroki do boku z unoszeniem ramion

Wśród osób, które zastanawiają się jakie ćwiczenia na nogi w domu warto wykonywać, coraz częściej pojawiają się pytania o wykroki do boku z unoszeniem ramion. To bardzo rozwijające ćwiczenie również ze względu na trenowanie równowagi. Ich cechą charakterystyczną są uniesione w górę ramiona. Teraz pojawia się najlepszy moment na zrobienie wykroku. Opuszczone kolano nie powinno przekraczać rozwartości kąta prostego. Tułów należy przenieść do przodu – ramiona nadal prosto trzymaj nad głową. Ostatnim elementem tego ćwiczenia jest odepchnięcie się nogą, która znajduje się z przodu. Wykroki do boku z unoszeniem ramion to najlepsze ćwiczenia na nogi, dla wszystkich, którzy chcą wzmocnić mięśnie rąk i nóg oraz stopniowo rozwijać kondycję i wydolność organizmu.

Plie, czyli przysiady w szerokim rozkroku

Jeżeli chcesz urozmaicić swój trening o dobre ćwiczenia na nogi ciekawą propozycją są plie. To bardzo charakterystyczny rodzaj przysiadów, które prawidłowo wykonuje się w szerokim rozkroku. Ich ogromną zaletą jest to, że doskonale wpływają nie tylko na nogi, ale także pośladki. Podczas wykonywania plie trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, żeby palce były skierowane do zewnątrz. Ręce można pozostawić w swobodnej pozycji wzdłuż ciała lub zdecydować się na położenie ich na biodrach. Przy wdechu należy zrobić przysiad w ten sposób, żeby uda znalazły się w pozycji równoległej do podłoża. Aby ćwiczenia na nogi były jeszcze bardziej efektywne warto pozostać kilka sekund w tej pozycji. Następnie, przychodzi czas na wyprostowanie nóg i wstanie do pozycji wyjściowej.

Unoszenie pięt w przysiadzie

Teraz pozostań w pozycji przysiadu z poprzedniego ćwiczenia i powoli podnoś pięty do góry – to jedna z zalet, która sprawia, że ćwiczenia na nogi bez sprzętu są dla Ciebie. Pomocne w utrzymaniu równowagi może być skupienie uwagi na konkretnym przedmiocie przed sobą. Postaraj się oddychać równomiernie i spokojnie. Podczas wykonywania tego ćwiczenia wzmacniasz mięśnie łydek i nóg. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów najlepiej wykonywać je po kilkanaście razy na każdym treningu. Jeżeli na początku jest zbyt trudno zawsze można stopniowo zwiększać ilość wykonywanych powtórzeń.

Wyciąganie nogi w tył

Ćwiczenia na nogi w domu są możliwe – kolejną propozycją jest wyciąganie nogi w tył, Pozycja wyjściowa polega na przybraniu pozycji półprzysiadu. Następnie wybraną nogą trzeba zrobić wykrok do tyłu i przenieść ciężar ciała na tę kończynę, która znajduje się z przodu. Noga, znajdująca się z tyłu musi być całkowicie wyprostowana, natomiast ta z przodu zgięta w kolanie w linii prostej z ciałem. Ćwiczenie to warto wykonywać po 10 razy na każdą nogę. Wykonywanie go jest doskonałym sposobem na rozciąganie, dzięki pracę poprzez z własnym ciężarem ciała. Wzmacnia mięśnie nóg i poprawia ogólną sprawność motoryczną.

Unoszenie nogi do boku

Stań w pozycji wyjściowej z delikatnie ugiętymi nogami w kolanach i spleć wyprostowane ręce w łokciach przed sobą. Jedną z nóg unoś powoli do boku – pozostań tak przez chwilę i opuszczaj. Powtórz te czynność 10-15 razy, a następnie zmień nogę. Ćwiczenie to wzmacnia nie tylko mięśnie nóg, ale przede wszystkim brzucha. Na pewno poczujesz ich pracę. Przy okazji można poćwiczyć utrzymywanie równowagi.

W tym artykule przedstawiono najlepsze ćwiczenia na nogi w domu. Warto wykonywać je systematycznie i włączać do swojego treningu. W dalszej perspektywie nie tylko nogi będą wzmocnione, ale automatycznie z czasem poprawi się sprawność całego organizmu. Dobre ćwiczenia na nogi wcale nie muszą być skomplikowane – ich sekret tkwi w tym, że trzeba je wykonywać poprawnie, dlatego po ich wprowadzeniu skup się na dopracowaniu, a dopiero później ilości.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz