Dobry trener personalny – jak go znaleźć?

W wielu przypadkach wybór trenera personalnego to prawdziwy game changer na drodze do lepszego zdrowia, kondycji i wyglądu. Szczególnie w przypadku osób początkujących cenny jest dobór odpowiednich ćwiczeń i sprzętów, dopasowanie obciążeń, zwrócenie uwagi na prawidłowe wykonywanie poszczególnych czynności. Czym jednak sugerować się, aby trafić dobrze? Jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry trener personalny?

Trener Personalny Konrad Kalinowski szczególnie zwraca uwagę na to, że trening personalny polega na indywidualnej współpracy. Dzięki temu trener może całkowicie skupić się na swoim podopiecznym, w każdym momencie ucząc go prawdziwej techniki i na bieżąco eliminując błędy.

Kim jest trener personalny?

Trener personalny przede wszystkim ma pomóc swojemu podopiecznemu w osiągnięciu założonych celów. Takim celem może być utrata nadprogramowych kilogramów, poprawienie kondycji albo konkretne osiągnięcie sportowe. Trener przygotuje pod tym kątem indywidualny plan treningowy uwzględniający poziom początkowy, będzie monitorował i rozliczał postępy, a także motywował do wysiłku. Nawet osoby nie mające doświadczenia nie muszą się obawiać – specjalista zawsze uwzględnia stan zdrowia, ewentualne ograniczenia i bariery.

Dobry trener personalny - jak go znaleźć?
Dobry trener personalny – jak go znaleźć?

Zadania trenera personalnego

Najważniejszym zadaniem spoczywającym na trenerze personalnym jest przygotowanie dla podopiecznego planu działania wykorzystującego najbardziej efektywne i bezpieczne metody pracy. Wszystko zaczyna się zatem od wywiadu, w czasie którego trener personalny zbierze najważniejsze informacje. Obejmują one dość szeroki zakres tematyczny, między innymi dane na temat stylu życia, przyzwyczajeń, preferowanej diety i nawyków treningowych, ogólnej kondycji, stanu zdrowia. Trener personalny zwykle dokonuje także pomiarów, które będą później stanowiły punkt odniesienia do oceny postępów. Niekiedy ważnym elementem diagnozy są badania lekarskie, gdyż bezpieczeństwo zawsze jest kluczowe w każdym treningu.

Na dalszych etapach trener personalny wspiera podopiecznego, motywując go i śledząc jego postępy. To główny powód sprawiający, że szanse na sukces rosną – w porównaniu do samodzielnych działań treningowych. Bardzo wiele osób ma problemy z motywacją i gdy pierwsza treningowa euforia minie, zwyczajnie się poddają. W takich okolicznościach wpływ trenera personalnego okaże się nieoceniony.

Kompetencje trenera personalnego

Ważne, aby trener personalny był profesjonalistą w swoim fachu. Aby mieć pewność, że taką osobę wybierasz, warto dopytać o jego przygotowanie merytoryczne, wykształcenie, zdobyte certyfikaty, ukończone kursy. Tylko posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia gwarantuje, że treningi będą i efektywne, i bezpieczne. Trenowanie z kimś, kto nie ma pojęcia o fizjologii, anatomii, regułach dietetycznych może skutkować poważnymi urazami. Nie warto zatem eksperymentować.

Warto również zorientować się, czy konkretna osoba – kandydat na twojego trenera personalnego – na bieżąco poszerza swoje kwalifikacje, śledzi nowinki i rozwija się zawodowo. Duże znaczenie mają także tak zwane umiejętności miękkie. Ważne, aby trener słuchał pytań i wątpliwości, rozwiewając je na bieżąco, dokładnie wyjaśniał, dlaczego stosuje konkretne metody czy udziela określonych rekomendacji, uzasadniał, do czego mają prowadzić podejmowane działanie. Liczy się także to, czy zwyczajnie dobrze czujesz się w jego towarzystwie – nie krępujesz się, trening sprawia ci radość, nie budzi obaw.

Avatar
Redaktor zewnętrzny

Dodaj komentarz