Rower elektryczny – Ranking 2024

Większość osób lubi jazdę na rowerze, jednak nie wszyscy mają dobrą kondycję i często problemem staje się wjazd na górę czy wzniesienie. Właśnie z tego powodu sporo osób zniechęca się, rezygnuje z przyjemności, jaką daje jazda na rowerze. Rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą poruszać się na dwóch kółkach, ale nie przepadają za nadmiernym wysiłkiem, jest rower elektryczny. Umożliwia szybkie dotarcie w każde miejsce, bez zadyszki, potu i z uśmiechem na ustach. Rowery tego typu cieszą się coraz większą popularności. Osoby niezdecydowane muszą dowiedzieć się, jak działa rower elektryczny, aby przekonać się do jazdy na nim.

Jak działa rower elektryczny?

Rower elektryczny na pierwszy rzut oka wygląda jak rower tradycyjny. Zasadniczą różnicą jest zasilanie, które w tradycyjnym rowerze odbywa się za pomocą siły mięśni. W rowerze elektrycznym wspomagane jest silnikiem, wbudowanym w koło. Rower elektryczny posiada również akumulator oraz kontroler sterujący pracą całego pojazdu. Inne elementy są takie same jak w typowym rowerze. Rower elektryczny porusza się bezszelestnie, umożliwia szybką jazdę, bez zbędnego wysiłku. Polecany jest dla osób w każdym wieku, idealnie sprawdza się środek lokomocji do pracy czy na zakupy. Mogą na nim jeździć osoby, które mają problem z poruszaniem, ponieważ rower elektryczny nie wymaga dużego nakładu sił.

Rower elektryczny nie jest nowym wynalazkiem. Ma już kilkadziesiąt lat. Dlaczego więc właśnie teraz zyskuje coraz większą popularność?
Rower elektryczny nie jest nowym wynalazkiem. Ma już kilkadziesiąt lat. Dlaczego więc właśnie teraz zyskuje coraz większą popularność?

Po uruchomienie silnik wspomaga jazdę, pozwala odpocząć i nabrać sil do kolejnego pedałowania. Rozpoczęcie pedałowania uruchamia silnik, a wbudowany kontroler pozwala kontrolować moc. Szybsze pedałowanie wymaga większej mocy, wolniejsze słabszej. Aby zatrzymać rower, wystarczy przestać pedałować lub nacisnąć dźwignie hamulca, silnik automatycznie się wyłączy. Jazda możliwa jest również przy wyłączonym silniku. W takim wypadku rower elektryczny niczym nie różni się od klasycznego jednośladu.

Rower elektryczny – czym się charakteryzuje?

Rower elektryczny posiada wbudowany silnik, najczęściej o mocy do 250 W. Silnik jest bezszczoteczkowy, bezawaryjny, bezobsługowy oraz energooszczędny. Silniki są montowane z w miejscu korby, w kole lub w piastach – z przodu albo z tyłu. Rower z napędem rozwija prędkość 25km/h, którą regulują przepisy kodeksu ruchu drogowego. Rowery z większą prędkości nie mogą jeździć po drogach publicznych, dlatego producenci często nakładają na nie ograniczenia prędkości.

Ważnym elementem roweru jest bateria. Najbardziej wydajne są baterie litowo-jonowe, które wystarczają średnio na 500 ładowań. Pełne naładowanie baterii wystarcza na przebycie dystansu ok. 45-60 km. Rowerowy akumulator można zdemontować i naładować w domu podłączając go do zwykłego gniazdka. Ładowanie trwa z reguły od 2 do 10 godzin. Rowery elektryczne są nieco cięższe od tradycyjnych, ponieważ silnik waży ok.3-6 kg. Ważą ok. 22-40 kg. Waga nie jest odczuwalna podczas jazdy, ale może być problemem, jeżeli rower trzeba będzie wnieść do piwnicy lub do mieszkania.

Rodzaje rowerów elektrycznych

Rowery elektryczne, podobnie jak klasyczne, występują w różnych rodzajach, są modele typowo damskie, męskie lub uniwersalne. Aby zdecydować, jaki rower będzie najlepszy, trzeba odwiedzić sobie na pytanie, do jakiego celu będzie używany. Inny rower elektryczny należy wybrać do jazdy po mieście, inny rower będzie najlepszy do jazdy po bezdrożach. Warto również wziąć pod uwagę możliwości finansowe oraz wagę i wzrost użytkownika. Dla drobnych kobiet lepiej wybrać lżejszy model, który z łatwością da się przenieść i np. wstawić do piwnicy czy garażu. Panie powinny wybrać dobry model damski, który ma kobiecą ramę, ułatwiającą wsiadanie na jednoślad. Wybierając rower elektryczny, warto poznać kilka rodzajów i wybrać taki, który będzie spełnił oczekiwania użytkownika.

  • rower elektryczny składany – jest niewątpliwą zaletą jest rozmiar. Rower można złożyć i przechować w mieszkaniu, z łatwością można przewozić go w samochodzie lub pociągu. Idealny na wakacje, posiada bagażnik do przewożenia najpotrzebniejszych rzeczy. Osiąga prędkość ok. 6 km/h.
  • miejski rower elektryczny – idealny model do poruszania się po mieście, na zakupy, do szkoły czy do pracy. Wygodny, pozwala na jadę w komfortowej, wyprostowanej pozycji. Osiąga prędkość do 25 km/h. Pozwala pokonać wzniesienie bez wysiłku i zmęczenia.
  • górski rower elektryczny – idealny do pokonywania górskich tras i ekstremalnych warunków. Posiada grube opony oraz wytrzymałą ramę. Dobry do jazdy po lasach, w każdych warunkach pogodowych.
  • trekingowy rower elektryczny – podobnie jak klasyczny model, służy do jazdy na długich odcinkach, głównie po asfalcie. Jest wygodny, pozwala podziwiać przyrodę. Ma bogate wyposażenie, które zapewnia bezpieczną i komfortową jazdę.
  • rower elektryczny trójkołowy – ten model jest idealny dla osób starszych oraz niepełnosprawnych, które mają problem z poruszaniem się i znacznym upośledzeniem ruchu. Posiada obniżoną ramę, która pozwala wsiąść na rower osobom z obniżoną sprawnością.

Jaki rower elektryczny kupić?

Wybór roweru elektrycznego musi być dobrze przemyślany. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jaki rower elektryczny będzie najlepszy, bo trzeba uwzględnić potrzeby użytkownika. Dla każdego inny model będzie najlepszy i najwygodniejszy. Aby wiedzieć, jaki rober wybrać, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj nawierzchni, częstotliwość jazdy, charakter jazdy itp. Warto też pomyśleć, czy rower będzie używany na co dzień, czy raczej tylko okazyjnie, podczas wyjazdu na wakacje czy weekend.

Cena – ile kosztuje rower elektryczny?

Ceny rowerów elektrycznych są bardzo zróżnicowane. Najtańsze i zarazem najprostsze modele można już kupić za 2000-3000 zł. Cena zależna jest od pojemności akumulatora rodzaju silnika oraz dodatkowego wyposażenia. Najtańsze rowery są z reguły bardzo ciężkie, co może być problemem dla wielu osób. Dobrej klasy rowery można już kupić za 3500-4000 zł. Górna granica, za jaką można kupić najlepszy rower, jest bardzo wysoka, często przekracza 10 000 zł. Aby przekonać się, czy jazda na rowerze elektrycznym jest czymś, co nam się podoba, można skorzystać z wypożyczalni, które działają w większych miastach. Można również poszukać roweru używanego, którego cena powinna być znacznie niższa.

Rower elektryczny – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Rowery elektryczne.

Jak ładować rower elektryczny?

Rower elektryczny trzeba naładować po przejechaniu 40-60 km. Baterie, w zależności od jakości, ładują się do dwóch do około 8-10 godzin. Aby naładować rower niezbędne jest gniazdo elektryczne. Rower ładuje się podobnie jak telefon czy komputer. Można również zaopatrzyć się w specjalne stacje ładowania akumulatorów lub dedykowane ładowarki. Warto pamiętać, że najkorzystniej ładować akumulatory do ok.80% poziomu, co może wydłużyć żywotność baterii.

Dobry rower elektryczny zapewnia przyjemność jazdy przy minimum wysiłku. Jazda wpływa na kondycję, bo rower wspomagany jest tylko silnikiem, ruch odbywa się za pomocą pracy nóg. Jest to dobre rozwiązanie dla każdego, kto szybkiego, taniego i wygodnego środka transportu.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz