Jazda rowerem może być wspaniałą odskocznią od trudów dnia codziennego. Idealne nadaje się także jako uzupełnienie planu treningowego, ale i sam w sobie może dać nam świetne efekty jeśli chcemy wprowadzić do swojego życia trochę ruchu. Bardzo ważne w doborze odpowiedniego roweru jest to do czego chcemy go wykorzystywać. Istnieje bowiem bardzo wiele dyscyplin jazdy, które znacząco się od siebie różnią. Rower kolarski nie będzie się nadawać do jazdy po lasach, a ten stricte górski zapewni nam mniejsze prędkości jeśli chcemy pokonywać duże odległości w jak najkrótszym czasie. W tym tekście postaramy się przedstawić kilka cech rowerów górskich MTB które pomogą Wam podczas wyboru odpowiedniego jednośladu dla siebie.
Spis treści:
Twój rodzaj jazdy – jaki rower górski MTB wybrać?
Pierwszym kryterium nad jakim powinniśmy się zastanowić przed wyborem roweru jest nasz styl jazdy i to do jakich tras będzie nam on potrzebny. Istnieje powiem kilka rodzajów rowerów górskich i każdy z nich często w dużej mierze różni się od swoich braci. Jeśli interesuje nas jazda po trasie zawierającej duże wyboje, skocznie, korzenie lub inne elementy utrudniające jazdę, warto zastanowić się nad rowerem o dużej amortyzacji i odpowiednio szerokich oponach pozwalających lepiej zapanować nad rowerem w trakcie szybkiej jazdy. Również rama musi być wystarczająco mocna by poradzić sobie ze skokami, które nie rzadko w zależności od trasy, mogą sięgać i kilku metrów. Jeśli rower służyć ma nam do jazdy po mieście z okazjonalnymi skokami do lasu, wystarczy lżejsza maszyna z małym amortyzatorem która bez problemu poradzi sobie z stosunkowo równymi leśnymi ścieżkami. Gdybyśmy jednak mieli chrapkę na bardziej ekstremalną jazdę, nasz wzrok powinien spocząć na rowerach downhillowych, które stworzone są do wysokich skoków, kilkumetrowych spadów oraz dużych prędkości krętymi ścieżkami.
Rodzaje rowerów górskich MTB
Zacznijmy od rowerów downhilowych. Ten rodzaj jednośladów ma najmocniejsze dostępne na rynku ramy oraz największe amortyzatory, które w bardzo dużym stopniu zmniejszają obciążenie naszego ciała podczas lądowania. Szerokie opony i często mniejsze koła mają zapewnić wytrzymałość oraz bardzo dużą przyczepność.
Kolejnym typem są rowery Dirt Jump. Te idealnie sprawdzą się u osób poszukujących bardziej akrobatycznej jazdy. Świetnie nadają się na ubite trasy z dużą ilością skoczni w których ważna jest technika jazdy oraz lekkość konstrukcji roweru oraz jego wytrzymałość. Posiadają zwykle jeden amortyzator z przodu, mniejszą ramę ułatwiającą ewolucje oraz nie rzadko nie posiadają zamontowanych przerzutek by ograniczyć wagę całego sprzętu.
Zwykły rower MTB sprawdzi się u osób które nie chcą rzucać się na ekstremalne trasy, ale i nie pogardzą przejażdżką po leśnych szlakach. Rower ten powinien mieć ramę dostosowaną rozmiarem do naszej osoby, amortyzator który wytłumi mniejsze przeszkody oraz pełen pakiet przerzutek. Świetnie sprawdzą się do jazdy po mieście ułatwiając manewrowanie po krawężnikach i nie równościach dróg oraz w leśnych ostępach na mniejszych korzeniach oraz błotnistych trasach.
- Bidon – Ranking 2024
- Licznik rowerowy – Ranking 2024
- Odzież na rower – Ranking 2024
- Rower – Ranking 2024
- Rower crossowy – Ranking 2024
- Rower damski – Ranking 2024
- Rower elektryczny – Ranking 2024
- Rower miejski – Ranking 2024
- Rower trekkingowy – czym się charakteryzuje i jaki kupić? Ranking TOP 10 rowerów trekingowych
Na co zwracać uwagę przy wyborze roweru?
Na rynku rowerów MTB jest istne zatrzęsienie od różnorodności dostępnych modeli i konfiguracji. Przede wszystkim, przy wyborze kierować należy się rodzajem roweru jaki będzie nam potrzebny. Czy ma to być rower do zwykłej jazdy czy też do bardziej ekstremalnych wyczynów. Po ustaleniu tej podstawowej kwestii możemy zacząć rozglądać się za odpowiednim dla nas modelem. Najlepsze rowery górskie składają się zwykle z podzespołów topowych producentów, którzy w trakcie lat produkcji doszli do perfekcji w tworzeniu każdego elementu. Zaoszczędzi nam to późniejszych problemów z wymianą części jeśli te ulegną zniszczeniu przy choćby najmniejszej przeszkodzie. Koszt takiego roweru będzie większy niż takiego znalezionego w markecie z metką górskiego, ale i maszyna taka będzie nieporównywalnie wytrzymalsza bez względu na to do jakiej jazdy będziemy ją wykorzystać. Nawet zwykły rower górski składający się z dobrych podzespołów może wytrzymać dużo więcej niż rower z opisem downhill który złożony jest z najtańszych części.
W przypadku rowerów które wykorzystane będą do jazdy ekstremalnej jest to tym bardziej istotna sprawa gdyż w trakcie takich zjazdów grożą nam poważne wypadki jeśli rower ulegnie uszkodzeniu po lądowaniu, lub pokonaniu jakiejś przeszkody. Jeśli chcemy uprawiać ten sport wyczynowo musimy zaopatrzyć się w sprzęt który sprosta tym wyzwaniom zapewniając nam bezpieczeństwo w trakcie jazdy.
Rama
Małe ramy świetnie sprawdzają się w trakcie akrobacji, ale podczas zjazdów górskich czy zwykłej jazdy po lesie mogą zmniejszyć komfort jazdy. Rama musi być dostosowana do nas tak by zapewnić komfort i nie męczyć ani nie nadwyrężać mięśni ani pleców. Do wyboru mam ramy sztywne nie posiadające amortyzacji oraz takie które je posiadają. Te drugie sprawdzają się w trakcie zjazdów górskich zapewniając dodatkowy komfort jazdy. Ramy sztywne nadają się do spokojniejszej jazdy, a sam amortyzator umiejscowiony pod kierownicą powinien w zupełności wystarczyć.
Hamulce
Ważnym elementem są też oczywiście hamulce zapewniające nam bezpieczeństwo. Do wyboru mamy zwykle, których działanie opiera się na lince oraz klockach które zaciskają się na obręczach kół lub tarczach hamulcowych. Hamulce tarczowe zapewniają dużo większą siłę hamowania i są przeważnie wytrzymalsze. Hydrauliczne zaś w zależności od producenta i modelu mogą zatrzymać nas praktycznie w miejscu. W zależności od zastosowania możemy wybrać rower z hamulcem tylko na tylnym kole, lub posiadający dwa hamulce. Do bardziej wyczynowej jazdy polecane są jednak hamulce tarczowe, a to czy wybierzemy hamulce linkowe czy hydrauliczne zależy tylko od naszego budżetu.
Przerzutki, biegi
Uwagę należy także zwrócić na zamontowane przerzutki. Muszą one wytrzymać duże przeciążenia jakim będziemy je poddawać w trakcie jazdy. Do tego dobrej jakości łańcuch i możemy być pewni że nic złego się z nimi nie stanie bez względu na to na jaką trasę się wybierzemy.
Kierownica
Kierownica w rowerze downhillowym powinna być odpowiednio szeroka by pochłaniać część energii lądowania ale i zapewniać dobre podparcie w trakcie jazdy. Do tego mocny mostek na którym będzie zamontowana który będzie spajać w całość naszą ramę wraz z amortyzatorem.
Amortyzatory
Przy wyborze amortyzatora kierujemy się oczywiście przeznaczeniem roweru. Im bardziej ekstremalna jazda górska tym większy amortyzator powinniśmy wybierać. Zapewni to większe bezpieczeństwo, wytrzymałość konstrukcji oraz komfort jazdy. Na rynku dostępne są amortyzatory olejowe, powietrzne oraz sprężynowe. Duża część z nich składa się z dwóch rodzai tłumienia, na przykład oleju razem ze sprężyną. Lepsze modele posiadają regulację która pozwala dostosować amortyzator do konkretnej sytuacji zmniejszając lub zwiększając jego tłumienie na wybojach.
Korba, suport oraz pedały
Korba, suport oraz pedały. Są to trzy elementy które współgrają ze sobą idealnie jeśli są odpowiednio dobrane. Dobry suport zmniejszy ryzyko jego pęknięcia podczas lądowania, a korba i pedały zapewnią podparcie w trakcie jazdy. Warto pomyśleć nad suportem i korbą tak zwaną gwiazdkową która zużywa się w dużo mniejszym stopniu przez co będzie nam służyć przez długie lata. Pedały platformowe o odpowiednim oparciu dla stóp, koniecznie metalowe by nie pękły w trakcie nawet zwykłej jazdy po ulicy. Często zawierają wkręcone piny które przyczepiają się do podeszwy butów co pomaga w trakcie jazdy po błocie.
Koła i opony
Ostatnim elementem są koła i opony. Mniejsze obręcze świetnie sprawdzą się w rowerze Dirt Jump. Większe zapewnią nam większą prędkość jazdy. Powinny być odpowiednio szerokie by trzymać się lepiej drogi. Do tego opony o dobrym bieżniku sprawią, że nawet na bardzo zabłoconej trasie nie wypadniemy poza jej ścieżkę.
Dobrze dobrany rower górski MTB posłuży nam przez długie lata. Możemy zdecydować się na kupno już złożonej maszyny lub samemu składać ją z zakupionych części. Ten sposób polecamy jednak osobom, które mają już jakieś doświadczeniu w naprawie rowerów. Udając się do sklepu po naszą wymarzoną maszynę możemy poprosić o pomoc sprzedawcę, który powinien przedstawić nam posiadane modele oraz poinformować do czego najlepiej będą się nadawać. W przypadku rowerów wykorzystywanych do jazdy ekstremalnej, nie powinniśmy oszczędzać na podzespołach, gdyż od wytrzymałości całej maszyny zależy bezpieczeństwo naszej jazdy.
Rower górski MTB – Cena i Ranking 2022
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Rowery MTB.