Jazda na rowerze jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktywności fizycznych. Z tego względu w naszym kraju powstaje coraz więcej tras rowerowych w różnych miejscowościach. Wybór rowerów w sklepach jest ogromny. Jeżeli zależy nam na połączeniu wyjazdów na długie wycieczki wraz z codziennym użytkowaniem, wówczas najlepszym rozwiązaniem okaże się dla nas rower trekingowy.
Spis treści:
Czym charakteryzuje się rower trekkingowy?
Rower trekkingowy stanowi połączenie roweru górskiego oraz szosowego. Polecany jest zwłaszcza osobom uwielbiającym długie wycieczki. W trakcie zakupu roweru należy sprawdzić jego wyposażenie, gdyż rower trekingowy bardzo łatwo pomylić z rowerem górskim. Wysokiej jakości rower trekingowy ma na wyposażeniu sprzęt ułatwiający długie wycieczki. Ma pojemny bagażnik oraz dodatkowe uchwyty, dzięki którym można zamontować sakwy. W tego typu rowerze zmieszczą się wszelkie rzeczy, jakie będziemy chcieli zabrać na dłuższą wyprawę. Niektóre modele zostały wyposażone także w przedni bagażnik, dzięki czemu ich ładowność jest jeszcze większa. Istotną częścią każdego roweru trekkingowego są jego opony, mające znacznie węższy i gładszy bieżnik. Doskonale sprawdzają się więc do jazdy po mieście oraz bezdrożach. Opony umiejscowione są przeważnie na kołach o rozmiarze 28 albo 29 cali. Rower trekingowy odznacza się także geometrią ramy. Do jej wytworzenia zastosowano aluminium, stal albo karbon. Dzięki takiej ramie osoba korzystająca z roweru podróżuje w pozycji bardziej wyprostowanej, aniżeli w przypadku podróży na rowerze górskim. Przedni widelec roweru został wyposażony w amortyzator, niektóre modele mają także błotniki. Rowery trekingowe mają także często oświetlenie dynamo.
Jaki rower trekkingowy?
Wiesz już do czego służy rower trekkingowy. Jednak aby odpowiedzieć sobie na pytanie jaki rower trekkingowy kupić, należy dowiedzieć się czegoś o budowie oraz cechach charakterystycznych rowerów tego typu. Poniżej opisaliśmy istotne aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze roweru trekkingowego.
Szeroki zakres przełożeń
Istotna jest przede wszystkim ilość przepustek w rowerze, im jest ich więcej tym oczywiście lepiej dla nas. Dzięki nim łatwiej będzie podjechać pod górę, kiedy rower obciążony jest dużymi sakwami. Najbardziej znanym i cenionym producentem wysokiej klasy przerzutek jest Shimano. Warto zdecydować się na niezwykle wytrzymałe przełożenie XT, Deore albo stosowany w tańszych modelach trekingowych przełożenie Alivio. Wszystkie podane wyżej rodzaje przełożeń opierają się na trzyrzędowym mechanizmie korbowym, który jest niezwykle przydatny zwłaszcza dla osób poruszających się rowerem na dłuższe dystanse.
Waga ramy
Rama w rowerze trekingowym musi być jak najlżejsza. Po załadowaniu sakw na rower będzie on i tak ciężki, warto więc wybrać lekką ramę. Dobrą opcją są przede wszystkim ramy aluminiowe, charakteryzujące się wysoką trwałością i małym ciężarem.
Ważna rola amortyzatorów
To od amortyzatorów zależeć będzie komfort jazdy na rowerze trekingowym, warto więc zainwestować w jak najlepsze rozwiązania. Rowery trekingowe przeważnie wyposażone są w amortyzowane widelce przednie. W tego typu rowerach stosuje się amortyzatory ze sprężyną stalową, amortyzatory olejowe czy olejowo powietrzne. Najczęściej polecane są amortyzatory olejowo powietrzne, które odznaczają się wysoką kulturą pracy. Rodzaj zastosowanych w rowerze amortyzatorów zależy od ceny danego modelu.
Przeczytaj również:
→ Jaki rower crossowy wybrać?
→ Rower MTB – co to znaczy?
→ Jak działa i jaki rower elektryczny jest wybrać?
Oświetlenie roweru i pojemny bagażnik
Dobry rower trekingowy z przeznaczeniem do turystyki musi mieć właściwie oświetlenie, które będzie w stanie funkcjonować przez dowolną ilość godzin. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, wszystkich sytuacji zaistniałych na trasie. Najlepszym rozwiązaniem jest dobre dynamo w piaście przedniego koła. Warto także stosować mocne lampy, ładowane akumulatorami. Dodatkowym oświetleniem może być czołówka, doskonała w trakcie jazdy po trudnym terenie. Ważnym elementem roweru jest także bagażnik. Powinien on posiadać minimum 25 kg ładowności. Na dłuższe trasy przydaje się także bagażnik przedni.
Koła i hamulce
Niezwykle istotnym elementem roweru trekingowego są jego hamulce. To często od nich zależeć może nasze zdrowie, a nawet życie. Nie powinny nas więc one zawodzić. Najtańszymi hamulcami stosowanymi w rowerach są klasyczne szczękowe V-brake. Hamulce potrafią zatrzymać każdy rodzaj modelu, jednakże nie nadają się do pracy w mokrych warunkach. Zaletą jest ich wysoka ekonomiczność w eksploatacji, doskonale działają przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, można je także w bardzo szybki i łatwy sposób samodzielnie naprawić. Części zapasowe są także wszędzie dostępne do tego w przystępnych cenach. Nieco lepszym rozwiązaniem są mechaniczne hamulce tarczowe, w którym wyeliminowano wady klasycznych hamulców szczękowych V-brake. Jednakże potrzebują one co jakiś czas regulacji, aby działały właściwie. Najlepszą opcją, jaką możemy wybrać, są hydrauliczne hamulce tarczowe. Zapewniają świetną modulację, nie są wrażliwe na warunki atmosferyczne, działają lekko i są mocne. Ich minusem jest to, iż w razie usterki naprawa samodzielna jest niemożliwa. Należy wówczas udać się po pomoc do fachowca, naprawa okazuje się zazwyczaj kosztowniejsza, aniżeli w przypadku tradycyjnych modeli hamulców.
W rowerach trekingowych stosuje się zazwyczaj koła w rozmiarach kół 26,28,29 cali. Koła 26” zapewniają dobrą zwrotność, natomiast koła 28 ” umożliwiają łatwiejsze pokonywanie przeszkód. Warto wiedzieć, iż dzięki większym kołom można osiągnąć także większą szybkość. Koła 29” polecane dla osób powyżej 160 cm. To jaki rower trekingowy wybierzemy, zależy od takie jakie trasy chcemy nim pokonywać.
Rower trekkingowy – Cena i Ranking 2022
W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Rowery trekkingowe.
[nokaut-offers-box render_type=’inline’ url=’/rowery-trekkingowe/–najpopularniejsze.html’ limit=’10’]