Rower damski – Ranking 2024

Na rynku dostępnych wiele modeli rowerów dla pań. Wybór może okazać się trudny, w trakcie podejmowania decyzji należy bowiem wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim na samym początku zastanówmy się, w jaki sposób będziemy użytkować rower. To jaki rower dla kobiety będzie najlepszy, zależy na przykład od tego, w jakich warunkach będzie on użytkowany. Inny rower nadaje się do miasta, a inny do długich podróży.

Jaki rower damski do miasta?

Rower damski, nazywany często jako rower damka, jest często wybieranym wśród pań jednośladem, dostosowanym do jazdy po mieście. Posiada on dużo obniżoną górną rurę ramy rowerowej, w odległości większej aniżeli 15 cm od siodełka. Warto zwracać uwagę na wysokość górnej części ramy, zwłaszcza jeśli chce się jeździć w spódnicy czy sukience. Rower damski powinien być przede wszystkim wygodny dla kobiety zarówno we wsiadaniu, jak i zsiadaniu z niego, bez jaki różnicy rodzaj garderoby ma na sobie. Do takich modeli zazwyczaj dokupić można wiklinowy koszyk rowerowy montowany pod kierownicą, bardzo przydatny, gdyż może on skutecznie zastąpić torebkę czy torbę na zakupy. W sklepach oferowane są rowery damskie bez amortyzatorów przednich, jednakże rozsądnie jednak z nich nie rezygnować, gdyż skutecznie pochłaniają one pewną ilość wstrząsów, wywołanych przez jazdę po trudnej powierzchni. Amortyzatory w znaczący sposób podniosą komfort jazdy, jednakże jeśli codzienna droga do pracy jest równa i gładka, wówczas można z nich zrezygnować. Podczas wyboru roweru damskiego dobrze jest sprawdzić pozycję na siodełku. Siodełko powinno być umiejscowione bliżej kierownicy, rowerzystka nie może być zbytnio nachylona, jak w rowerze górskim.

Cechą charakterystyczną roweru damskiego jest przede wszystkim obniżona rama.
Cechą charakterystyczną roweru damskiego jest przede wszystkim obniżona rama.

Codzienne jazda na rowerze, musi być przede wszystkim przyjemna i komfortowa. Rower damski powinien umożliwiać jazdę z wyprostowaną sylwetką, na takim modelu jednośladu nie rozwija się bowiem dużych prędkości. Wybór opon w rowerze zależy od powierzchni, po jakich będzie on użytkowany. Im szersze opony zamontowane w rowerze, tym zapewnią one lepszą przyczepność do podłoża oraz stabilizację. Wąskie opony natomiast gwarantują dobrą zwrotność oraz możliwość rozwinięcia większych prędkości. Jednakże przy użytkowaniu miejskim polecane są szersze modele opon. Warto także zwrócić uwagę także na ciężar roweru, zwłaszcza jeśli będzie przechowywany na balkonie czy w piwnicy, kiedy będzie trzeba go podnieść i umieścić w danym miejscu. Rower powinien także bez problemu zmieścić się do windy, jeśli takowa znajduje się w budynku, aby codzienne korzystanie z niego było łatwiejsze.

Rower do miasta i poza miasto

Jaki rower dla dziewczyny, która porusza się po mieście, ale także chce się nim wybierać na wycieczki z przyjaciółmi W takim przypadku najlepiej sprawdzi się damski rower turystyczny. Można poruszać się nim zarówno w mieście, jak i w lesie czy na wsi. Rowery tego typu to uniwersalne rozwiązania, polecane zwłaszcza dla użytkowniczek, którym niestarcza model jedynie dostosowany do jazdy po mieście. Nawet jeśli rower turystyczny będzie używany tylko sporadycznie do wycieczek poza miasto, lepiej wybrać taką opcję, aniżeli model miejski. Innym rozwiązaniem jest zakup roweru trekkingowego.

Jaki rower damski na bardziej wymagające trasy?

Rower trekingowy stanowi połączenie rowerów szosowych i górskich. Sprawdza się przy dłuższych wyprawach za miasto, jednak nie da rady na powierzchniach piaszczystych albo z trudnymi wzniesieniami. Rower świetny do rowerowej turystyki, zwłaszcza z uwagi na właściwie dostosowane wyposażenie. Rower trekkingowy posiada bagażnik i błotniki, co umożliwia zamocowanie sakwy na bagaże. Taki zakup sprawdzi się, zwłaszcza jeśli kobieta planuje weekendowe wycieczki za miasto.

Jeśli jazda na rowerze to nie tylko pasja przeciętnego amatora

Inną propozycją dla pan są górskie rowery damskie, niezwykle popularne i często wybierane. Zgodnie z ich nazwą, jednoślady te dedykowane są jeździe górskiej, jednak w naszym kraju zazwyczaj korzysta się z nich do jazdy miejskiej, jak i wycieczkowej. Rowery te odznaczają się kołami o rozmiarze zazwyczaj 26 cali. Zdarzają się także modele mające 29 cali, które zapewniają przyjemną jazdę nawet w ciężkich warunkach. Nieco więcej możliwości dają rowery crossowe. Polecane osobom, które mają w planach długie wycieczki po trudnej nawierzchni i lubią agresywną jazdę. Dają radę również w warunkach miejskich, nie mają takiego wyposażenia, jak rowery trekingowe.

Jaki rower wybrać? Najlepsze damki na rynku!

Trudno jest jasno odpowiedzieć jaki rower damski będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest to kwestia indywidualna, zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób rower będzie użytkowany, po jakiej nawierzchni będzie jeździć i jak często. Warto jednak pamiętać, że rama w rowerze damskim powinna być prowadzona od kierownicy ku dołowi. Każdy rower, zarówno trekingowy, jak i górski powinien posiadać takie same parametry, jak rowery przeznaczone dla panów. Dobrze, jeśli rama roweru wykonana jest z aluminium. Istotny jest również wygląd roweru, na rynku dostępna jest jednak dosyć bogata oferta wielu modeli w różnych wersjach kolorystycznych.

Rower damski – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Rowery damskie – damki.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz