Rower miejski – Ranking 2024

Współcześnie na ulicach miast widuje się coraz więcej rowerzystów. Nie bez powodu – rower miejski zyskał ogromną popularność jako środek transportu, który jest nie tylko wygodny, stosunkowo szybki i niedrogi w utrzymaniu, ale też ekologiczny. Wielu ludzi decyduje się więc na zakup takiego jednośladu, nierzadko jednak zastanawiając się, na co powinni zwracać przy tym uwagę. Wybór konkretnego modelu stanowi czasem pewne wyzwanie, mając jednak odpowiednią wiedzę, można z łatwością sobie z nim poradzić.

Rower miejski – co to jest i jakie są jego cechy charakterystyczne?

Rowery miejskie charakteryzują się specyficzną konstrukcją, dzięki której doskonale sprawdzają się one jako środki transportu na terenach miejskich. Koła tych pojazdów są dość duże – mają zazwyczaj około 28 cali, a ich opony są raczej gładkie. Dzięki temu jednoślady tego rodzaju są świetnie przystosowane do sprawnego przemieszczania się po utwardzanych drogach. Z kolei siodełko i kierownica są ułożone w taki sposób, aby kierowca mógł zachować wyprostowaną postawę podczas jazdy, co z jednej strony poszerza jego pole widzenia, a z drugiej sprawia, że jest on lepiej widoczny przez osoby kierujące samochodami. Co więcej, kierownica jest w tym pojeździe charakterystycznie wygięta w tak zwaną jaskółkę, co zapewnia ergonomiczną, wygodną pozycję. Rower miejski często wykorzystywany jest jako codzienny środek transportu do pracy, szkoły, na zakupy, a nawet na imprezy, dlatego duże znaczenie ma jego obniżona rama, która umożliwia komfortową jazdę w niemal każdym ubraniu – od jeansów czy krótkich spodenek, aż po garnitur lub długą spódnicę. Budowa takiego jednośladu sprawia, że łatwo można na niego wsiadać i z niego zsiadać, szybko się zatrzymywać, a także pokonywać krawężniki. Wprawdzie nie da się na nim rozwijać bardzo dużych prędkości, ale na codzienne potrzeby mieszkańców miast sprawdza się znakomicie. Umożliwia bowiem sprawne, bezpieczne i dające wiele radości przemieszczanie się po ulicach albo coraz bardziej rozwijanych ścieżkach rowerowych – a to jest przecież w tym przypadku najważniejsze.

Rower miejski to nie tylko wygoda, warto również zwrócić uwagę na jego design!
Rower miejski to nie tylko wygoda, warto również zwrócić uwagę na jego design!

Rower miejski – wypożyczany czy własny?

Co ciekawe, w wielu miastach istnieją specjalne punkty, w których można wypożyczyć rower na określony czas. Takie rozwiązanie ma sporo zalet – nie trzeba martwić się o przechowywanie czy konserwację pojazdu, gdyż tym zajmują się osoby kierujące wypożyczalniami. Koszt wynajęcia jednośladu też nie jest zbyt duży – zazwyczaj wynosi jedynie kilka złotych za godzinę. W razie potrzeby można więc skorzystać z takiej możliwości. Z drugiej strony, posiadanie własnego roweru miejskiego również może być świetnym, a nawet lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim umożliwia dobór pojazdu do swojego wzrostu, budowy ciała i różnego rodzaju indywidualnych potrzeb – w przypadku wypożyczalni rowerzysta ograniczony jest tylko do jednego, czasem kilku modeli. Prywatny jednoślad jest także o tyle wygodny, że można podróżować na nim w dowolne miejsca i wracać prosto do domu. Co więcej, jeśli ktoś jeździ na rowerze bardzo często, to zakup pojazdu będzie bardziej opłacalny – jego koszt prędzej czy później się zwróci. Do codziennego użytku lepiej więc zainwestować we własny, spełniający indywidualne oczekiwania środek transportu, jeżeli natomiast ktoś potrzebuje go jedynie od czasu do czasu, wygodniej będzie mu skorzystać z usług wypożyczalni.

A może rower elektryczny?

Na popularności zyskują też ostatnio rowery elektryczne. One również doskonale sprawdzają się w miastach, ale umożliwiają nieco szybsze i mniej męczące przemieszczanie się z miejsca na miejsce niż tradycyjne jednoślady miejskie. Dzieje się tak dlatego, że te pojazdy napędzane są dodatkowo przez silnik. Rowerzysta podczas jazdy pedałuje, ale praca jego mięśni wspomagana jest przez pracę akumulatora. Dzięki temu kierowcy nie grozi zbyt szybkie zmęczenie, a podróż takim środkiem transportu może być wyjątkowo komfortowa i przyjemna. Rower elektryczny to zatem dobry wybór dla osób, które cenią sobie wygodę i optymalne rozwiązania.

Na co zwracać uwagę kupując rower miejski?

Osoby decydujące się na zakup jednośladu nierzadko zadają sobie pytanie, jaki rower miejski wybrać. Jednym z czynników, na które należy zwrócić uwagę, jest na pewno rozmiar ramy. Warto sprawdzić osobiście, czy będzie on pasować do wzrostu użytkownika – mimo że w pojazdach tego typu ramy są na tyle obniżone lub wygięte, że mogą z nich wygodnie korzystać i wyższe, i niższe osoby, to i tak lepiej postawić na jak najlepsze indywidualne dopasowanie wymiarów. Zawsze dobrze jest jeszcze w sklepie „wypróbować” taki środek transportu i przekonać się, czy korzystanie z niego będzie komfortowe. Istotna jest także waga pojazdu – rowery miejskie mogą sporo ważyć (nawet kilkanaście lub dwadzieścia parę kilogramów), gdyż lekkość nie jest w ich przypadku priorytetem. Warto jednak spróbować znaleźć taki jednoślad, który będzie można w miarę swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. W przypadku tych środków transportu istotny jest również osprzęt. Najlepszy rower miejski to taki, który doskonale sprawdza się na co dzień – dlatego należy zainwestować w takie elementy wyposażenia jak na przykład:

  • wygodne siodełko – zapewni ono doskonały komfort jazdy
  • osłonę łańcucha – pozwoli zapobiec wkręceniu się w niego sznurówek czy zwiewnej spódnicy, a także ochroni ubrania przed zabrudzeniem
  • odpowiednie błotniki – powinny być na tyle duże, żeby w razie deszczowej pogody kierowcy nie groziło poplamienie odzieży błotem
  • przerzutki – nie musi być ich wiele, trzy w zupełności wystarczą, aby swobodnie pokonywać rozmaite wzniesienia
  • bagażnik lub koszyk – umożliwią nie tylko wygodne przewożenie zakupów, ale też na przykład torebki czy plecaka
  • odpowiednie koła i opony – powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów i wytrzymałe

Zwracając uwagę na wyżej wymienione kwestie i inwestując w pojazd wyposażony w niezbędny osprzęt, można łatwo wybrać środek transportu, który umożliwi komfortowe i sprawne przemieszczanie się po mieście i nie tylko – należy bowiem pamiętać, że tego typu jednoślady sprawdzają się również na łagodnych terenach wiejskich czy nawet leśnych. Dobry rower miejski to udana inwestycja, której zaletami można cieszyć się przez długie lata – warto więc dobrze przemyśleć taki zakup i wybrać to, co najlepsze.

Rower miejski – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena aktualnie najpopularniejszych i najlepszych produktów w kategorii Rowery miejskie.

Ranking ułożony jest według popularności kategorii produktów w serwisie nokaut.pl. Wszystkie linki występujące w zestawieniu są linkami affiliacyjnymi, dzięki którym zarabiamy i możemy rozwijać nasz serwis.
Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

Dodaj komentarz