Stoper dla biegacza – Ranking 2024

Zawodowi biegacze muszą posiadać stoper. Amatorzy najczęściej myślą o zakupie tego urządzenia dopiero wówczas, gdy na dobre oswoją się z codziennym bieganiem. Jak wybrać idealny stoper? Bieganie to jeden z najtańszych sportów, a największy wydatek stanowi zakup profesjonalnego obuwia, które zapewni maksymalną amortyzację. Osoby podchodzące do treningów z coraz większym zapałem nierzadko decydują się zakupić dodatkowe akcesoria. Poza odzieżą termiczną, nie można zapomnieć o stoperze. Jaki stoper wybrać? Do czego właściwie on służy? Początkujący biegacze nie zawsze potrzebują stopera. Oni zatem najczęściej nie myślą o tym, jaki stoper wybrać, bo za sukces uznają sam fakt wstania z kanapy. Gdy jednak bieganie przeradza się w pasję, a biegacz chce kontrolować postępy, niezbędne jest nabycie tego urządzenia. To właśnie ono pozwoli sprawdzić m.in. ilość pokonanych kilometrów.

Rodzaje stoperów

Stoper może być mechaniczny, cyfrowy lub zintegrowany z zegarkiem – wybór należy od indywidualnych preferencji, ponieważ każda z tych opcji ma swoje zalety i wady.

Stoper mechaniczny polubią miłośnicy vintage’u – przypomina on zegarek kieszonkowy. Jest jednak nie tak dokładny, jak jego elektroniczne odpowiedniki i nie posiada dodatkowych funkcji. Sprawdzi się dla początkujących biegaczy.

Stoper elektroniczny daje swojemu użytkownikowi o wiele większe możliwości. Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo precyzyjny pomiar czasu oraz wielość funkcji, które można dobrać do swoich potrzeb. Należą do nich m.in:

  • GPS
  • Interwałowy pomiar czasu
  • Licznik kilometrów
  • Pomiar fizjologicznych funkcji ciała, jak tętno, ciśnienie czy spalane kalorie
  • Wskaźnik najlepszego okrążenia
  • Alarm

Zegarek z funkcją chronografu łączy tradycyjny czasomierz z funkcją stopera, a oprócz tego jest bardzo atrakcyjnym dodatkiem, przydatnym nie tylko w czasie uprawiania joggingu. Oprócz typowo sportowych modeli, w chronograf zaopatrzone są linie zegarków zaprojektowane dla pilotów, marynarzy czy te o charakterze militarnym. Decydując się na takie rozwiązanie, należy sprawdzić, czy model jest dostatecznie wytrzymały i sprawdzi się w terenie.

Jaki stoper kupić?

Odpowiedź na pytanie: „Jaki stoper kupić?” wcale nie jest prosta. Na rynku są dostępne stopery wyposażone w różne funkcje, np. GPS czy pulsometr. W efekcie wybór jest trudny i warto sprawdzić, jak wygląda ranking stoperów. Zestawienia są najczęściej dostępne na stronach internetowych skoncentrowanych na tematyce biegania albo na samym dole tego artykułu. Początkujący biegacz nie potrzebuje stopera z wieloma funkcjami – wystarczy jeden z prostszych modeli. Takie nie tylko pozwolą sprawdzić ilość przebytych kilometrów, lecz także czas treningu. Jeżeli chodzi o doświadczonych biegaczy, to sprawa jest trudniejsza. Jaki stoper będzie odpowiedni dla osoby, która czerpie przyjemność z biegania i chce osiągać coraz lepsze efekty? Powinien on być wyposażony w dodatkowe funkcje, np. mięczyczasy (pozwala zaplanować np. trening interwałowy).

Stoper zawieszany na szyi.
Stoper zawieszany na szyi.

Wygoda korzystania ze stopera

Stoper to bardzo dobre rozwiązanie dla początkujących i zaawansowanych biegaczy – dzięki niemu wysiłki biegającego stają się mierzalne, co bardzo motywuje do dalszego wysiłku. Urządzenie to pozwala  ustanawiać własne, indywidualne rekordy i rozwija motywację. Wodoodporny, ergonomiczny stoper naręczny lub zaopatrzony w solidne mocowanie jest niezastąpiony podczas indywidualnych i grupowych treningów. Wybór dodatkowych funkcji powinien być dyktowany indywidualnymi preferencjami.

Sprawdź także nasz ranking butów do biegania, który odkryje przed Tobą wszystkie tajniki wyboru butów do biegania.

Stoper – opinie i cena

Wybór odpowiedniego stopera nie jest sprawą łatwą, a każdy zainteresowany powinien zainteresować się rankingami sporządzanymi przez specjalistów i ich opiniami na temat poszczególnych modeli. Zestawienia przygotowane przez doświadczonych biegaczy są o tyle cenne, że uwzględniają najważniejsze potrzeby biegaczy. Poza jakością materiałów, z których stoper został wykonany czy wielkością wyświetlacza, uwagę warto zwrócić również na cenę urządzenia. Najtańsze modele stoperów kosztują ok. 40 zł. Droższe są te, które zostały wyposażone w szereg funkcji. Koszt takich urządzeń to spory wydatek jak na biegaczy – takie stopery kosztują ok. 300–400 zł. By nie okazało się, że nabyte urządzenie trzeba po pewnym czasie wymienić na lepiej wyposażone, dobrze dokładnie zaplanować zakup, a przy wyborze stopera uwzględnić swoje aktualne, jak i przyszłe potrzeby.

Stoper – Cena i Ranking 2022

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena dziesięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Stopery. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

5 komentarzy do “Stoper dla biegacza – Ranking 2024”

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. cwiczwdomu.info nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.
  1. Stoper do ćwiczeń jest bardzo istotny, jeżeli ktoś trzyma się planu treningowego, albo chce kontrolować swój czas na poszczególnych odcinkach biegu czy innych ćwiczeń to zdecydowanie warto kupić. Smartfon nie oddaje tej dokładności, oraz jego używanie nie jest wygodne podczas treningu, przynajmniej dla mnie.

  2. Mi potrzebny był stoper interwałowy i szukałem go jakiś czas, bo nic nie odpowiadało moim wymaganiom. W końcu wybrałem stoper marki Spokey i sprawdza się znakomicie. Ma wszystkie funkcje których potrzebowałem – jestem zadowolony.

  3. Bardzo przydatny materiał, dzięki wielkie. Pomógł mi kupić elektroniczny stoper sportowy. Jestem bardzo zadowolony, ma dużo funkcji, jest wodoodporny i generalnie nie można mu nic zarzucić. Oby służył długo.

  4. Większość ludzi raczej korzysta z zegarków z GPSem lub różnych aplikacji typu endomondo. Ja natomiast preferuję klasyczne rozwiązanie jakim jest stoper. Idealnie sprawdza się on głównie przy treningach na bieżni. Ten artykuł bardzo mi pomógł, ponieważ jeszcze dzisiaj zamówię sobie jakiś model z powyższego rankingu 🙂 Także dzięki wielkie!

  5. Bardzo dobry artykuł, chyba zdecyduję się na któryś z podanych wyżej stoperów 😉 . Osobiście jednak uważam, że dobry stoper to koszt min. 50zł, poniżej tej granicy to raczej nie opłaca się kupować.

Dodaj komentarz