Przyrząd do ćwiczeń Crunch – Ranking 2024

Polacy coraz częściej decydują się na zakup przyrządu do ćwiczeń typu Crunch. Dzieje się tak dlatego, że są jednym z najskuteczniejszych urządzeń tego typu, a przy tym ich cena jest stosunkowo niska. Jeżeli zatem planujesz podjąć się regularnych ćwiczeń w celu poprawy swojej sylwetki – zainteresuj się przyrządami Crunch.

Przyrząd do ćwiczeń Crunch – Ranking polecanych modeli w 2024 roku

W poniższej tabeli znajduje się Ranking oraz Cena pięciu aktualnie najpopularniejszych produktów w kategorii Crunch. Ranking jest aktualizowany każdego dnia.

Ćwiczenia typu Crunch

Crunch to zestaw dziewięciu ćwiczeń, gdzie każde nie może być krótsze, niż 45 sekund. Seria ta jest dość szybko i wyraźnie męczy ćwiczącego, jednak efekty są znaczne nawet po kilku sesjach treningowych. Co ważne, nie ma znaczenia, tempo wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Warunek jest jeden, który trzeba spełnić, a czy zatrzymamy się przy 1 serii, czy 10-ciu zależy wyłącznie od nas i naszej kondycji. Oczywiście wraz z biegiem czasu można zwiększać długość ćwiczeń, co w pełni rekomendujemy.

Warto przy tym pamiętać, że im intensywniejsze będą ćwiczenia, tym mocniej zmobilizujemy mięśnie do pracy i więcej tkanki tłuszczowej spalimy. Nie warto jednak podkręcać tempa zbyt wcześnie. Przeszarżowanie może zakończyć się zakwasami, a nawet poważnymi kontuzjami, których leczenie będzie wymagało wsparcia ortopedy.

Najbezpieczniej jest dopasować rytm treningu do własnych możliwości. Krótko mówiąc, jeżeli nie czujesz się na siłach, aby ćwiczyć szybciej – pozostań przy tym, bezpiecznym tempie. Ponadto skup się na dokładności ćwiczeń, ponieważ to ona odgrywa tutaj kluczową rolę.

Wraz z rozwojem techniki powstają coraz to nowocześniejsze urządzenia typu crunch do fitnessu. Obecnie w sprzedaży mamy Total Crunch i Body Crunch. W kolejnej części tekstu wyjaśnimy, czym się różnią i dla kogo są rekomendowane.

Do ćwiczeń poprawiających siłę mięśni ramion oraz klatki piersiowej polecamy również drążek do podciągania.

Przyrząd do ćwiczeń Total Crunch

Na tym rodzaju urządzenia trenujemy wszystkie partie mięśni, co zdecydowanie wpływa na osiągane efekty pracy. Ćwiczymy dosłownie wszystkie mięśnie nóg, pleców, brzucha, ramion, czy nawet pośladków, dlatego przy odrobinie chęci dobra forma jest nieunikniona.

Total Crunch świetnie sprawdza się w momencie, kiedy chcemy zrzucić zbędne kilogramy. Ćwiczenia angażujące wiele partii mięśniowych i możliwość nałożenia dowolnego obciążenia sprawiają, że możemy dostosować ciężar do własnych potrzeb i w razie konieczności podnieść poprzeczkę. W związku z tym sprzęt ten rekomendujemy osobom, które chcą się odchudzić, czy wyrzeźbić tkankę mięśniową.

→ Dobre odżywki dla ćwiczących: Jaka kreatyna? Polecani producenci kreatyny.

Bazą ćwiczeń na Total Crunch są cztery rodzaje ćwiczeń siłowych: wyciskanie, przysiady, ćwiczenia na mięśnie grzbietu i brzucha i najważniejsze – aerobowe ćwiczenia na krążenie. Taki zestaw gwarantuje nie tylko odpowiednie rozgrzanie, ale również nałożenie pracy na konkretne mięśnie. Całe urządzenie charakteryzuje się wymiarami 92 x 60 x 113 cm, po rozłożeniu zajmuje przestrzeń o wymiarach 150 x 60 x 20 cm. Na Total Crunch nie może ćwiczyć osoba o wadze wyższej, niż 100 kg. Ważna jest również wcześniejsza konsultacja z lekarzem, ponieważ cykl mocno obciąża organizm.

Przyrząd do ćwiczeń Body Crunch

Zasada działania Body Crunch jest taka sama z tą różnicą, że samo urządzenie charakteryzuje się znacznie wzmocnioną konstrukcją. Wykonywane jest zazwyczaj ze stali, co gwarantuje długie i bezproblemowe użytkowanie. Ponadto cały sprzęt podczas ćwiczeń jest widocznie bardziej stabilny. Body Crunch jest również wyposażone w urządzenie elektroniczne przeznaczone do monitorowania postępu w treningach. Zazwyczaj jest to prosty komputer, który zlicza wszystkie serie i powtórzenia. Dla bezpieczeństwa wielu producentów stosuje antypoślizgowe pedały, a całość jest bardzo funkcjonalna. W momencie, gdy skończysz trening wystarczy, że złożysz urządzenie i schowasz je w ustronne, niewidoczne miejsce.

Wybór właściwego przyrządu typu Crunch

Jeśli planujesz zakup urządzenia typu Crunch i będzie to Twój pierwszy kontakt z ćwiczeniami fitness – skontaktuj się z trenerem personalnym i lekarzem. Trener sprawdzi naszą obecną formę i pomoże podjąć właściwą decyzję, ponieważ od niej zależy komfort wykonywanych ćwiczeń i to, czy w ogóle będziemy w stanie je wykonywać.  Lekarz z kolei zbada nas i wyda decyzję, czy możemy rozpocząć treningi. Jeżeli są jakieś przeciwwskazania, które można usunąć – warto to zrobić, chociażby rehabilitacją. Odpowiednie konsultacje są szczególnie ważne, jeżeli dawno nie ćwiczyliśmy i mięśnie „się zastygły”.

→ Przeczytaj również: Jaka ławeczka do ćwiczeń będzie najlepsza?

Dokonanie wyboru urządzenia w przypadku osób aktywnie uprawiających sport jest zdecydowanie łatwiejsze. Wystarczy jedynie poprawnie oszacować formę, a następnie wybrać odpowiedni sprzęt dopasowany do potrzeb i możliwości.

Martyna Tarnowska
Martyna Tarnowska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego. Od 2014 roku doradza w wyborze dobrego sprzętu do ćwiczeń. Miłośniczka piłki nożnej, tenisa oraz treningów siłowych.

3 komentarze do “Przyrząd do ćwiczeń Crunch – Ranking 2024”

Publikowane komentarze pochodzą od użytkowników Serwisu. cwiczwdomu.info nie weryfikuje zamieszczanych treści zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy zamieszczone przez użytkowników informacje są prawdziwe, jak i czy użytkownicy faktycznie skorzystali z usług firm, których dotyczy komentarz. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.
  1. Cześć. Pracuję w jednej z większych siłowni w moim mieście i ostatnio szef zakupił body crunch. Sam musiałem zapoznać się najpierw z tym urządzeniem, ale po wstępnych oględzinach sprzęt wygląda na całkiem w porządku. Oczywiście nic nie zastąpi ćwiczeń z wolnymi ciężarami, ale taka maszyna jest dobra dla jakiegoś początkującego adepta ćwiczeń na siłowni. W szczególności polecam body crunch paniom.

  2. Widziałam przyrząd total crunch w mojej sąsiedniej siłowni, ale niezbyt wiedziałam, jak zabrać się do ćwiczeń na tym przyrządzie. Możecie podrzucić jakieś filmy instruktażowe? Będę wdzięczna, pozdrawiam.

  3. Hejka. Przyrząd do ćwiczeń typu crunch został przez kogoś z Was zakupiony? Widziałam to urządzenie na filmach w Internecie i czytałam dosyć pochlebne opinie, ale pewnie część została napisana na zlecenie. Chciałabym porozmawiać z kimś, kto faktycznie na tym ćwiczy, bo mam kilka pytań. Czekam na odzew i pozdrawiam.

Dodaj komentarz