Inspiruje Cię historia CCC Team – pierwszej w historii polskiego kolarstwa drużyny w UCI WorldTour? Chciałbyś lepiej zrozumieć ten sport? Zastanawiasz się, jak zacząć, by nie popełniać błędów technicznych na szosie? Kask, odpowiedni strój, rower dobrany do sylwetki… O tym, co robić i czego unikać, gdy się chce rozpocząć własną przygodę z kolarstwem, opowiada Jakub Pieniążek, trener w CCC Team.
Spis treści:
- O czym powinniśmy pamiętać, zanim wsiądziemy na rower?
- Jaki rower wybrać? Szosowy czy górski?
- Mamy już strój i odpowiedni rower. Jak zacząć trening? Kiedy powinniśmy zwiększać, a kiedy zmniejszać jego intensywność?
- Co zrobić, gdy przesadzimy z treningiem?
- Ze sportem bywa tak, że łatwo się zniechęcamy. Inspirują nas sportowcy, jak choćby ekipa CCC Team, ale potem – w zderzeniu z rzeczywistością, tracimy motywację. Jaki jest sposób, żeby tego uniknąć?
O czym powinniśmy pamiętać, zanim wsiądziemy na rower?
– Właściwe ubranie się na rower i bezpieczeństwo jest absolutnie najważniejsze zarówno dla profesjonalisty i amatora. Zatem każdy kolarz, musi mieć kask. Jazda bez niego jest niedopuszczalna. Kolejną rzeczą jest odpowiedni sprzęt. Musimy więc upewnić się, czy posiadamy odpowiedni rower do swojej budowy ciała. Często zdarza się tak, że dostajemy rower w prezencie, albo kupujemy ten, który jest tańszy, bo akurat był w promocji. To już na samym początku naszej przygody z kolarstwem może spowodować kontuzję, czego skutkiem jest nie tylko ból, ale również nasze zniechęcenie do tego sportu. Myśląc o zakupie, powinniśmy wybrać dobry sklep rowerowy. Obecnie powstaje ich coraz więcej. Każde większe polskie miasto posiada takie miejsce.
Jaki rower wybrać? Szosowy czy górski?
– Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkamy. Jeśli żyjemy np. w dużym mieście zdecydowanie lepszym wyborem będzie rower szosowy. Jeśli wokół miejsca zamieszkania mamy lasy, góry i drogi szutrowe, wówczas nasza uwaga może skierować się w stronę roweru górskiego. Generalnie zasada jest taka: tereny nizinne i miasta – rower szosowy, pagórkowate ukształtowanie terenu i bliskość natury – rower górski.
Mamy już strój i odpowiedni rower. Jak zacząć trening? Kiedy powinniśmy zwiększać, a kiedy zmniejszać jego intensywność?
– Kluczowy jest oczywiście stopień zaawansowania. Dla początkujących i średnio-zaawansowanych zalecany czas treningu w tygodniu wynosi od 5 do 15 godzin. Należy zaznaczyć, że trening początkującego kolarza w pierwszych miesiącach treningu nie może być dłuższy niż 7-8 godzin. Po dwóch miesiącach od rozpoczęcia treningu można zwiększyć jego objętość o ok. 10-15 procent. Idealnym rozwiązaniem dla osób zaczynających przygodę z kolarstwem jest cykl treningowy, w którym przez dwa tygodnie trening jest bardziej obciążający. Następnie należy zrobić sobie tydzień regeneracyjny ze zmniejszoną intensywnością i objętością treningu.
Co zrobić, gdy przesadzimy z treningiem?
– Jeżeli sukcesywnie i z głową trening przeplatamy tygodniami regeneracji, szanse na przetrenowanie są bardzo niskie. Jeśli już uważamy, że doszło do przetrenowania wówczas powinniśmy skontaktować się z trenerem, który posiada odpowiednie kwalifikacje. On mógłby pomóc nam w wyeliminowaniu błędów treningowych. Następnym krokiem jest podstawowe badanie krwi połączone z konsultacją z lekarzem. Trzecim i ostatnim krokiem będzie konsultacja naszej diety ze specjalistą i ewentualne wyeliminowanie z niej niekorzystnych dla nas elementów.
Ze sportem bywa tak, że łatwo się zniechęcamy. Inspirują nas sportowcy, jak choćby ekipa CCC Team, ale potem – w zderzeniu z rzeczywistością, tracimy motywację. Jaki jest sposób, żeby tego uniknąć?
– Każdy plan jest lepszy niż brak planu. Zaczynając przygodę z jazdą na rowerze nie jesteśmy w stanie sami sobie tego planu ułożyć. Jeśli podchodzimy do kolarstwa jak do poważnego hobby, w którym chcemy się rozwijać, warto korzystać z pomocy trenera. Musimy pamiętać, że nie tylko zawodowi kolarze z niej korzystają. Jest to inwestycja, która zwróci się nam zarówno w zdrowiu, jak i progresie sportowym.