Antyoksydanty w sporcie – dlaczego są ważne?

Osoby uprawiające sport, wiedzą jak ważne są dla nich antyoksydanty. Odgrywają istotną rolę dla organizmu. Wpływają na nasz wygląd i zdrowie. Czytając artykuł, dowiesz się, dlaczego dla sportowców ważne są antyoksydanty.

Czym są antyoksydanty?

Każda osoba uprawiająca sport wie, że dla naszego organizmu antyoksydanty są istotne. Ważnym elementem dla sportowców jest wzmocnienie sprawności fizycznej oraz polepszenie samopoczucia. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportem zadaje sobie pytanie “Antyoksydanty co to jest?” W prostych słowach możemy odpowiedzieć na to pytanie. Przeciwutleniacze, czyli inaczej antyoksydanty są to związki współodpowiedzialne za wstrzymanie lub opóźnienie procesu utleniania. Znajdują się głównie w produktach roślinnych.

Antyoksydanty w sporcie - dlaczego są ważne?
Antyoksydanty w sporcie – dlaczego są ważne?

Gdzie szukać przeciwutleniaczy?

Antyoksydantów najlepiej szukać w zdrowej żywności, a w szczególności w warzywach i owocach, które dostarczą nam ogromną dawkę witamin. Cennym źródłem przeciwutleniaczy są również herbaty, w szczególności zielona lub yerba mate. Związki te również występują w glonach, pstrągach, czy drożdżach. Szczegółowa lista produktów, źródła warzyw, czy owoców bogatych w antyoksydanty dostępna jest na specjalistycznych stronach internetowych. Dieta bogata w antyoksydanty skierowana jest dla każdego z nas. Nie tylko sportowcy powinny uwzględnić ją w swoich posiłkach. Stosowanie diety bogatej w warzywa i owoce spowalnia również proces starzenia się skóry.

Suplementy diety

Przeciwutleniacze znajdziemy nie tylko w owocach i warzywach. Źródłem tych substancji są również: wapń, selen, witaminy C, D, E oraz kwas foliowy. Ponadto znajdziemy je również w nienasyconych kwasach tłuszczowych omega 3, jak i również probiotykach. Jeżeli nie spożywamy odpowiedniej ilości warzyw i owoców, warto również sięgnąć po antyoksydanty w tabletkach. Jest to odpowiedni zamiennik produktów, który również dostarczy nam odpowiednią ilość witamin.

Jaki wpływ mają antyoksydanty dla sportowców?

Podczas uprawiania sportu w organizmie każdego człowieka zachodzi wiele zmian. W trakcie wysiłku fizycznego powstają wolne rodniki, które mogą prowadzić do uszkodzeń komórek DNA. Reakcje, które zostają zapoczątkowane przez wolne rodniki, odpowiadają za destrukcję białek enzymatycznych, jak i również budulcowych komórek. W naszym organizmie wolne rodniki działają cały czas. Jednak, aby doszło do równowagi w funkcjonowaniu organizmu, następuje naprawienie uszkodzonych komórek DNA. Dlatego też antyoksydanty w sporcie odgrywają ogromnie ważną rolę dla zdrowia człowieka. Odpowiednio przygotowana zbilansowana dieta bogata w antyoksydanty usuwa z organizmu wolne rodniki, które produkowane są cały czas.

Przeciwutleniacze są również bardzo istotne dla zdrowia człowieka. Na ten temat przeczytasz w artykule: „https://optymalnewybory.pl/antyoksydanty-w-diecie-czy-maja-znaczenie-w-zapobieganiu-chorobom-serca/

Wady i zalety spożywania antyoksydantów

Wady i zalety, jakie możemy wymienić w przypadku stosowania produktów bogatych w antyoksydanty, jest wiele. Jednak więcej możemy wymienić zalet, ponieważ produkty te bogate są przede wszystkim w witaminy, które m.in. sprzyjają kontroli poziomu cholesterolu, doskonale wpływają na skórę, opóźniają proces starzenia, wspomagają pracę układu immunologicznego, czy również zmniejszają ryzyko występowania udaru mózgu.

W Twojej diecie nie powinno zabraknąć produktów, które zawierają antyoksydanty. Jeżeli nie spożywasz odpowiedniej ilości warzyw i owoców, pomyśl również o zamiennikach w postaci suplementów.

Avatar
Redaktor zewnętrzny

Dodaj komentarz