Zimą oraz późną jesienią, kiedy pogoda robi się zimna i mokra, aktywność na świeżym powietrzu może nie być najbardziej szczęśliwym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeżeli mieszkamy w większym mieście (wtedy do zimna oraz ewentualnego deszczu lub śniegu należy dodać jeszcze zanieczyszczenie powietrza, które w przypadku niektórych polskich miast stanowi wręcz kategoryczne przeciwwskazania do podejmowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej w takich miejscach, jak na przykład parki). W tej sytuacji pozostaje nam trening w domu. Aby jednak mógł być on efektywny, będziemy potrzebować odpowiedniego sprzętu.
Jakie przyrządy najlepiej sprawdzą się w przypadku tzw. „treningu domatora”? Oto nasza subiektywna lista 10 najciekawszych propozycji w tym zakresie:
Spis treści:
Bieżnia
Bieżnia to przyrząd służący przede wszystkim do treningu wytrzymałościowego a także treningu mięśni nóg. Bieganie na bieżni wzmacnia nogi (w szczególności łydki) w stopniu znacznie większym, niż ma to miejsce podczas uprawiania joggingu. Oprócz tego, bieżnia stanowi po prostu rozwiązanie alternatywne dla miłośników biegania wówczas, gdy z różnych względów bieganie na świeżym powietrzu nie jest wskazane (zimno, śnieg, ostry deszcz czy wreszcie smog). Regularny, codzienny trening na bieżni nie tylko wzmocni nasze nogi, mięśnie brzucha oraz pozwoli wyszczuplić sylwetkę. To także znakomity sposób na wzmocnienie układu odpornościowego oraz poprawę samopoczucia.
Zobacz nasz ranking bieżni do domu 2022.
Stacjonarny rower treningowy
Rower stacjonarny to rozwiązanie pod wieloma względami podobne do bieżni. Podstawową różnicą jest mniejsze, niż w przypadku treningu na bieżni, obciążenie stawów, co może być niezwykle istotne na przykład w przypadku osób, które mają problemy z kolanami. Oprócz tego, większość rowerów treningowych pozwala na regulację obciążenia, dzięki czemu trenujący może wykonać kilka różnych rodzajów treningu: od rekreacyjnej przebieżki, która poprawia wydolność płuc, wzmacnia organizm i pozwala spalić nieco tłuszczu, po ostry, wycieńczający trening mięśni nóg, który właśnie na rowerach stacjonarnych bardzo często wykonują na przykład zawodnicy mieszanych sztuk walki.
Zobacz jak wybrać dobry rower treningowy.
Pas odchudzający
Trzecia pozycja w naszym rankingu to pasy odchudzające. W odróżnieniu od pozostałych przyrządów, nie jest to sprzęt stricte treningowy. Jego zadaniem jest raczej przyspieszenie procesu spalania tłuszczu w trakcie treningu. Pasy treningowe są szczególnie polecane osobom, które mają problemy z odkładaniem się tłuszczu w okolicach brzucha, chociaż istnieją również modele, które można zakładać na przykład na uda.
Zobacz nasz ranking 2019 – pas wyszczuplający.
Skakanka
Skakanka to jeden z najważniejszych i najbardziej uniwersalnych przyrządów służących do treningu aerobowego. Wzmocnimy dzięki niej nogi, mięśnie brzucha a także spalimy naprawdę pokaźną ilość tłuszczu. Na rynku dostępne są modele z obciążeniem, co pozwala na dodatkowe wzmocnienie mięśni ramiom i przedramion w trakcie treningu na skakance.
Zobacz nasz ranking skakanek 2022.
Orbitrek
Orbitrek to znakomite, zaawansowane technologicznie urządzenie, które może z powodzeniem służyć do kilku różnych rodzajów treningu. Na orbitreku możemy wykonywać ćwiczenia mające na celu spalanie tkanki tłuszczowej oraz ogólne wzmocnienie kondycji. Dzięki bardzo szerokiemu wachlarzowi ćwiczeń orbitreki pozwalają jednak również na wykonanie skutecznego treningu ogólnorozwojowego, w trakcie którego będziemy w stanie wzmocnić i rozbudować właściwie wszystkie partie mięśni.
Zobacz nasz ranking bieżni do domu 2022.
Stepper
Stepper to bez wątpienia jeden z najskuteczniejszych i najlepszych przyrządów do treningu mięśni nóg oraz pośladków. Oprócz tego trening na stepperze pozwala również wzmocnić mięśnie brzucha a także ładnie wymodelować całą sylwetkę. Pod względem spalania tłuszczu stepper nie jest tak efektywny, jak na przykład bieżnia albo skakanka, jednak 30 minut dziennie na tym przyrządzie z pewnością pozwoli nam zauważalnie wyszczuplić sylwetkę.
Zobacz jak kupić dobry stepper w 2022.
Mata do ćwiczeń
Mata do ćwiczeń to sprzęt, który można nazwać „dodatkowym”. Wykonamy na niej różne ćwiczenia z zakresu gimnastyki, gimnastyki korekcyjnej a także niektóre ćwiczenie mające na celu wzmocnienie i rozbudowę określonych partii mięśni. Zasadniczo, najlepiej korzystać z maty do ćwiczeń w celu rozgrzewki przed treningiem na innych przyrządach.
Zobacz dobre maty do ćwiczeń w naszym rankingu 2022.
Atlas do ćwiczeń
Atlasy do ćwiczeń pozwalają na kompleksową pracą nad muskulaturą tułowia. Najlepsze modele umożliwiają również skuteczny trening nóg. Na atlasie możemy wykonać zarówno tzw. trening ogólnorozwojowy, jak i ciężki trening kulturystyczny. Dzięki możliwości dozowania obciążanie atlasy oferują również możliwość profilowania charakteru treningu: od typowego treningu kulturystycznego na dużych obciążeniach aż po trening aerobowy, kiedy liczy się przede wszystkim duża liczba wykonanych powtórzeń oraz możliwie jak największa dynamika.
Zobacz nasz ranking atlasów do domu.
Wioślarz do ćwiczeń
Wioślarz to standardowy element wyposażenia większości siłowni oraz bardzo pożyteczny przyrząd do treningu w warunkach domowy. Dzięki odwzorowaniu ruchu mięśni, jaki wykonuje się podczas wiosłowania, trening na wioślarzu angażuje kilka grup mięśniowych jednocześnie: od ramion i przedramion, przez barki i klatkę piersiową aż po mięśnie brzucha. Dzięki temu ćwiczenie na tym przyrządzie stanowi nie tylko świetny sposób na rozbudowę torsu oraz wymodelowanie sylwetki, ale również na spalanie dużych ilości tłuszczu (nie bez powodu wielu kulturystów kończy każdy seans na siłowni kilkunastoma minutami dynamicznego treningu właśnie na wioślarzu).
Zobacz dobry wioślarz do ćwiczeń – ranking 2022.
Ławeczka do ćwiczeń
Ławeczka do ćwiczeń to przyrząd, który sam w sobie służy przede wszystkim do treningu z własnym ciężarem. Z powodzeniem wykonamy na niej takie ćwiczenia, jak chociażby pompki szwedzkie, pompki na standardowym, szerokim i wąskim uchwycie a także kilka różnych ćwiczeń angażujących mięśnie nóg oraz brzucha. Jeżeli do ławeczki dokupimy sztangę z podporą, otrzymamy chyba najbardziej uniwersalny przyrząd do treningu kulturystycznego. Dysponując sztangą możemy trenować przede wszystkim mięśnie klatki piersiowej (wyciskanie przy standardowym uchwycie), tricepsów (wąski uchwyt) oraz przednich aktonów mięśni naramiennych (uchwyt szeroki). Przy odwrotnym uchwycie oraz zmniejszeniu obciążenia możemy również wykonać trening bicepsów.
Zobacz polecane ławeczki do wyciskania do domu.
Jeden komentarz
Mi tam z reguły wystarcza sam atlas, choć brakuje w nim znowu tego co ma ławeczka. Najprostszy atlas to też dobre rozwiązanie tylko trzeba mieć trochę miejsca.